Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jak to jest z dogadaniem sie z CHorwatami i Bośniakami-jezyk

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tigra121
jak to jest z dogadaniem sie z CHorwatami i Bośniakami-jezyk

Nieprzeczytany postnapisał(a) tigra121 » 29.06.2003 17:56

w jakim jezyku mam sie dogadywac czy zagadnac np chorwata lub bosniaka (bo bede w NEUM ) czy na CPN
pierwszy raz jae do chorwacji
i np bede szukal apartamentu w jakim jezyku mam sie pytac czy sa pokoje wolne i po ile
chorwackiego nei znam, wiec jak niemiecki , angielski ????
macie jakies stale zwroty (np ze szukacie jakiegos noclegu za przystepna cene itp)
jak sie pytac zeby wiedzieli o co chodzi ??
troche dziwne ale prawdziwe, chce sie jzu przygotowac na rozmowy
Agnieszka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 56
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agnieszka » 29.06.2003 21:06

Chorwaci bardzo dobrze posługują się językiem niemieckim trochę gorzej
angielskim. Po niemiecku rozmawiałam i na targu i w sklepie i na dyskotece.
pozdrawiam
Agnieszka
kkrzys
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 12.05.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkrzys » 29.06.2003 21:12

Jesli będziesz mówił wolno i wyraznie po polsku to na pewno Cie zrozumieją.
W moim odczuciu łatwiej z nimi dogadac niz z Czechem czy Słowakiem.
Ale polecam przed wyjazdem poznanie podstawowych zwrotów i słówek.
Pozdrawiam.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 30.06.2003 07:52

Zależy z kim. Są tacy Chorwaci, których się nie da zrozumieć. A jeżeli chodzi o znajomość języków to nie wydaje mi się by było lepiej niż u nas.
Użytkownik usunięty
Re: jak to jest z dogadaniem sie z CHorwatami i Bośniakami-j

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.06.2003 08:24

W ostateczności polecam Ci dwie ręce i kalkulator - efekt murowany :lol:
wojcyn
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 21.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojcyn » 30.06.2003 08:28

Odnośnie rozmowy z Chorwatami. Kedyś popełniłem błąd i wykułem na blachę kilka podstawowych zwrotów. I skończyło się ta, że ja pytam po chorwacku o autobus do Murtera, a pani w okienku uśmiecha się promiennie i sypie mi dłuższe przemówienie w takim tempie, że wyłączam się po dwóch pierwszych zdaniach i przechodzę na angielski. Ale - do rzeczy. Jeśli kiedykolwiek miałeś kontakt ze Słowakami, Czechami, znasz trochę rosyjski - posiłkuj się tymi wiadomościami w rozmowie. Na podstawie znajomości innych języków słowiańskich można wydedukować znaczenie wielu słów. Oczywiście jak wszędzie - zalecam dużo ostrożności, bo czasem mogą wyniknąć spore pomyłki. Poza tym - bądź komunikatywny. Kiedyś wyjechaliśmy z kumplami wgłąb Rosji na 2 miechy i po tym czasie większość mówiła trochę lepiej po rosyjsku, niż przed wyjazdem, a jeden chłopak mówił perfekt, mimo, że wcześnie nie znał tego języka wogóle. On po prostu mówił i mówił. Szlifował bez przerwy. Pozdrawiam!
Midas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 717
Dołączył(a): 23.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Midas » 30.06.2003 12:34

Nie ma możliwości ,żeby się nie porozumieć.
Czasami mogą być jednak problemy.
W CRO tak jak wszędzie są miejscowe dialekty.
Doświadczyłem tego na Braciu.Miałem wrażenie ,że mówą całkiem w innym języku(przynajmniej gospodarze u których mieszkałem).
Ale parę słów po poslu,angielsku,niemiecku,chorwacku + ręce i efekt murowany.
:roll:
piro

Nieprzeczytany postnapisał(a) piro » 30.06.2003 18:18

Ile kosztuje nocleg-koliko koszta noćenje?
Czy jest tutaj kuchnia-da li je ovdje kuhinja?
Czy sa wolne pokoje?-ima li slobodih soba?
Gdzie sa prysznice-gdje su tuszevi?
Czy moge zobaczyc ten pokoj-Da li mogu pogledati ovu sobu?
Ile kosztuje pokoj bez wyzywienia-Koliko koszta sobu bez prehrane?
pokoj-soba
dom-kuća
namiot-szator
pociag-vlak
dworzec-kolodvor
zadrogo-preskupo
Wszystkie slowa chorwackie napisalam fonetycznie! :lol:
juli
Croentuzjasta
Posty: 373
Dołączył(a): 04.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) juli » 01.07.2003 08:28

a propo znajomości przez Chorwatów angielskiego - w jednej z restauracji koło Knina udało mi sie zamówić danie które w menu nazywało się "WOULD BE MARINATED CAT OFF" :mrgreen: . Oczekuje propozycji tłumaczenia - co ja do ch.lery zjadłam ???? :lol:

juli
tigra121
pare slow

Nieprzeczytany postnapisał(a) tigra121 » 01.07.2003 15:05

piro napisał(a):Ile kosztuje nocleg-koliko koszta noćenje?
Czy jest tutaj kuchnia-da li je ovdje kuhinja?
Czy sa wolne pokoje?-ima li slobodih soba?
Gdzie sa prysznice-gdje su tuszevi?
Czy moge zobaczyc ten pokoj-Da li mogu pogledati ovu sobu?
Ile kosztuje pokoj bez wyzywienia-Koliko koszta sobu bez prehrane?
pokoj-soba
dom-kuća
namiot-szator
pociag-vlak
dworzec-kolodvor
zadrogo-preskupo
Wszystkie slowa chorwackie napisalam fonetycznie! :lol:


moze jeszcze pare wyrazen napiszesz np
co tak drogo? trzeba troche obnizyc cene
potrzebujemy pokoj na 3-4 dni
mozemy zaplacic 35 euro

lub takie podobne
dzieki
ergi

Nieprzeczytany postnapisał(a) ergi » 06.07.2003 23:41

Dogadac sie mozna spokojnie. Troche po polsku, angielsku, rekami i nogami. Ale pamietaj, nie mow KURCZE, bo po ichniemu znaczy to cos bardzo obrazliwego.
Ronja
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 13.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ronja » 09.07.2003 12:18

Nie zdziw się, jak nagle przestaną rozumieć w jakimkolwiek cywilizowanym języku (mimo, że przed chwilą nie było problemu). Miałem taki przypadek w restauracji. Przy wejściu otrzymałem potwierdzenie, że mogę płacić kartą. Gdy przyszło do płacenia okazało się, że nie. I mimo spokojnego posługiwania się angielskim i niemieckim przez obie strony "przeciwnik" uparcie powtarzal, że nic nie rozumie i tylko euro. Prawidłowo za to zareagowali na popularne polskie stwierdzenie, że jest to oszustwo i robienie w ....... Miny im stężały. Zapłaciłem gotówką, ale rachunek im obciąłem o 20% i nie próbowali protestować.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 11.07.2003 00:40

Ronia niestety i taci sie zdarzaja...ja sie i wiele inich cali czas probuje z wami porozumiec po polsku, no to ty tez postaraj sie nauczic po chorwacku choc jedno zdanie ..moze ci sie przida:
.... a sad ću vam natovarit na vrat za ove pizdarije sve moguće inspekcije...
co bi po polsku znaczylo
a teras wam zarzuce na szije wszistke mozliwe inspekcje....
Ronja
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 13.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ronja » 11.07.2003 08:43

Ekstra tekst, ale brzmi lekko frywolnie :wink:
Dla równowagi dodam, że to były wyjątki z mojej podróży. Pozostali byli OK. Nie mieliśmy kłopotów z porozumieniem się. Wiele zwrotów chorwackich szybko wchodzi w krew i używa się ich automatycznie. Będę wiernie kibicował Twoim postom, pisanym w naszym piekielnie trudnym języku. Z nauką chorwackiego chyba jednak poczekam do następnego wyjazdu (chętnie tam wrócę) :roll:

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
jak to jest z dogadaniem sie z CHorwatami i Bośniakami-jezyk
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone