Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile kosztuje urlop w Grecji - dyskusja i komentarze

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.07.2023 11:20

A napiszę Ci, że z moich porównań wynika, że Rodos jest droższe niż inne regiony Grecji (np. Kreta, Kos, czy Halkidiki).
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 20.07.2023 11:59

Też pamiętam Rodos jako dość tanią. Trochę czasu minęło, może się zmieniło, ale tam wynajęliśmy auto za śmieszne pieniądze. No i tania gastronomia. Najdroższa jest Attyka i pobliskie wysepki, bo ceny nakręcają zamożni atenczycy. W samych Atenach poza centrum nie jest drogo. Mieszkaliśmy w
w Dafni. Duży apartament z parkingiem w podcieniach za rozsądne pieniądze, tawerny też w umiarkowanych cenach.
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 14.08.2023 09:49

Po powrocie krótkie podsumowanie. (2 dorosłe + 12lat) - Riwiera Olimpu - Platamonas
Tym razem wyjazd na HB - 2 tyg.
Hotel 10,5 K (Sun Beach Platamonas) - bardzo przyzwoity, dużo lokalsów i turystów z krajów ościennych, kolejny plus - mało Polaków / Niemców / Angoli
Wydatki na miejscu ~6 K w tym :
- wycieczka na Skiathos z biura podróży z którym lecieliśmy
- 3 dni samochód + paliwo ~1000 km (samochód 200 EUR kat C diesel + 65 EUR paliwo), byliśmy w Litochoro, Prionia, Refugee A Spilios Agapitos (2100 mnpm), Edessa, Prespa, Kastoria, Agios Achillios
- codzienny lunch w restauracji
- lokalne zakupy, owoce, słodkości, wino

Udało nam się z pogodą, przylecieliśmy już po tych upałach 40 stopniowych, jeden dzień popadało ale dalej było ciepło więc nie było problemu, woda w morzu bardzo ciepła, w trakcie pobytu zauważalnie się wystudziła :)

Wyszło kwotowo +/- podobnie jak na all incl. w zeszłym roku ale jakby smaczniej przez lunche w lokalnych knajpach.

Zaryzykowalibyśmy na przyszły rok hotel z samym śniadaniem i wtedy można zjeść trochę wcześniej posiłek, nie lubię się obżerać na kolację i śniadanie + wczesna obiadokolacja byłaby OK.
Formuła all incl. jest OK jak się ma małe dzieci i nie chce się nic robić na wakacjach.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2023 10:25

adamosos napisał(a):Po powrocie krótkie podsumowanie. (2 dorosłe + 12lat) - Riwiera Olimpu - Platamonas
Jak oceniasz samą miejscówkę na tle innych, które już odwiedziłeś w Grecji? Ja totalnie nie mogę się do tego regionu przekonać...
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 14.08.2023 10:35

To był wyjazd poniekąd sentymentalny :zeby: byliśmy w Nei Pori pierwszy raz w Grecji - 22 lata temu.
Chcieliśmy pójść w Olimp i się udało. Fakt w porównaniu do Peloponezu i wysp to region wypada jakby słabiej, ale myślę że warto przynajmniej raz się wybrać żeby samemu ocenić. No i samochodem z Pl to jedna z najbliższych miejscówek oprócz Chalkidiki.

Natomiast sam Platamon i Nei Pori to trochę odmienne miasta, obydwa turystyczne ale w Platamonie wąsko i brak promenady nadmorskiej za deptak robi zamknięta ulica, knajpy stoliki wystawiają wieczorem na plażę więc można zjeść prawie z nogami w morzu. Nei Pori to nowa miejscowość turystyczna, szerokie drogi, nowe budynki z apartamentami pod wynajem inny klimat.
My byliśmy na granicy tych dwóch miejscowości.

Plaża od naszego hotelu w kierunku Nei Pori piaszczysta i szeroka, w kierunku Platamonu i dalej coraz węższa i zaczyna się żwirkowo i kamieniście. Jak ktoś ma dzieciaki i potrzebna piaskownica to extra miejscówka.

Generalnie to taka miejscówka że ciężko w pobliżu o zabytki - w Platamonie na wzgórzu jest bizantyjski zamek poza tym Dion, ale to wszystko zależy jakie kto ma oczekiwania.
nenek
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 28.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 24.09.2023 22:29

Kolejny wypad w tym roku po Tabie Egipt i Chorwacji wyspa Rab przyszla kolei na Grecje Kreta Agia Marina 3 osoby dorosle od 11 do 18 wrzesnia
Bilety kupione Wizzair 2900 oraz bagaz z piority za 420 .Plus ubezpiecenie podrozne130.
Studio zarezerwowane na Booking, Eva Suites 2 baseny skromne pokoje jak najbardziej ok 2100
kupilem 500 euro po 4,46 na wydatki na miejscu 2230
Auto z wypozyczalni ze strony discovery cars prawie 1200 zl na 5 osob za nasza trojke wyszlo 730
Zabraklo okolo 100 euro proba pobrania z kilku bankomatow 17 wrzesnia koszt od 516zl do 545 zrezygnowalem zaplacilem karta pko bp
kurs 4,85.
Ceny w restauracjach około 1 -2 euro nizsze niz w Chorwacji Pizza margarita 8-9 euro
Kotlet z frytkami 11 euro
Piwo 3,5 do 4,5euro
cola 2,5-3euro
Ceny w markecie okolo 30-50 eurocentow wyzsze niz dyskontach typu Lidl czy Synka.Podaje ceny marketu przy głownej ulicy.
Cytryna 2,45.Marchew 1,45, Czerwona papryka 3,Gruszki 3,50 Pieczarki4,75 Jablka 2,85 Winogrona 2,40 Brzoskwinie 3 Pomidory 2 Banany 1,90. Najtansze piwo jakies Candia 1,45 ,Chleb o cene wyzej bo najtanszy byl fatalny, zdecydowanie lepszy 2,30
Cola 2 litry 2,30euro
Bylismy na kilku wycieczkach Samaria wstep 5 euro prom 15 euro i autobus 5 euro
Elafonsi parking 5 euro Laguna balos wstep 1 euro od osoby i parking 5 euro. Paliwo bardzo drogie 10-10,50ZŁ
Do kosztow zaliczam jeszcze ubera 100 zl w jedna i 130 w druga strone
Calkowity koszt wynosi 9600 za 3 osoby przy pelnych 7 dniach pobytu tj 457zl osoba dzien.
Ostatnio edytowano 25.09.2023 11:16 przez nenek, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.09.2023 09:45

Kiedy kupowałeś bilety? Bo cena dość wysoka.
Syn kupował loty w sierpniu na początek września (ostatecznie padło na Ateny) i Kreta zamykała się w cenie 650-700 zł z miejscem, prioryty i cabine bage.
nenek
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 28.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 25.09.2023 11:15

Dokladnie 1 sierpnia 978 2 bilety i jeden za 928 plus 420 bagaz z piority O bagazu zapomialem edytuje moj wczesniejszy post.
Pozniej zerkalem to bilety byly nawet po 1200 a na poczatku wrzesnia po 879 wiec 100 zl taniej. Moze w tej cenie co ty piszesz byly bilety do Heraklion bo ja ladowalem w Chania.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.09.2023 11:57

Lot do Chanii w terminie ok. 6-13.09 Ryanairem z Krakowa.
nenek
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 28.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) nenek » 25.09.2023 13:38

Ja z Warszawy ceny zupelnie inne
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 26.09.2023 19:39

ziemniak napisał(a):Dla mnie porównujecie kierunki i style podróżowania, które w moim odczuciu nie powinno się porównywać. Ja w tym roku jadę samochodem 23-30 czerwca do Grecji (dalej Albania i Macedonia do 10 lipca), a we wrześniu do Chorwacji (16-23 września). Nie przyszło mi do głowy porównywać tego cenowo.

W Chorwacji byłem 13x od 2011 roku, w Grecji będzie to nasz pierwszy raz (wcześniej tydzień na Korfu samolotem oraz dzień tranzytem z Bułgarii na prom do Włoch). Jednak przeglądając setki ofert i zapytań poprzez e-mail mogę stwierdzić, że w Grecji jest prościej znaleźć nocleg w rozsądnych pieniądzach oraz, że w restauracjach jest chyba trochę taniej.

Jakby kogoś ciekawiło to w Grecji płacimy za nocleg dla czterech dorosłych osób (tylko takie szukam, choć dzieci 7 i 5 lat) 55 EUR, a w Chorwacji 50 EUR. Przejazd na Halkidiki to 1750 km, a na Pag to 1100 km, więc co tu porównywać. Jednak już wybrzeże Albani to 30 EUR (początek lipca), a jezioro Ochrydzkie to ok. 25 EUR.

Tak samo wczasy samolotem, wszystko zależy od terminu i czasu rezerwacji. Różnice potrafią być kolosalne. My w grudniu '22 byliśmy w Meksyku gdzie zapłaciliśmy za naszą czwórkę 14 tys. zł, gdzie normalne ceny były ponad 30 tys. zł. W połowie marca '22 Egipt (5* all inc) dla naszej czwórki kosztował 4,5 tys. zł, a pod koniec miesiąca musielibyśmy już zapłacić 11-12 tys. zł - piszę w obu przypadkach o lastach na 2-3 dni przed wylotem.

Kolejna sprawa jest taka, że miasta/regiony niesamowicie zmieniają się. W 2014 roku byliśmy ze znajomymi w Tajlandii w Krabi (półwysep Railay Beach). Byliśmy zachwyceni. W 2022 roku oni pojechali drugi raz. Z opowiadań i zdjęć miejsce nie do poznania. Kicz i pełno hoteli, wielki plac budowy, nawet układ plaż zmieniony.

W moim odczuciu Chorwacja również niesamowicie zmieniła się w porównaniu z moimi pierwszymi wyjazdami. Dlaczego to nie będę się rozwodził, bo nie ten wątek. Jednak póki będą siły, pieniądze i dalej takie miejsca gdzie można się odciąć od reszty świata, a jest ich pełno to dla mnie warto jeździć.


Tak z ciekawości przed chwilą spojrzałem (GR / HR):

lane piwo: 3,5-4 / 2,5-3
piwo: 1,4-1,8 / 1,1-1,25*
* ożujsko i karlovacko w tym roku tragiczne, zazwyczaj becks/staropramen robiony przez ożujsko ;)
restauracja suma: 55-65 / 50-55
lody sklepowe też 0,5-1 wyżej w GR

Dla mnie Grecja w tym roku to był hit, ale praktycznie pod każdym względem wychodzi drożej jeśli ktoś patrzy pod tym kątem. Podkreślam, że to był nasz pierwszy tego typu wyjazd do Grecji (trzeci ogólnie), a w Chorwacji byliśmy 14 razy. Co mi podobało się w Grecji.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 26.09.2023 22:17

może nie trafiłem ale tydzien temu w Cro
piwa lanego po 2,5-3
i butelkowego po 1,1 nie spotkałem,
najtaniej Kałfla,,,,,, po 1,17,
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 27.09.2023 12:14

Hej, moje małe podsumowanie Rodos 05-15 czerwiec 2023r.

2+2
Lot Kraków -Rodos, ok. 2200zł z dwoma kabinówkami i wyborem miejsc.
Nocleg - Faliraki w https://tsambikosapts.eu/ apartament z jedną sypialnią, rezerwacja bezpośrednia u właściciela 95 euro/doba, płatne gotówką na miejscu, przez booking kilkanaście euro/doba drożej. Polecam.
Samochód https://www.rhodesrentacar.com/ 3 dni - 95 euro, płatne gotówką, fotelik dla dziecka w cenie. Polecam. Bezproblemowa wypożyczalnia.
Transfer lotnisko apartament 30euro.

Knajpy, atrakcje, sklepy - ceny, wszystko zależny gdzie i co.
Ceny niektórych produktów tańsze niż w Polsce, np. wody inne droższe. Wszystko zależy w jakim sklepie się zakupy robi, w głębi miejscowości taniej przy plaży to samo np. 2x drożej.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 27.09.2023 18:00

599 napisał(a):może nie trafiłem ale tydzien temu w Cro
piwa lanego po 2,5-3
i butelkowego po 1,1 nie spotkałem,
najtaniej Kałfla,,,,,, po 1,17,


a ja trafiłem, ale aż sprawdziłem paragony, bo dużo piwa piłem to może słabo pamiętam...

Najdroższe piwo lane jakie piłem to w Konobie "Sidro" w Metajnie - 3 EUR, a np. w Kod Kristijana w Kustići kraftowe Zmajsko kosztowało 2,7 EUR.

Piwo najdroższe było w Metajnie w dwóch sklepikach 1,19 EUR Ożujsko, ale w tym roku razem z Karlovacko wybitnie mi nie smakowało. Szczególnie Ożujsko, którego dwie butelki wylałem - było zwietrzałe, nie pieniło się. W tych sklepikach kupowałem dokładnie:
Pan zielony - 1,24
Pan złoty - 1,25
Becks lub Staropramen - 1,35 (notabene robione przez Ożujsko będące w korporacji, które przejęło m.in. naszą Kompanie Piwowarską).

Pozdrawiam i życzę mniej złośliwości :papa: :hut:
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 04.02.2024 21:56

No to walentynki w tym roku na Pelo.

14-18 luty Kato-Ateny Rayanair - 1400 / 2 os / w dwie strony / z podręcznym i małą walizką (Rayanair)
Samochód ~90 EUR Autounion_ golf disel, pełne ubezp. + paliwo + winiety (~200EUR razem)
4 noclegi ~900 zł
Reszta, jedzenie, zwiedzanie, atrakcje, się zobaczy.

Plan : Ateny -> Korynt -> Epidaurus (nocl.) -> Sparta (Mistra) -> Monemwasia (nocl.) -> Gytheio -> Kardamyli -> Kalamata (nocl.) -> Porto Rafti (nocl.) i na południe od Aten.

Rayanair zmienił loty, w zeszłym roku lot był wcześnie rano w środę ~6:00, a powrót po 23:00 w niedzielę, więc było pełne 5 dni na miejscu, w tym roku po pół dnia urwane :
- 10:40 - 14:05 Kato - Ateny
- 14:20 - 15:50 Ateny - Kato
Poprzednia strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Ile kosztuje urlop w Grecji - dyskusja i komentarze - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone