Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.08.2020 10:16

Po dobrym hotelowym śniadaniu jedziemy zobaczyć wodospad Mirusha. Droga dosyć dobrze oznakowana. Jej większa część jest pozbawiona asfaltu, ale powoli spokojnie można przejechać. Na końcu drogi, spory parking, podobno płatny, ale podczas naszej wizyty nie było tam nikogo, kto pobierałby opłatę. W ogóle oprócz nas nie było nikogo, oprócz Pani w otwartym barze przy wodospadzie, choć nazwa wodospad przy tej ilości wody w lipcu jest mocno na wyrost.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Nie zabawiamy tam zbyt długo, mamy w planie jeszcze zatrzymać się w Prizren.

Po drodze, gdzieś przed Prizren, zatrzymuje nas policja. Pan policjant pokazuje mi nagranie, na którym przekraczam dozwoloną prędkość o 26 kilometrów. Nie zauważyłem ograniczenia do 50 km/h, zwolniłem dopiero jak ktoś mrugnął mi światłami. Ale nagranie było wykonane ze znacznej odległości. Pokazuje prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie, coś tam próbuję się tłumaczyć, na co Pan policjant: „No problem” i pokazuje, żeby jechać dalej :).

W Prizren w samym centrum znajdujemy parking płatny 1 euro za godzinę. Miasto bardzo przypadło nam do gustu, nawet trochę żałowaliśmy, że nie zatrzymamy się tam na dłużej.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Na koniec wizyty w tym mieście siedzimy godzinkę w knajpce nad rzeką Lumbardhi i Prizrenit lub Prizrenska Bistrica, jak pewnie woleliby Serbowie.

Czas już jechać do Albanii.

Obrazek


Granicę przekraczamy bezproblemowo. Napiszę jeszcze, że wszędzie, na każdym przejściu, również w Kosowie, pokazywaliśmy tylko dowody osobiste, na dzieci też. Paszporty co prawda też mięliśmy ze sobą, ale w dobie epidemii trochę obawialiśmy się, że niektóre pieczątki mogą utrudnić przekraczanie granic.

Autostrada Prizren – Durres już dosyć dobrze obfotografowana i pokazana przez nas w relacjach z poprzednich lat.

Obrazek



Jednak jest pewna różnica w porównaniu z poprzednimi latami, za autostradę trzeba już płacić, 5 euro, jeśli dobrze pamiętam.


Obrazek
Obrazek
CDN
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.08.2020 20:09

KOL napisał(a):Miasto bardzo przypadło nam do gustu

Rzeczywiście, bardzo ładne, zadbane i ładnie położone. Do tego cerkiew? nieco powyżej a dużo powyżej chyba jeszcze twierdza? :roll:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.08.2020 20:54

kulka53 napisał(a):
KOL napisał(a):Miasto bardzo przypadło nam do gustu

Rzeczywiście, bardzo ładne, zadbane i ładnie położone. Do tego cerkiew? nieco powyżej a dużo powyżej chyba jeszcze twierdza? :roll:


Jest cerkiew i to nie jedna, ta powyżej to cerkiew Chrystusa Zbawiciela, ale z tego co wiem to jest zrujnowana, z daleka wygląda lepiej niż z bliska. Z twierdzy jest ładny widok, niestety widziałem go tylko w internecie. Może gdybyśmy spali w Prizren to bym tam poszedł. Następnym razem :).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.08.2020 08:54

Czytam od pierwszego odcinka, ale na telefonie, więc bez komentarzy, teraz nadrabiam


KOL napisał(a):
kulka53 napisał(a):Co prawda nie Grecja.....
Na Grecję jeszcze jest szansa w październiku, ale jak widzę codzienne przyrosty zachorowań, to mam co raz większe wątpliwości :( . Boję się,że lada dzień Grecja zamknie przed nami granice.
Ja planuję na wrzesień, jako opcja na równi z Cro. Ja bardziej obawiam się, że wprowadzą obowiązkowe testy dla każdej osoby przylatującej, wtedy zrezygnuję całkiem. W Grecji przyrost zachorowań też nie jest mały....

Z przyjemnością na Albanię popatrzę, nie wiem kiedy w końcu uda się nam tam zawitać, bo jest opór materii :roll:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.08.2020 10:45

piekara114 napisał(a):Ja planuję na wrzesień, jako opcja na równi z Cro. Ja bardziej obawiam się, że wprowadzą obowiązkowe testy dla każdej osoby przylatującej, wtedy zrezygnuję całkiem. W Grecji przyrost zachorowań też nie jest mały....

Z przyjemnością na Albanię popatrzę, nie wiem kiedy w końcu uda się nam tam zawitać, bo jest opór materii :roll:



Ja też obawiam się tych testów. Pytanie, jeśli do tego dojdzie, to jakich testów będą wymagać. Do Bośni można podobno wjechać z testem, który można zrobić za 200 złotych z kolei Cypr wymaga takich za 500 złotych, a to już znaczny, przynajmniej dla mnie, nawet biorąc pod uwagę, że mamy zamiar jechać tylko we dwoję.

U mnie był opór z Albanią za pierwszym i troszkę za drugim razem. Potem też z Kosowem, ale teraz już Albania jest oczywistą alternatywą dla Grecji i to zarówno dla mnie jak i dla Żonki :).

Pozdrawiam
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 17.08.2020 11:03

Fajne to Prizren, trochę kojarzy się z Mostarem.
Co do wyjazdów - myślę, że jakby w końcu unormowali ceny tych testów, to byłoby łatwiej i bezpieczniej...
Ja ciągle się miotam. Urlop już od przyszłego poniedziałku, wyjazd teoretycznie w ten weekend ( sobota/niedziela). I nadal nic nie zarezerwowane, decyzje nie podjęte. Ostatecznie czekam do środy, bo w środy Węgry zwykle aktualizują swoją listę krajów "bezpiecznych", a o Węgry znów chcemy zahaczyć w drodze... podróż samolotem na razie dla mnie odpada. No, ciężkie czasy, wciąż rozważam, czy w ogóle się gdzieś ruszać :roll:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.08.2020 11:53

Magda O. napisał(a): No, ciężkie czasy, wciąż rozważam, czy w ogóle się gdzieś ruszać :roll:


Ciężkie, to fakt. Ja codziennie śledzę informacje, choć do października jeszcze półtora miesiąca. Ciekawe co będzie we wrześniu, kiedy ludzie wrócą z wakacji. Czy dzieci pójdą normalnie do szkoły... Dużo tych znaków zapytania :(.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.08.2020 11:56

Kilka słów, o tym, gdzie zatrzymaliśmy się w Albanii. Wybraliśmy dosyć nietypowo, ponieważ nie pojechaliśmy nad morze, ale do miejscowości Shiroka nad Jeziorem Szkoderskim. Przede wszystkim chcieliśmy na tym wyjeździe w spokoju odpocząć, a lipiec nad morzem raczej ze spokojem nam się nie kojarzy. Od razu szukaliśmy na wynajem całego domu, a gdyby był basen to już w ogóle super, szczególnie dla naszych chłopaków. Kwatera w Shiroke w zasadzie spełniła nasze wszystkie oczekiwania.

Obiekt składa się z dwóch domów, my zajęliśmy ten mniejszy po prawej stronie.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Gospodarze mieszkali w większym domu, ale widzieliśmy ich tylko rano i wieczorem po zmroku, kiedy podlewali ogródek. Basen i teren w około był do naszej wyłącznej dyspozycji. Od Gospodarzy dostawaliśmy jajka, pomidory, czasem melona. Raz wypiliśmy razem kawę w ogrodzie. Fajna to była pogawędka, po albańsku, włosku (Pani znała ten język), niemiecku (tym z kolei operował Pan Gospodarz) no i trochę po rosyjsku :D. W większym domu był też na wynajem duży apartament, ale właściciele nigdy nie wynajmują dwóch obiektów na raz. W „naszym” domu nie było luksusów, ale była klimatyzacja, trzy łazienki, generalnie niczego więcej nam nie było trzeba. Mieliśmy też do dyspozycji duży taras na najwyższej kondygnacji większego domu (było tam przejście z naszego), ale z uwagi na upał panujący tam non stop, na ten taras wyszedłem chyba tylko dwa razy zrobić kilka zdjęć. W zupełności wystarczał nam mniejszy taras przed domem, tam przynajmniej był cień.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Do dyspozycji mieliśmy też zamykany na pilota garaż. Wadą było to, że z tego garażu trzeba się było po schodach trochę walizek nanosić.

Tacy goście to był dosyć częsty widok.

Obrazek
Obrazek


No i na koniec wieczór w „naszym gospodarstwie”.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.08.2020 15:15

KOL napisał(a):
piekara114 napisał(a):Ja planuję na wrzesień, jako opcja na równi z Cro. Ja bardziej obawiam się, że wprowadzą obowiązkowe testy dla każdej osoby przylatującej, wtedy zrezygnuję całkiem. W Grecji przyrost zachorowań też nie jest mały...
Ja też obawiam się tych testów. Pytanie, jeśli do tego dojdzie, to jakich testów będą wymagać. Do Bośni można podobno wjechać z testem, który można zrobić za 200 złotych z kolei Cypr wymaga takich za 500 złotych, a to już znaczny, przynajmniej dla mnie, nawet biorąc pod uwagę, że mamy zamiar jechać tylko we dwoję.
To jest oficjalnie powiedziane, tylko PCR, czylu wymazy za ok. 500 przetłumaczone na ENG.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.08.2020 15:17

Domek bardzo fajny, ale u mnie, (u mnie :D ) nie przejdzie. Wakacje to musi być morze, jezioro mnie nie zadowala.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 18.08.2020 08:25

piekara114 napisał(a):Domek bardzo fajny, ale u mnie, (u mnie :D ) nie przejdzie. Wakacje to musi być morze, jezioro mnie nie zadowala.

Mam to samo, ale muszę przyznać że w tym przypadku poważnie bym się zastanowiła, czy nie zmienić swoich preferencji. To wygląda naprawdę super :D
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.08.2020 12:19

piekara114 napisał(a):Domek bardzo fajny, ale u mnie, (u mnie :D ) nie przejdzie. Wakacje to musi być morze, jezioro mnie nie zadowala.


Magda O. napisał(a):Mam to samo, ale muszę przyznać że w tym przypadku poważnie bym się zastanowiła, czy nie zmienić swoich preferencji. To wygląda naprawdę super :D


My też morze bardzo lubimy, a już szczególnie moja Żonka. Jednak jeśli chodzi o miesiące wakacyjne, to akurat jesteśmy zgodni i wtedy nas nad nie nie ciągnie. W przypadku tego wyjazdu w ogóle nie braliśmy go pod uwagę. Zresztą zależało nam przede wszystkim na fajnej kwaterze. Na pewno gdyby to nie był lipiec i gdyby wyjazd był dłuższy, nad morze byśmy zawitali, ale gdzieś za Vlore, bo wybrzeże od granicy z Czarnogórą do tego miasta, mnie nie zachwyca. Co nie znaczy, że nie ma nad nim miejsc, które na krótko warto odwiedzić, będzie o tym później.
Co do domu, to był na prawdę fajny, nie wiem, czy jeszcze tam kiedyś wrócimy, ale generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni. Wiadomo było kilka rzeczy, do których można się było przyczepić, ale za tą cenę (59 euro za noc), nie można wymagać nie wiadomo czego. Na dom z basenem, nawet w Albanii, w tej cenie nie ma szans. Cena nie tyle była wytargowana, co malała proporcjonalnie do zwiększającej się liczby zarezerwowanych przez nas nocy. Jak pisałem wcześniej, początkowo mieliśmy te osiem dni podzielić pomiędzy Bośnią i Hercegowiną (tam też mieliśmy zarezerwowany fajny dom, tym razem nad rzeką), a Albanią. Gdybyśmy, jak pierwotnie planowaliśmy, spędzili w Shiroke cztery noce, to cena byłaby o kilka euro wyższa.

Pozdrawiam
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 18.08.2020 15:28

Fajna relacja, dobrz jest zobaczyć aktualne zdjęcia z Bałkanów.
zastanawiałem się kiedyś czy jaka jest jakość nawierzchni z Czarnogóry do Kosova drogą P8.
kanion Uvac super sprawa, chyba jedna z fajniejszych atrakcji Serbii, można pooglądać sępa płowego który tam występuje.
Prizren to chyba najładniejsze miasto Kosova, troche przypomina Sarajevo.
pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.08.2020 21:09

Jezioro czy nie jezioro, tak patrząc obiektywnie to miejsce to całkiem niezły punkt wypadowy do paru atrakcji... ciekawe jakie były zaplanowane i jak z realizacją :) .
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-20.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 19.08.2020 11:18

marcines napisał(a):Fajna relacja, dobrz jest zobaczyć aktualne zdjęcia z Bałkanów.
zastanawiałem się kiedyś czy jaka jest jakość nawierzchni z Czarnogóry do Kosova drogą P8.
kanion Uvac super sprawa, chyba jedna z fajniejszych atrakcji Serbii, można pooglądać sępa płowego który tam występuje.
Prizren to chyba najładniejsze miasto Kosova, troche przypomina Sarajevo.
pozdrawiam



Dzięki. Nad Uvac, myślę, że kiedyś jeszcze wrócimy, z tym, że już na dwie noce. Podobało nam sam się tam, ale pogoda, brak czasu no i zmęczenie nie pozwoliły nam spokojnie pooglądać sobie jego atrakcji. Wspomnianego przez Ciebie sępa też nie wypatrzyliśmy.
Droga P8 jak najbardziej w porządku, już trzy razy zresztą ją jechaliśmy. Dobra nawierzchnia i prawie zupełny brak ruchu. No i zgadzam się z Tobą co do Prizren, mi też wydaje się, że Prizren to najładniejsze miasto Kosowa, nie wiem dlaczego wcześniej nigdy się w nim nie zatrzymaliśmy.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 142
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone