Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 07.09.2019 12:22

Udało się Wam kiedyś dotrzeć do górnego wiatraka? Ponoć jest tam jakaś oficjalna ścieżka, której nigdy nie odnalazłem :)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 07.09.2019 13:53

MCR napisał(a):Udało się Wam kiedyś dotrzeć do górnego wiatraka? Ponoć jest tam jakaś oficjalna ścieżka, której nigdy nie odnalazłem :)


Nie udało się choć myślałem o tym. Kilka miejsc sobie jeszcze na Donoussie zostawiłem na następne razy, które myślę, że nastąpią. Mała wyspa, a tyle atrakcji :D.

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.09.2019 15:57

Jak z morzem w tym okresie? Nadaje się na kąpiel? Wiadomo zupy nie będzie, ale do Bałtyku zbliżony?


I pytanie w kwestii Syna - obserwuję, że wyjeżdżacie w okresie, kiedy w szkole jest dużo nauki i sprawdzianów (przynajmniej u nas, mówi się, że nauka i zdobywanie ocen jest do 20ga maja, potem wycieczki i zielone szkoły i wyciąganie ocen w góry). Syn zabiera ze sobą zeszyty i podręczniki i codziennie spędza jakiś czas na odrabianiu lekcji, czy jakoś inaczej to rozwiązujecie? I proszę nie potraktuj tego jako jakiegoś ataku, bo mój syn też w ciągu roku jeździ z nami, pytam z czystej ciekawości jak w innej rodzinie i szkole wygląda taka przerwa....
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 08.09.2019 07:11

piekara114 napisał(a):Jak z morzem w tym okresie? Nadaje się na kąpiel? Wiadomo zupy nie będzie, ale do Bałtyku zbliżony?


I pytanie w kwestii Syna - obserwuję, że wyjeżdżacie w okresie, kiedy w szkole jest dużo nauki i sprawdzianów (przynajmniej u nas, mówi się, że nauka i zdobywanie ocen jest do 20ga maja, potem wycieczki i zielone szkoły i wyciąganie ocen w góry). Syn zabiera ze sobą zeszyty i podręczniki i codziennie spędza jakiś czas na odrabianiu lekcji, czy jakoś inaczej to rozwiązujecie? I proszę nie potraktuj tego jako jakiegoś ataku, bo mój syn też w ciągu roku jeździ z nami, pytam z czystej ciekawości jak w innej rodzinie i szkole wygląda taka przerwa....



Woda jak najbardziej nadawała się do kąpieli. Nad Bałtykiem dawno nie byłem, ale wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej to wygląda na greckich wyspach :). Na Donoussie, czy wcześniej na Sifnos nie było żadnego problemu z wejściem do wody.

Co do szkoły synów to w tym roku udało im się, strajk nauczycieli, Wielkanoc i weekend majowy. W sumie pomimo, że wyjazd trwał trzy tygodnie, opuścili tylko tydzień szkoły. Zawsze jednak zabieramy ze sobą jakieś książki, zeszyty i ćwiczenia. Co kilka dni siadają i nadrabiają zaległości. Dzwonimy też do Polski i dowiadujemy się co było w szkole. Nigdy nie mieli problemów po powrocie. W przyszłym roku jednak to raczej nie przejdzie bo starszy syn kończy ósmą klasę.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 13.09.2019 11:04

9 Maj

Ostatni dzień wakacji. Rano obserwujemy przypływający na Donousse Blue Star Naxos, który płynął w zastępstwie naprawianego w Pireusie Blue Star Paros. Tym drugim, już sprawnym, mieliśmy popłynąć o tej samej porze kolejnego dnia, a przynajmniej wtedy tak myśleliśmy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Po śniadaniu spacerek do Stavros i trochę dalej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Te lalki na płocie wyglądają dosyć „makabrycznie”.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Był oczywiście czas na plażowanie i na kąpiel.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Trzej Amigos :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Droga do sklepu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


„Las” palmowy.

Obrazek
Obrazek


Pamiątkowe zdjęcie z naszym Gospodarzem.

Obrazek


Nieświadomi czekających nas następnego dnia „przygód” korzystaliśmy z tych ostatnich chwil na Donoussie. Cisza przed burzą można napisać. Bardzo było nam smutno, że to już koniec, no ale przecież jeszcze tam wrócimy, a przynajmniej mam wielką nadzieję, że tak będzie.

Obrazek
Obrazek
CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.09.2019 09:36

10 Maj

Już kiedy obudziłem się rano około 5:30 wiedziałem, że coś jest nie tak. Wyraźnie słychać było przypływający prom, a przecież powinien być tutaj kilka godzin wcześniej w drodze na Astypalee. Szybko zrywam się z łóżka, włączam komputer, MASAKRA :!: Blue Star Paros znowu uległ awarii i jest opóźniony około trzech godzin!!! Według mnie to już były cztery. Co teraz zrobimy, plan powrotu był taki, że z Naxos mieliśmy lecieć do Aten, a później do Warszawy. Na Naxos mieliśmy dwie godziny do samolotu także już pewne było, że na samolot nie zdążymy, a co za tym idzie ucieknie nam też ten do Warszawy. Gorączkowo przeglądam dostępne loty do Polski, wiadomo, że bilety kupowane na ostatnią chwilę, jeśli w ogóle są dostępne to ich ceny są bardzo wysokie. Wychodzi mi, że jesteśmy jakieś prawie cztery tysiące w plecy. Załamka, pomijając to, że na koniec wakacji nie za bardzo mieliśmy takie pieniądze. Jednak wstrzymuje się jeszcze z kupnem biletów na samolot. Rezerwuje jedynie pokój w hotelu w Pireusie, dodatkowy nocleg był nieodzowny. Nigdy tego nie robię, ale tu zależało mi na czasie i zarezerwowałem pokój przez popularny portal. Czego później żałowałem zresztą.

Bilety na prom mieliśmy zakupione tylko na Naxos, więc trzeba było jeszcze jakoś dostać się do Pireusu. Piszę do Blue Star Feries, opisuje naszą sytuację, a także wspominam o biletach na samoloty, które straciliśmy przez awarię promu. O dziwo, szybka odpowiedź, że mamy iść do biura na Donoussie i bilety, za darmo, do Pireusu są już dla nas przygotowane. W drodze do biura dostaje maila, że Blue Star Ferries kupiło nam bilety na Aegan Airlines do Warszawy na następny dzień! Muszę tylko wysłać im zdjęcie biletów na samolot, który nam ucieknie.
W biurze przez chwilę Pani nie wiedziała o co chodzi, ale zadzwoniła gdzieś i dostaliśmy nasze bilety do Pireusu.
Z pokoju wysyłam do Blue Star zdjęcia biletów i piszę jeszcze o hotelu i biletach na Pendolino z Warszawy, które również straciliśmy.
Prom przypływa z ponad trzygodzinnym opóźnieniem. Okazuje się, że złamał się ostatni rozkładany odcinek trapu, platformy, po której wjeżdżają samochody. Załoga rozwiązuje to tak, że w każdym porcie podjeżdża ciężarówka, do której za pomocą liny podpinają uszkodzoną część platformy. Ciężarówka ciągnie i rozkłada zepsutą część.


Sprawca naszych problemów.

Obrazek



Na Donoussie był pewien problem, bo samochód był trochę za mały i za słaby, ale potem na Naxos i Paros szło to w miarę sprawnie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Na promie dostaje kolejną wiadomość z Blue Star. Oczywiście zapłacą za hotel i pociąg tylko muszę wysłać kolejne zdjęcia biletów i rezerwacji za hotel. Wysyłam potrzebne zdjęcia, a po chwili dzwoni Pani, że ktoś mnie wezwie na statku przez głośnik i wypłacą mi pieniądze.

Jakąś godzinę przed Pireusem istotnie słyszę przez głośniki swoje nazwisko i, że mam się zgłosić do recepcji. Idę tam z Żonką, podpisuje dokumenty, że nie będę miał już żadnych roszczeń wobec Blue Star i dostaje pieniążki w gotówce. Potem wzywają mnie jeszcze raz, już wystraszyłem się, że się rozmyślili, ale okazało się, że zapomnieli mi dać do podpisu pokwitowanie odbioru pieniędzy.

Nocleg w Pireusie zarezerwowałem w hotelu Ionion. Kiedy to robiłem nie wiedziałem jeszcze, że Blue Star odda nam pieniądze i kierowałem się, oprócz niedalekiej odległości od portu, ceną. Hotel był najgorszy w jakim w życiu spałem, brud, syf i tyle można o nim powiedzieć. Gdybym wiedział, że linie promowe oddadzą nam pieniądze wybrałbym o wiele lepiej. O dziwo hotel jest popularny, dużo było w nim gości, ale pewnie ma na to wpływ wspomniana bardzo mała odległość od portu. Meldujemy się, zostawiamy walizki i czym prędzej idziemy do miasta. Głód już doskwiera, a dodatkowo siedzenie w tym brudzie to żadna przyjemność. Inna sprawa, że okolice portu też nie wyglądają za ciekawie, z roku na rok chyba gorzej. Znajdujemy jednak czystą, niestety dosyć drogą knajpkę, gdzie spędzamy sporo czasu. Potem jeszcze zakup prowiantu i wracamy na noc do hotelu. Dzień pełen wrażeń, nie ma co. Najlepiej zniosły to nasze chłopaki, nawet byli zadowoleni z jednego więcej dnia wakacji :).
CDN
Ostatnio edytowano 26.09.2019 11:05 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 16.09.2019 09:53

11 Maj

Nie mogę napisać, że się wyspałem. Prawdę mówiąc miałem poważne obawy, czy cos nas w nocy nie pogryzie. W cenę noclegu było wliczone śniadanie, tylko, że czystość naczyń do jedzenia zdecydowanie nie zachęcała.
Byliśmy zmęczeni tymi całymi przejściami i nie chciało nam się jechać na lotnisko autobusem. Gdzieś w Internecie znalazłem firmę taksówkarską, która miała ceny niższe od ogólnie obowiązujących i spod samego nieszczęsnego hotelu pojechaliśmy na lotnisko.
Dalej już bez przygód. Przyjemny lot Aeganem z obiadkiem, który te linie serwują. Potem pociąg do domku i tak kończą się nasze kolejne greckie, i nie tylko, wakacje. Wakacje pomimo tych wszystkich przygód, bardzo udane :D. Jestem ogólnie pod wrażeniem działania Blue Star, że tak szybko na gorąco udało się wszystko załatwić. Różni się to znacznie z tym co ogólnie sądzi się o Grekach. Ciekaw jestem jak by to było u nas, gdyby na przykład przez opóźnienie pociągu uciekł nam samolot. Jestem prawie pewien, że tak szybko i łatwo by z odzyskaniem biletów czy pieniędzy nie było.

KONIEC
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2019 18:09

Łomatkoboska..... Ale przygoda na koniec... dobrze że się udało złożyć podróż w całość no i że kasę się udało odzyskać...
Myślę, a wręcz jestem pewna, że w PL zwrotu pełnych kosztów nie byłoby...

Te promy greckie, słynne strajki trochę mnie przerażają, zwłaszcza jak z lotami trzeba to powiązać, więc ja pewnie bym planowała każdorazowo powrót na ląd min. dzień przed odlotem, bo w sumie Ateny na wieczorne poplątanie się są super.

Do zobaczenia w kolejnej relacji, no chyba, że dasz jeszcze podsumowanie... :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.09.2019 21:10

Jak zwykle atrakcyjne, no i świetnie przygotowane wakacje 8) .
Stresu związanego z powrotem (dobrze, że zakończenie było pozytywne :) ) nie zazdroszczę, ale na szczęście nie wpłynęło to na pozytywną ocenę całej wyprawy.
O ile dobrze pamiętam, już kiedyś :roll: mieliście problem z wydostaniem się z Donoussy?

Mam nadzieję, że prom naprawili skutecznie :wink: , gdyż przy powrocie z Koufonissi planujemy przesiadkę w Naxos ze Skopelitisa na Blue Star Paros...

Przy okazji pytanie : czy wtedy, gdy byliście na Koufonissi, była możliwość (a jeśli tak - to gdzie? ) nabycia ryb lub owoców morza do samodzielnego przyrządzenia :?:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 16.09.2019 22:28

Poważna eskapada :!: Jak zwykle :)
Zachowanie Blue Stara w sytuacji awaryjnej godne pochwały :!:

Pozdrawiam
W.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.09.2019 07:54

dangol napisał(a):Mam nadzieję, że prom naprawili skutecznie :wink: , gdyż przy powrocie z Koufonissi planujemy przesiadkę w Naxos ze Skopelitisa na Blue Star Paros...
A ja myślałam, że Ty już na wysepce swojej siedzisz....
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.09.2019 08:26

KOL napisał(a):O dziwo, szybka odpowiedź, że mamy iść do biura na Donoussie i bilety, za darmo, do Pireusu są już dla nas przygotowane. W drodze do biura dostaje maila, że Blue Star Ferries kupiło nam bilety na Aegan Airlines do Warszawy na następny dzień! Muszę tylko wysłać im zdjęcie biletów na samolot, który nam ucieknie.

Normalny hit, rewelacyjne zachowanie w takiej sytuacji, dobrze, że tak się skończyło, aczkolwiek mega stresująco.
Dzięki za piękną Donoussę. Na pewno tam nie dotrę.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.09.2019 10:31

piekara114 napisał(a):Łomatkoboska.....


Mniej więcej podobnie pomyślałem sobie 10 maja rano :D.

piekara114 napisał(a):Te promy greckie, słynne strajki trochę mnie przerażają, zwłaszcza jak z lotami trzeba to powiązać, więc ja pewnie bym planowała każdorazowo powrót na ląd min. dzień przed odlotem, bo w sumie Ateny na wieczorne poplątanie się są super.


Ciężko to zaplanować, tak żeby mieć pewność. Chyba, że jak piszesz, od razu, dla bezpieczeństwa planować jedną noc w Atenach przed odlotem, choć i to nie zawsze daje pewność, szczególnie kiedy z wyspy, na której się jest, prom do Pireusu nie pływa codziennie. Inna sprawa to, że przy długim pobycie trudno jest tą dodatkową noc wygospodarować.


piekara114 napisał(a):Do zobaczenia w kolejnej relacji, no chyba, że dasz jeszcze podsumowanie... :papa:



Tak jak chyba pisałem Ci już wcześniej, w przyszłym roku, ze względu na Chłopaków, podobna eskapada raczej mało prawdopodobna, także kolejna relacja nie wiem kiedy. Podsumowania nie planowałem, ale może później jednak "skrobnę" kilka słów.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.09.2019 10:47

dangol napisał(a):Jak zwykle atrakcyjne, no i świetnie przygotowane wakacje 8) .
Stresu związanego z powrotem (dobrze, że zakończenie było pozytywne :) ) nie zazdroszczę, ale na szczęście nie wpłynęło to na pozytywną ocenę całej wyprawy.
O ile dobrze pamiętam, już kiedyś :roll: mieliście problem z wydostaniem się z Donoussy?

Mam nadzieję, że prom naprawili skutecznie :wink: , gdyż przy powrocie z Koufonissi planujemy przesiadkę w Naxos ze Skopelitisa na Blue Star Paros...

Przy okazji pytanie : czy wtedy, gdy byliście na Koufonissi, była możliwość (a jeśli tak - to gdzie? ) nabycia ryb lub owoców morza do samodzielnego przyrządzenia :?:



Dzięki :)

Zgadza się, to już trzeci raz. Najpierw strajk samolotów, potem promów, a teraz ta awaria.....Rok temu też było "gorąco" na Tilos. Na szczęście nasze promy jako jedne z niewielu, pomimo strajku, płynęły. Tam problem byłby o wiele większy, bo następne połączenie mieliśmy za tydzień.....

Teraz zaryzykowaliśmy, pomimo złych doświadczeń, w dwóch momentach. Rejs Milos - Naxos - Donoussa. Na Naxos mieliśmy tylko godzinę. W razie niepowodzenia, dwie dodatkowe noce na tej wyspie. Na szczęście się udało. Drugi moment to powrót właśnie. Ale, jak piszesz, ocena całościowa wyjazdu baaaaardzo pozytywna :).

Co do Koufonissi, nie pomogę. Owoce morza i ryby nabywaliśmy tam tylko kilka razy w tawernie. Zakupy spożywcze robiliśmy codziennie, ale miejsca gdzie sprzedają ryby albo nie pamiętam, albo po prostu nie widziałem.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-19.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 17.09.2019 11:05

janusz.w. napisał(a):Poważna eskapada :!: Jak zwykle :)


Dzięki :)

janusz.w. napisał(a):Zachowanie Blue Stara w sytuacji awaryjnej godne pochwały :!:


te kiero napisał(a):Normalny hit, rewelacyjne zachowanie w takiej sytuacji, dobrze, że tak się skończyło, aczkolwiek mega stresująco.



Do tej pory nie mogę uwierzyć, że tak to szybko i sprawnie zostało załatwione. Prawdę mówiąc napisałem do Blue Stara bez jakiejś wielkiej wiary w Ich pomoc. Liczyłem tylko na darmowe bilety na prom do Pireusu. Dobrze, że nie pośpieszyłem się z zakupem biletów na samolot. Tak na prawdę w grę, ze względu na dostępność miejsc i cenę, wchodził tylko Ryanair do Łodzi. Tymczasem Blue Star kupił nam bilety do Warszawy za prawie trzy tysiące złotych.


te kiero napisał(a):Dzięki za piękną Donoussę. Na pewno tam nie dotrę.



Dlaczego nie? Dostać się tam teraz jest w sumie bardzo łatwo. Gorzej jak widać z powrotem :D.
My pomimo tych, w zasadzie, cyklicznych już "przygód", na pewno będziemy chcieli na Donoussę wrócić.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 137
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone