Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga Makarska - Dubrovnik - Split

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
praulinka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 03.07.2007
Droga Makarska - Dubrovnik - Split

Nieprzeczytany postnapisał(a) praulinka » 29.05.2009 12:39

Jako, że miałem niemałą przyjemność w dniu wczorajszym wykonać kolejną wycieczkę po CRO, pozwalam sobie przekazać aktualny stan drogi do Dubrovnika, dla osób poruszających się z okolic Splitu.

Ja wyruszyłem z Sumartina (Brac) promem na Makarską - cena biletu na prom 27kun osoba, 126 kun samochód, czyli jak za połączenie Split - Supetar, o dziwo prom był lużny, tzn. pomimo przyjazdu 15 minut przed odpłynięciem było jeszcze miejsce na samochód, bo rok temu we wrześniu nie wszyscy się zmieścili.
Podróż 50 minut.

Z Makarskiej na Split starą Jadranką czyli drogą nr 8, autostrada kończyła się wg moich informacji koło Makarskeij, że nie będę kombinował. Podróż z przejazdem przez Neum w BiH około 2,5godziny, róznica w cenie paliwa CRO 6,64 kun (czasami 6,60) i BiH 1,67 czego? :) nie wiem, ale po przeliczeniu w Dubrovniku wychodziło w BiH taniej.
Na granicy na 4 kontrole (tam i spowrotem) dwa razy spojrzeli na paszporty, raz dokładniej i tyle. Dokumentów wozu i zielonej karty nie chcieli.

Dojazd z Makarskiej do Dubrovnika 2,5godziny. Raczej wolno, w małych grupach za autobusem, kamperem lub ciężarówką.

Powrotna droga, z uwagi na zauważone drogowskazy w Ploce na autostradę A1 i ciche marzenie 'a może oddali łacznik szybkiego ruchu do Ravca?' z Ploce zjazd zgodnie z drogowskazem na A1 auostradę.
Łącznik ma kilka km, może z 5, jest w trakcie budowy, że jedzie się jednym pasem, czasami na chwilę dwa, końćzy się szybko zwykłą drogą i niestety tak aż do Ravca, choć widoki i pejzaże malownicze :) Dużo zakrętów, trochę górek. Widać sporo kawałków w budowie, stawiają słupy pod wiadukty, ale jeszcze długo to potrwa.
Z Ravca autostrada do Dugopolije, 30 kun.

Podsumowując, jeszcze kawał roboty przed Chorwatami, jeżeli chodzi o ten kawałek drogi, szkoda tylko, że nie ma żadnych tablic informujących, że ten zjazd zielony na A1 to taki "skrót - nie skrót" bo czas przejazdu wyszedł mi podobny, a zapłacić trzeba :)

Czy polecam? Chyba nie, bo widoki z Jadranki zapierają dech :)

Polecam też uważać na odcinku płaskim koło Neretvy (rzeka), suszą i to laserową, mnie brak uwagi kosztowałby 500 kun i 100 euro, skońćzyło się na Polaki Polaki :) i 30euro.

Na zjeździe z A1 do Splitu obława, antyterroryści i łapanka, ale jak zobaczyli PL to tylko jechać, że w sumie wyszło na przygodę
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 29.05.2009 13:12

Ufff... Przebrnęłam przez tego posta....Może inni zrozumieli go lepiej ode mnie :)

Napisałeś:
Z Makarskiej na Split starą Jadranką czyli drogą nr 8, autostrada kończyła się wg moich informacji koło Makarskeij, że nie będę kombinował. Podróż z przejazdem przez Neum w BiH około 2,5godziny


Jak Ty jechałeś z Makarskiej do Splitu przez Neum?

róznica w cenie paliwa CRO 6,64 kun (czasami 6,60) i BiH 1,67 czego? nie wiem, ale po przeliczeniu w Dubrovniku wychodziło w BiH taniej.


Ciekawe, jak to przeliczałeś, skoro nie wiedziałeś, jaką walutę masz przeliczyć i po ile :)

zjazd zielony na A1 to taki "skrót - nie skrót" bo czas przejazdu wyszedł mi podobny, a zapłacić trzeba


Jak ktoś będzie faktycznie jechał do Splitu od Ploce, to na pewno autostradą zaoszczędzi czasu - nawet, jesli ma się wyspindrać do Ravcy - choć pewnie to będzie najżmudniejszy kawałek. Jak sie już wskakuje na autostradę potem, to w Dugopolje jest się w 20 minut. Natomiast przejazd z Ploce do Splitu jadranką w sezonie - zajmie ze 2-2,5 godziny spokojnie. Koło Omisa cośtam teraz rozbabrali i są światła wahadłowe.
Jeśli ktoś się wybiera na Makarską Riwierę - niech zjeżdża na węźle Sestanovac, a nie kombinuje dalej - potem można odbić tylko na górską drogę z Vrgorca do makarskiej. Fakt - widoki bajeczne, droga zawieszona wręcz na skałach (to ten żółty prążek widoczny nad Podgorą i Drasnicami), ale z trasy zmęczonym się przeważnie jest, więc po co kombinować :)

Jeśli chodzi o suszarkę przy Neretvie - to już lata całe stoją :) Pod wiaduktem, a są tam rozjazdy na Metković i ograniczenie do 50 km/h, a odcinek równy i prosty - samo się więcej jedzie ;)
praulinka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) praulinka » 29.05.2009 14:14

Plumek napisał(a):Ufff... Przebrnęłam przez tego posta....Może inni zrozumieli go lepiej ode mnie :)


No tak, stary wyjadacz forumowy, aż po prostu bije od ciebie ta życzliwość i wyrozumiałość do kogoś kto chciał pewnie innym pomóc, ale lepiej "pojechać", niech będzie śmieszniej.

Jak Ty jechałeś z Makarskiej do Splitu przez Neum?


Normalnie, przez Dubrovnik. :D
Chodziło mi oczywiście o drogowskaz, bo przy wyjeździe z promu na Makarskiej jest drogowskaz Split/Dubrovnik, stąd przejęzyczenie.

Ciekawe, jak to przeliczałeś, skoro nie wiedziałeś, jaką walutę masz przeliczyć i po ile :)


Ciekawe jak przeliczyłem, jak nie wiedziałem po ile? Znowu wyczytałeś więcej niż było napisane. Napisałem, że nie wiem jak się zwie, a nie, że nie umiem przeczytać na tablicy w kantorze w Dubrovniku słów BiH i kursu dnia.
Ale lepiej ponabijać się niż napisać jak się nazywa. przecież nie chodzi nam tu o pomoc tylko o swoje komentarze.

Jak ktoś będzie faktycznie jechał do Splitu od Ploce, to na pewno autostradą zaoszczędzi czasu - nawet, jesli ma się wyspindrać do Ravcy - choć pewnie to będzie najżmudniejszy kawałek. Jak sie już wskakuje na autostradę potem, to w Dugopolje jest się w 20 minut. Natomiast przejazd z Ploce do Splitu jadranką w sezonie - zajmie ze 2-2,5 godziny spokojnie. Koło Omisa cośtam teraz rozbabrali i są światła wahadłowe.
Jeśli ktoś się wybiera na Makarską Riwierę - niech zjeżdża na węźle Sestanovac, a nie kombinuje dalej - potem można odbić tylko na górską drogę z Vrgorca do makarskiej. Fakt - widoki bajeczne, droga zawieszona wręcz na skałach (to ten żółty prążek widoczny nad Podgorą i Drasnicami), ale z trasy zmęczonym się przeważnie jest, więc po co kombinować :)


I znowu wiesz najlepiej, o przeinaczaniu faktów nie wspomnę - jaki sezon i jakie 2,5 godziny? przecież napisałem wyraźnie, że jechałem 2,5 godziny z Makarskiej do Dubrownika, czyli ten kawałek z Ploce do SPlitu jakoś tyle nie wyjdzie, co? A kolejka na zwężęniach była ograniczona do kilku samochodó, czyli szła na bieżąco.
A na drogowskazie po wjeździe na A1 było 72km, jakoś mi te 20 minut przy 130km/h nie wychodzi, nawet odliczając kawałek do granic miasta z Dugopolije.

Jeśli chodzi o suszarkę przy Neretvie - to już lata całe stoją :) Pod wiaduktem, a są tam rozjazdy na Metković i ograniczenie do 50 km/h, a odcinek równy i prosty - samo się więcej jedzie ;)


Oczywiście, każdy wie, przecież jeździmy tam codziennie...
A tym razem suszarka była dobre 2 km za wiaduktem i pomimo tego, że znałem to miejsce odpuściłem, bo przecież już przejechałem wiadukt i rozpędziłem się, a ty zonk. Do tego taka, co ściąga nawet do 1km, że warto wiedzieć, że mają czym złapać.

Podsumowując, chyba ostatni raz postanowiłem napisać coś na forum, bo przecież zawsze się trafi ktoś kto wie lepiej i musi to okazać w miłych słowach.

A teraz czekam, tylko, że ktoś dopisze jednak, bo zapomniał, że ta łapanka na A1 to mi się sniła, generalnie to był Święty Mikołaj i w sumie dlaczego nie wziąłem prezentu pod chonkę.

Z góry przepraszam, nie będę więcej odpowiadał, nawet, jeżeli okaże się, że można jeszcze kilka ciekawostek po "przebrnięciu przez mój post" znaleźć.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.05.2009 14:16

Plumek to ona :)
Nie irytuj się tak od razu.
Czy to początek większej całości?
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 29.05.2009 14:33

No włśsnie. Nie irytuj się, tylko przeczytaj swój pierwszy post, abo daj do przeczytania komuś, kto Chorwacje zna z opowiadań tylko - sprawdź namacalnie - co z Twoich słów zrozumiał.
Nie chodzi mi "pojechanie" po Tobie (a cóż to za przyjemnosć?), tylko o to, by Tój post właśnie był pomocny dla tych, którzy bedą w tych okolicach pierwszy raz.

I znowu wiesz najlepiej, o przeinaczaniu faktów nie wspomnę - jaki sezon i jakie 2,5 godziny? przecież napisałem wyraźnie, że jechałem 2,5 godziny z Makarskiej do Dubrownika, czyli ten kawałek z Ploce do SPlitu jakoś tyle nie wyjdzie, co? A kolejka na zwężęniach była ograniczona do kilku samochodó, czyli szła na bieżąco.
A na drogowskazie po wjeździe na A1 było 72km, jakoś mi te 20 minut przy 130km/h nie wychodzi, nawet odliczając kawałek do granic miasta z Dugopolije.


Co autor miał na myśli? :roll: Jeszcze raz przeczytaj moje słowa. Ale spokojnie. Bez adrenaliny, bo widzę, że też coś pokićkałeś.

przecież napisałem wyraźnie, że jechałem 2,5 godziny z Makarskiej do Dubrownika, czyli ten kawałek z Ploce do SPlitu jakoś tyle nie wyjdzie, co?
- o co w tym zdaniu chodzi?

A na drogowskazie po wjeździe na A1 było 72km, jakoś mi te 20 minut przy 130km/h nie wychodzi, nawet odliczając kawałek do granic miasta z Dugopolije.
- ale dokąd te 72 kilometry są? Do zjazdu z autostrady? No - czyli lecisz 20-30 minut. Wiadomo, że z autostrady zawsze trzeba dojechać do centrum miasta i należy dodatkowo ten czas doliczyć. Niech będzie drugie 20 minut. Jesteś zatem w godzinę w Splicie. Tymczasem jadranką wychodzi na to, że jedziesz 2,5 h. Zwłaszcza w sezonie sie tyle pojedzie - ludzie często jeżdżą w sezonie, więc dlatego ta informacja będzie dla nich ważna i przydatna.

A o suszarce dobrze, że napisałeś. Ja też napisałam, informacyjnie, że stoją tam już ładnych kilka lat i że jest ograniczenie do 50 km/h. Co Ci się w tym nie podobało?

P.S. No i rozumiem, że drogowskaz był W Makarskiej. A sam prom DO Makarskiej.
Ostatnio edytowano 29.05.2009 14:34 przez Plumek, łącznie edytowano 1 raz
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 29.05.2009 14:33

to jak to jest opłaca sie jechać do końca autostrady tego nowego odcina? on jest w remoncie jeszcze? czy lepiej zjechać na jordankę w Sestanovac majac na uwadze cel Dubrownik
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 29.05.2009 14:39

ufokking napisał(a):to jak to jest opłaca sie jechać do końca autostrady tego nowego odcina? on jest w remoncie jeszcze? czy lepiej zjechać na jordankę w Sestanovac mając na uwadze cel Dubrownik


Ja bym jechała dalej, aż do końca. Zjeżdżasz do Ploce - co prawda drogą w budowie. Ale jednak omijasz całą Makarską Riwierę - korki ze zjazdu z autostrady przed Brelą, korki na wjeździe do Makarskiej, omijasz patrol z suszarką w Drasnicach (zaraz za wioską na przystanku autobusowym), omijasz gigantyczne ilosći zakrętów :) No i ograniczenia prędkości do 50 km/h w miejscowościach z przebiegającymi przed maską turystami z materacami (Podgora, Tucepi, Podaca, Brist) :D Nie wleczesz sie za ciężarówkami, skuterkami, przyczepami kempingowymi...
Niestety - omijasz piękne widoki również :D
Łącznie będzie to z 70-80 kilometrów, które przejedziesz noga za nogą i jeszcze 17 km zjazdu z węzła Sestanovac do wjazdu na jadrankę.
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 29.05.2009 15:05

Plumek napisał(a):
Ja bym jechała dalej, aż do końca. Zjeżdżasz do Ploce - co prawda drogą w budowie.


czyli droga w budowie jest miedzy końcem autostrady w Ravca a Ploce tak?

reszta jasna :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.05.2009 15:47

Plumką się nie przejmuj,niektóre panie mają zrzędzenie we krwi ;)
A,że dałeś powody,bo ciut chaotyczna ta relacja ,to inna sprawa .Jednak kilka istotnych informacji z pierwszej ręki zawiera , błędy uważam za zniwelowane. :D
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1620
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 29.05.2009 16:05

Pytanie do Plumka: w którym miejscy najlepiej zjechać z autostrady żeby dostać się do Pisaka?
Pozdrawiam
Rafał
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 29.05.2009 16:17

Plumkiem nie jestem, ale napisać mogę ;) :
Šestanovac
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 29.05.2009 16:32

ufokking napisał(a):
Plumek napisał(a):
Ja bym jechała dalej, aż do końca. Zjeżdżasz do Ploce - co prawda drogą w budowie.


czyli droga w budowie jest miedzy końcem autostrady w Ravca a Ploce tak?

reszta jasna :wink:


Tak :)
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 29.05.2009 16:32

mutiaq napisał(a):Plumkiem nie jestem, ale napisać mogę ;) :
Šestanovac


:) Dokładnie :) Myk w prawo na jadrankę i pierwsza miejscowość to PISAK własnie :)
SDI
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 162
Dołączył(a): 22.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SDI » 31.05.2009 11:12

....choroba jasna wkleje ten post w pdf dziś niedziela nie ogarniam a jadę na Brać i do Dubrownika i jak rozszyfruje za i przeciw to się pewnie przyda ha
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 31.05.2009 11:39

Plumek napisał(a): daj do przeczytania komuś, kto Chorwacje zna z opowiadań tylko

no Plumek ma trochę racji , ale przy okazji Długopolje (chodzi mi o zjazd)
czy dojazd do promu w Splicie jest dobrze oznakowany, główne drogi etc.
pytam bo: nie każdy ma GPS-a , a w bodajże dwóch relacjach tutaj przeczytałem o pomyłkach w dojeździe właśnie na prom w Splicie.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga Makarska - Dubrovnik - Split
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone