Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 17.08.2022 11:15

Chorwacja ma borę, Bałtyk ma upwelling :)
W tym roku postanowiłem schłodzić sie w naszym kochanym Bałtyku, po dwóch latach bojkotu z tym morzem. Ponieważ standardowo wiekszośc kąpielisk w Gdyni i Sopocie było zamknietych z powodu sinic, 15 sierpnia wybrałem się na Półwysep Helski, do Kuźnic. Po standardowej 1,5 - godzinnej jeździe z Gdyni dotarłem wreszcie na plażę. I co zobaczyłem?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg


Kiespka jakość zdjęć ale coś telefon mi wariował. Woda miała jakieś 12 stopni, w wodzie po kostki można było wytrzymać kilkanaście sekund, potem traciło się czucie.
Doświadczyłem tego:
https://zielona.interia.pl/klimat/news- ... Id,6224302

Raz na dwa lata być na plaży i jeszcze tak trafić... Chyba zacznę grać w totka.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 17.08.2022 11:28

Slavko1974 napisał(a): W wodzie po kostki można było wytrzymać kilkanaście sekund, potem traciło się czucie.


To już Cię delikatnie poniosło 8O :mrgreen:
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 17.08.2022 12:32

Kapitańska Baba napisał(a):
Slavko1974 napisał(a): W wodzie po kostki można było wytrzymać kilkanaście sekund, potem traciło się czucie.


To już Cię delikatnie poniosło 8O :mrgreen:


Uwierz mi, woda była masakryczna, zmarźluchem nie jestem ale zwyczajnie się nie dało. Raz zrobiłem challenge i wszedłem do wody po kolana ale dalej już nie. Może to nie było 12 a 10 stopni? A moża je byłem taki wrażliwy. Ale nawet spore psy z długą sierścią nie chciały wejsć do wody :). Zdarzało mi się kąpąć przy 16 - 17 stopniach ale to było ponad 20 lat temu...
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 17.08.2022 13:44

Miniony długi weekend w postaci 3 dni i 2 nocek spędziliśmy w pięknym, 2-poziomowym, klimatyzowanym apartamencie w Rowach, który dedykowany jest dla 6 osób. Zabraliśmy z sobą wieloletnich znajomych, którzy również w Chorwacji kiedyś z nami byli. Całość tego apartamentu kosztowała nas mniej niż rok temu płaciłem w Chorwacji za postawienie namiotu na campingu w nadmorskim lesie w składzie 2+1. Ale nie o cenę tu chodzi. Bałtyk przecudny, wchodząc do szyi jeszcze widziałem swoje stopy, brak sinic, meduz czy innych niespodzianek. Dość solidny wiatr na plaży i w mojej ocenie plażowanie bez znienawidzonego przez wielu parawanu, nie było możliwe. Temperatura wody akceptowalna, nie mierzyłem ale obstawiam powyżej 20 stopni. Do morza mieliśmy pewnie nieco ponad kilometr co przy ogromnej ilości ludzi było atutem, cisza i spokój. Nasze zegarki zadowolone z powodu ilości wykonanych kroków :) Z autostrady na szczęście nie korzystaliśmy, jedynie dobiegały nas komunikaty o korkach, wypadkach, zablokowanych pasach czy całej autostradzie

Bałtyk jest piękny, ale od wielu lat tylko na weekendy jak słonko świeci

Z planowanym urlopem cały czas ryzykować nie będę z obawy o niepewną pogodę
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 17.08.2022 14:03

Slavko1974 napisał(a):Uwierz mi, woda była masakryczna, zmarźluchem nie jestem ale zwyczajnie się nie dało. Raz zrobiłem challenge i wszedłem do wody po kolana ale dalej już nie. Może to nie było 12 a 10 stopni? A moża je byłem taki wrażliwy. Ale nawet spore psy z długą sierścią nie chciały wejsć do wody :). Zdarzało mi się kąpąć przy 16 - 17 stopniach ale to było ponad 20 lat temu...


10-12 stopni? Myślę że z 10-15 minut co najmniej bym się w niej taplała :smo: Wszystko siedzi w głowie :oczko_usmiech:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 17.08.2022 14:28

Slavko1974 napisał(a): ... Uwierz mi, woda była masakryczna, zmarźluchem nie jestem ale zwyczajnie się nie dało. Raz zrobiłem challenge i wszedłem do wody po kolana ale dalej już nie. Może to nie było 12 a 10 stopni? ...


Jeśli temperatura wody spada poniżej 14 stopni to w PL jest wywieszana czerwona flaga i zakaz kąpieli

Ty piszesz o 10-12 ...
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 17.08.2022 18:23

piotrulex napisał(a):
Slavko1974 napisał(a): ... Uwierz mi, woda była masakryczna, zmarźluchem nie jestem ale zwyczajnie się nie dało. Raz zrobiłem challenge i wszedłem do wody po kolana ale dalej już nie. Może to nie było 12 a 10 stopni? ...


Jeśli temperatura wody spada poniżej 14 stopni to w PL jest wywieszana czerwona flaga i zakaz kąpieli

Ty piszesz o 10-12 ...


Przyjrzyj się dokładnie moim fotkom i zauważ, że w obu kierunkach nie ma w pobliżu żadnej wieżyczki ratownika...

Kapitańska Baba - szacun! :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 18.08.2022 10:58

Slavko1974 napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Slavko1974 napisał(a): ... Uwierz mi, woda była masakryczna, zmarźluchem nie jestem ale zwyczajnie się nie dało. Raz zrobiłem challenge i wszedłem do wody po kolana ale dalej już nie. Może to nie było 12 a 10 stopni? ...


Jeśli temperatura wody spada poniżej 14 stopni to w PL jest wywieszana czerwona flaga i zakaz kąpieli

Ty piszesz o 10-12 ...


Przyjrzyj się dokładnie moim fotkom i zauważ, że w obu kierunkach nie ma w pobliżu żadnej wieżyczki ratownika...


Widziałem, oglądałem je dokładnie, gdyż uwieczniłeś ciekawe i nieznane mi zjawisko :)

Wspomniałeś u Kużnicach, więc być może błędnie założyłem, że jest tam również plaża strzeżona i miałeś okazję zaobserwować kolor flagi

Na moich fotach z Rowów również nie widać wieżyczki ratownika. Przechodziliśmy jednak jak szliśmy około kilometra plażą, aby mieć święty spokój i dobry klimat do wypoczynku. Kolor flagi niezmiernie mnie interesował dla własnego bezpieczeństwa, była biała :)
Ostatnio edytowano 18.08.2022 12:08 przez piotrulex, łącznie edytowano 1 raz
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 18.08.2022 11:58

Slavko1974 napisał(a):Kapitańska Baba - szacun! :)


Dzięki ale uwierz, to żaden wyczyn :wink:
Wczoraj wczesną nocą siedzieliśmy w beczce z wodą - miała z 8 stopni :mrgreen:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 18.08.2022 12:00

piotrulex napisał(a):Jeśli temperatura wody spada poniżej 14 stopni to w PL jest wywieszana czerwona flaga i zakaz kąpieli


Z czystej babskiej ciekawości - znasz powód tego wywieszania czerwonej flagi? Rozumiem wiatr, fale, prądy wsteczne ale temperatura? 8O Zaskoczyłeś mnie 8O
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 18.08.2022 17:12

Informacyjnie :idea:

W 1975 r. Rada Unii Europejskiej określiła wymogi jakościowe dla wody w kąpieliskach, gdzie zostały ustalone parametry wytyczne (G) oraz obowiązkowe (I) Dyrektywy 76/160/EEC. Dyrektywa ta obowiązywała do 2014 roku i została zastąpiona Dyrektywą kąpieliskową, czyli Dyrektywą 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. dotyczącą zarządzania jakością wody w kąpieliskach i uchylającą dyrektywę 76/160/EWG. W 2011 r. Komisja Europejska ustanowiła symbole informujące o klasyfikacji wody w kąpielisku, a także symbole informujące o zakazie kąpieli lub zaleceniu niekąpania się.

W Polsce ustalono, że w czasie dyżuru ratownicy mają obowiązek wywieszania na maszcie odpowiednich flag informacyjnych w kąpielisku. Wywieszona biała flaga oznacza dozwoloną kąpiel, a czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli. Flagę czerwoną wywiesza się w przypadku, gdy co najmniej:

- temperatura wody wynosi poniżej 14 °C;
- widoczność jest ograniczona do 50 m;
- szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
- występują fale powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi, białymi grzywami;
- występują silne prądy wsteczne;
- trwa akcja ratownicza;
- prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
- występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
- występują wyładowania atmosferyczne.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 19.08.2022 08:00

Kapitańska Baba napisał(a):
piotrulex napisał(a):Jeśli temperatura wody spada poniżej 14 stopni to w PL jest wywieszana czerwona flaga i zakaz kąpieli


Z czystej babskiej ciekawości - znasz powód tego wywieszania czerwonej flagi? Rozumiem wiatr, fale, prądy wsteczne ale temperatura? 8O Zaskoczyłeś mnie 8O


Nie wiem. Przypuszczam, że może tu chodzić o obniżenie sprawności fizycznej, sztywnienie mięśni itd
tbrek
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 18.05.2005
Re: Ile zabrać pieniędzy na 10-dniowy wyjazd do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) tbrek » 07.05.2023 08:03

Jesteśmy akurat po majówce w Gdańsku, śniadanie w apartamencie, kawa, obiad na mieście, 2 osoby, i jakoś tak w drodze powrotnej bo wracałem wczoraj, liczyliśmy ile dni zostanie do wyjazdu do CRO, żona jedynie skwitowała, jak faktycznie będzie za drogo, to się ugotuje kilka szybkich obiadów w domu, w końcu nie jedziemy tam tylko po to żeby w konobach siedzieć, i ma rację.
Najwyżej da się zarobić lokalnym handlowcom a mniej restauratorom.
Dla przykładu w Gdańsku za 2 zupy, 2 dorsze w zestawie i 2 herbaty w słynnej w Sopocie smażalni u Rybaka zapłaciliśmy 230zl. A inne knajpki typu Billys, whiskey, czy nawet bardziej lokalne też wiele cenowo nie odbiegały. Tak jak już dorsz jest kultowy, tak osobiście w tej samej cenie wychodzi ich orada z tym djuvac'em i jakoś ją bardziej wolę. Apartament mimo że mega tanio wyrwany na booking to i tak drożej wyszedł jak to co płacimy w CRO.
Dojazd bo on przedraża zabawę traktujemy jak element wakacji, po drodze obiad, zwiedzanie, nocleg, spokojnie do celu, ale kilku moich znajomych odpuszcza wszelkie wyjazdy, z jednego powodu, jak się mają przeliczyć finansowo, wolą to zrobić tu na miejscu.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018
Re: Ile zabrać pieniędzy na 10-dniowy wyjazd do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 07.05.2023 08:09

dids76 napisał(a):Z kolegami i tylko stówa dziennie :?: :oczko_usmiech: :mrgreen:


To były tylko koszty na mieście ;) .


boboo napisał(a):
Rafal55 napisał(a):Czy jest tu ktoś, kto jedzie do Chorwacji na urlop aby odpocząć?
Tak po prostu odpocząć, bez liczenia pieniędzy.



Jeżeli masz na myśli trzymanie się z góry ustalonego budżetu, to osobiście nie wytyczam sobie takich limitów. W zasadzie jedyny limit przed wyjazdem, to ustalenie górnej granicy za nocleg i trzymanie się tego podczas wyszukiwania. Inna sprawa, że przed wyjazdem na ten właściwy urlop w sierpniu, zawsze mam przeanalizowany poziom cen w danej destynacji, wiem czego się spodziewać.

tbrek napisał(a):Dla przykładu w Gdańsku za 2 zupy, 2 dorsze w zestawie i 2 herbaty w słynnej w Sopocie smażalni u Rybaka zapłaciliśmy 230zl..


Bardzo przyzwoita cena zważywszy ile dzisiaj kosztuje świeża ryba w rybnym. W Gdańsku koło mnie filet z dorsze ze skórą 79 PLN, sandacz dobija do 100 PLN/kg.
tbrek
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 18.05.2005
Re: Ile zabrać pieniędzy na 10-dniowy wyjazd do Chorwacji?

Nieprzeczytany postnapisał(a) tbrek » 07.05.2023 08:48

Ja tam zawsze wychodziłem z założenia, jadę na takie wakacje na jakie mnie stać, bez płaczu ile one potem kosztowały. Jak Chorwacja wystartowała z cenami w górę to 3 lata odpuściłem, w tym czasie baltyk dogonil cenami a pogoda tych 3 lat pokazała takie rogi że powiedziałem basta, wolę wydać 2k więcej ale tą pogodę mieć.
Przy 2 tygodniach taka to była mniej więcej różnica.
Dorsz teraz w majówkę 18-19zl za 100gr i duże plansze informujące o wielkości tuszki, pewnie żeby zdziwienia nie bylo że 2 ryby z dodatkami 150zl
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad? - strona 7...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone