Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Białe szaleństwo czyli Dolomity na dwóch deskach

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.03.2019 20:47

04.03 - Arabba, w stronę Alta Badii

Drugiego dnia nartowania przenosimy się na stoki po przeciwnej stronie Porta Vescovo. Część tras, po których będziemy jeździć należy rownocześnie do ośrodka Alta Badia.
Dla rozeznania mapka.

Obrazek


Przed dziewiątą meldujemy się na tym samym co w niedzielę, dużym, bezpłatnym parkingu pod stacją wyciągów na Porta Vescovo.
Tego dnia pobijamy nasz rekord wszechczasów jeśli chodzi o rozpoczęcie jeżdżenia - o 8.58 przechodzimy przez bramkę gondolki nr 3 :oczko_usmiech: .
Poprzedniego dnia wystartowaliśmy o 9.02 :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na trasie oczywiście sztruksik 8) . Włosi potrafią to znakomicie :!:

Obrazek


Jest sztruksik, jest radość :D .

Obrazek


Od gondolki dojazdówką nr 11 docieramy do kanapy nr 9, która zabiera nas na trasę nr 1.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dobrze już przez nas objeżdżoną poprzedniego dnia czerwona jedynką, a następnie niebieską czwórką dojeżdzamy do kanapy nr 8, a nią do krzesełka nr 5. Te dwa wyciągi zapewniają połączenie między obszarem Porta Vescovo, a terenami narciarskimi po drugiej stronie Arabby bez koniecznością zdejmowania nart.

Obrazek

Obrazek


Kolejna kanapa (nr 6) wyciąga nas na wysokość ponad 2.000 metrów. Mimo dużej wysokości poza trasami widoczne są braki śniegu. To efekt południowej ekspozycji tych terenów.

Obrazek

Obrazek


Kanapa nr 6 obsługuje czerwone trasy 24 i 27. Na mapie 24 jest wprawdzie zaznaczona jako czarna, ale w realu stoją przy niej oznaczenia w kolorze czerwonym i z tego powodu ostatecznie zdecydowałam się jednak nią zjechać :lol: .

Obrazek


Zdecydowanie warto, bo jest niezwykle widokowa.

Obrazek

Obrazek



Bez wsparcia armatek jazda tutaj w marcu byłaby niemożliwa.

Obrazek


Śmigamy po parę razy na przemian trasami 24 i 27, a następnie zjeżdżamy na przełęcz Passo Campolongo.

CDN

:papa:
Ostatnio edytowano 02.02.2023 18:35 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.03.2019 21:18

Piękny sztruksik :hearts:
Tylko trochę szkoda, że nie ma śniegu poza trasami. Słońce musi tam mocno przygrzewać... Coś za coś ;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2019 07:36

maslinka napisał(a):Tylko trochę szkoda, że nie ma śniegu poza trasami. Słońce musi tam mocno przygrzewać... Coś za coś ;)

Jeszcze bardziej szkoda, że to słońce sprawia, że tak świetnie przygotowane rano trasy pod koniec dnia robią się miękkie i zaczynają płynąć.
Wg informacji, jakie podają w ośrodku ostatnie opady śniegu mieli tutaj 12 lutego. Teraz cały czas jeździmy w zasadzie przy dodatnich temperaturach.
Postanowilismy już, że następnym razem na wyjazd wybierzemy połowę lutego :D.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.03.2019 12:28

marze_na napisał(a):Wg informacji, jakie podają w ośrodku ostatnie opady śniegu mieli tutaj 12 lutego.

Dobrze wiem, które to były opady :lol: Chmury w tamten poniedziałek i wtorek przechodziły przez pół Europy :roll:

marze_na napisał(a):Postanowilismy już, że następnym razem na wyjazd wybierzemy połowę lutego :D.

Tylko wtedy z kolei jest pewne ryzyko, że będzie sypał śnieg :? Nie zawsze pada w nocy ;)

Czekam na widoki z Marmolady :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2019 13:57

maslinka napisał(a):
marze_na napisał(a):Postanowilismy już, że następnym razem na wyjazd wybierzemy połowę lutego :D.

Tylko wtedy z kolei jest pewne ryzyko, że będzie sypał śnieg :? Nie zawsze pada w nocy ;)

Marzec też nie gwarantuje słońca :nice: .
Dzisiaj leje / sypie od rana. Cztery zjazdy i wracamy przemoczeni :evil: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2019 17:47

04.03 - Arabba, w stronę Alta Badii, część II

Na przełęczy Passo Campolongo mamy do wybory wyciąg "campolongo" (nr 7) albo kanapę "cherz" nr 31. Do pierwszej stoi długa kolejka narciarzy pokonujących Sella Rondę zgodnie z pomarańczowymi strzałkami, a do drugiej nie czeka prawie nikt. Ponieważ w kolejkach stać nie lubimy, wybór jest oczywisty :lol: .
Czteroosobowe krzesełko wywozi nas na górę Monte Cherz, na wysokość 2095 m.

Obrazek

Obrazek


Można stąd zjechać z powrotem na Passo Campolongo niebieską trasą 30 albo czerwoną 31.
Jak sięgam pamięcią zawsze miałam tak, że jak jakaś trasa mi przypasowała to mogłam nią jeździć nawet pół dnia. Po tylu latach bez nart nic się nie zmieniło :mrgreen: . Trasa 31 daje mi tyle radości z jazdy, że na Monte Cherz utykamy na dłuższy czas :D . Na szczęście Pawłowi też przypadła do gustu 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szusujemy z widokami :). Do tego nie tracąc ani sekundy w kolejce do wyciągu, bo narciarzy kręci się tutaj naprawdę niewielu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W końcu decydujemy się jednak zmienić krajobraz i długą, bardzo przyjemną niebieską trasą nr 32 dojeżdżamy do czteroosobowej kanapy "masarei" wywożącej narciarzy na Pralongię, 2.139 m npm.

Obrazek

Obrazek



To już ośrodek Alta Badia oferujący największy w Dolomitach wybór niebieskich tras. Zanim przetestujemy dwie z nich czas na obowiązkową przerwę na kawę 8) .

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2019 17:49

Na szczycie Pralongia stoi też urocza kapliczka :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Troszeczkę wieje :roll: .

Obrazek


Fundujemy sobie po jednym zjeżdzie trasami 33 i 34 po czym zgodnie stwierdzamy, że zabawę kontunuować będziemy tylko na 34, bo 33 powinna być w zasadzie zaznaczona na zielono jako wybitnie spacerowa.
Po paru zjazdach wracamy na Monte Cherz na czerwoną trasę nr 31, która bezapelacyjnie uzyskuje tytuł trasy dnia 8) .

Obrazek



Wszystkie serwisy pogodowe, jakie sprawdzaliśmy prognozowały na poniedziałek opady śniegu po 16stej.
Coś jest na rzeczy, bo pogoda wyraźnie zaczyna się psuć :? .

Obrazek

Obrazek



Zaczynamy wracać w stronę stoków na Porta Vescovo. Nasz droga powrotna wiedzie niestety trasą słynnej Sella Rondy, więc niczego dobrego się tutaj koło 15stej już nie spodziewamy.

Obrazek

Obrazek


To trasa nr 27. Nie dość, że mocno ujeżdżana przez cały dzień to dodatkowo jeszcze bezpośrednio wyeksponowana w stronę słońca.
W efekcie mamy rzeźnię :roll: :? .

Obrazek


Na parking dojeżdżamy koło 15.30. Kolejny udany dzień za nami.
Z ulgą ściągamy buty narciarskie i idziemy na małe zakupy. Na zakończenie kilka kadrów z zachmurzonej Arabby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.03.2019 18:18

Monte Cherz bardzo lubią też narciarze z mojej zaprzyjaźnionej ekipy. Mnie tam jednak nie było...
Dwukrotnie za to dotarłam ma na Pralongię 8) : raz podczas zimowego wypadu kilka lat temu (tyle że pieszym szlakiem z Piz Sorega , a śniegu było wtedy sporo więcej :wink: ), a następnie we wrześniu w drodze na Sardynię.
Fajnie jest popatrzeć na znajome miejsca :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.03.2019 18:49

Widzę, że zatrzymaliście się na szczycie Pralongii, w schronisku, w którym jedliśmy podczas naszego pierwszego dnia szusowania w Dolomitach - 7 lat temu ;):
post875568.html#p875568

Piękna jest ta kapliczka :D Nie mam jej zdjęć z bliska...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.03.2019 21:53

dangol napisał(a):Dwukrotnie za to dotarłam ma na Pralongię : raz podczas zimowego wypadu kilka lat temu (tyle że pieszym szlakiem z Piz Sorega , a śniegu było wtedy sporo więcej ), a następnie we wrześniu w drodze na Sardynię.

Dzisiaj dość solidnie sypnęło śniegiem co trochę zmieniło krajobraz 8) .
Wrzesień tutaj tez musi być super. My mamy coraz większą ochotę na zielone Dolomity i czym dłużej jeździmy tym bardziej konkretne mamy plany :hut: .



maslinka napisał(a):Widzę, że zatrzymaliście się na szczycie Pralongii, w schronisku, w którym jedliśmy podczas naszego pierwszego dnia szusowania w Dolomitach

Dzisiaj też tam zawitaliśmy trochę się ogrzać i wyschnąć :nice: . Obowiązkowa kawa też oczywiscie była 8) .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.03.2019 22:16

Narty, to nie moja bajka, ale zazdroszczę Ci super widoków. Poproszę o bombardino (nigdy nie piłam, a skład to już moja bajka) :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.03.2019 09:17

aga_stella napisał(a):Narty, to nie moja bajka, ale zazdroszczę Ci super widoków. Poproszę o bombardino (nigdy nie piłam, a skład to już moja bajka) :lol:

Jedne z najpiękniejszych widoków jakie można zobaczyć w Dolomitach dopiero przed nami :D . Zapraszam na Marmoladę 8) .


05.03 - Marmolada

Na wtorek prognozy pogody obiecywały najlepszą pogodę w ciągu całego naszego narciarskiego tygodnia i dlatego właśnie ten dzień postanowiliśmy spędzić na Marmoladzie, najwyższej górze Dolomitów.

Na Marmoladę można dojechać na nartach z Arabby. Najpierw gondolka, później dwa krzesła i długi zjazd z Passo Padon do miejscowości Malga Ciapela, gdzie dolną stację ma kolejka na Marmoladę. Trudno określić ile czasu by nam to zajęło, bo pielgrzymujących w ten sposób jest wielu, a po drodze wąskie gardło w postaci powolnego, dwuosobowego krzesełka nr 10.

Wsiadamy więc w auto i po niespełna pół godzinie parkujemy na bezpłatnym parkingu pod Marmoladą.

Obrazek

Obrazek


Jest przed 9, wolnych miejsc jeszcze mnóstwo. Kolejka już kursuje.

Obrazek

Obrazek


Narciarzy jeszcze niewielu, z marszu wchodzimy do wagonika, który jednorazowo zabiera na górę 70 osób. Nawet nie zdążyliśmy zrobić zdjęcia :).

Kolejka jest 3-etapowa. Najpierw wjeżdżamy z Malgi (1.450 m) na szczyt Antermoja (2.350 m), potem na szczyt Serauta (2.950 m) i wreszcie na Punta Rocca na wysokość 3.269 m, niespełna 100 metrów poniżej Marmolady.
Przesiadki do kolejnych wagoników odbywają się jednak płynnie, podczas gdy jeden wypuszcza drugi już się otwiera.

Obrazek

Obrazek



Pierwsze zdjęcia zrobione zaraz po wyjściu z kolejki na Punta Rocca 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jesteśmy tak zaaferowani i ciekawi zjazdu, że zupełnie zapominamy o urządzonym na Punta Rocca tarasie widokowym :lol: .Wychodzimy od razu na trasę i tu robimy krótką sesję fotograficzną.

Obrazek

Obrazek


Cudownie prezentuje się masyw Sella.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I Sassolungo.

Obrazek


Jeszcze tu wrócimy :). Tymczasem pora ruszać w dół.

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.03.2019 09:20

Gotowi na 12 kilometrów wrażeń? To zjeżdżamy 8) .
Śnieg jest fantastyczny, na trasie równo i pusto. Momentami jedziemy zupełnie sami.

Obrazek

Obrazek


Po drodze obowiązkowe przystanki na zdjęcia :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie szukałam specjalnie opisów zjazdu z Marmolady, a tym bardziej nie przywiązywałam do nich szczególnej wagi, bo to zawsze opinie bardzo subiektywne uzależnione od zastanych warunków na trasie i umiejętności narciarza. Wystarczyła mi informacja, że to trasa czerwona :wink: .
Miejscami robi się bardziej stromo, w innych miejscach z kolei ciasno i wąsko, ale o tak wczesnej porze nie stanowi to większego problemu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolejna foto-przerwa :oczko_usmiech: .
Widok na Lago di Fedaia i czerwoną trasę prowadzącą z Passo Padon od strony Arabby.

Obrazek

Obrazek


Ten zjazd z Marmolady to jak dotąd moje najpiękniejsze narciarskie doświadczenie :hearts: .

Obrazek


Po 10tej jesteśmy z powrotem przy dolnej stacji i ustawiamy się w kolejce do kolejnego wjazdu.

Obrazek


CDN

:papa:
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 476
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 08.03.2019 09:43

Zima w tym roku choć nie była jakaś mroźna, to przynajmniej trochę śniegiem sypnęło. Nasłonecznione stoki i dość ciepły marzec niestety robią swoje. Jednak magiczne 3000 w górę niesamowicie zmieniają krajobraz :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.03.2019 11:06

To, że pojechaliście od razu na parking pod kolejkę, to była świetna decyzja! Dzięki temu mieliście przyjemny zjazd. W naszym przypadku, zanim się tam dotelepaliśmy z San Cassiano 8O (oczywiście nie najkrótszą drogą ;)) i odstaliśmy swoje w kolejce do krzesła nr 10, minęło mnóstwo czasu, więc mieliśmy dłuuugą kolejkę do kolejki i walkę o życie na trasie :?

marze_na napisał(a):Ten zjazd z Marmolady to jak dotąd moje najpiękniejsze narciarskie doświadczenie :hearts: .

A dla mnie jedno z najgorszych :?
Piękne były tylko (albo aż ;)) widoki! Mimo wszystko, jako całość - wspominam miło. Też mieliśmy idealną pogodę.

Jak to się punkt widzenia może różnić w zależności choćby od pory dnia...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Białe szaleństwo czyli Dolomity na dwóch deskach - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone