Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bella Italia

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 18.02.2018 10:31

Słuchajcie... będąc w Bibione w weekend majowy co warto zwiedzić w okolicy. Wenecja... co jeszcze?
Jakieś rady dla świeżaka co do obyczajów panujących w Italii.
Z góry pięknie dziękuje.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.02.2018 12:52

Poczytaj z 15 ost. stron. Jest teraz świeża relacja Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym, popatrz na relację Marzeny - też kilka miejscówek w okolicy obejrzała...
Ja polecam Weronę i Padwę.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 18.02.2018 14:02

OK. Dzięki za odp. Poszukam, poczytam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.02.2018 14:25

piekara114 napisał(a):popatrz na relację Marzeny - też kilka miejscówek w okolicy obejrzała...

Wszystkie jednak dość daleko od Bibione. Najbliżej będzie do Ferrary.
KarKoz, ja skupiłabym się na Weronie i Padwie, potem ewentualnie Mantua i Ferrara. Ravenna wg. mnie już trochę daleko. Zależy jak długi będzie pobyt i jak duże masz potrzeby poznawcze :oczko_usmiech: .


KarKoz napisał(a):Jakieś rady dla świeżaka co do obyczajów panujących w Italii

Na początku przygody z Italią największym problemem była dla mnie sjesta. O ile w Rzymie i Florencji mało odczuwalna, to w mniejszych miastach świętość :D . Knajpy zamykają się do max 15stej, a otwierają ponownie po 18-19stej. Nijak nie wpasowywało się to w moje potrzeby żywieniowe :lol: .
Poza tym stołując się w knajpach trzeba przyjąć że coperto to norma. Włosi pobierają tzw. opłatę za nakrycie, rozpiętość jest różna od euro do nawet 3,50 - kwota zawsze podana jest w menu.
Nam z reguły zdarzało się, że w tej cenie dostawaliśmy przynajmniej pieczywo, a często trafiła się fajna przystawka. Ale lokal bez coperto też można znaleźć :D .

Zwiedzając obiekty sakralne trzeba pamiętać o przykryciu ramion i o spodniach/spódnicach przyzwoitej długości. Włosi są bardzo wyczuleni na punkcie stosownego ubioru w kościołach.
Ostatnio edytowano 18.02.2018 14:54 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.02.2018 14:51

Rawenna
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 18.02.2018 18:11

Dzięki za rady. Mantua i Ferrara to chyba jednak trochę za daleko. O Padwie tez myślałem, może Werona...
Będziemy tydzień czasu. Zwiedzamy spacerując po mieście. Raczej nie zaglądamy do kościołów czy muzeów.
Myślałem o jakichś górskich punktach widokowych ale też chyba daleko...
Rawenna... jeszcze dalej, ale dzięki za info.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 19.02.2018 13:44

Jak byłem w tamtej okolicy, a dokładnie w Lignano Sabbiadoro, to robiłem wycieczki do Wenecji, a także do Triestu, Aquilei, Grado. Po drodze warto też zwiedzić pałace Miramare oraz w Duino. Do Triestu dostaniesz się szybko i wygodnie autostradą, ale warto także przejechać się drogą SS14 - między Duino i Miramare jest bardzo ładne wybrzeże.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 19.02.2018 14:04

Dzięki za wskazówki dopisuję do listy...
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 20.02.2018 20:37

Grotte del Caglieron
Grotta Gigante
Przemolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Przemolo » 22.02.2018 23:50

Witajcie, Chorwację odwiedzałem już 5 razy i na tegoroczną majówkę chciałbym się na 7 dni gdzieś wybrać samochodem. Jako, że Istria i Kvarner już mi jest dość dobrze znana, myślałem o Italii. Kiedyś będąc w Umagu zwiedziliśmy tylko króciutko Triest.
Myślałem więc o Caorle... choć nie ukrywam, że po obejrzeniu filmu "Pod słońcem Toskanii" nieco mnie tam ciągnie... i mam pytanie - jakie najbliższe toskańskie miasteczko byście polecali? nie interesują mnie wielkie miasta - ale coś klimatycznego. Zastanawiam się bowiem czy z okolic Wenecji nie skoczyć tam choćby na 1 dzień.
W Caorle w tym okresie biura podrózy oferują noclegi dla rodziny 2+2 nawet za ok. 700zł/tydzień + ubezpieczenie, itp.
Jak w ogóle w okolicach Caorle jest z tymi plażami? czy podobnie jak nad Bałtykiem można sobie przejść np. 2-3km brzegiem morza czy też co chwilę są jakieś prywatne tereny na które nie można wejść?

Ewentualnie podzielę jakoś ten tydzień: 3 dni koło Wenecji + 4 w Toskanii na jakieś chociaż muśnięcie tego rejonu. Polećcie proszę gdzie możliwie najbliżej od Wenecji można by na te 4 dni osiąść w Toskanii, aby było w okolicy można było tej Toskanii choć trochę "musnąć". W okolicy Florencji? bo bliżej to już chyba nie da rady?
Ostatnio edytowano 23.02.2018 08:42 przez Przemolo, łącznie edytowano 1 raz
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 23.02.2018 06:08

Sol-Wagon napisał(a):Grotte del Caglieron
Grotta Gigante

Dzięki...
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 26.02.2018 10:38

Przemolo napisał(a):Witajcie,
Myślałem o Caorle...

W 2005 roku byliśmy w Caorle, bazowaliśmy na Camping Village Sole***.
https://www.google.pl/maps/@45.6142085,12.9035683,3a,75y,44.18h,73.87t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDGoEeI6435t-bZ7OmOTsbw!2e0!7i13312!8i6656
Wynajęliśmy domek rodzinny pełne wyposażenie kuchnia, prysznic, pod domkiem stanowisko na autko, byliśmy zadowoleni.

Autobusem rejsowym do Lido di Jesolo (standard), dalej statkiem wycieczkowym do Wenecji, polecam.
(w 2006r. tylko 12Eu tam i z powrotem).

Plaże zadbane, szerokie, polecam szczególnie dla rodzin z dziećmi, bezpiecznie, długa szeroka plaża, „daleka” płycizna wody.
Załączniki:
Włochy-Caorle 2005 13.jpg
Włochy-Caorle 2005 4.jpg
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 27.02.2018 18:06

Słuchajcie, a będąc w Fivizzano (ostatni tydzień czerwca) co warto zwiedzić w okolicy? Pierwsza myśl -> Cinque Terre. Co jeszcze? Zapowiada mi się włoski sezon... no ale jak się nie skusić jak oferty po 300PLN/tydz.

EDIT:
"Popaczałem" na mapie i jeszcze widzę w okolicy...
Museo Ferrari
Torre di Pisa
...

EDIT 2:
Nagle cena podskoczyła 9-cio krotnie... moja radość nie trwała zbyt długo :( Wobec tego... dziękuje.
Ostatnio edytowano 27.02.2018 23:15 przez KarKoz, łącznie edytowano 1 raz
Starszy Pan
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 29.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Starszy Pan » 27.02.2018 21:55

Witam
Poza oczywistym Cinque Terre, polecam w okolicy: Lerici oraz Portovenere w zatoce poetów. Trochę dalej w stronę Genui - Portofino.
Pozdrawiam i życzę udanego wypoczynku
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 27.02.2018 22:03

Po 4 latach w cro szykuje się nam prawdopodobnie wyjazd do Italii. Brat ma znajomości w Toskanii i możliwe, że podrzuci nam kilka namiarów w dobrej cenie...Może macie jakiś kilka ciekawych wskazówek w kwestii tego rejonu-czego unikać a co na pewno zobaczyć. Jak wasze doświadczenie z morzem,plażą w Toskanii. Czy można znaleźć jakąś kameralną plaże czy niestety multum ludzi...i jak z wodą, czytam ze tem. ok 23-24 stopni ale kwestia przejrzystości czy snurkowania...?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bella Italia - strona 100
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone