Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada na Istrii

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jarek D.
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 09.08.2005
Autostrada na Istrii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek D. » 09.08.2005 20:48

Witam wszystkich Cro-maniaków,

Jestem tu po raz pierwszy, bo po raz pierwszy wybieram się do Chorwacji. Mam nadzieję, że spodoba mi się Adriatyk i zagoszczę na Cro.pl na stałe. Mam na początek kilka pytań w związku z moim wyjazdem. Jadę przez Czechy, Austrię i Słowenię do Poreca. Czy w Słowenii można płacić kartą kredytową za przejazd autostradą? Czy ostatnie kilometry Słowenii pokonuje się autostradą, czy zwykłą drogą krajową. To samo na Istrii - czy od granicy słoweńsko-chorwackiej jest już ukończona w kierunku Puli autostrada (na mapie Copernicus-a, którą kupiłem, widnieją jej odcinki, ale "w budowie")? No i ewentualnie czy na wysokości Poreca jest z niej zjazd? Będę wdzięczny za odpowiedź. Na pewno po moim powrocie podzielę się ze wszystkimi wrażeniami i chętnie odpowiem na podobne pytania. Pozdrawiam :)
lupus
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 14.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) lupus » 09.08.2005 21:34

Po pierwsze: czemu akurat droga przez Czechy i Austrie? Kiedys byla ona najlepsza ale teraz jest wiele lepszych alternatyw.
Dobrze jest pojechac chodzby przez Slowacje (Zilina ->Bratyslawa->Wiedeń)
Jest to trasa tansza niz ta przez Czechy, a pozatym szybsza, gdyz praktycznie cala Slowacje przejezdzamy autostrada (ok. 45 km to droga szybkiego ruchu)
Jeszcze lepsza trasa jest ta przez Slowacje, Wegry i Chorwacje. Osobiscie nia nie jechalem, ale moi znajomi z ktorymi zawsze wypuszczalem sie na Chorwacje, stwierdzili ze jest to najlepsza trasa. I mozna dzieki niej oszczedzic na Czeskich i Austryjackich winietach.
A co do przejazdu przez Slowenie. 40 procent drogi to autostrada na ktorej bramki sa chyba co 1 km. Mozna na nich placic karta albo euro. Reszta to droga krajowa, czesto zakorkowana (wypadki). Nie wiem czy to my mielismy takie szczczescie z tymi korkami, czy tak jest zawsze:)
Pozdrawiam i zycze udanego urlopu!:)
krystek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1287
Dołączył(a): 15.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krystek » 09.08.2005 22:01

Do Poreca, dwukrotnie, jeździłem trasą przez Chyżne, Bratysławę, Eisenstadt, Maribor, Ljubljanę i przejście graniczne Kastel. W tym roku oddano do użytku drogę szybkiego ruchu na Istrii (szczegóły na np. http://motorways-exitlists.com/index.htm lub http://www.hak.hr/. Jest to chyba najszybsza opcja dojazdu do Poreca, z pewnością szybciej niż przez Barwinek-Budapeszt-Zagreb (przekonałem się na własnej skórze w tym roku jadąc do Trogiru: liczne roboty drogowe na Węgrzech i kuriozalny tranzyt przez Budapeszt). I nie jest prawdą , że "co do przejazdu przez Slowenie. 40 procent drogi to autostrada na ktorej bramki sa chyba co 1 km. Reszta to droga krajowa, czesto zakorkowana (wypadki)." Lupus chyba miał na myśli odcinek Maribor - Zagrzeb, ale na Istrię, przez prawie całą SLO jest autostrada A1, a bramek jest 6 lub 7. No i dodatkowo można zatankować taniej niż we wszystkich innych tranzytowych krajach.
Pozdrawiam i szerokiej drogi.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2005 22:16

na Istrii opócz tunelu Ucka jest płatny odcinek
autodtrady - wiadukt Mirna (14 kuna auto osobowe)
http://www.bina-istra.hr/
:papa:
ooloo
zbanowany
Posty: 143
Dołączył(a): 25.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ooloo » 09.08.2005 22:28

Jarek, jechałem tą "autostradą" w czerwcu z Krakowa w okolice Poreca (dokładnie do Vrsaru). Polecam trasę przez Czechy do Wiednia, potem Gratz, Maribor, Ljubliana, Koper, a potem kierować się na autostradę do Puli. Piszę powyżej "autostrada" w cudzysłowiu, bo miejscami to zwykła dwupasmówka, ale w sumie dobrze i szybko się jedzie. Koszt do zjazdu na Porec to (o ile pamiętam) 11 kun (albo w/g ich przelicznika 2 EUR). Nie kieruj się na żadne Węgry i Słowację, bo najlepszy, sprawdzony wielokrotnie przejazd na Istrię to Czechy, Austria, Słowenia i odbicie w Postojnej, jeśli chcesz jechać do Rijeki, Rabaca itp. lub w Koprze, jeśli jedziesz do Puli, Poreca, Rovinja itp. Od 2005 masz autostradę do Puli.

ooloo :lol:
Grzek
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 05.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzek » 10.08.2005 10:26

W tym roku zmieniłęm trasę i z Lublina jechałem przez Rzeszów, Miskolc, Budapeszt Zagrzeb, Rjekę do Rovinja, nie było utrudnień w ruchu i można przejechć w 16 godzin. Kilka razy jeździłem przez Wiedeń, Graz, Ljubljanę, oczywiście ta trasa nie jest zła, pod warunkiem, ze nie ma remontów dróg. W zeszłym roku stałem juz w okolicach Siewierza przed Katowicami, potem Okolice Cieszyna, następnie w Czechach przed Ołomuńcem, w Austrii za Wiedniem, gdzie budują bardzo duże skrzyzowanie autostrad. Może ktoś ostatnio jechał tą trasą to coś podpowie, jaka jest aktualnie sytuacja. Na Istrii to jest w zasadzie droga szybkiego ruchu z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami i jednym pasem w każdym kierunku niż autostrada. Jak nie ma tłoku, to prędkość autastradową można rozwinąć.
lupus
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 14.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) lupus » 10.08.2005 11:59

ja przez Ljublane jechalem 2 lata temu wiec mozliwe ze mam nieaktualne informacje:P pewnie budowa autostrad przebiega szybciej niz w Polsce (jak w kazdym innym cywilizowanym kraju):) odcinek Maribor - Zagrzeb to juz zupelna porazka.
Dla Cromaniakow z centralnej Polski najlepiej jest jechac przez Wegry trasa E65:)
Pozdrawiam :papa:
Jarek D.
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 09.08.2005
Dzięki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek D. » 10.08.2005 22:18

Jest mi niezmiernie miło, że trafiłem na forum, na którym już w kilka minut znalazłem odpowiedź na moje pytania. Serdeczne dzięki za rady, wykorzystam je za tydzień. Do zobaczenia w Chorwacji :D
Cayman
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 319
Dołączył(a): 16.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cayman » 10.08.2005 22:23

lupus napisał(a):ja przez Ljublane jechalem 2 lata temu wiec mozliwe ze mam nieaktualne informacje:P pewnie budowa autostrad przebiega szybciej niz w Polsce (jak w kazdym innym cywilizowanym kraju):) odcinek Maribor - Zagrzeb to juz zupelna porazka.
Dla Cromaniakow z centralnej Polski najlepiej jest jechac przez Wegry trasa E65:)
Pozdrawiam :papa:


Niestety rzeczywiście porażka...z Zagrzebia do Krapiny jest autostrada ale dalej do Mariboru trzeba się zdrowo wlec...Jeszcze przypadkiem trafiliśmy na nastoletnią Niemkę która chyba dopiero raczkowała za kierownicą :(...Na szczęscie wielki odcinek to nie jest...

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone