Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada A1 w Polsce - dokąd

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 31.05.2022 11:26

ziemniak napisał(a):
UWAGA!!! na odcinek Pyrzowice - Bytom! Dziwne rzeczy tam się dzieją, garby coraz większe, jedni jadą bardzo szybko, drudzy 80 lub wolniej, ciężarówki dziwne manewry robią próbując omijać większe hopki. Czasami ktoś ostro hamuje, czasami ktoś niczym Concorde przeleci dosłownie w powietrzu. Ograniczenie jest do 110 kmh. Jechałem 90-100 i nieźle bujało.


Ja tym odcinkiem zawsze jadę 70 - 80, bo szybciej się po prostu nie da. Za każdym razem jestem w szoku jak wyprzedzają mnie auta, które mają 110 - 130 na zegarze. Przy tej prędkości można wyleciec w powietrze.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 31.05.2022 11:47

empire13 napisał(a):
dids76 napisał(a):Przetestowałem e-toll we wtorek, działał bez problemu. Największą jego wadą jest konieczność ściągnięcia wcześniej aplikacji i rejestracja w niej, nie jest to łatwe i intuicyjne. Trzeba też wcześniej "Rozpocząć przejazd" w Aplikacji bo podczas jazdy nie jest to łatwe a tym bardziej bezpieczne. Bardziej skomplikować poboru opłat chyba się nie dało.

Ja niedawno przetestowałem e-toola na autostradzie A4 ale zakładam, że tak samo działa na A1.
Wg moich obliczeń taniej przejazd wychodzi zabawą rozpocznij przejazd niż poprzez zakup biletu (do tego jest druga apka).

Źle zakładasz, A1 na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA jest bezpłatna no chyba że jeździsz czymś powyżej 3.5t. A tam gdzie jest to AmberOne nie działa E-toll.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 31.05.2022 16:35

Marsallah napisał(a):
dids76 napisał(a):
zablo napisał(a):Jakieś newsy w temacie sytuacji (przed Częstochową) na A1?

W tym tygodniu ma wyjazd na północ PL, we wtorek jadę tam a w piątek powrót. Napiszę co i jak :papa:

Czekam również na sprawozdanie, zwłaszcza z odcinka, gdzie trwa budowa A1.

Dzisiaj przejechana trasa z południa na północ. A1 do Piotrkowa a potem S8 w kierunku Warszawy i dalej na północ.
Odcinek Częstochowa - Kamieńsk są po trzy pasy w każdym kierunku, ograniczenie do 100km/h. Na nitce z północy dzisiaj malowali pasy i było zwężenie do jednego pasa, bez większych korków.
Odcinek Kamieńsk - Piotrków są po dwa pasy w każdym kierunku, ograniczenie do 70km/h ruch płynnie.
W okolicach węzła A1/S8 malowali dzisiaj pasy na nitce z północy, dosyć mocno się korkowało.
Będę wracał w piątek i mam nadzieję że do tego czasu skończą :papa: .
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 31.05.2022 18:30

dids76 napisał(a):Dzisiaj przejechana trasa z południa na północ. A1 do Piotrkowa a potem S8 w kierunku Warszawy i dalej na północ.
Odcinek Częstochowa - Kamieńsk są po trzy pasy w każdym kierunku, ograniczenie do 100km/h. Na nitce z północy dzisiaj malowali pasy i było zwężenie do jednego pasa, bez większych korków.
Odcinek Kamieńsk - Piotrków są po dwa pasy w każdym kierunku, ograniczenie do 70km/h ruch płynnie.
W okolicach węzła A1/S8 malowali dzisiaj pasy na nitce z północy, dosyć mocno się korkowało.
Będę wracał w piątek i mam nadzieję że do tego czasu skończą :papa: .


Dzięki za info. O to mi chodziło!
Człowiek co roku się zastanawia ile straci czasu na tych remontach...
Mając więcej informacji z pierwszej ręki może spokojnie i świadomie planować trasę.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 31.05.2022 20:34

To tak nie działa na tym odcinku. Malowanie pasów jest na sekcji E (granica województw - Częstochowa). Zwężenie jest tam do jednego pasa ruchu. Jednego dnia ruch płynnie, drugiego dnia 15 minut w plecy. Nie wiem od czego to zależy (znaczy wiem, większego natężenia mistrzów wciskania kontra mistrzów jazdy na zderzaku i nie dam). Na sekcji C (Kamieńsk - Radomsko) praktycznie nie zaczęli malować docelowych pasów. Do tego sekcja B (Piotrków - Kamieńsk). Co prawda dwa pasy ruchu w każdą stronę na jednej jezdni, ale często są tam zwężki w związku z pracami lub coś się zepsuje lub co gorsza rozbije.

Lepiej jeździć poza godzinami plus minus 9:00 - 19:00.
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 31.05.2022 21:21

Malowanie pasów jeśli jest dziś, jutro, to jak pomalują to w tym miejscu ich już nie będzie. Zwłaszcza do wakacji. Ważne że na dzień dzisiejszy da się tym odcinek przejechać płynnie, co będzie w lipcu? Myślę że będzie ok, ewentualnie chwilowe zwężenia na krótkich odcinkach. Roboty raczej na ukończeniu, zależy który odcinek, jest kilka jak kolega ziemniak napisał. Za każdy odpowiada ktoś inny. Więc zaawansowanie może być różne. Ale nie jest już tak jak rok temu, że w jedną stronę był jeden pas, a w drugą dwa wąskie i co chwilę zwężenie do jednego i korki z tego powodu
grab56
Croentuzjasta
Posty: 251
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 31.05.2022 22:17

A ile mniej-więcej ma odcinek z ograniczeniem do 70km/h? Czy na pozostałej części tego nowego odcinka autostrady nie ma ograniczeń prędkości?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 31.05.2022 23:17

mchrob napisał(a):
empire13 napisał(a):
dids76 napisał(a):Przetestowałem e-toll we wtorek, działał bez problemu. Największą jego wadą jest konieczność ściągnięcia wcześniej aplikacji i rejestracja w niej, nie jest to łatwe i intuicyjne. Trzeba też wcześniej "Rozpocząć przejazd" w Aplikacji bo podczas jazdy nie jest to łatwe a tym bardziej bezpieczne. Bardziej skomplikować poboru opłat chyba się nie dało.

Ja niedawno przetestowałem e-toola na autostradzie A4 ale zakładam, że tak samo działa na A1.
Wg moich obliczeń taniej przejazd wychodzi zabawą rozpocznij przejazd niż poprzez zakup biletu (do tego jest druga apka).

Źle zakładasz, A1 na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA jest bezpłatna no chyba że jeździsz czymś powyżej 3.5t. A tam gdzie jest to AmberOne nie działa E-toll.

Fakt. E-toll dla osobówek działa na A2 (Konin - Stryków) i A4 (Wrocław - Sośnica).
Nie wiem skąd mi się te A1 wzięło.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 01.06.2022 08:50

grab56 napisał(a):A ile mniej-więcej ma odcinek z ograniczeniem do 70km/h? Czy na pozostałej części tego nowego odcinka autostrady nie ma ograniczeń prędkości?

dids76 napisał(a):Dzisiaj przejechana trasa z południa na północ. A1 do Piotrkowa a potem S8 w kierunku Warszawy i dalej na północ.
Odcinek Częstochowa - Kamieńsk są po trzy pasy w każdym kierunku, ograniczenie do 100km/h. Na nitce z północy dzisiaj malowali pasy i było zwężenie do jednego pasa, bez większych korków.
Odcinek Kamieńsk - Piotrków są po dwa pasy w każdym kierunku, ograniczenie do 70km/h ruch płynnie.
W okolicach węzła A1/S8 malowali dzisiaj pasy na nitce z północy, dosyć mocno się korkowało.
Będę wracał w piątek i mam nadzieję że do tego czasu skończą :papa: .
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 01.06.2022 10:24

labusm napisał(a):Malowanie pasów jeśli jest dziś, jutro, to jak pomalują to w tym miejscu ich już nie będzie. Zwłaszcza do wakacji. Ważne że na dzień dzisiejszy da się tym odcinek przejechać płynnie, co będzie w lipcu? Myślę że będzie ok, ewentualnie chwilowe zwężenia na krótkich odcinkach. Roboty raczej na ukończeniu, zależy który odcinek, jest kilka jak kolega ziemniak napisał. Za każdy odpowiada ktoś inny. Więc zaawansowanie może być różne. Ale nie jest już tak jak rok temu, że w jedną stronę był jeden pas, a w drugą dwa wąskie i co chwilę zwężenie do jednego i korki z tego powodu


Możesz się rozczarować - na odcinku E malują już ponad miesiąc, a na C na dobrą sprawę jeszcze nie zaczęli. Jednak mam nadzieję, że GDDKiA ich przyciśnie i nie będą robić największych prac w piątek popołudniami jak ma to miejsce teraz...

Tak jak pisałem godziny też są ważne, bo nie wszyscy umieją korzystać z autostrad z trzema pasami ruchu lub w ogóle z tego typu dróg. Później nagle na zwężkach ląduje jakieś auto w barierkach i robi się problem.
Lawliet
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 20.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lawliet » 01.06.2022 12:32

ziemniak napisał(a):Tak jak pisałem godziny też są ważne, bo nie wszyscy umieją korzystać z autostrad z trzema pasami ruchu lub w ogóle z tego typu dróg. Później nagle na zwężkach ląduje jakieś auto w barierkach i robi się problem.


Oj tak, powiedziałbym nawet, że to jakieś 50%. Przyklejeni do środkowego pasa
jak glonojad do szyby.
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 01.06.2022 14:39

ziemniak napisał(a):
labusm napisał(a):Malowanie pasów jeśli jest dziś, jutro, to jak pomalują to w tym miejscu ich już nie będzie. Zwłaszcza do wakacji. Ważne że na dzień dzisiejszy da się tym odcinek przejechać płynnie, co będzie w lipcu? Myślę że będzie ok, ewentualnie chwilowe zwężenia na krótkich odcinkach. Roboty raczej na ukończeniu, zależy który odcinek, jest kilka jak kolega ziemniak napisał. Za każdy odpowiada ktoś inny. Więc zaawansowanie może być różne. Ale nie jest już tak jak rok temu, że w jedną stronę był jeden pas, a w drugą dwa wąskie i co chwilę zwężenie do jednego i korki z tego powodu


Możesz się rozczarować - na odcinku E malują już ponad miesiąc, a na C na dobrą sprawę jeszcze nie zaczęli. Jednak mam nadzieję, że GDDKiA ich przyciśnie i nie będą robić największych prac w piątek popołudniami jak ma to miejsce teraz...

Tak jak pisałem godziny też są ważne, bo nie wszyscy umieją korzystać z autostrad z trzema pasami ruchu lub w ogóle z tego typu dróg. Później nagle na zwężkach ląduje jakieś auto w barierkach i robi się problem.

No tak, ale co będzie robione na danym odcinku za miesiąc dwa, to ciężko stwierdzić. Roboty często uzależnione są od pogody ( jak np malowanie oznakowania poziomego) więc może się przedłużać pomimo ostrych harmonogramów i nacisków ze strony Inwestorów.
Sami , o ile się da tak planujemy roboty, żeby jak najmniej utrudnić ruch , bo to też się łatwiej pracuje. Nie zawsze się da , ale npA6 /S3 malujemy kierunkowo z uwzględnieniem faktu, że od czwartku do soboty nie malujemy w kierunku nad morze, a w niedzielę i w poniedziałek nie malujemy od morza.
A4 malujemy z uwzględnieniem faktu, że np w stronę granicy malujemy w drugiej części tygodnia, a w kierunku Katowic od poniedziałku uwzględniając ruch do i z Niemiec.
Dziś np w ogóle nie tykam autostrady, bo mecz we Wrocławiu...

Oczywiście nie zawsze się da bo terminy, kary , pogoda, inne.
Poza tym wszystkim się nie dogodzi. Jedni krzyczą, że roboty na drodze są akurat dzisiaj ,jak on jedzie i musi stać w korku, drugi się drze, że nocą się powinno robić. Kolejny myśli, że takie rzeczy to się robi zaczarowanym ołówkiem.
Chcemy mieć coraz lepsze i szybsze drogi, ale same się nie zrobią
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 01.06.2022 16:32

labusm napisał(a):No tak, ale co będzie robione na danym odcinku za miesiąc dwa, to ciężko stwierdzić. Roboty często uzależnione są od pogody ( jak np malowanie oznakowania poziomego) więc może się przedłużać pomimo ostrych harmonogramów i nacisków ze strony Inwestorów.
Sami , o ile się da tak planujemy roboty, żeby jak najmniej utrudnić ruch , bo to też się łatwiej pracuje. Nie zawsze się da , ale npA6 /S3 malujemy kierunkowo z uwzględnieniem faktu, że od czwartku do soboty nie malujemy w kierunku nad morze, a w niedzielę i w poniedziałek nie malujemy od morza.
A4 malujemy z uwzględnieniem faktu, że np w stronę granicy malujemy w drugiej części tygodnia, a w kierunku Katowic od poniedziałku uwzględniając ruch do i z Niemiec.
Dziś np w ogóle nie tykam autostrady, bo mecz we Wrocławiu...

Oczywiście nie zawsze się da bo terminy, kary , pogoda, inne.
Poza tym wszystkim się nie dogodzi. Jedni krzyczą, że roboty na drodze są akurat dzisiaj ,jak on jedzie i musi stać w korku, drugi się drze, że nocą się powinno robić. Kolejny myśli, że takie rzeczy to się robi zaczarowanym ołówkiem.
Chcemy mieć coraz lepsze i szybsze drogi, ale same się nie zrobią


Dziękuje za fajną informację :papa:

Lawliet napisał(a):
ziemniak napisał(a):Tak jak pisałem godziny też są ważne, bo nie wszyscy umieją korzystać z autostrad z trzema pasami ruchu lub w ogóle z tego typu dróg. Później nagle na zwężkach ląduje jakieś auto w barierkach i robi się problem.


Oj tak, powiedziałbym nawet, że to jakieś 50%. Przyklejeni do środkowego pasa
jak glonojad do szyby.


Oj tak, ale to temat rzeka niestety :( Co takie osoby mają w głowie to nie wiem, ale jest ich dużo :(

Jeżdżę dość często nowym odcinkiem 90-100, więc mogę spokojnie obserwować. Nie raz widziałem osobówkę 80-90 jadącą środkowym pasem, a z tyłu kierowcy hamowali, bo lewym ktoś wyprzedzał. W Częstochowie dużo kierowców wyjeżdżając z Warszawskiej w Aleję Wojska Polskiego, a potem skręcających w prawo w Aleję Jana Pawła II, niczym przecinak wskakują od razu na środkowy (często ktoś jadący od strony Warszawy musi ostro hamować), a po około kilometrze znowu jak przecinak zmieniają dwa pasy ruchu na raz żeby skręcić. Widocznie prawy pas przy trzech pasach ruchu parzy :evil:
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 01.06.2022 17:43

Częstochowa nasza to też temat rzeka. Główna droga rozkopana, estakada rozebrana, wykonawca zszedł z budowy, nie wiadomo co dalej i jak długo ten stan będzie tak trwał. Zanim wybiorą nowego to jeszcze dużo wody w Warcie upłynie.
A my będziemy jeździć jedna, rozkopaną jezdnią. Dobrze ze chociaż światła są wyłączone, tylko Raków trzyma
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 01.06.2022 20:25

Całe szczęście, że jest A1, bo oj wielu cromaniaków odstałoby swoje.

Przy okazji warto wspomnieć, że dawna DK1 (obecnie DK91) przez remonty i zwężenia jest bardzo mocno uciążliwa od Częstochowy do Siewierza. Gdyby A1 na odcinku Częstochowa - Pyrzowice stała z jakiegoś powodu to raczej nie warto korzystać z tej drogi jako alternatywy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Autostrada A1 w Polsce - dokąd - strona 177
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone