Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Aktualne wydarzenia kulturalne

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 14.07.2009 11:00

to i ja kilka podrzuce :)

Makarska
- 18.07 Crvena Jabuka godz.21.30 (25-lecie zespołu)
- 5.08 Prljavo Kazaliste godz.21.30

Blato (Korcula)
- 25.07 Magazin godz.22.00
- 19.08 Hladno pivo godz. 22.00

Vela Luka (Korcula)
- 02.08 Oliver Dragojevic godz.22.00

Korcula
- 22.08 Gustafi godz. 20.00
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 13.12.2009 21:50

W piątek 11 grudnia br. w Zagrzebiu otwarto nowy, imponujący budynek muzeum sztuki współczesnej Muzej Suvremene Umjetnosti.....
Ciekawostka: na zaproszenie tejże instytucji polski artysta Mirosław Bałka zaprojektował i wykonał instalację o nazwie "Oči pročišćenja za Zagreb", która wita gości przed południowym wejściem muzeum...
Pozdrawiam
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.03.2010 20:09

Dorot@ i Tomislav napisał(a):... dorzuciłabym także aktualne wydarzenia związane z kulturą chorwacką na terenie Polski. Fajnie byłoby znaleźć takie informacje w jednym miejscu, bo
z promocją i reklamą imprez tego typu bywa różnie.


Wyczytane :wink: dziś w metrze:


Festiwal który uwiera - GORZKIE ŻALE
27.02 - 30.03.2010

Kantaduri z wyspy Hvar

4 marca 2010, godz. 19.30
Bazylika Świętego Krzyża
ul. Krakowskie Przedmieście 3

wstęp wolny



dyrygent
SLAVKO RELJIĆ

występują
PETAR ILIC
PAVAO BUNČUGA
IVAN IVANIŠEVIĆ
JURICA PERONJA
VINKO BELIĆ
DARIO BELIĆ

program
KLANJAMO SE TEB' ISUKARSTE
PRI KRIŽU SE ZABAVLJAŠE
NUT MISLIMO
PROSTI MOJ BOŽE
SMIL SE NA ME
JA SE KAJEM
PROSTI GOSPODINE
ISUS S MAJKON BI PROSLAVJEN
MOLITVA JEREMIJE PROROKA
PUČE MOJ
BUDI HVALJENO PO SVE VRIME

czas trwania: 50 minut


Tradycyjne, ludowe procesje Wielkiego Tygodnia na wyspie Hvar zaliczyć można do fenomenów chrześcijaństwa.
Zarówno miasto Hvar, jak i cała wyspa - a w szczególności centralne położone miejscowości - są unikatem, pod względem bogactwa pasyjnych tradycji.
Jest to wyjątek nie tylko w środkowej Dalmacji, ale też w całej Chorwacji. W pewnym sensie miasto Hvar i jego tradycje pasyjne stanowią osobliwość na skalę europejską. Mowa tu przede wszystkim o ludowych, ale też o kościelnych i artystycznych formach kultywowania Męki Pańskiej, z których niektóre do dziś głęboko tkwią w religijnej świadomości mieszkańców Hvaru, czego wyrazistym - choć nie jedynym - przykładem jest procesja Za Krzyżem.
Podobnie można odnieść się do wieczornej procesji w Wielki Piątek. Hvar, gdzie jeszcze dziś możemy być świadkami "dawno zapomnianych" praktyk i misteriów pasyjnych, jest więc niezwykle ważnym ośrodkiem duchowo-kulturowego przekazu.

Najbardziej znane, ludowe formy praktykowania pobożności w Hvarze to: teoforyczna procesja wieczorna w Wielki Piątek, procesja Za Krzyżem, procesja Do Grobów Pańskich, Marackie piątki, Droga Krzyżowa, nabożeństwo ku czci św. Krzyżyka, nabożeństwo do pięciu ran Jezusowych, 40-godzinne bicie pokłonów.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.03.2010 20:36

Starogradcy Faroški Kantaduri...
Polecam.
Pozdrawiam
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 06.04.2010 10:05

wprawdzie na ten rok już za poźno ale na następny się przyda. a p. Katarzyna może dołączy zdjęcia (jak ma) albo dopisze relację.... na pewno była..
http://www.rp.pl/artykul/455864_Noc_za_krizem.html
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2010 13:10

mich napisał(a):wprawdzie na ten rok już za poźno ale na następny się przyda. a p. Katarzyna może dołączy zdjęcia (jak ma) albo dopisze relację.... na pewno była..
http://www.rp.pl/artykul/455864_Noc_za_krizem.html


Nie wiem, czy to wydarzenie z kategorii kulturalnych...ale
Do któregoś z tematów wielkanocnych w zeszłym roku, lub dwa lata temu...albo i wcześniej... wrzucałam artykuły ze zdjęciami... Zdjęcia jednak nie są w stanie wiele pokazać.. potrzebne byłoby raczej nagranie video..a i to nie odda w pełni panujacej atmosfery...


filmik z anglojęzycznym komentarzem
video,
video1, video2,
video3

Warto również posłuchać naszej znakomitej grupy wokalnej Faroski Kantaduri (wspominanej i kilka postów poniżej)
tukilkanaście filmów..
A i na oficjalnej stronie znajdziecie pieśni wielkopostne w ich znakomitym wykonaniu...
Pozdrawiam
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 06.04.2010 18:51

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Nie wiem, czy to wydarzenie z kategorii kulturalnych...ale
ja nie mam wątpliwości czy religia jest elementem kultury czy nie... procesja jest oczywiscie obrzędem religijnym ale i wydarzeniem kulturalnym, również i ze względu na elementy raczej folklorystyczne niż religijne, których podczas procesji wiele.
a to ja też nie miała zadnych wątpliwości dwa posty wyżej
pozdrawiam :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2010 19:15

mich napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Nie wiem, czy to wydarzenie z kategorii kulturalnych...ale
ja nie mam wątpliwości czy religia jest elementem kultury czy nie... procesja jest oczywiscie obrzędem religijnym ale i wydarzeniem kulturalnym, również i ze względu na elementy raczej folklorystyczne niż religijne, których podczas procesji wiele.
a to ja też nie miała zadnych wątpliwości dwa posty wyżej
pozdrawiam :)

Jedno koncert (nawet jeśli odbywa się w świątyni), a drugie obrządek religijny...Ja zauważam różnicę, nawet przy potraktowaniu obrzędu religijnego jako formy teatru. Oczywiście religia jest ważnym elementem kultury i tradycji (nieodłącznym i mającym na nie ogromny wpływ) ; dlatego skłonna byłabym się zgodzić, że obrzęd jest ważnym elementem kultury, ale raczej nie wydarzeniem kulturalnym (trudno stawiać na równi kinową czy teatralną premierę, otwarcie wystawy itp. z celebracją obrządku religijnego).
Początkowo napisałeś "asymilacja postępuję", teraz zdążyło to już zniknęło z Twojego postu.... Skąd ten wniosek? Bez względu na to, gdzie się mieszka, człowiek pozostaje sobą. Mentalności nie da się zmienić tak, jak adresu.
Pozdrawiam
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 06.04.2010 19:38

wątek dotyczy wydarzeń kulturalnych a Ty miałaś watpliwości czy ta procesja to wydarzenie tego typu. kultura to nie tylko kino i teatr a więc według mnie nie ma powodu do takich wątpliwości jakie wyrazilaś.
uwaga o asymilacji mogła być złośliwa bez powodu w sumie, więc zrezygnowałem szybko...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2010 20:02

Nie twierdzę, że kultura to tylko kino i teatr. Słowo "kultura" ma wiele ujęć i definicji. Ale kultura i wydarzenie kulturalne to nie są pojęcia tożsame. Szerokie ujęcie kultury, o którym mówisz, a które mieści w sobie religię, tradycje, rutuały itp. nijak się ma do związku frazeologicznego "wydarzenia kulturalne", pod którym kryją się raczej wydarzenia związane ze sztuką i kulturą w węższym znaczeniu tego słowa.
Pozdrawiam
mich
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 249
Dołączył(a): 20.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mich » 06.04.2010 20:06

prosze moderatora o skasowanie moich i a to i postów odnoszących się do wydarzeń kulturalnych w szerokim znaczeniu słowa "kultura"
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.04.2010 20:49

mich napisał(a):prosze moderatora o skasowanie moich i a to i postów odnoszących się do wydarzeń kulturalnych w szerokim znaczeniu słowa "kultura"


O matko.. i czemu..? Każde z nas kulturalnie wyraziło swoje zdanie, poparło argumentami i już. Najważniejsze, że linki do filmów znalazły się na forum... i teraz forumowicze mogą dowiedzieć się czegoś więcej o tradycji wyspy.
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2010 20:08

Goya w Splicie!

Wystawa grafik mistrza - Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15
od 15.04. do 27.06

Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.04.2011 22:47

Word Press Photo 2011 w Splicie!
Galerija Multimedijalnog centra Split (Dom mladih), Savska bb
od 29.IV do 12.V. 2011 codziennie 10.00 - 22.00.
Pozdrawiam
mickanovi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 154
Dołączył(a): 11.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickanovi » 19.06.2013 13:31

W poszukiwaniu informacji o czekających na nas atrakcjach i wydarzeniach kulturalnych odkryłem z rozczarowaniem, iż brak na forum tego typu informacji. Odnalazłem ten post i postanowiłem go odgrzać. Zgadzam się z tymi, którzy piszą, iż nie warto rozpisywać się o coturnusowych wieczorach rybackich i potańcówkach, ale są na naszym ukochanym wybrzeżu także imprezy nieco bardziej ambitne. W poszukiwaniu takowych trafiłem na przykład na informację o odbywającym się od kilku lat "Dniu i nocy króla Artura" w Igrane, obok którego będę w tym roku wypoczywał. Impreza odbywała się zazwyczaj na początku sierpnia, i choć nie znalazłem w sieci potwierdzenia terminu tegorocznej, gorąco liczę, iż odbędzie się w podobnym czasie. Poniżej link do strony ze zdjęciami z poprzednich edycji:
http://www.igrane.com/pictures/pictures ... arthur-day

Na YouCzubie znaleźć można znaleźć sporo filmików z tego wydarzenia.

Jeżeli macie informacje o tego typu lub ambitniejszych wydarzeniach, to miło byłoby poczytać o tym. Być może podczas planowania wypoczynku w przyszłym roku będziemy mogli uwzględnić tego typu rozrywki bazując na informacjach tutaj zebranych.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Aktualne wydarzenia kulturalne - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone