Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zielony MLJET, puste LASTOVO oraz... PELJEŚAC na deser.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 27.07.2013 23:13

Kurde, ale weekend przecież jest... :o :roll: :wink:
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 27.07.2013 23:15

Fatamorgana napisał(a):Kurde, ale weekend przecież jest... :o :roll: :wink:


A czy ja pisałam, że już 8O :wink: :lol:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 28.07.2013 10:12

No..już. :)

Korita
To najstarsza miejscowość na wyspie. Zresztą widać to po jej wyglądzie. Stare, niezbyt ładne budynki, cisza i wrażenie jakby życie tam zamarło. Wieś jest wciśnięta w mała kotlinkę pomiędzy okolicznymi górkami ale z jednej strony otwarta ku morzu- w kierunku lądu i ten właśnie widok jest najciekawszy- zwłaszcza z szosy ponad wsią (pierwsze zdjęcie w tym wątku to ten właśnie widok!).
Obrazek
Ozdobą Kority są te małe, urocze kościółki. Jest ich tu aż 3. Jeden na północno-wschodnim krańcu wsi, wśród drzew (słabo widoczny z szosy- tylko dzwony na ścianie szczytowej widać) i dwa powyżej wsi. Te dwa polecam odwiedzić- nie tyle dla zawartości co dla widoków jakie oferują. Pierwszy z nich jest tuż obok szosy na małej przełączce
Obrazek
ale najlepszy widok jest z tego najdalszego, gdyż znajduje się on na występie skalnym i jest niejako "zawieszony" nad wsią.
Obrazek
Nawet z dołu i z szosy robi to bardzo fajne wrażenie. Ścieżka prowadzi od szosy i pierwszego kościółka/kapliczki.

Maranovići
Ciekawie usytuowana wieś- znajduje się po obu stronach szosy, która jest jej osią i w dodatku na dość stromym stoku góry.
Obrazek
Wszystkie ciekawe miejsca i zabytki są oznakowane w ten sposób.
Z oddali ładnie to wygląda. Poniżej - w żywej od zieleni dolinie są poletka uprawne i plantacja winorośli. Wieś ma punkt pocztowy (kupę razy jeździliśmy przez tę wiochę i ..do dzisiaj nie wiem, gdzie ten punkt! 8O :lol: :roll: ) oraz punkt...rakijowo- winny (straganik z babićką przy drodze obok chyba jedynej, konkretnej w tej ciasnocie jaka tam jest zatoczki).
Przestrzegam w tym miejscu przed rozwijaniem zbyt dużej prędkości zwłaszcza jadąc z góry- od strony Kority!
O mało nie mieliśmy tam czołówki na samym wjeździe do wsi, gdzie droga - o dziwo- zwęża się mocno i z szerokiej robi się niestety taka, że 2 auta nie potrafią się normalnie minąć.
Na samiutki koniec pobytu- gdy już jechaliśmy na poranny prom- wyskoczyło nam "austriackie BMW", zadowolone że pusto na drodze i dawaj gaz pod górkę!
A my obładowani busem z górki! Było darcie opon po asfalcie i Bogu dzięki, że hamulce dały radę w ostatniej chwili, bo mieliśmy do wyboru albo to BMW na szosie, albo...spory głaz w miejscu, gdzie jest zwężenie i zamiast szosy jest kupa ziemi na stoku z tym głazem...Brrrr....
Niebezpieczeństwo tkwi w tym, że krzaki przesłaniają widok naprzód jadącym w tym miejscu na tyle, że każdy może uznać, że z przeciwka nic nie jedzie. Niektórzy jednak jadą przez wieś jakby tej wsi nie było no i właśnie dlatego może kogoś spotkać niemiła niespodzianka jak jedzie z górki i ma problem z nagłym wyhamowaniem, bo jedzie jakiś zadowolony "Austriak" lub inny nieprzewidujący turysta.
Dojazd do tej wsi od strony Saplunary przebiega tuz obok szczytu Planjak- najwyższego w tej części wyspy, ale widoki na południową i pdn- wsch wybrzeże są w zasadzie takie same.
Obrazek
Okuklje
Największą zaletą tej miejscowości jest jej położenie a raczej widok na nią z góry. Szosa jest ładnie poprowadzona i bardzo dobrej jakości- jak nowa (zresztą niedawno wybudowana).
Na tym niestety kończą się zalety, gdyż jest to fajna zatoka, ale spokojna, bidnawa wioska nad tą zatoką. I w zasadzie tyle.
Obrazek
Trochę apartmanów nad wodą. Znajduje się tam dość fajna konoba i mały sklepik oraz przystań. Polecam przejechanie się na dół z tym, że powrót to będzie niezła wyrypa- bo droga jest jednostajnie stromo nachylona prawie cały czas.
Sporo tam ogródków i poletek na których często rośnie chyba największa kalarepa jaką widziałem. 8O :)
Mój gospodarz pytany co myśli o Okuklje (i Prożurskiej Luce) stwierdził to samo- fajne miejsce, ale z góry. :lol: :wink:
Obrazek

Prożura
Kolejna wieś "wysoko zawieszona w górach". Tuż przy szosie. Też starsza miejscowość w której podobno najważniejszą sprawą jest...kabel energetyczny prowadzący na wschód wyspy (gdy w rozdzielni w której czasami grzebią elektrycy coś wyłączą- Saplunara i pozostałe wschodnie wsie są bez prądu). :) :) :wink:
Jest tam kilka pokoi do wynajęcia, ale nie jest to miejsce które bym polecił na wypoczynek, no chyba że kogoś interesuje agroturystyka.
Tak to już jednak jest, że gdy się jest koło Prożury- siłą rzeczy człowiek spogląda w dół gdzie znajduje się...

Prożurska Luka
I to jest to! Bardzo ładne miejsce- jedna z najczęściej fotografowanych i pokazywanych wizytówek wyspy.
Lagunka ma to do siebie, że natura obdarzyła ją kilkoma ciekawie umiejscowionymi wysepkami (największa to okrągły Planjak), co daje niezwykłe urozmaicenie na tak niewielkiej powierzchni zatoczki. Ładnie są tez położone domki. Przypomina to kraje bardziej egzotyczne, gdy niskie bungalowy leżą tuż nad wodą.
Droga - również pięknie poprowadzona- schodzi stromo w dół serpentynami aby zakończyć się sporym jak na ilość miejsca parkingiem, na którym zaleca się pozostawić auto, gdyż niżej jest tak mało miejsca, że może być problem z nawróceniem albo wjedziemy komuś na posesję. Pojazdy pozostawia się też na drodze szutrowej po prawo od wsi. Niżej jest po prostu już zatoka, dlatego nie ma tam miejsca.
Jest konoba (ponoć nawet dwie) i sklepik. Są apartmany.
Zdecydowanie polecam to miejsce- nawet dla samych widoków!
Obrazek

Obok (po lewej) w głębokim leju znajduje się jedna ze slatin (jeziorko, naturalny zbiornik wody zasilany podziemnymi źródłami i deszczami). Wygląda to naprawdę ciekawie.
Obrazek
CDN.
Ostatnio edytowano 01.08.2013 12:58 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 4 razy
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.07.2013 11:11

Bardzo fajne opisy miejscowości :) Generalnie zgadzam się, co do opinii, choć nie wszystko na Mljecie widziałam.

Byliście w "naszej" Kozaricy? Będzie tu o niej?

Pozdrav :papa:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 28.07.2013 12:47

Wszystko będzie - każda wiocha i ciekawe miejsca, plaże ale opisanie wymaga niestety tego z czym obecnie mały kłopot- czasu. :wink:
W Kozaricy mieliśmy widok na nieziemską burzę i...spotkaliśmy sympatycznych Polaków z Tarnowa w domu przy tej plaży.
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 28.07.2013 13:29

konkretna relacja i piękne zdjęcia...śledzę z ciekawością:)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.08.2013 01:14

Kolej na kolejne :) :wink: opisy.
Dodałem zdjęcia powyżej.
Sobra.
Stolica środka wyspy i podobno najważniejsze miejsce na wyspie a to z tego powodu, że tu przybija prom z lądu, znajduje się JEDYNA stacja benzynowa i tu jest miejsce gdzie największa ilość ludzi się przewija.
Wprawdzie terminal promowy jest ok. 2 km od samej Sobry ale sama Sobra jako taka nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Ma za to największą liczbę apartmanów, jednak ma też zasadniczą wadę- ani jednej plaży!
Obrazek
Zejście do wody to na całej długości albo beton albo schodki (też beton) albo kamieniory i skały- niezbyt łagodne w dodatku. Właśnie z uwagi na brak plaży zrezygnowałem z szukania tu lokum, bo bez sensu jest jeździć kawał drogi żeby się kąpać. Natomiast są tu aż 3 knajpy (jak na stolicę przystało!) w tym jedna (nie wiadomo czy nie jedyna na wyspie) pizzeria. Najbardziej w oczy z daleka rzuca się konoba o nazwie Mungos- czyli z nazwą tego stworzonka z Afryki, które zeżarło wszystkie jadowite żmije wyspy. :) :wink:
Obrazek
Jako ciekawostkę podam fakt, że w Sobrze mieszka pewien zagorzały kibic, który był w Polsce na EURO 2012 i...bardzo miło wspomina pobyt u nas, zapraszał nas też bardzo gorąco do siebie chcąc powspominać to co widział i pogadać przy szklanicy o tym, czego nie zdążył się dowiedzieć. Już miałem wyjmować z szafy biało czerwony szalik kibica z Polski dla niego w prezencie, ale pomyślałem "kurde, przecież tam nie ma plaży!" No i nie zaklepałem u niego kwatery lecz w Saplunarze. :) :wink:

Ciekawą rzeczą mijaną przez każdego kto jedzie z Sobry w kierunku zachodnim jest ta słynna już "kolekcja Maluchów". :lol:

Z informacji praktycznych- przy terminalu promowym zatrzymuje się też szybki katamaran
Obrazek
pływający we wtorki i czwartki z Dubrovnika na Lastovo przez Korćulę i codziennie (ale o 6:00 lub 6:15!) do Dubrovnika.
Na przystani jest sporawy darmowy parking a w budynkach mamy biuro Jadroliniji (nawet w takich małych filiach można płacić kartą!)
Obrazek
małe biuro turystyczne z mapkami, folderami i informacją, rozkładami etc oraz sprzedażą biletów na ów katamaran (przed rejsem i płatne tylko gotówką!). Obok kawiarenka z tarasem i daszkiem, kiosk i wypożyczalnia aut (przede wszystkim owych Brum Brumów :) ).

Jadąc z Sobry na zachód docieramy po ok. 3,5km (za zakrętami w górę) do jednego z najważniejszych miejsc na wyspie- czyli największego i niezastąpionego marketu Studenac (dzięki Maslinko!!!). Koncentracja licznych dóbr jest tu największa na wyspie a ceny przystępne- wodę i piwko oraz wina można kupować masowo i bez zruinowania kieszeni. Sklep jest czynny od 8:00 do 21:00. Można oczywiście płacić kartą. Pieczywo dostępne również wieczorami. :)

Kolejną miejscowością na zachód od Sobry jest
Babino Polje.
To następna tarasowo położona wieś - tym razem na stoku stromej i najwyższej góry wyspy, czyli Velikiego Gradu (516m).
Podobnie jak Maranovići- tu też droga zamienia się w samej wsi w wąską strugę asfaltu z którego- gdy jedzie się zbyt blisko krawędzi- można w wielu miejscach spaść w bok albo zlecieć komuś na taras poniżej albo i wjechać komuś w drzwi chałupy, bo tak blisko to wszystko jest a krawędź jezdni niejednokrotnie zamienia się w gwałtowny zeskok- jakby schodek w dół. Należy pamiętać, że nie trzeba jechać przed Babino Polje gdyż droga główna biegnie poniżej miejscowości!
W samym środku wsi jest parking, sklepiko-kiosk, knajpka (wcześnie rano stało sobie tam piwo na stoliku- jakoś nikt go nie rąbnął), punkt pocztowy a nawet posterunek policji (podobno jedyny ale to może się zmieniać, gdyż w Pomenie "potrzeby" bywają większe...) który jednak nie wiadomo gdzie się mieści.
Na końcu miejscowości- na wylocie czy powrocie do drogi głównej znajduje się siedziba vatrogasców czyli Straży Pożarnej a przy skrzyżowaniu znany już z innych wątków ładny camping.
Obrazek

W tym miejscu dodać trzeba, że z Babinego Polja wychodzi się do słynnej atrakcji wyspy- Groty Odyseusza (na mapach i folderach nazwanej też Grotą Ulissesa 8O ). Szlak jest oznakowany na czerwono - tak samo wszystkie szlaki na wyspie (biała kropka w czerwonym kółku) i zaczyna się przy głównej szosie w okolicy "parkingu" (w zasadzie jest to zatoczka szutrowa obok takiej niezbyt nazwanej hurtowni napojów) na którym stoją stare graty i jakieś ciężarówki budowlane (to pewnie parking dla pojazdów, które nie zmieściły się na tej cholernie wąskiej drodze i przy chałupach w samej wsi!). Z punktu wyjścia jest ok niecałe 1,5 km ale niektórzy wyczaili, że można podjechać autem szutrówką polną na malutki parking - co skraca dystans o prawie połowę.
Ciekawie wygląda z dołu, z tej ścieżki widok na położone na stokach Babino Polje.
Obrazek

W tle najwyższy szczyt wyspy- Veliki Grad.
Obrazek

Przy okazji dodam, że są tam po drodze liczne gaje oliwne i poletka.
Obrazek
Jak żyzne to widzieliśmy po dziko i półdziko rosnącym ...koprze, który osiąga tu gigantyczne rozmiary. 8O :o :)
Obrazek
Nie mogłem sobie odmówić zerwania paru łodyg (zawsze to lepsze niż szczaw... :lol: :wink: ) i rozkoszowania się jego niesamowicie silnym aromatem - a potem posypania świeżo ugotowanych ziemniaczków tym "darmowym nabytkiem". Ziemniaki też tam zresztą rosły - jakie dorodne! Przy szlaku rośnie też masa dzikich krzaków jeżyn i malin. Musi tam tego być sporo- istne chaszcze!

Następnym miejscem na mapie w kierunku zachodnim jest...
Sutmiholjska.
To najmniej znana miejscowość- jako że tu się przyjeżdża przede wszystkim na ciekawą i dość fajną plażę w niewielkiej zatoce o tej samej nazwie.
Obrazek

Obrazek
Żwirkowa, ładnie położona (choć na niej i obok jest trochę niezbyt ładnego graciarstwa w postaci pni, drewna, starych łodzi i betonowych baraków), darmowa i w dodatku dostępna obecnie świeżo położonym asfaltem na drodze dojazdowej (notabane bardzo fajna trasa i szeroka jak na takie małe znaczenie tego miejsca).
Obrazek

W zasadzie trudno to nazwać wsią, bo jest tu ledwie kilka domów, ale... ze 2-3 się właśnie budują więc trochę się jednak tam coś rozwija... Kilka chałup jest nie na wynajem- są to zapewne prywatne dacze.
Powyżej plaży jest niewielki parking- w sezonie nie brak tu ludzi dlatego bywa ciasno a miejsca na manewry bardzo mało. Przejazd w samej Sutmiholjskiej to też ciasnota...
Obrazek
Od popołudnia na plaży jest cień (stok góry). Na brzegu zachodnim zatoki- fajne skałki z małymi grotami.
Obrazek
Ropa

Blato

Kozarica

Polaće
Obrazek

Govedari

Soline

Pomena
Ostatnio edytowano 01.08.2013 12:31 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 3 razy
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.08.2013 01:24

Fatamorgana napisał(a):Jadąc z Sobry na zachód docieramy po ok. 3,5km (za zakrętami w górę) do jednego z najważniejszych miejsc na wyspie- czyli największego i niezastąpionego marketu Studenac (dzięki Maslinko!!!).

Ooo, jakie zmiany! Trzy lata temu on jeszcze nie był Studenacem. (Ale był równie niezastąpiony ;)) Właściwie był to sklep bez nazwy, no chyba, że nazywał się "Dyskont" ;)

Droga do Sutmiholjskiej wyglądała właśnie tak, jakby niedługo mieli zamiar wylać asfalt. Poza tym bardzo ładnie widokowo, ale trochę koniec świata...
Jak zresztą cały Mljet ;)

Oj, trzeba będzie kiedyś wrócić, zanim dotrze tam "cywilizacja" ;) :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.08.2013 07:38

Wiem, że prosiłeś, ale muszę zaznaczyć, że zasiadam i podziwiam :wink: .
Żeby mi żadne z tych świetnych zdjęć nie umknęło.

Więcej przeszkadzać nie będę.
Pozdrawiam.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 01.08.2013 08:23

Jak są zdjęcia - jestem i ja. :D :wink:
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 01.08.2013 10:10

Fatamorgana napisał(a): W tym miejscu dodać trzeba, że z Babinego Polja wychodzi się do słynnej atrakcji wyspy- Groty Odyseusza (nie wiadomo dlaczego na mapie i folderze nazwanej Grotą... Ulissesa 8O - czyżby Odyseusz miał na drugie Ulisses???).


Odyseusz (Odys, Ulisses, gr. Ὀδυσσεύς Odysseús, łac. Ulixes) – w mitologii greckiej król Itaki; bohater Odysei Homera. (Za Wikipedią)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.08.2013 10:33

Fatamorgana napisał(a):Prożurska Luka

Zdecydowanie polecam to miejsce- nawet dla samych widoków!
Obrazek


No Bruder, aleś dał kolorami po oczach! :)
Przepiękne miejsce, extra fota!



Fatamorgana napisał(a):Babino Polje.



Nazwa jest PRZESŁODKA ;)
Fatamorgana napisał(a):
W tym miejscu dodać trzeba, że z Babinego Polja wychodzi się do słynnej atrakcji wyspy- Groty Odyseusza (nie wiadomo dlaczego na mapie i folderze nazwanej Grotą... Ulissesa 8O - czyżby Odyseusz miał na drugie Ulisses???).


Odyseusz = Ulisses przeca po łacinie :)

:oczko_usmiech: :papa: :hut:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.08.2013 10:58

CZŁOWIEK UCZY SIĘ CAŁE ŻYCIE!
Ufff!!! Mój brat zna łacinę! No tak...przecież bywa w Italii... :) :D :wink:

Btw.
Odyseusz (Odys, Ulisses, gr. Ὀδυσσεύς Odysseús, łac. Ulixes)

:roll: :o

Ach tak..
Odysseus (/oʊˈdɪsiəs/ or /oʊˈdɪsjuːs/; Greek: Ὀδυσσεύς, [odysˈsews]), also known by the Roman name Ulysses (/juːˈlɪsiːz/; Latin: Ulyssēs, Ulixēs)

Czyli Ulisses to z rzymska tak po prostu.
To mnie dziwiło, gdyż foldery były po angielsku a w tym języku pisze się przecież Odysseus.
Ale większe zdziwienie przeżyłem, gdy w jednych publikacjach było Odysseus a w innych...Ulisses.
No cóż. Widać każdy po swojemu nazwał.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.08.2013 12:48

Uzupełniłem zdjęciami opisy wszystkich dotychczasowych miejsc. :)
Zajmuje to trochę czasu i jest nieco kłopotliwe, gdyż zdjęcia są na innym komputerze a ja piszę ze swojego.
:wink:
No ale teraz do Sobry mamy komplecik niemalże. :)
Wszystkim dziękuję za wizytę i pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.08.2013 14:27

Fatamorgana napisał(a):CZŁOWIEK UCZY SIĘ CAŁE ŻYCIE!
Ufff!!! Mój brat zna łacinę! No tak...przecież bywa w Italii... :) :D :wink:



Jam przeca wychowany na francuską modłę ;)
Łacina to mój drugi język ;)

Najlepiej jednak ze studiów pamiętam:

Ambulatoria est voluntas testatoris usque ad mortem - Wola spadkodawcy może ulec zmianie aż do śmierci ;)

Ja tam wole jednak bardziej pospolite "An apple a day keeps a doctor away" ;)

:boss: :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Zielony MLJET, puste LASTOVO oraz... PELJEŚAC na deser. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone