Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 26.07.2014 14:25

kris545 napisał(a):Witam.Mam pytanie które pewnie już gdzieś się pojawiło a mianowice , czy na bramkach w Chorwacji można płacić €-euro, albo kartą płatniczą? Z góry dziękuję za pomoc :papa:

Jeśli zapłacisz euro to przelicznik jest słaby a resztę otrzymasz w kunach. Często w takich przypadkach pojawiają się oszustwa. Płać kartą.
pat-trick
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 17.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) pat-trick » 26.07.2014 15:43

redaktorm napisał(a):w temacie opłat za autostrady to ja miałem w miniony poniedziałek 14 lipca w Czechach "sympatyczną" niespodziankę. Jadę A1, w Czechach zjeżdżam po północy na pierwszą stację na ichniejszej autostradzie na Shellu a tu niespodzianka: Brak winiet napisane po Polsku i jeszcze w kilku innych językach...


Potwierdzam problem z winietami w Czechach. Jadąc dwa tygodnie temu do Chorwacji na shellu w Czechach sprzedawali tylko winiety na 10 dni. Więc zamiast 440 koron trzeba zapłacić 2 * 330 koron (tam i z powrotem). :o Trudno - pomyślałem. Żadna tragedia.

Wracam dziś. W Austrii nie kupowałem winiety na Czechy (jest taka możliwość na granicy austriacko-czeskiej), no bo po co :?:
Przejeżdżam spokojnie granicę, wchodzę na shella a tam pani informuje, że winiet nie sprzedają i wszystkich kieruje do hotelu, gdzie w recepcji sprzedaje się winiety na Czechy. Zmęczony podróżą jak cała reszta kupujemy winiety na 10 dni za jedyne 16 Euro 8O .
Amelka34
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 26.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka34 » 26.07.2014 16:05

Witam wszystkich,wybieram się 01.08.2014 do Splitu,zastanawiam się gdzie kupić winety i jak wygląda tankowanie Lpg(jakie końcówki) troszkę nie ogarniam forum,więc proszę o wyrozumiałość :) To mój pierwszy raz :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2014 17:00

pat-trick napisał(a):
redaktorm napisał(a):w temacie opłat za autostrady to ja miałem w miniony poniedziałek 14 lipca w Czechach "sympatyczną" niespodziankę. Jadę A1, w Czechach zjeżdżam po północy na pierwszą stację na ichniejszej autostradzie na Shellu a tu niespodzianka: Brak winiet napisane po Polsku i jeszcze w kilku innych językach...


Potwierdzam problem z winietami w Czechach. Jadąc dwa tygodnie temu do Chorwacji na shellu w Czechach sprzedawali tylko winiety na 10 dni. Więc zamiast 440 koron trzeba zapłacić 2 * 330 koron (tam i z powrotem). :o Trudno - pomyślałem. Żadna tragedia.

Wracam dziś. W Austrii nie kupowałem winiety na Czechy (jest taka możliwość na granicy austriacko-czeskiej), no bo po co :?:
Przejeżdżam spokojnie granicę, wchodzę na shella a tam pani informuje, że winiet nie sprzedają i wszystkich kieruje do hotelu, gdzie w recepcji sprzedaje się winiety na Czechy. Zmęczony podróżą jak cała reszta kupujemy winiety na 10 dni za jedyne 16 Euro 8O .



W Mikulovie na Shellu tak się "bawią" :?: 8)

Trzeba było poszukać innej stacjo benzynowej w Mikulovie :roll:
Sciąga:
http://www.zlatestranky.cz/firmy/Mikulo ... stanice/1/
redaktorm
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 05.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) redaktorm » 26.07.2014 21:30

Miałem problem jadąc do Chorwacji na pierwszym Shellu w Czechach, bo brakowało winiet a dla odmiany jak dziś wracałem to na tej małej stacji w Mureck przy sklepie Hofer w Austrii nie sprzedają winiet z płatnością kartą. za paliwo owszem a winiety nie można. Szwagier miał gotówkę więc zakupił dwie :) Może komuś się przyda taka informacja.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2014 21:52

W Austrii czasem możesz płacić kartą tylko wtedy, gdy rachunek będzie powyżej 15 euro.

Oni, sprzedawcy, generalnie tam nie lubią kart Visa, bo twierdzą, że Visa pobiera od nich jakiś straszny haracz :roll:

Generalnie w Austrii 95% ludzi płaci gotówką, kartami prawie nikt nie płaci.
Chyba, że cudzoziemcy za benzynę :wink:

Austriacy karty mają, ale po to, żeby pójść do bankomatu i potem płacić gotówką :wink:
Ostatnio edytowano 26.07.2014 21:55 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.07.2014 21:54

Kart nie lubią we Włoszech, Niemczech, Austrii, etc.

:wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2014 21:59

A już spróbujcie zapłacić kartą za rachunek w knajpie :roll:

Potraktują to jako desperacką próbę nie dania napiwku i kelner/kelnerka będzie wściekły/a 8)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.07.2014 22:05

Po kretyńskim płaceniu w PL ludzi za bułke i jogurt 1,28 zł, pytanie w knajpie, czy za dwie wody mineralne, 6 zł, będę płacił kartą, wcale mnie nie dziwi.
Potem, że mamy takie ceny, skoro operatorzy kartowi łykają jak pelikany ryby po kilka % prowizji.
Chcieliście ełropy no to ja macie.
„Światowcy"...
:wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2014 22:10

Dokładnie :wink:

Jak robię zakupy w sklepie w PL, to większość płaci kartą, na Zachodzie cudzoziemiec, najczęściej Polak :wink:

No i cudzoziemcy płacą za benzynę, o czym już pisałem.

Na kilka austriackich tunelach, które są dodatkowo płatne, wszyscy Austriacy i Niemcy grzecznie podają odliczone, np. 7 euro i po kilku sekundach jadą dalej, każdy stara się szanować czas innych kierowców,
za nim :roll:
ronnie
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 23.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ronnie » 26.07.2014 22:51

Lednice napisał(a):Na kilka austriackich tunelach, które są dodatkowo płatne, wszyscy Austriacy i Niemcy grzecznie podają odliczone, np. 7 euro i po kilku sekundach jadą dalej, każdy stara się szanować czas innych kierowców, za nim :roll:

To już wiadomo czemu w Lucko przy wyjździe z A1 na bramkach NO CASH jest znośniej niż na płatności gotówką. :D :D
Czekam z utęknienie aż Cro wprowadzi opłaty winitowe za poruszanie się tamtejszymi autostradami i problem z Lucko zniknie. Najlepiej tak tanie jak na Węgrzech.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 27.07.2014 08:20

FUX napisał(a):Po kretyńskim płaceniu w PL ludzi za bułke i jogurt 1,28 zł, pytanie w knajpie, czy za dwie wody mineralne, 6 zł, będę płacił kartą, wcale mnie nie dziwi.
Potem, że mamy takie ceny, skoro operatorzy kartowi łykają jak pelikany ryby po kilka % prowizji.
Chcieliście ełropy no to ja macie.
„Światowcy"...
:wink:

A co jest kretyńskiego w płaceniu kartą?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 27.07.2014 08:22

Lednice napisał(a):Dokładnie :wink:

Jak robię zakupy w sklepie w PL, to większość płaci kartą, na Zachodzie cudzoziemiec, najczęściej Polak :wink:

No i cudzoziemcy płacą za benzynę, o czym już pisałem.

Na kilka austriackich tunelach, które są dodatkowo płatne, wszyscy Austriacy i Niemcy grzecznie podają odliczone, np. 7 euro i po kilku sekundach jadą dalej, każdy stara się szanować czas innych kierowców,
za nim :roll:

No to możesz spokojnie jechać na Lucko do kasy gotówkowej, wracając do PL :)
Jeżdżąc do Austrii na deskę i chodząc na zakupy widzę tam , że Austriacy w większości płacą kartą.
M@rlon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 272
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M@rlon » 27.07.2014 10:23

Mój niepokój wzbudził fakt, że podobno obwodnica Świdnika jest płatna. Zacząłem szukać na stronach słowackich i znalazłem taka mapkę:
http://www.cdb.sk/files/img/zakladne-ma ... alepky.jpg
Wynika z niej, że od marca 2014 r. (data mapy) trzeba mieć nalepkę/vinietę również na ten odcinek. A to przestaje już być śmieszne :evil:
Wiem, wiem, że dotychczas była dla samochodów powyżej 3,5 t, ale teraz Słowacy zmienili całą stronę swoich dróg płatnych i ciężko zrozumieć. Link na pierwszej stronie odnoszący sie do słowackich dróg, już nie jest aktywny.
Co o tym myślicie ?
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 27.07.2014 10:30

M@rlon napisał(a):Mój niepokój wzbudził fakt, że podobno obwodnica Świdnika jest płatna. Zacząłem szukać na stronach słowackich i znalazłem taka mapkę:
http://www.cdb.sk/files/img/zakladne-ma ... alepky.jpg
Wynika z niej, że od marca 2014 r. (data mapy) trzeba mieć nalepkę/vinietę również na ten odcinek. A to przestaje już być śmieszne :evil:
Wiem, wiem, że dotychczas była dla samochodów powyżej 3,5 t, ale teraz Słowacy zmienili całą stronę swoich dróg płatnych i ciężko zrozumieć. Link na pierwszej stronie odnoszący sie do słowackich dróg, już nie jest aktywny.
Co o tym myślicie ?

Przecież ten krótki odcinek możesz minąć,pojedziesz przez miasto i problem z głowy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ) - strona 116
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone