Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
BMC
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 23.01.2018
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) BMC » 17.04.2018 22:30

Witam.
A jaką polecacie trasę tylko aby ominąć przejście graniczne w Gornji Macelj w przypadku gdy będzie korek.
Przejazd autostradą z winieta na Slowenię.
I gdzie wrócić z powrotem na autostradę już w Chorwacji?
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 17.04.2018 23:11

alechandro napisał(a):...edit: rzeczywiście, droga wydaje się być dość w porządku ale jak ona wygląda w nocy ?
W nocy? Hm...jest ciemno, pusto, cicho. :) Baboków chyba się nie obawiasz. Obiektywnie należy podejść do tematu możliwości napotkania zwierzyny leśnej (ale to tak jak i u nas) i dostosowania prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. :D Szerokiej drogi.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 17.04.2018 23:16

BMC napisał(a):Witam.
A jaką polecacie trasę tylko aby ominąć przejście graniczne w Gornji Macelj w przypadku gdy będzie korek.
Przejazd autostradą z winieta na Slowenię.
I gdzie wrócić z powrotem na autostradę już w Chorwacji?

Często, gęsto korek jest na wysokości Ptuja więc już tu należy uciekać w lewo lub prawo. Ale o tym jak jechać bokami od Ptuja znajdziesz we wcześniejszych postach tego tematu.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 18.04.2018 10:04

dids76 napisał(a):
Marsallah napisał(a):Granicy słoweńsko-chorwackiej też nie przekroczysz w Rogatcu; to przejście tylko dla obywateli tych dwóch państw. Z Rogatca jedziesz w kierunku wschodnim do Dobovca i tam przekraczasz granicę. Do Chorwacji wjeżdżasz we wsi Lupinjak.

Według tej stronki https://publisher.mup.hr/PublicData/GP-9ca4589996.pdf Przejście "Hum na Sutli" jest otwarte dla wszystkich obywateli UE.


Widzisz, co strona, to co innego piszą. No, ale skoro nasi tamtędy jechali (jak czytam w kolejnych postach), to znaczy, że działa. Różnicy chyba nie ma - Hum czy Lupinjak. No, chyba, że komuś spieszno znaleźć się w Chorwacji :papa:
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 18.04.2018 10:24

Marsallah napisał(a):
dids76 napisał(a):
Marsallah napisał(a):Granicy słoweńsko-chorwackiej też nie przekroczysz w Rogatcu; to przejście tylko dla obywateli tych dwóch państw. Z Rogatca jedziesz w kierunku wschodnim do Dobovca i tam przekraczasz granicę. Do Chorwacji wjeżdżasz we wsi Lupinjak.

Według tej stronki https://publisher.mup.hr/PublicData/GP-9ca4589996.pdf Przejście "Hum na Sutli" jest otwarte dla wszystkich obywateli UE.


Widzisz, co strona, to co innego piszą. No, ale skoro nasi tamtędy jechali (jak czytam w kolejnych postach), to znaczy, że działa. Różnicy chyba nie ma - Hum czy Lupinjak. No, chyba, że komuś spieszno znaleźć się w Chorwacji :papa:

Jechali, jechali i przejechali :) https://www.policija.si/eng/index.php/c ... r-crossing
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 18.04.2018 11:04

endryu napisał(a):Często, gęsto korek jest na wysokości Ptuja więc już tu należy uciekać w lewo lub prawo. Ale o tym jak jechać bokami od Ptuja znajdziesz we wcześniejszych postach tego tematu.


Tak, przed zwężką. Tylko, że jadąc autostradą i dojeżdżając do korka koło Ptuj to i tak nie masz jak zjechać ...
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 18.04.2018 11:18

piotrulex napisał(a):
endryu napisał(a):Często, gęsto korek jest na wysokości Ptuja więc już tu należy uciekać w lewo lub prawo. Ale o tym jak jechać bokami od Ptuja znajdziesz we wcześniejszych postach tego tematu.


Tak, przed zwężką. Tylko, że jadąc autostradą i dojeżdżając do korka koło Ptuj to i tak nie masz jak zjechać ...

Zwężki już nie ma (węzeł Draženci-nowy odcinek autostrady). Trzeba by uciekać na węźle Hajdina na 2-kę lub 454. Przed Ptujem należy upewnić się w necie o sytuacji drogowej.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 18.04.2018 11:56

Jechałem 4x do Chorwacji i tylko 1x się złapałem na koreczek między Ptuj a Macelj - taki na 15-20 minut.
Przed nami i po nas wcale nie musiało go być więc można sobie aktualizować przed wyjazdem, a i tak to nic nie da.
Sprawdzałem kiedyś live cam z granicy SLO-HR w przyspieszonym tempie i jednego dnia o 5 rano zero samochodów, a kolejnego kolejka na 100 samochodów.
Później ta sama kolejka się skończyła i do południa na bieżąco samochody przekraczały granicę.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 18.04.2018 12:27

kaeres napisał(a):Jechałem 4x do Chorwacji i tylko 1x się złapałem na koreczek między Ptuj a Macelj - taki na 15-20 minut.
Przed nami i po nas wcale nie musiało go być więc można sobie aktualizować przed wyjazdem, a i tak to nic nie da.
Sprawdzałem kiedyś live cam z granicy SLO-HR w przyspieszonym tempie i jednego dnia o 5 rano zero samochodów, a kolejnego kolejka na 100 samochodów.
Później ta sama kolejka się skończyła i do południa na bieżąco samochody przekraczały granicę.


A ja, raz jeden, w roku ubiegłym, postanowiłem wyjątkowo, po latach jeżdzenia objazdem M-L-P, odżałować parę euro na winietę słoweńską. Liczyłem bowiem na to, że wczesnym rankiem pod koniec czerwca, korków nie będzie i pojadę sobie jak panisko.

Niestety ale rzeczywistość okazała się brutalniejsza od moich przypuszczeń i na grubo przed Ptujem utknąłem w korku.

Jednakże na pierwszym możliwym zjeździe dałem stamtad nogę i boczkiem przejechałem bez jakiegokolwiek oczekiwania, nadrabiając parę kilometrów więcej.

Tak, że nigdy więcej słoweńskiej autostrady do czasu wejścia Chorwacji do strefy Schengen. Tu już nawet nie chodzi on te parę euro. Tylko o te bezsensowne stanie w korku tylko po to aby pokazać im dowody, których nieraz nawet nie chce im się zeskanować.

Dodatkowo mam tylne szyby fabrycznie przyciemnione i jakoś nigdy nie zdarzyło mi się abym musiał je opuszczać, coby mogli zobaczyć facjaty pasażerów siedzących w II lub III rzędzie. Dotyczy to zarówno wjazdu do Chorwacji jak i do BiH w drodze do Mostaru, który corocznie odwierdzam oraz do Włoch przez które zawsze wracam via Wenecja.

Jak dla mnie to czysta fikcja i bezsensowne marnowanie czasu a nie kontrola graniczna.
Ostatnio edytowano 18.04.2018 12:40 przez lechocz, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.04.2018 12:40

Ja tam nie wiem czy tylko dla pokazania papierów - mnie za to do schowków zaglądali a raz kazał mi naburmuszony glina otworzyć bagażnik i pytał, co mam pod podłogą w kole zapasowym (nie dawał wiary, że w Fiacie Ulysse koło jest na zewnątrz...). Aha - fikcja czy nie ale Słoweńcy i Chorwaci drą ze sobą koty o granicę, nie tylko tę morską...
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 18.04.2018 12:53

Pääkäyttäjä napisał(a):Ja tam nie wiem czy tylko dla pokazania papierów - mnie za to do schowków zaglądali a raz kazał mi naburmuszony glina otworzyć bagażnik i pytał, co mam pod podłogą w kole zapasowym (nie dawał wiary, że w Fiacie Ulysse koło jest na zewnątrz...).


Wszystko jest możliwe. Nie powiem. Lecz ja akurat mam takie doświadczenia jak w/w.

Podobnie jest w przypadku kiedy to, opuszczając BiH, zażądano ode mnie parę razy, bo nie zawsze, okazania Zielonej Karty. Rozumiem, że przy wjeździe do BiH trzeba ja mieć lecz po kiego grzyba im ona przy wjeździe z BiH na teren UE gdzie wystarczy zwykłe OC.

Zakładając nawet, że by mi się udalo bez niej wjechać to co? Opuszczając BiH, jak bym jej nie miał, musiałbym ja wykupić czy co?

A nawet jak im się ją daje to raczej nie zauważyłem aby dokładnie sprawdzali, podane na niej drobnym przecież druczkiem dane z jakąś specjalną starannością. Odnoszę wrażenie, że im wystarczy kartka koloru zielonego i już im wszystko pasi.

Zaznaczam przy tym, że nie jestem bynajmniej jakimś malkontentem. Lecz dla naszego wspólnego bezpieczeństwa lepiej by było gdyby to były kontrole z prawdziwego zdarzenia zamiast parodii. Nawet kosztem tych paru minut więcej. Myślę bowiem, że w obecnym stanie rzeczy, dla cwanego i rozgarniętego osobnika wwiezienie lub wywiezienie z terenu UE jakiegokolwiek nielegalnego przedmiotu raczej nie stanowiłoby żadnego, istotnego problemu.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 18.04.2018 14:56

endryu napisał(a):Jechali, jechali i przejechali :) https://www.policija.si/eng/index.php/c ... r-crossing

Empiryzm tutaj ma znaczenie, bo dane w zalinkowanej przez Ciebie treści są niejednoznaczne. Niby pierwsza tabela wymienia przejścia dostępne dla wszystkich podróżnych, ale znajduje się tam dopisek
Border crossing points Podgorje, Slovenska vas, Rigonce, Orešje, Imeno, Rogatec, Ormož and Gibina are reserved for persons enjoying the right of free movement under the European Union law (paragraph two of Article 2 of the Decree determining border crossing points, Official Gazette 18/2015)

:lol:
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 18.04.2018 20:38

Powyższy zapis nas dotyczy, to możemy jechać. :)
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 19.04.2018 08:49

Ach, rzeczywiście. Jakiś otumaniony to czytałem :D No to może w tym roku pierwszy raz tam (Rogatec / Hum Na Sutli) przekroczę granicę?
ZaBsI
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 17.07.2013
Re: Objazdy autostrad w SŁOWENII - dyskusja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZaBsI » 29.04.2018 08:05

Cześć Wszystkim,
Wlasnie jesteśmy po objeździe Słoweńskiej autostrady.
Dojechaliśmy do Podhlednika na rondo z którego da się wbić na autostradę w stronę HR, ale ku naszemu zdziwieniu korek w stronę HR sięgał właśnie już tego wjazdu. Wszystko stało aż do granicy. Dlatego zdecydowaliśmy się jechać aż do Źatele i tam podjąć próbę wbicia się przed granicą. Udało się acz kolwiek wjazd jest dziki, przechodzący przed budowę kolejnej nitki autostrady.
https://goo.gl/maps/yT8KwcExPh12
I w ten sposób objazd do Podhlednika oszczędził nam kilku godzin w korku :mrgreen:
Pozdrawiam wszyskich ze słonecznej riwiery Makarskiej
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 149
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone