Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zabieram obce dziecko,jakie dokumenty?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kris1973
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 04.04.2006
Zabieram obce dziecko,jakie dokumenty?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kris1973 » 30.05.2008 18:45

Chcemy zabrac do Chorwacji,koleżankę naszej córki(14 lat),czy musimy miec jakieś pozwolenie rodziców,czy wystarczy ,że bedzie miała paszport?
P.S Wiecie ile teraz czeka się na wyrobienie paszportu?
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 30.05.2008 18:56

Kris1973 napisał(a):Chcemy zabrac do Chorwacji,koleżankę naszej córki(14 lat),czy musimy miec jakieś pozwolenie rodziców,czy wystarczy ,że bedzie miała paszport?
P.S Wiecie ile teraz czeka się na wyrobienie paszportu?


Na paszport czeka się do 30 dni ... a poprzedni temat był już tu wałkowany ,niestety nie mogę tego znaleść - może Janusz Bajcer by Ci pomógł (on jest mistrzem świata w odnajdywaniu niemożliwego :D ) wiem że na ten temat pisał również Mirko.
O ile pamiętam potrzebne jest pozwolenie( zgoda rodziców) potwierdzone przez policję i to wszystko - pozdrawiam !
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2008 21:27

jdubowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 20.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jdubowski » 30.05.2008 21:28

Jacek L napisał(a):O ile pamiętam potrzebne jest pozwolenie( zgoda rodziców) potwierdzone przez policję i to wszystko - pozdrawiam !


E nie - rodzice przed urzędnikiem paszportowym podpisują wniosek o paszport i to wystarcza.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 30.05.2008 21:52

Kris1973 napisał(a):Chcemy zabrac do Chorwacji,koleżankę naszej córki(14 lat),czy musimy miec jakieś pozwolenie rodziców,czy wystarczy ,że bedzie miała paszport?

Jak dziecko jedzie bez żadnego z rodziców to trzeba mieć zgodę prawnego opiekuna potwierdzoną notarialnie.

http://www.msz.gov.pl/index.php?document=17191
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 30.05.2008 22:13

MorskiPas napisał(a):
Kris1973 napisał(a):Chcemy zabrac do Chorwacji,koleżankę naszej córki(14 lat),czy musimy miec jakieś pozwolenie rodziców,czy wystarczy ,że bedzie miała paszport?

Pewnie nikt tego nie kontroluje ale dla zgodnie z prawem trzeba mieć papier potwierdzony notarialnie.

http://www.msz.gov.pl/index.php?document=17191

To jest trochę dziwne, bo pozwolenie od rodziców trzeba mieć, ale..
Jadąc w 2000 roku do Chorwacji w naszym samochodzie jechał syn znajomych, którzy jechali za nami (u nich nie było miejsca). Byliśmy kontrolowani na każdej granicy i nikt się nie pytał, gdzie są rodzice tego dziecka.
Dwa lata temu moja nieletnia córka pojechała na wycieczkę zorganizowaną z dziadkami i też nikt się nie zainteresował, czy dziadkowie mają pozwolenie.
To znaczy, że każdy co ma paszport naszego dziecka może je wywieźć za granicę?:cry: :cry: :
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 30.05.2008 22:35

Renatka66 napisał(a):To jest trochę dziwne, bo pozwolenie od rodziców trzeba mieć, ale..
Jadąc w 2000 roku do Chorwacji w naszym samochodzie jechał syn znajomych, którzy jechali za nami (u nich nie było miejsca). Byliśmy kontrolowani na każdej granicy i nikt się nie pytał, gdzie są rodzice tego dziecka.
Dwa lata temu moja nieletnia córka pojechała na wycieczkę zorganizowaną z dziadkami i też nikt się nie zainteresował, czy dziadkowie mają pozwolenie.
To znaczy, że każdy co ma paszport naszego dziecka może je wywieźć za granicę?:cry: :cry: :


To znaczy, że służby graniczne mają to w ... głębokim poważaniu. Ale raz na milion może się trafić służbista i wtedy notarialna zgoda rodziców będzie jak znalazł. Zgodnie z prawem ma być a to, że rzadko kontrolują to inna bajka. Wycieczki zorganizowane to chyba też inna bajka, ale się nie znam to się nie wypowiadam.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 30.05.2008 23:09

Kris1973 napisał(a):Chcemy zabrac do Chorwacji,koleżankę naszej córki(14 lat),czy musimy miec jakieś pozwolenie...
P.S Wiecie ile teraz czeka się na wyrobienie paszportu?

W Poznaniu w tej chwili okrągły miesiąc, prawdopodobnie w innych regionach również tyle. Jeżeli natomiast wyjeżdżacie z osobą niepełnoletnią, niestety musicie mieć pozwolenie potwierdzone notarialnie, / prawdopodobnie koszt ok. 25 pln/; takie przepisy... :papa:
papafaraon
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 26.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) papafaraon » 31.05.2008 22:17

Co roku zabieram koleżankę córki, a to na narty do Austrii, a to do Chorwacji. Nikt nigdy o nic nie pytał na granicy.
Baru
Odkrywca
Posty: 100
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baru » 02.06.2008 00:07

Ja w temacie paszportów - złożyliśmy podania 12 maja, a w piątek sprawdzałam na stronce i są już gotowe do odbioru (nie wiem czy już wcześniej nie były - nie sprawdzałam) - czyli w Rzeszowie czeka się dwa tygodnie.
noras
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 02.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) noras » 02.06.2008 09:13

Praktycznie nie do wykonania z tą zgodą. W przypadku moich dzieci - dzieci mają moje nazwisko, a z "żoną" nie jesteśmy cywilnie małżeństwem.
Skąd ma pogranicznik wiedzieć że jest ona matką tych dziewczynek ??
Załóżmy jeszcze bardziej skomplikowaną sytuację - jedzie gdzieś z naszymi dziećmi i kolegą - dorośli mają inne nazwiska, żadne nie pokrywa się z nazwiskiem dzieci.
IMHO - paszport wystarczy.
papafaraon
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 26.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) papafaraon » 02.06.2008 22:15

Toż piszę, że co roku jeżdżę do Chorwacji i na narty do Austrii z córką i jej oleżanką i nikt nigdy o nic nie pytał: ani Chorwaci, ani Słowacy, ani Austriacy, ani Bośniacy, po prostu nikt!
Nie dzielcie włosa na czworo.

Pozdro
nosekdomin
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 02.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nosekdomin » 02.03.2009 02:48

Wybieram się w czerwcu z 3ką nieletnich rodzeństwa mojej żony. Czy nie wiecie czasem czy ona jako siostra też potrzebuje zgodę rodziców na przewiezienie swojego rodzeństwa do Chorwacji??
Czy macie może jakieś gotowe druki takich pism??
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.03.2009 21:44

Tu masz forum/viewtopic.php?t=10022&postdays=0&postorder=asc&start=135 jeszcze ciepła odp. z Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie na mojego maila!!


8)
nosekdomin
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 02.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nosekdomin » 03.03.2009 01:48

krbaton napisał(a):Tu masz forum/viewtopic.php?t=10022&postdays=0&postorder=asc&start=135 jeszcze ciepła odp. z Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie na mojego maila!!


8)


DZIĘKÓWA :D
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Zabieram obce dziecko,jakie dokumenty?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone