Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

wjazd do Chorwacji gdy nie jest się Polakiem

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rafik89
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 01.03.2012
wjazd do Chorwacji gdy nie jest się Polakiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafik89 » 12.03.2012 22:39

Szukałem takiego tematu, ale nie znalazłem. Ja jestem Polakiem, natomiast moja dziewczyna pochodzi z Armenii, jest w Polsce prawie 15 lat, stara się o obywatelstwo, póki co ma kartę stałego pobytu. W sierpniu kończy jej się paszport, wyrobienie nowego w ambasadzie będzie kosztowało ok 100 euro. Problem w tym, że możemy jechać do Cro już po upływie terminu ważności jej paszportu a koszt wyrobienia jest dość duży i te pieniądze zdecydowanie lepiej będzie przeznaczyć na pobyt w Chorwacji. Czy mogą być jakieś problemy z wpuszczeniem nas do Chorwacji jeśli na granicy pokaże tą kartę stałego pobytu? :roll:
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 12.03.2012 23:08

Zadajesz cholernie trudne pytania. Może jest ktoś kto Ci pomoże, bo ma takie doświadczenia, albo wiedzę. Polecałbym jednak zwrócić się z tym pytaniem do ambasady lub bezpośrednio do ministerstwa najlepiej chorwackiego. Jeżeli oni Ci odpowiedzą, że bez problemu to drukuj i z takim świstkiem jedź.
Z tego co wiem to umowa między CRO a PL dotyczy obywateli Polski. Czy również tych z kartą stałego pobytu? Pytaj dalej.
Rafik89
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 01.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafik89 » 13.03.2012 00:06

dodam, że mając tą kartę może swobodnie poruszać się po krajach UE
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 13.03.2012 00:11

MAM ODPOWIEDŹ!

http://pl.mfa.hr/?mh=408&mv=2537

Dość stary artykuł i nie wiem czy daty nadal aktualne. Trzeba tylko potwierdzić w Ambasadzie - kontakt w podanym linku.
Rafik89
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 01.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafik89 » 13.03.2012 00:20

bardzo dziękuje za odpowiedź :D
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 13.03.2012 00:57

Rafik89 napisał(a):bardzo dziękuje za odpowiedź :D


Cieszę się, że mogłem pomóc. Życzę udanej zabawy w CRO. Pozdrowienia dla Twojej dziewczyny.
petit
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 21.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) petit » 18.05.2012 09:57

biorąc pod uwagę nasze krajowe przepisy obywatel Armenii może przekraczać granice posiadając paszport. Dlatego nie ma możliwości wyjechać do Chorwacji bez paszportu.
Rafik89
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 01.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafik89 » 18.05.2012 20:23

no to się załamałem :( Które przepisy o tym mówią? Z tą kartą może legalnie jechać do wszystkich krajów UE, nie potrzebuje do tego paszportu. Czytałem w internecie, że chorwaccy celnicy tylko rzucają okiem na dowód osobisty/paszport, że nikt się nie czepia bo to przecież są pieniądze dla nich. Nie widzę sensu żeby za niemałe pieniądze wyrabiała sobie nowy paszport jeśli prawdopodobnie w przyszłym roku dostanie obywatelstwo. Najbardziej obawiam się tego jakby na granicy SLO/HR nas zawrócili. Może jednak jak celnicy zobaczą jeszcze trzech innych ludzi to wpuszczą...
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 18.05.2012 21:17

Rafik89 napisał(a):no to się załamałem :( .

Masz dobre chęci więc:
do granicy podjeżdżaj w dzień, w dni weekendowe ( jest duży ruch).
Na przejściu granicznym - opuszczona szyba w samochodzie, paszporty i dowody osobiste trzymaj w taki sposób jakbyś chciał im do ręki wcisnąć.
Uśmiech na twarzy, luz, luz. Pozdrów ich w języku chorwackim.

Z reguły na takie zachowanie - nawet ręką nie dotkną, każą jechać, .... jechać.

Natomiast jak będziecie mieli pecha ....... przynajmniej do granicy sobie podjechaliście. To też frajda. :lol: :wink:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 18.05.2012 23:07

To prawda, ja tam zawsze banan na buzi, paszporty wręcz otwarte na właściwych stronach wciskam im w dłonie i....zazwyczaj nawet ich nie tykają, machają, żeby jechać dalej...no ale na tyle wyjazdów zdarzyło się przeglądanie dokumentów :) Swoją drogą, jadąc i będąc w takiej sytuacji chyba padłabym na serce z emocji. Kurcze, po mnie zaraz widać, że coś kombinuję, nie dałabym rady...no ale Wasza decyzja, trzymam kciuki.
Rafik89
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 01.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafik89 » 19.05.2012 00:02

zakładając optymistyczną wersje, że uda się wjechać to nie powinni robić problemów żeby wyjechać nie? :roll:
petit
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 21.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) petit » 19.05.2012 14:37

Zgodnie z Kodeksem granicznym Schengen, Ustawą o cudzoziemcach przekraczając granicę wymagany jest ważny dokument podróży czyli paszport wraz z ważnym tytułem pobytowym czyli wizą lub kartą pobytu. Sama karta pobytu uprawnia jedynie do pobytu, legitymowania się nią w kraju, który ją wydał.
czyli teoretycznie wjeżdżając już do Czech łamiecie art. 49A kodeksu wykroczeń i czeskie służby w razie kontroli zrobią wam problem.
Oczywiście można spróbować zajechać do HR i wrócić bez problemu.
Rafik89
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 01.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafik89 » 19.05.2012 14:53

no tak, można próbować, ale jak mam przejechać kilkaset km do granicy SLO/HR żeby nas tam zawrócili bo do Chorwacji unia już nie "sięga" i na granicy kontrola będzie pewna to... sam już nie wiem, od kilku miesięcy planuje gdzie pojechać, jaką drogą, co zobaczyć a tutaj taki klops :cry:
nimm2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 21.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) nimm2 » 19.05.2012 16:04

moja zona jest bialorusinka i przy wjezdzie do Chorwacji 2 lata temu celnik oprocz karty pobytu poprosil tez o jej paszport tak wiec nie majac waznego paszportu mysle ze Twoja dziewczyna moze miec problem z wjazdem do Chorwacji... z powrotem moze byc latwiej tylko mysle ze lepiej jednak paszport zrobic bo i tak przeciez bedzie trzeba w koncu to zrobic... nawet kosztem krotszego pobytu 1-2 dni w Chorwacji...
mirmur
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 14.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirmur » 19.05.2012 19:04

a ja się tak zastanawiam no co Wam polakom paszporty 8O
Czechy, Słowenia, Chorwacja są w Unii i śmigamy na dowodziki :)
mieszkam na granicy i od czasu wejścia do Unii ani razu nikt mnie nie kontrolował :oops:
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
wjazd do Chorwacji gdy nie jest się Polakiem
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone