Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wenecja? Czemu nie!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 19.05.2022 21:31

wiola2012
Np campari - nie wiem jaki ma skład, ale jego smak przypomina mi guajazyl, syrop od kaszlu, taki jak piłam będąc dzieckiem :). I nie mogę się przekonać, a próbowałam kilkakrotnie :mrgreen:
Może Twoje odkrycie ma coś wspólnego z campari?

Tak - to Campari Soda. Pewnie to żadne odkrycie, ale mi smakowało i podobały mi się te śliczne buteleczki - w sam raz do torebki :smo:

20210930_152913 (1).jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 19.05.2022 21:40

Katerina napisał(a):....podobały mi się te śliczne buteleczki - w sam raz do torebki :smo:

Jak to dobrze, że Ktoś pomyślał o nas - kobietach i wymyślił te buteleczki. Nie dość, że ładne to i zawartość smakowita :D
.
kseby
Croentuzjasta
Posty: 121
Dołączył(a): 13.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kseby » 25.05.2022 09:06

Hejka!
Mam pytanie odnośnie zakupu biletów wstępu dla dzieci do Gallerie dell'Accademia. O ile dla dorosłych od 26 lat kosztują 12E a dla osób 18-25 lat 2E i da się je bezpośrednio kupić ze strony galerii, o tyle dla dzieci (poniżej 18 lat) są darmowe, ale nie można nigdzie odznaczyć że do 2 biletów płatnych potrzebuje jeszcze te bezpłatne.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.05.2022 19:55

kseby napisał(a):Hejka!
Mam pytanie odnośnie zakupu biletów wstępu dla dzieci do Gallerie dell'Accademia. O ile dla dorosłych od 26 lat kosztują 12E a dla osób 18-25 lat 2E i da się je bezpośrednio kupić ze strony galerii, o tyle dla dzieci (poniżej 18 lat) są darmowe, ale nie można nigdzie odznaczyć że do 2 biletów płatnych potrzebuje jeszcze te bezpłatne.

Masz racje, weszłam na stronę https://gallerieaccademia.eventim-inhou ... t/timeslot i faktycznie, można zarezerwować bilety płatne normalne i ulgowe , a możliwości rezerwacji miejsca bezpłatnego nie ma. Myślę sobie więc, że może nie ma takiej potrzeby i osoba nieletnia, uprawniona do ulgi wchodzi z dorosłym.
Rozważałabym dwie opcje: napisać meila z zapytaniem lub kupić bilet za 2 euro, żeby się nie obawiać o wejście :).
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.05.2022 21:09

Wenecja? Czemu nie!

Po wyjściu z kawiarni oddalamy się od ziołowego placu. Przespacerujemy się nad rzekę. Idąc narzekamy chwilę, że pomimo słoneczka jest zimno, powietrze jest wręcz mroźne. Przechodzący obok nas turysta, czyściutką polszczyzną przyznał nam rację, a na pogodę miał wiele gorszych określeń :mrgreen: Tak sobie marudząc na brak rękawiczek, które by się przydały, docieramy do Bazyliki Św. Anastazji. Niestety nie chciano nas wpuścić, gdyż odbywał się pogrzeb, a nam nie chciało się czekać na zakończenie uroczystości.
Z bazyliką sąsiaduje kościół św. Piotra Męczennika, popularnie zwany San Giorgetto.

sobota-151.jpg

sobota-151a.jpg

sobota-152.jpg


Zerkamy to tu, to tam na otaczające nas kamienice, ozdobne freski, zieleń na balkonikach.

sobota-155.jpg

sobota-158.jpg

sobota-159.jpg


Niektórzy preferują zdrowy sposób przemieszczania się.

sobota-154.jpg


I jesteśmy na moście Ponte Pietra. To historyczny most łukowy z I w. p.n.e.

sobota-164.jpg

sobota-170.jpg


Ta sama rzeka w dwóch odsłonach: po prawo agresywna, po lewo spokojna i leniwa.

sobota-165.jpg

sobota-167.jpg

sobota-173.jpg

sobota-174.jpg


Na drugim brzegu obserwujemy Castel San Pietro.

sobota-166.jpg

sobota-166a.jpg


i inne budynki

sobota-175.jpg


Odwracamy się do bramy, przez którą weszliśmy. Nie przeszliśmy na drugi brzeg i nie poszliśmy do zamku , może kiedyś. Nie było kondycji i osoby, która by zarządziła przeprawę na druga stronę wzburzonej rzeki :mrgreen:

sobota-177.jpg

sobota-180.jpg


Wracamy skąd przyszliśmy

sobota-182.jpg

sobota-183.jpg

sobota-184.jpg

sobota-185.jpg

sobota-186.jpg

sobota-187.jpg


Ta klimatyczna uliczka zaprowadzi nas do Piazza dei Signori

sobota-189.jpg

sobota-188.jpg

sobota-190.jpg

sobota-193.jpg

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.05.2022 05:07

Z tym balkonem Julii to nie tak łatwo, a raczej tanio... Za przyjemność postawienia na nim stopy trzeba coś 10 euro zapłacić.... A to sekunda, aperol lepszy :D My też latem robimy w domu, sami mieszamy, bo te gotowce mi nie podchodzą, są zbyt gorzkie. Ja jeszcze do kieliszka wrzucam plaster pomarańczy.....


A tymczasem pozdrawiam z Pyrzowic, właśnie siedzimy i czekamy... Cofnęli nas spad samej landryny, jakaś usterka techniczna.....


:papa:

PS. na bramce ci co nie mieli prioryty mieli dokładanie sprawdzane wymiary bagażu w sizerze, ale certyfikatów covid wymaganych na lot do Włoch nikt nie sprawdzał.
:papa:


PS2. Po 30 min i już siedzimy w samolocie :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.05.2022 06:54

Weronę mam w planach od dawna. Piękne miasto :!:
Zaniedbałam zupełnie te północne Włochy :roll: :lol: .


piekara114 napisał(a):Z tym balkonem Julii to nie tak łatwo, a raczej tanio...

Z tej atrakcji akurat mogę zrezygnować bez żalu.
Obowiązkowo za to amfiteatr i trasa przez cztery historyczne kościoły, jaką pokazywał kiedyś na forum Tony (więcej tutaj)


piekara114 napisał(a):PS2. Po 30 min i już siedzimy w samolocie

A teraz przelatujemy nad Kaštelami :wink:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 26.05.2022 08:24

Ależ zielone to miasto, a to przecież właściwie zima. Tego mi u nas brakuje - zbyt dużo mamy czasu bez liści, bez kolorowej przyrody.....

Most fajny - taki stary...Iluż ciekawych ludzi musiało po nim wędrować przez te lata jego istnienia 8O
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.05.2022 14:33

Marzena, dla mnie amfiteatr w Weronie obowiązkowy punkt.

A nad Kastela i może i lecialadm, ale do samej Katanii równa warstwa chmur. Muszę na flightradar popatrzeć
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.05.2022 15:46

piekara114 napisał(a):Z tym balkonem Julii to nie tak łatwo, a raczej tanio... Za przyjemność postawienia na nim stopy trzeba coś 10 euro zapłacić.... A to sekunda, aperol lepszy :D

Pewnie, że tak :D
piekara114 napisał(a):My też latem robimy w domu, sami mieszamy, bo te gotowce mi nie podchodzą, są zbyt gorzkie. Ja jeszcze do kieliszka wrzucam plaster pomarańczy.....

Jak mam to też dodaję, a potem ją oczywiście zjadam, jest przecież taka pyszna :wink: . Ostatnio mąż kupił Cin cin spritz. Jest bardzo, bardzo słodki, jak do aperolu trzeba dodać prosseco i lód.

piekara114 napisał(a):A tymczasem pozdrawiam z Pyrzowic, właśnie siedzimy i czekamy...

Takim to dobrze :evil:
Jak czytam ten post to już od dawna lecicie, albo jesteście już na miejscu, zatem nie będę Wam współczuć perturbacji lotniskowych tylko życzę UDANEGO wypoczynku :D
piekara114 napisał(a):PS. na bramce ci co nie mieli prioryty mieli dokładanie sprawdzane wymiary bagażu w sizerze

No wiecie co! A ja tak Pyrzowice wychwaliłam :lol:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.05.2022 15:55

marze_na napisał(a):Weronę mam w planach od dawna. Piękne miasto :!:
Zaniedbałam zupełnie te północne Włochy :roll: :lol: .

Na szczęście nie zaniedbałaś innych części Włoch i nam je ładnie pokazujesz :), my zaczęliśmy od północy i jak patrzę ile nam jeszcze zostało, to z jednej strony jestem przerażona, a z drugiej się cieszę co jeszcze przede mną 8)

marze_na napisał(a):...Obowiązkowo za to amfiteatr i trasa przez cztery historyczne kościoły, jaką pokazywał kiedyś na forum Tony (więcej tutaj)

Jeśli chce się zwiedzić wszystkie 4 kościoły, to można kupić łączony bilet. Gdybyśmy byli z mężem sami, to z pewnością byśmy tak zrobili. Podczas tego wyjazdu kościółków było mało.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.05.2022 16:07

Kapitańska Baba napisał(a):Ależ zielone to miasto, a to przecież właściwie zima. Tego mi u nas brakuje - zbyt dużo mamy czasu bez liści, bez kolorowej przyrody.....

Też zwróciliśmy na to uwagę. W Wenecji nie było widać zieleni, natomiast w Weronie wiosna się rozgościła na dobre, tylko jakiś front zimnego powietrza przypłynął (prawdopodobnie ze wschodu :wink: ) i nam namieszał.
Kapitańska Baba napisał(a):Most fajny - taki stary...Iluż ciekawych ludzi musiało po nim wędrować przez te lata jego istnienia 8O

Pewnie wiele widział i słyszał i wiele ciekawych historii mógłby opowiedzieć :) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.05.2022 17:39

Wenecja? Czemu nie!

Piazza dei Sgnori jest dobrze pilnowany przez takich oto szlachetnych mężów:

sobota-194.jpg

sobota-195.jpg


Na środku placu stoi zadumany Dante.

sobota-198.jpg


Pochodził z Florencji i był wszechstronnie wykształconym człowiekiem.
W latach 1295–1300 zaangażował się politycznie, co zostało uwieńczone powołaniem go na urząd priora w roku 1300, wstąpił też do cechu lekarzy i aptekarzy, gdyż było to warunkiem rozpoczęcia kariery politycznej. Brał udział w zabiegach o odnowienie ligi miast gwelfickich, między innymi w poselstwie do papieża, który zatrzymał go jako zakładnika. Uchroniło go to od zemsty Czarnych, którzy zdobyli przewagę nad Białymi we Florencji. Został jednak oskarżony, skazany na grzywnę i dwa lata wygnania. Dante nie zapłacił grzywny, przez co ściągnął na siebie karę dożywotniego wygnania, a w przypadku powrotu – spalenie na stosie. Przez resztę życia błąkał się po różnych dworach Włoch i rozwijał talent pisarski. Nigdy jednak nie powrócił do swojej ojczyzny, choć oferowano mu amnestię.
Werona była pierwszym miejscem, gdzie znalazł schronienie po wygnaniu z Florencji. Przebywał tu co najmniej siedem lat, pisząc część Boskiej Komedii, w której jest wiele odniesień do miasta i jego historycznych postaci.

sobota-203.jpg


Plac nie jest duży, ale bardzo urokliwy.

sobota-199.jpg

sobota-200.jpg


Palazzo del Podestà, czyli Pałac Rządowy. Został zbudowany przez Scaligeri i służył jako rezydencja dla panów miasta, następnie w okresie Republiki Weneckiej stał się siedzibą sądownictwa.

sobota-196.jpg


Capitanio Palace znany również jako Pałac Cansignorio, był rezydencją rodziny Scaligeri od XIII wieku.

sobota-201.jpg


Zmierzamy ku grobowcom rodu Scaligerich.

sobota-202.jpg

sobota-204.jpg

sobota-204a.jpg

sobota-205.jpg


Podglądam przez dziurkę :mrgreen:

sobota-206.jpg


Chiesa di Santa Maria Antica - wstęp wolny

sobota-209.jpg

sobota-207.jpg

sobota-208.jpg


Skręcam jeszcze na chwilę w jedna alejkę na taki dziedziniec

sobota-210.jpg

sobota-211.jpg

(...)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.05.2022 18:15

wiola2012 napisał(a):[
Zmierzamy ku grobowcom rodu Scaligerich.

Niesamowite są te grobowce. Monumentalne dzieła sztuki.
kseby
Croentuzjasta
Posty: 121
Dołączył(a): 13.06.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kseby » 26.05.2022 20:20

wiola2012 napisał(a):
kseby napisał(a):Hejka!
Mam pytanie odnośnie zakupu biletów wstępu dla dzieci do Gallerie dell'Accademia. O ile dla dorosłych od 26 lat kosztują 12E a dla osób 18-25 lat 2E i da się je bezpośrednio kupić ze strony galerii, o tyle dla dzieci (poniżej 18 lat) są darmowe, ale nie można nigdzie odznaczyć że do 2 biletów płatnych potrzebuje jeszcze te bezpłatne.

Masz racje, weszłam na stronę https://gallerieaccademia.eventim-inhou ... t/timeslot i faktycznie, można zarezerwować bilety płatne normalne i ulgowe , a możliwości rezerwacji miejsca bezpłatnego nie ma. Myślę sobie więc, że może nie ma takiej potrzeby i osoba nieletnia, uprawniona do ulgi wchodzi z dorosłym.
Rozważałabym dwie opcje: napisać meila z zapytaniem lub kupić bilet za 2 euro, żeby się nie obawiać o wejście :).

Dziś właśnie napisałem. Czekam na odp.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Wenecja? Czemu nie! - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone