Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W pogoni za flamingami… część 2 (str.50)

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.09.2022 11:04

Aga, a co masz na dziś w planie :?: oprócz plaż ofkors
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 15.09.2022 11:29

Dołączam do czytających :) Z chęcią popatrzę na "stary" Cypr ;) Bo też już kilka razy podchodziłem do tej lokacji i na razie nie wychodziło ...

pozdrawiam, Michał
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 15.09.2022 13:08

piekara114 napisał(a):Aga, a co masz na dziś w planie :?: oprócz plaż ofkors

Łoooooj, mapa cała usiana pinezkami :lol:
Z takich większych to troszkę Pafos (bez kamieni :smo: ), Larnaka, Lefkara.
No i te wszystkie must see typu Skała Afrodyty, Most Miłości itp
Ale najważniejsze jest to, że koło naszego apartmana jest Turtle Bay i nie wyjadem jak nie popływam z żółwiem :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.09.2022 13:15

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Aga, a co masz na dziś w planie :?: oprócz plaż ofkors

Łoooooj, mapa cała usiana pinezkami :lol:
Z takich większych to troszkę Pafos (bez kamieni :smo: ), Larnaka, Lefkara.
No i te wszystkie must see typu Skała Afrodyty, Most Miłości itp
Ale najważniejsze jest to, że koło naszego apartmana jest Turtle Bay i nie wyjadem jak nie popływam z żółwiem :lol:


Akamas
Troodos
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.09.2022 13:29

A miały być tylko plaże....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.09.2022 13:36

25.10.2018, czwartek, dzień 2 c.d.

Zza szyby samochodu wypatruję jakąś wieżę, to podjeżdżamy…jest nawet spory parking, ale do samej weneckiej wieży z XVI w. nie da się podejść…
Obrazek

Podobno jest z niej ładny widok na przylądek Kiti i góry Troodos, ale nie udało mi się tego sprawdzić…
Wieża wraz z innymi pobliskimi tworzyła łańcuch fortów, które umożliwiły administracji weneckiej Cypru kontrolowanie ruchu wzdłuż wybrzeża, zwłaszcza obszaru Słonego Jeziora i, co ważne, obronę wyspy przed obcym atakiem, co niestety i tak nie uchroniło przed tureckim atakiem… Co ciekawe w wieży nie ma otworu drzwiowego ani okiennego na parterze, a do wieży wchodziło się przez okienko na górnej kondygnacji przy użyciu drabiny…. Pod wieżą jest cysterna na wodę, która zapewniała okolicznym mieszkańcom stały zapas…
Nad wejściem do wieży (okienkiem) są 3 herby: pośrodku uskrzydlony lew św. Marka (symbol Republiki Weneckiej), po lewej herb Zuana Mattio Bembo, generalnego inspektora Cypru, który zlecił budowę wieży, a po prawej herb cypryjskiej rodziny Marino Gradenigo Luogotenente (porucznik).
Wrzucam jeszcze zdjęcie w szerszym kadrze źródło
Obrazek

Jedziemy.
Nasz kolejny cel chciałam już odwiedzić przy poprzedniej wizycie, ale się nie udało, nie mogliśmy go zlokalizować w terenie, ale teraz bez problemu trafiamy do celu, a jest nim akwedukt Kamares :D
Obrazek

Akwedukt pochodzi z XVIII wieku, a jego nazwa pochodzi od greckiego słowa Kamares czyli łuki i idealnie pasuje do budowli. Inna nazwa to akwedukt Bekira Paszy czyli tureckiego gubernatora-fundatora. Akwedukt dostarczał do Larnaki wodę ze źródła oddalonego od miasta o 10 km. Akwedukt przestał spełniać swoją rolę w 1939 roku, kiedy zaczęto wykorzystywać nowoczesną kanalizację.
Akwedukt jest długi, choć na zdjęciach sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości…
Obrazek


Obrazek


Co mi się bardzo podoba to możliwość podejścia do szczytu akweduktu i obejrzenia z bliska rynny, którą transportowano do miasta wodę :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Teren dookoła akweduktu jest porządkowany i budowane są kładki. Brakuje tylko ławeczek, ale wiem, że dziś już one są zamontowane, a akwedukt jest podświetlany…

Obrazek

To teraz wracamy już do apartamentu.
Po drodze ustalamy, że trzeba podejść do plaży Mackenzie i może trafimy na lądujące samoloty. Po szybkim oszacowaniu dystansu, decydujemy się podjechać od razu na plażę. Przy plaży jest parking, w większości płatny, ale już jest bliżej wieczora, więc gdzieś z boku parkujemy za free. Na plaży pustki, kilka osób spaceruje. Mamy szczęście i trafiamy na nadlatujący samolot….
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia nie oddają efektu, jak samolot jest tuż nad głową….

Wieczorem jeszcze jakieś zakupy, potem piekę kasztany (nie zauważyłam, aby na ulicy można było kupić) i odpoczynek na balkonie z widokiem na Słone Jezioro.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 15.09.2022 13:37

piekara114 napisał(a):A miały być tylko plaże....

No właśnie ...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.09.2022 21:39

26.10.2018, piątek dzień 3

Dziś od rana piękna pogoda, więc cel jeden właściwy – plaża :D A jak plaża to oczywiście najlepsze z możliwych na Cyprze, czyli okolice Agia Napa :mrgreen: To jedziemy na wschód.
Po drodze oczywiście przejeżdżamy przez brytyjską strefę wojskową, co jest mocno widoczne: zero zabudowań, pustki dookoła…przynajmniej tak to wygląda z poziomu autostrady A3. Chcemy móc na spokojnie poplażować, więc nie wybieramy najbardziej znanej plaży Nissi Beach… Mamy wypisane kilkanaście ciekawych plaż i postanawiamy zaglądać do nich po kolei, aż będzie taka nam pasująca. Parkujemy na tym parkingu, naszym celem jest plaża na zachód od parkingu, ale wcześniej zajrzymy na plażę na wschodzie, czyli na Latchi Adams Beach Plaża w całości zorganizowana, więc całkiem nie dla nas….
Obrazek

Idziemy na wybraną przez nas Landa Beach
Obrazek

To nie jest dzika plaża, ale nie jest w całości zagospodarowana, jest tu przestrzeń, a kolor morza…lazur, lazur…a do tego mięciutki piasek i na plaży i w morzu…
Obrazek


Obrazek


Informacyjnie: cena za 2 leżaki i parasol to 7,5 eur i taka cena obowiązuje także dzisiaj i jest to maksymalny dozwolony przez cypryjskie prawo poziom ceny (rzeczywiście nigdzie wyższej ceny nie widziałam). I co ważne, leżaki nie mogą zajmować całej plaży, określone są też odległości między leżakami i parasolami. Szczegóły tutaj.

Ale żeby nie było tak pięknie, plaża ma jeden minus... Akurat jak na niej jesteśmy to wieje chłodny wiatr :twisted: przez co morze jest zimne. Nie miałam termometru, ale raczej było jej bliżej 20 stopni niż 25… Ten zimny wiatr, który też utrudniał opalanie, miał wpływ na to, że długo tu nie zabawiliśmy… Wiatr był od południa, od strony otwartego morza, więc uznaliśmy, że zmienimy nasze położenie na bardziej zachodnie i powinno być lepiej….

To wracamy do auta (wzdłuż plaży jest wygodna kamienna ścieżka, taka chodnikowa ta ścieżka, więc wyprawa z wózkiem czy dla osób niepełnosprawnych nie stanowi problemu).
Obrazek
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 16.09.2022 05:37

piekara114 napisał(a):To nie jest dzika plaża, ale nie jest w całości zagospodarowana, jest tu przestrzeń, a kolor morza…lazur, lazur…a do tego mięciutki piasek i na plaży i w morzu…

Już mi się marzy taka plaża :hut: :)
piekara114 napisał(a):Informacyjnie: cena za 2 leżaki i parasol to 7,5 eur i taka cena obowiązuje także dzisiaj i jest to maksymalny dozwolony przez cypryjskie prawo poziom ceny

I można?
W ubiegłym roku płaciliśmy najmniej 8 eur (Kefalonia), na Krecie 15, a podobno na Sardynii i 30 kosztuje komplet w sezonie.
Ps. Prawo cypryjskie może ustalić cenę leżaka, prawo macedońskie cenę paliwa, a u nas .... ? Opał mi wzrósł 350 % :evil:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2022 07:40

Miło że do mnie zajrzałaś.

Ja jeszcze za leżaki nigdy nie płaciłam. Najczęściej omijam takie miejsca, zdecydowanie wolę iść na skraj plaży, gdzie nikt tuż obok mnie nie leży. A jak już sporadycznie korzystam to są na free za jakąś konsumpcję w barze.



Jeszcze chwila i też poleżysz sobie. Kiedy lecicie na Sycylię?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2022 07:46

26.10.2018, piątek, dzień 3 c.d.

Jedziemy za zachód w kierunku Capo Greko…

Obrazek

Półwysep odpuszczamy, jedziemy na plażę Konnos Beach. Plaża z góry wygląda rewelacyjnie :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Niestety jest też mocno obłożona leżakami, a na parkingu nie widać wolnych miejsc…
Z tego miejsca mamy też ładny widok na Kościół Agioi Anargiroi Obrazek

Decydujemy się, że jedziemy dalej... Jedziemy, jedziemy i dojeżdżamy do Protaras. Parkujemy na jednym z dużych darmowych parkingów i idziemy na jedną z najbardziej znanych plaż: Fig tree Jest to duża publiczna plaża.
Obrazek

Plaża oczywiście z ogromną liczbą leżaków.
Obrazek

Obrazek

Ale co gorsze tu też wieje :evil: :evil: Nie mamy jednak już ochoty szukać innej plaży, więc rozkładamy się pod wydmami/skarpą i łapiemy słońce.

Obrazek

I tak zlatują nam kolejne godziny popołudnia, na nic nie robieniu….
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.09.2022 08:11

piekara114 napisał(a):
Plaża oczywiście z ogromną liczbą leżaków.
Obrazek
Jakby wywalić te leżaki to byłoby idealnie :mrgreen: (mam apartman przy tej plaży :smo: )
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2022 14:14

Niestety na Cyprze na większości plaż są leżaczki... A już w okolicy AN i Protaras to już na 99% na nie trafisz....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2022 14:36

26.10.2018, piątek, dzień 3 c.d.

Plażowanie za nami, choć nie do końca satysfakcjonujące. A jako że jest jeszcze młoda pora to poplątamy się po Capo Greko, choć już rok wcześniej odwiedziliśmy to miejsce, ale w jego przypadku warto wpaść tam ponownie :hearts:

Na pierwszy ogień ponownie podjeżdżamy pod Sea Caves. Z asfaltu trzeba zjechać w szutrową drogą, która z każdym przebytym metrem jest w coraz gorszym stanie, więc nie decydujemy się na dojazd do samych klifów, tylko parkujemy auto na czymś, co można na wyrost nazwać parkingiem. Dalej nie ma szans jechać, po prostu samochód zwiesił by się....choć jak się dalej okazuje, kilku kierowców osobówek podjęło próbę i dojechało do samej krawędzi…no chyba, że jest jakaś inna droga, o której nie wiemy….
Jaskinie…
Obrazek

…choć to kolor morza i okienko przyciąga największą uwagę..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potrójne okienko…
Obrazek

Jaskinie można zwiedzić od strony morza korzystając z rejsów wycieczkowych…
Obrazek

Obrazek

Na szczycie klifu robi się zamieszanie, dwóch śmiałków przygotowuje się do skoku…. Pod klifem jest widoczne lazurowe owalne miejsce – tu jest najgłębiej i podobno można w miarę bezpiecznie skakać…
Obrazek

Obrazek

…i już po… Obrazek

Okienko coraz bardziej kusi, więc tam idziemy…
Zejście w dół jest mało widoczne, trzeba od strony pełnego morza znaleźć coś w rodzaju stopnia, a potem lekko się zsunąć… No z góry fajnie to nie wygląda, zwłaszcza, że przed nami ogrom morza, ale zejście jest ok… no mi moi Panowie podają rękę i po chwili mogę oglądać okienko od drugiej strony….
Obrazek

Obrazek

Z okienka jaskinie wyglądają dużo lepiej…
Obrazek

Obrazek

Lazury…
Obrazek

Wdrapuję się z powrotem na górę i patrzę na nasz kolejny cel…
Obrazek
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4589
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 16.09.2022 18:33

piekara114 napisał(a):Potrójne okienko…
Obrazek

Okno i dwa lufciki :oczko_usmiech: .

piekara114 napisał(a):Lazury…

Pięknie tam jest.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja



cron
W pogoni za flamingami… część 2 (str.50) - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone