Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Upalny wrześniowy Peloponez 2012

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.12.2012 16:52

Kościół klasztoru Pantanassa jest z pewnością jednym z najpiękniejszych jakie widziałem :roll:

A po ilości zdjęć z wnętrza od razu widać że zwiedzałaś go sama :wink: :lol:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.12.2012 16:54

Piękne freski :D Szkoda że czas pozostawił na nich tyle śladów ( zapewne nie tylko czas :wink: )


Pozdrawiam
Piotr
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 02.12.2012 21:07

Fajny ten Peloponez i co najważniejsze pogoda śródziemnomorska.
Ja to go tak ekspresowo i po hitach tylko przerobiłem.
Lubimy takie knajpki ze stolikami nad samą wodą ... posiedziałbym tam.
Freski ciekawe mimo "strat".

pozdrawiam.8)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.12.2012 12:23

mariusz-w napisał(a):...pogoda śródziemnomorska.


Już by nawet nie musiała być Grecja.
Niechby "choć" Chorwacja. :o :)

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.12.2012 21:11

longtom napisał(a):
mariusz-w napisał(a):...pogoda śródziemnomorska.


Już by nawet nie musiała być Grecja.
Niechby "choć" Chorwacja. :o :)


Dokładnie tak, nawet o tej porze roku :wink:. Trochę cieplej byłoby :)

Co do fresków - to też mi się podobały, chociaż w ubiegłym roku te rumuńskie chyba jednak zrobiły na mnie większe wrażenie...
Malowidła jeszcze się tu pojawią, bo dopiero kawalątek :) Mistry z mną.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.12.2012 21:29

Obrazek

Przy drodze do kolejnego klasztoru, zgodnie z mapką :wink: powinny się znajdować ruiny kilku małych kościółków. Zdecydowanie były to :mrgreen: jakieś nędzne resztki, gdyż nie zwróciłam nań uwagi. Najokazalszymi ruinami przy tej ścieżce był dom założyciela Pantanassy - Jana Franopoulosa. Nie na tyle jednak okazały, aby chciało mi się uwiecznić ruiny na zdjęciu – dużo fajniej „wyglądał” :lol: na poglądowej planszy.

Obrazek

No więc, kilka ogólnych widoczków z tej ścieżki. Największa widoczna budowla to prawdopodomie dom rodziny Laskaris - ale pewności nie mam, gdyż tę część dolnego miasta sobie odpuściłam i do domostwa :roll: nie doszłam…

Obrazek

Obrazek

Prawdziwa perełka Mistry – niewielki klasztor Perivléptos (Peribleptos) ukryty wśród drzew pod skalnym zboczem, częściowo w nim wydrążony. Powodem lokalizacji monastyru w tym miejscu była pradawna grota – pustelnia św. Katarzyny, którą później włączono w obręb klasztoru, jaki powstał w XIII w. Przebudowano go w 1310 r. i pod koniec XIV w.

Za mury obronne z blankami wchodzi się przez sklepioną łukowato bramę…

Obrazek

Obrazek

Katholikon otoczony jest kaplicami grobowymi, łączy się ze skalną grotą – jedno z wejść wykute jest w skale. Dzwonnica znajduje się powyżej, na urwisku zbocza. Na parterze klasztornej wieży znajdował się refektarz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.12.2012 21:42

Wnętrze kościoła jest dość mroczne, więc robienie fotek bez lampy łatwe nie jest, zwłaszcza :roll: z zepasutym aparatem ... Kilka zdjęć zrobić jednak musiałam :wink: , bo freski (chociaż oczywiście są mocno nadszarpnięte przez czas) bardzo mi się podobały :) . Kiedyś musiały być wspaniałe!
Większość malowideł pochodzi z XIV wieku, są na nich sceny martyrologiczne, eucharystyczne i pasyjne, a także robudowany cykl poświęcony Matce Boskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak w ogóle, to chyba :idea: właśnie ten malutki klasztor Mistry zrobił na mnie największe wrażenie… Tak jakoś mistycznie :wink: tam było.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.12.2012 21:03

Kościółek Agios Georgios:

Obrazek

Obrazek

Przy tym właśnie kościółku doszłam do wniosku, że :roll: nie chce mi się iść dołem w stronę wyjącia z Mistry, skoro chciałabym :) jeszcze zobaczyć klasztory w zachodniej części Dolnego Miasta. Owszem, to byłoby najmniej męczące :wink: , ale przechodziłabym obok najbardziej zrujnowanych :( budowli… Lepiej na to patrzeć od góry :D ! Postanowiłam więc do górnej ścieżki i nią dotrzeć tam, dokąd chciałam :) .

Obrazek

W dole było widać zwieńczenie mojego spaceru po Mistrze:

Obrazek

Najpierw jednak było coś innego…

Obrazek

Do kościółka Evangelistria wejść niestety się nie dało… Ta dawna kaplica cmentarna (XIV-XV w.) o harmonijnych proporcjach na planie krzyża, ponoć jednak nie ma ciekawego wnętrza, gdyż malowidła są bardzo zniszczone. Z zewnątrz jednak ładnie się jednak prezentuje, ustawiona na niewielkim tarasie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.12.2012 21:13

Zespół klasztorny Vrontochión (Brontochión, Vrondogión…) został wzniesiony w latach 1290-1322.
Tu właśnie było :idea: centrum kulturalno-intelektuale dawnej Mistry.
Na terenie klasztoru były dwa kościoły, starszy św. Teodory i młodszy - Afendiko.

Obrazek

Ágii Theódori został wzniesiony w latach 1295-1296. Po wybudowaniu nowego katholikonu Afendiko, starszy kościół stał się klasztorną kaplicą cmentarną - w narożach znajdują się cztery kaplice grobowe.
Jest to bardzo kaształta świątynia, a jej architektura nie była zmieniana w późniejszych czasach. Plan kościoła nawiązuje do kształtu krzyża greckiego zamkniętego w ośmioboku. Bęben kopuły wsparty jest na ośmiu łukach, te zaś wspierają się na ośmiu ścianach. Piękno budowli podkreślają okna obramowane ornamentem z cegieł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Absyda była kiedyś wyłożona płytkami ceramicznymi. Zachowały się fragmenty utrzymanych w ciemnych kolorach malowideł, pokrywających dawniej całe ściany. Tyle, że do wnętrza wjeść nie mogłam :( , akurat było zamknięte - dało się zaglądnąć :roll: jedynie przez szklane drzwi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2012 22:09

Katholikon Hodigetria (Afendikó, Odigítria, Hodigitria…) czyli Matki Bożej Przewodniczki zbudowano w 1310 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wewnątrz można oglądnąć XIV-wieczne freski, ale w porównaniu z tymi, jakie oglądnęłam w poprzednich klasztorach, jakoś słabo :wink: wypadły. Sama architektura wnętrza świątyni podzielonego marurowymi kolumnami, podobała mi się :) .

Obrazek

Fotka z netu: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok sprzed Afendiko:

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2012 22:22

Do zobaczenia został mi już tylko katedra Mitrópolis znajdująca się w pobliżu dolnego wejścia do Mistry - jej patronem jest Agios Dimitrios. Kościół jest najważniejszą i zarazem najstarszą świątynią Mistry, zbudowaną w latach 1270-1291, przebudowaną w XV w. Wieżę dostawiono w 1316 r.

Katedra najpiękniej prezentuje się z górnych :) ścieżek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy dochodziłam do Mitropolis, spotkałam oczekującego na mnie Grześka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2012 22:30

Ładny arkadowy dziedziniec oraz piętrowy budynek pałacu biskupiego pochodzą z XVIII wieku, w tym czasie katedra wciąż pełniła swoje funkcje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pałacu mieści się niewielkie muzeum, ale jego zbiory – chociaż niewątpliwie ciekawe – są skromniutkie.

Fotka z netu: Obrazek

Na dziedzińcu można zobaczyć rzymski sarkofag z rzeźbioną procesją kapłanek Bachusa.

Obrazek

Jeszcze kilka fotek z zewnątrz świątyni…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2012 22:52

Z wnętrza katedry zdjęć :? nie mam… Nawet nie dlatego, że nie wyszły (chociaż to też :wink: ), lecz z powodu :mrgreen: zakazu ich robienia. Nie za bardzo mogłam złamać ten zakaz, gdyż w drzwiach świątyni stał pan, który pilnował i zwracał uwagę tym, którzy odpowiedniej tabliczki „nie zauważyli” :smo: .

Najstarsze freski pochodzą z czasów budowy kościoła, ale te najciekawsze namalowano w XIV wieku.

Fotka z netu: Obrazek

Przed ikonostasem znajduje się wmurowana w posadzkę marmurowa płyta z dwugłowym orłem, upamiętniająca koronację ostatniego bizantyjskiego cesarza Konstantyna XI Paleologa, która miała miejsce właśnie w tej świątyni.

Fotka z netu: Obrazek

Kilka fotek zrobionych z balkonu pałacu biskupiego w kierunku Pałacu Despotów i frankońskiego Kastro zbudowanego przez Wilhelma II Villehardouina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak oto zakończyliśmy zwiedzanie Mistry…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12731
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2012 23:12

Tak się zastanawiałam, czy po zwiedzeniu Mistry nie wrócić :idea: gdzieś w okolice Githionu i tam poszukać jakiegoś dogodnego miejca na nocleg... Może plaża wraku lub coś w pobliżu?
Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy, że już tego dnia dotrzemy do Monemwazji :) . Zwłaszcza, że pojawił się pomysł, aby skrócić grecką wyprawę o jeden dzień ze względu na uczestnictwo i innej, dorocznej atrakcji w winnicy :P u naszego Kapitana.

„Arbuzowa” przerwa z pierwszym widokiem na „grecki Gibraltar” :) .

Obrazek

Obrazek

Zwiedzać tego dnia już nam się nie chciało, woleliśmy podelektować się ciepłym morzem :) . Trzeba było więc znaleźć taką plażę, która zarazem mogłaby być miejscówką na nadchodzącą noc...

Monemvasia i położona naprzeciw Gefyra nie były jednakże na tyle puste, by mogły nas zadowolić, pojechaliśmy więc wzdłuż wybrzeża na południe… Gdy główna droga odbiła od morza w stronę Neapoli, od razu zrobiło się tak, jak lubimy :) . Nie było więc sensu jechać zbyt daleko :wink: .

Xifias zupełnie nam wystarczało, nawet nie musieliśmy jechać do długiej plaży na sam koniec wioski, małe zatoczki przy wjeździe od strony Monemwazji były satysfakcjonujące :) .

Pierwsza myśl była taka, aby zatrzymać się przy plaży Ambelakia (lub jak kto woli - Ampelakia). Tyle, że tam nie udałoby nam się zjechać autem na samą plażę, musielibyśmy stanąć przy dróżce dojściowej i z auta wody widać by nie było, pomimo że było całkiem blisko. Wyżej przy drodze była otwarta tawerna, do zapewne powód, że mimo późnego popołudnia, na tej plaży całkiem pusto nie było. Sama plaża wyglądała jednak sympatycznie.

Fotka z netu: Obrazek

Na północ od cypelka zamykającego Ambelakię (widać go na powyższej fotce) była kolejna mała, żwirowa zatoczka :) . W sumie blisko drogi, ale nie na tyle, aby mogło to przeszkadzać :wink: . Zwłaszcza, że ruchu na drodze prawie nie było. Kilka domów ponad zatoczką też nie wykazywało oznak życia…

Na plaży stała budka barowa, siedziało przy niej dwóch Greków, jak się okazało – właścicieli baru. Bar jednak był już nieczynny – właśnie ogłosili koniec sezonu :lol: . Skoro jednak chcieliśmy zostać tu na noc, zostawili nam na zewnątrz jakiś stolik i plażowe foteliki, abyśmy mieli wygodniej :wink: . Następnego dnia i tak mieli przyjechać, żeby wywieźć zamknięte w budce sprzęty… Odjechali, a my zostaliśmy sami :) .

Obrazek

Trasa (dzień 9) wyniosła 174 km.

Obrazek

A - Skoutari , B - Githio , C - Mistra , D - Xifias

Czas przejazdu: Skoutari 8:00 – Githio do 10:20 – Mistra do 13:50 – Xifias 16:00

Namiary GPS na naszą plażę w Xifias: 36° 38' 43" N - 23° 1' 46" E

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2012 15:22

dangol napisał(a):ten malutki klasztor Mistry zrobił na mnie największe wrażenie…

Na mnie chyba też :)
Położony gdzieś na końcu, w cieniu drzew, pełen zakamarków...
Był tam ktoś pilnujący wnętrza?

Widzę że nie odpuściłaś żadnemu zakątkowi Mistry :wink:
I też odbiłaś się od tych szklanych drzwi Agia Teodoria :?

A miejsce na nocleg bardzo fajne, myśmy już nie pojechali dalej na południe od Monemwazji, a tam tyle ładnych plaż...
W samej Monemwazji byliśmy niestety nieco za krótko, mam nadzieję na fotki ze szczytu :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Upalny wrześniowy Peloponez 2012 - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone