Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ubezpieczenie na ewentualne leczenie

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 20.03.2015 10:42

nie, jak pójdziesz z dziecka to musisz mieć dokument dla dziecka.
jak masz ubezpieczenie podróżne to dokument nie ma znaczenia
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 10:51

Nicolae napisał(a):Wyrobienie dziecku DO to dla mnie oczywista oczywistość:) Jeszcze go nie ma bo na razie cieszy się wiekiem niemowlęcym (ma dopiero dwa miesiące).
Właśnie chodzi mi o to jak to jest po wejściu do unii - czy jak pójdę z dzieckiem do lekarza to mój paszport wystarczy?


Wszystko zależy od podejścia osób w danej placówce. Mogą nawet nie wymagać żadnego dokumentu poza kartą. Ale lepiej mieć paszporty dla każdego. W HR obowiązuje system chorwacki, a nie polski. Tak jak i w innych krajach objętych kartą EKUZ.
Dodam, że wykupując ubezpieczenie komercyjne warto pamiętać o czasie dojazdu/odjazdu i ew. niezapowiedzianych problemach i pomyśleć o nieco dłuższym działaniu polisy. Nie każde TU pozwala przedłużyć działanie polisy "na telefon".

I jeszcze jedno. Na stronie NFZ jest informacja, że do zwrotu kosztów za leki wymagają oryginału recepty /!/.
Nie jest to mądry zapis. Należy zrobić skan/ksero/zdjęcie recepty i tym się później posługiwać podczas procedury zwrotu kosztów.
Ostatnio edytowano 20.03.2015 10:57 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 20.03.2015 10:52

ita napisał(a):nie, jak pójdziesz z dziecka to musisz mieć dokument dla dziecka.
jak masz ubezpieczenie podróżne to dokument nie ma znaczenia

Ita ma rację, jeśli dziecko zachoruje to posługujesz się dowodem dziecka a nie swoim. ale myślę, że spokojnie wystarczy dowód i karta EKUZ dla dziecka, by uzyskać pomoc w jednostce państwowej
poczytaj sobie tutaj http://www.zagrzeb.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informacja_dla_przyjezdzajacych_do_chorwacji/
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.03.2015 11:20

Nicolae napisał(a):Czy żeby korzystać z opieki zdrowotnej w cro musimy wszyscy mieć paszport czy wystarczy dowód i EKUZ? (ja i żona mamy paszporty ale rodzice i mała nie),
Jakie opcje dodatkowe ubezpieczenia wybrać? (odpada assistanse na auto bo ma assistance producenta),
Może ktoś zna adres z Baśce Voda bądź w najbliższej okolicy gdzie jest udzielana pierwsza pomoc na EKUZ/paszport?
Czy dla dziecka trzeba mieć jakieś dodatkowe dokumenty?

Dziecko, tak jak osoba dorosła musi posiadać swój dokument tożsamości. Jedynym respektowanym za granicą, jest paszport bądź dowód osobisty. Legitymacje wszelakie, akt urodzenia dziecka itp. nie rozwiązują tej kwestii.

W naszym przypadku, podczas udzielania pierwszej pomocy, poproszono o kartę EKUZ oraz dokument tożsamości dziecka.
Za leki przepisane na receptę dla dziecka w Cro nie płaciliśmy (tak było w 2013 roku).

Ponieważ zakres świadczeń wynikający z ubezpieczenia podstawowego, który potwierdza karta EKUZ jest ograniczony,
zawsze wykupujemy dodatkową polisę zdrowotną.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 12:10

podsumowując:
- dla nas paszporty, dla rodziców i małej DO (jeżeli nie trzeba to nie chce wyrabiać paszportów bo to wiąże się z dojazdami do miasta wojewódzkiego i niestety kolejkami)
- dla wszystkich EKUZ i ubezpieczenie z dodatkowe z PZU (z pakietem "dowozu do kraju":) )
i wszystko będzie git?
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 20.03.2015 12:11

Nicolae napisał(a):podsumowując:
- dla nas paszporty, dla rodziców i małej DO (jeżeli nie trzeba to nie chce wyrabiać paszportów bo to wiąże się z dojazdami do miasta wojewódzkiego i niestety kolejkami)
- dla wszystkich EKUZ i ubezpieczenie z dodatkowe z PZU (z pakietem "dowozu do kraju":) )
i wszystko będzie git?

będzie git.
Takiemu małemu dziecku nie ma sensu robić paszportu, chyba jest tylko na 2 lata no i płatny, a DO za darmochę ;)
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 12:14

Dlaczego do miasta wojewódzkiego?

30 zł. Bez obowiązku obecności dziecka.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 12:18

ita napisał(a):Takiemu małemu dziecku nie ma sensu robić paszportu, chyba jest tylko na 2 lata no i płatny, a DO za darmochę ;)

Ważny 5 lat jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat. Ja tam wolę aby moje dziecko miało paszport.
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 20.03.2015 12:20

yooshky napisał(a):
ita napisał(a):Takiemu małemu dziecku nie ma sensu robić paszportu, chyba jest tylko na 2 lata no i płatny, a DO za darmochę ;)

Ważny 5 lat jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat. Ja tam wolę aby moje dziecko miało paszport.


Ty wolisz inni nie wolą, chodzi o to czy konieczny czy nie
nic więcej niż DO nie daje
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 12:23

ita napisał(a):
yooshky napisał(a):
ita napisał(a):Takiemu małemu dziecku nie ma sensu robić paszportu, chyba jest tylko na 2 lata no i płatny, a DO za darmochę ;)

Ważny 5 lat jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat. Ja tam wolę aby moje dziecko miało paszport.


Ty wolisz inni nie wolą, chodzi o to czy konieczny czy nie
nic więcej niż DO nie daje



"Potwierdzenie prawa do świadczeń podczas pobytu w państwie UE/EFTA

W celach weryfikacyjnych, trzeba okazać EKUZ bezpośrednio w placówce służby zdrowia - lekarzowi lub administracji szpitala. W niektórych państwach wraz z kartą EKUZ wymagane jest okazanie dowodu tożsamości - preferowany paszport."
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 20.03.2015 12:25

ołowiany napisał(a):
ita napisał(a):
yooshky napisał(a):
ita napisał(a):Takiemu małemu dziecku nie ma sensu robić paszportu, chyba jest tylko na 2 lata no i płatny, a DO za darmochę ;)

Ważny 5 lat jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat. Ja tam wolę aby moje dziecko miało paszport.


Ty wolisz inni nie wolą, chodzi o to czy konieczny czy nie
nic więcej niż DO nie daje



"Potwierdzenie prawa do świadczeń podczas pobytu w państwie UE/EFTA

W celach weryfikacyjnych, trzeba okazać EKUZ bezpośrednio w placówce służby zdrowia - lekarzowi lub administracji szpitala. W niektórych państwach wraz z kartą EKUZ wymagane jest okazanie dowodu tożsamości - preferowany paszport."

rany wciąż jest to wałkowane, preferowany to nie znaczy niezbędny tak? zwłaszcza jak się ma dodatkowe ubezpieczenie paszport nie jest konieczny i tyle. Przecież nikt nie zabrania go zrobić :roll:
Użytkownik usunięty
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2015 12:28

"W przypadku, kiedy ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, może starać się o ich zwrot, niezależnie od tego, czy podczas pobytu za granicą posiadał przy sobie kartę EKUZ, czy też nie."

To dlaczego uważasz, że potrzebny jest podczas wyjazdu EKUZ?

Istnieje ewentualność, że w jakiejś placówce publicznej służby zdrowia w HR czy też w kraju tranzytowym paszport może okazać się wymagany. A pytającemu zależy, widząc jego wątpliwości, jak sądzę o "święty spokój" i maksymalne zabezpieczenie.
Ostatnio edytowano 20.03.2015 12:32 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.03.2015 12:30

ita napisał(a):Terminy ważności paszportów dzieci wynoszą:

•5 lat dla dzieci w przedziale wiekowym 5 - 13 lat (paszport biometryczny)
•1 rok dla dzieci do lat 5 (paszport tymczasowy) Ty wolisz inni nie wolą, chodzi o to czy konieczny czy nie
nic więcej niż DO nie daje


Każdy tymczasowy jest ważny jeden rok. Tylko po co proponujesz tymczasowy? Masz chyba jakieś stare informacje...
Wolę paszport bo koszt 30 zł przy wyjeździe za >10.000 zł to żaden koszt.
Nie chce mi się teraz szukać, ale NFZ w przypadku karty EKUZ zdecydowanie zalecał posiadanie paszportu.
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 20.03.2015 12:31

ołowiany napisał(a):"W przypadku, kiedy ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, może starać się o ich zwrot, niezależnie od tego, czy podczas pobytu za granicą posiadał przy sobie kartę EKUZ, czy też nie."

To dlaczego uważasz, że potrzebny jest podczas wyjazdu EKUZ?

to chyba nie do mnie, bo ja nic takiego nie pisałam ;)
EKUZ robię, ale w niego nie wierzę :wink: (tzn owszem, czasem pomoże, a czasem, nie)
jak już pisałam wierzę w ubezpieczenie podróżne :D
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006
Re: Ubezpieczenie na ewenualne leczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 20.03.2015 12:33

yooshky napisał(a):
ita napisał(a):Terminy ważności paszportów dzieci wynoszą:

•5 lat dla dzieci w przedziale wiekowym 5 - 13 lat (paszport biometryczny)
•1 rok dla dzieci do lat 5 (paszport tymczasowy) Ty wolisz inni nie wolą, chodzi o to czy konieczny czy nie
nic więcej niż DO nie daje


Każdy tymczasowy jest ważny jeden rok. Tylko po co proponujesz tymczasowy? Masz chyba jakieś stare informacje...
Wolę paszport bo koszt 30 zł przy wyjeździe za >10.000 zł to żaden koszt.
Nie chce mi się teraz szukać, ale NFZ w przypadku karty EKUZ zdecydowanie zalecał posiadanie paszportu.

tak to były stare dane więc edytowałam,
NFZ sobie może zalecać, ale nie może wymagać ;) Tyle tylko, że ja nic nie mówiłam o korzystaniu z EKUZ bo nigdy nie korzystałam, a opowieści słyszałam różne.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Ubezpieczenie na ewentualne leczenie - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone