Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szumawa - ktoś był (Holasovice)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Szumawa - ktoś był (Holasovice)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 05.03.2012 14:00

Witam,

jak w temacie. Jako że z rodzinką zaczęliśmy się przymierzać do długiego majowego weekendu (to już wcale nie tak daleko :lol:), jedno z haseł jakie padło ze strony teściów (niestety nie poparte zbyt wieloma konkretami/zdjęciami) to Szumawa w południowych Czechach.

Czy ktoś może był, jest w stanie polecić jakieś noclegi, miejsca do odwiedzenia (na pewno Czeski Krumlov)? W szczególności interesuje mnie teren parku narodowego, który się tam znajduje a niestety wyszukiwarka forumowa na hasło "Szumawa" nie wypluwa zupełnie nic.

Pozdrawiam i z góry dzięki wszystkim za informacje :papa:
Ostatnio edytowano 07.06.2013 22:30 przez _chudy_, łącznie edytowano 5 razy
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - czy ktoś był?

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 12.05.2013 11:42

Z rocznym opóźnieniem mogę napisać - ktoś był 8) Wyjazd organizacyjnie (27.04-04.05.2013) się udał, nieco zawiodła aura ale na szczęście deszczu było zdecydowanie mniej niż chmur :roll: Efekt był taki, że zwiedzania było więcej niż chodzenia po górach (miało być dokładnie na odwrót) ale na szczęscie w okolicy było co pooglądać :D

Na szczegółową relację prawdopodobnie nie znajdę dość czasu (chyba że ma zamiar padać do lipca...) a i zdjęcia w większej części nie takie, jak bym sobie życzył ale planuję wrzucić ich w tym wątku trochę z miejsc, które udało się odwiedzić. Tereny mało chyba w Polsce znane (choć paru rodaków tu i tam można było usłyszeć) więc myślę że warte choćby krótkiego opisania.

Zapraszam :papa:
Ostatnio edytowano 12.05.2013 12:54 przez _chudy_, łącznie edytowano 2 razy
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Szumawa - czy ktoś był?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 12.05.2013 11:52

Ano tyż był...
Kiedyś. Niewiele ale dobrze wspomina. :)

Grosser Arber zaliczona?
:lol: :wink: :mrgreen:
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - czy ktoś był?

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 12.05.2013 11:56

Na pierwszy ogień - zaliczony po drodze Tabor uznany za najciekawszy na wybranej trasie dojazdu:

Wrocław - Kłodzko - Nachod - Hradec - Pardubice - Chrudim - Havlickov Brod - Pelhrimov - Tabor - Pisek - Prachatice - Lenora

Miejsce docelowe wybrane mniej więcej w środku parku narodowego z opcją wypadów w różne jego części i ewentualnie do Niemiec bądź Austrii. Droga czasochłonna (conajmniej 7h jazdy) ale alternatyw brakuje (autostradą przez Pragę stosunkowo krótki odcinek). Na plus naprawdę dobra nawierzchnia również na bocznych czeskich drogach i możliwość urozmaicenia podróży o jakiś atrakcyjny postój :D
Ostatnio edytowano 12.05.2013 12:53 przez _chudy_, łącznie edytowano 1 raz
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - czy ktoś był?

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 12.05.2013 11:58

Fatamorgana napisał(a):Ano tyż był...
Kiedyś. Niewiele ale dobrze wspomina. :)

Grosser Arber zaliczona?
:lol: :wink: :mrgreen:



Niestety nie :-( W ogóle gór było zdecydowanie mniej niż był sobie życzył (ta aura...). Zaliczone za to najwyższe po stronie czeskiej Plechy (u góry w śniegu :roll: ).
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - czy ktoś był?

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 12.05.2013 12:51

Kilka zdjęć z Tabor (Taboru?, Tabora?) - głównie z rejonu 'namesti':

Obrazek
Tabor - 'Stare Mesto'

Obrazek
'Kostel Promenení Krista na hore Tábor'

Obrazek
'Stará radnice v Táboře patří k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech'

Obrazek
'Archeologické průzkumy ukazují, že hrad a město Hradiště založil někdy ve třetí čtvrtině 13. století český král Přemysl Otakar II'

Obrazek
Widok z wieży kościoła na Tabor #1

Obrazek
Widok z wieży kościoła na Tabor #2

W Taborze spacer, obiad, zbratanie z miejscową słowiańską ludnością:

Obrazek

i po dodatkowych paru godzinach jazdy około 20 meldujemy się na miejscu, w Lenorze.

:papa:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 17.05.2013 15:56

Tabor kojarzy mi się z dwiema sprawami- z Cyganami :lol: :wink: ale przede wszystkim z przeklętymi opadami we wrześniu 1995r, które sprawiły, że musiałem pozmieniać plany w czasie wyjazdu do Austrii i przez co też nie zwiedziłem wtedy okolicznych zamków- a jest tam co obejrzeć.
No i z Taboru też wyszły nici. Było tak ponuro i mokro oraz obrzydliwie chłodno, że lepiej było siedzieć w knajpie przy ciepłej kawie. Przynajmniej sobie tu zobaczę.
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 17.05.2013 22:58

Zamków w tym wątku będzie dostatek - rzeczywiście Czechom jest czego pozazdrościć w tej kwestii - u nas dopiero w ostatnich latach zaczyna się dostrzegać że to jest coś, co przyciąga turystów i koniec końców przynosi dochód (abstrahując od wartości kulturowych). Tyle że często nie ma już co ratować... Ostanio na forum Lubiąż - byłem w zeszłym roku - nóż się w kieszeni otwiera że taka perełka została tak rozgrabiona.

Z Taboru to w zasadzie tyle - tylko krótki postój był - następny w kolejce jest Czeski Krumlov; z czasem wolnym krucho ale jak tylko znajdę chwilę to pociągnę dalej wątek.

Pozdrowienia :papa:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 18.05.2013 10:55

szkoda, że tak późno zauważyłem temat, bo bym odpowiedział - byłem na Szumawie na weekend bożocielny w 2011 roku. Spałem na kwaterze we wiosce Černá v Pošumaví - bardzo sympatyczna miejscowość, nad zalewem, kilka knajpek, restauracyjek. W sezonie tłoczno, ale w czerwcu to jeszcze "przed", więc tanio :)

Szumawa to piękne góry, odludne, bo to dawna "żelazna kurtyna" i wszystkie dawne wioski, zamieszkałe przez Niemców, zostały zburzone, a ci wypędzeni, więc tam tylko zieleń i ewentualnie ruiny. Ciekawy jest trójstyk czesko-niemiecko-austriacki :)

Obrazek

a w Novym Udoli jest najkrótsza międzynarodowa linia kolejowa na świecie, licząca kilkaset metrów, a napędzana... ręcznie ;)
Obrazek

sorry, że się tak wcisnąłem, może kogoś zainteresuje :) ogólnie to ciekawe okolice dla ludzi, którzy nie lubią gęsto położonych miejscowości, choć oczywiście Czeski Krumlov turystów pełen!
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 19.05.2013 22:19

Pudelek napisał(a):szkoda, że tak późno zauważyłem temat, bo bym odpowiedział - byłem na Szumawie na weekend bożocielny w 2011 roku. Spałem na kwaterze we wiosce Černá v Pošumaví - bardzo sympatyczna miejscowość, nad zalewem, kilka knajpek, restauracyjek. W sezonie tłoczno, ale w czerwcu to jeszcze "przed", więc tanio :)

Przez Cerną przejeżdżaliśmy parokrotnie, w lecie na pewno atrakcyjne miejsce nad zalewem, widoczki trochę jak z Bieszczadów a przynajmniej takie skojarzenia.
Szumawa to piękne góry, odludne, bo to dawna "żelazna kurtyna" i wszystkie dawne wioski, zamieszkałe przez Niemców, zostały zburzone, a ci wypędzeni, więc tam tylko zieleń i ewentualnie ruiny.

Tak też wyczytaliśmy, skusiliśmy się i nie żałujemy. Jedynie z terminem chyba trochę przestrzeliliśmy ale to w dużej mierze wina tegorocznej wyjątkowo długiej zimy (w Szumawie pachniało jeszcze zimą/przedwiośniem).
Pudelek napisał(a):Ciekawy jest trójstyk czesko-niemiecko-austriacki :)

Do tego pomniku nie dotarliśmy ale chyba byliśmy blisko bo Plechy (1378m) to szczyt graniczny Austrii i Czech.
a w Novym Udoli jest najkrótsza międzynarodowa linia kolejowa na świecie, licząca kilkaset metrów, a napędzana... ręcznie ;)

Tu nas nie było :roll: A o kolejce nie słyszałem wcześniej.
Pudelek napisał(a):sorry, że się tak wcisnąłem, może kogoś zainteresuje :)

Takie 'wtręty' zawsze mile widziane :lol:
ogólnie to ciekawe okolice dla ludzi, którzy nie lubią gęsto położonych miejscowości, choć oczywiście Czeski Krumlov turystów pełen!

To my :D I nawet w Krumlovie nie było specjalnie tłoczno jakkolwiek trochę skośnookich biegało oczywiście z aparatami :lol:
Użytkownik usunięty
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.05.2013 22:48

Trochę znam Szumawę, przejeżdżałem autem i byłem w zamku Hluboka koło Budziejowic.

Hluboka zamek ładny, choć trochę za bardzo lukrowany :wink:
Obrazek
Mało przypomina zamek, szybciej dekorację teatralną.

Potem jechałem z Hlubokiej przez Prahatice
Obrazek
do przejścia granicznego Strazny.
Przybrałem za Hluboką 2 autostopowiczów maturzystów. Mówię im, że jadę do Nemecka, a oni się pytają czy do Pasova.
Zatkało mnie :roll:
Po minucie zajarzyłem, że im chodzi o Passau. :wink:
Bardzo ładne lasy, prawie bezludne, na trasie od Prahatic do granicy przez wiele kilometrów nie spotkałem żwego człowieka
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 20.05.2013 11:39

_chudy_ napisał(a):Do tego pomniku nie dotarliśmy ale chyba byliśmy blisko bo Plechy (1378m) to szczyt graniczny Austrii i Czech.

to fakt, to trójstyku od Plechów jest może z kilometr :) Na Plechy wchodziliście szlakiem koło pomnika Stiflera?

Tu nas nie było :roll: A o kolejce nie słyszałem wcześniej.

to dawne połączenie z Czeskiego Krumlova do Pasawy - po II wojnie światowej jest zlikwidowano, po czechosłowackiej stronie pociągi jechały tylko do granicy, Niemcy potem w ogóle usunęli część torów. Po upadku komunizmu, kiedy okazało się, że nie ma szans na odbudowę połączenia, grupa pasjonatów ułożyła na samej linii granicznej kilkaset metrów torów i "wozi" tam turystów. Obok jest niewielkie muzeum, bar w wagonie itp.. Do Novego Udoli, które jest kolejną wymarłą wioską (ocalał 1 dom) jest wygodny dojazd "normalnym" pociągiem.

To my :D I nawet w Krumlovie nie było specjalnie tłoczno jakkolwiek trochę skośnookich biegało oczywiście z aparatami :lol:

to pewno zależy od pory roku, może teraz było jeszcze za zimno na Azjatów? :D

Hluboka zamek ładny, choć trochę za bardzo lukrowany :wink:

jest wzorowany na Winsdorze tylko w XIX-cznej wersji, więc trudno się dziwić ;)
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 20.05.2013 22:18

Lednice napisał(a):Trochę znam Szumawę, przejeżdżałem autem i byłem w zamku Hluboka koło Budziejowic.

Hluboka zamek ładny, choć trochę za bardzo lukrowany :wink:
Mało przypomina zamek, szybciej dekorację teatralną.

(...)


To skoro Hluboka została już wspomniana...

Obrazek

Nasze odczucia podobne - pierwszy zamek w tym miejscu powstał już w XIII wieku ale na przestrzeni dziejów był przebudowywany tyle razy że na dzień dziejszy jest to co widać :roll: Efektowne z pewnością, warte wizyty, ale osobiście wolałbym oglądać coś 'nieco' starszego... Tutaj winowajcy obecnego stanu rzeczy ;-)

Obrazek

Praktycznie kompletna przebudowa w stylu neogotyckim miała miejsce w latach 1841-1871. Parę dodatkowych zdjęć pałacu i jego otoczenia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Herb Schwarzenbergów - napis po łacinie głosi 'Nil nisi rectum' ('Tylko prawo').

Obrazek

Biorąc pod uwagę, że przy projektowaniu herbu jakiś kozak zaporoski (?) stracił głowę było to chyba prawo dość okrutne...
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 20.05.2013 22:36

Pudelek napisał(a):
_chudy_ napisał(a):Do tego pomniku nie dotarliśmy ale chyba byliśmy blisko bo Plechy (1378m) to szczyt graniczny Austrii i Czech.

to fakt, to trójstyku od Plechów jest może z kilometr :) Na Plechy wchodziliście szlakiem koło pomnika Stiflera?

Może odpowiem w poniższy sposób (na czerwono nasza trasa, początek i koniec w miejscowości Jeleni) :-)

Obrazek

Czyli innymi słowy - koło pomnika byliśmy, ale w drodze powrotnej :-)

Obrazek

Co do wejścia to patrząc z perspektywy trochę przesadziliśmy - bliżej było startując z Nowej Pecy (to co narysowałem powyżej to w sumie jakieś 21 km) ale nadmiar świeżego powietrza nikomu nie zaszkodził ;-)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Szumawa - ktoś był :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 20.05.2013 23:02

całkiem ładna pętelka :)

co do herbu to, z tego co pamiętam, to nie był Kozak, ale głowa zabitego Turka, którego dziobał kruk - rodzina chyba się zasłużyła podczas wojen z Osmanami
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Szumawa - ktoś był (Holasovice)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone