Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szalom - od strachu do fascynacji :)

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 11.07.2018 18:40

Czas opuścić amfiteatr i zobaczyć resztę wykopalisk. Idziemy ścieżką u góry fotki.
FB-3639.jpg

i po chwilce widzimy to
FB-3909.jpg

Pewności nie mam, ale chyba są to pozostałości kościoła, gdyż nic innego z widzianych rzeczy nie pasowało do budynku sakralnego.
FB-3917.jpg

FB-3941.jpg
FB-3953.jpg

FB-4100.jpg

FB-3957.jpg
FB-3969.jpg
Załączniki:
FB-3981.jpg
Ostatnio edytowano 11.07.2018 19:59 przez aga_stella, łącznie edytowano 2 razy
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 11.07.2018 18:56

Na taras- na górze budowli też oczywiście weszliśmy
FB-4129.jpg

Tu widok z góry
FB-4005.jpg

A tu też z góry, ale na drugą stronę
FB-3985.jpg
FB-3989.jpg

FB-3993.jpg
FB-3997.jpg

FB-4001.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.07.2018 19:50

Mam do nadrobienia 2 ost. strony, ale....
widziałyście to :?: https://video.wp.pl/i,runal-glaz-ze-sci ... aid=11bb24
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 23.07.2018 20:19

piekara114 napisał(a):Mam do nadrobienia 2 ost. strony, ale....
widziałyście to :?: https://video.wp.pl/i,runal-glaz-ze-sci ... aid=11bb24

Widziałam w telewizorni. To jest cześć ściany, która jest dostępna po wejściu na teren muzeum archeologicznego.
Pewnie długo będzie problem. Tak jak był kiedy budowano kładkę na wzgórze. Padały wzajemne oskarżenia -
Muzułmanie zarzucali Żydom, że planują szturmu na Wzgórze, a Żydzi twierdzili, że muzułmanie chcą sprofanować Ścianę Płaczu.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 23.07.2018 20:32

Na terenie wykopalisk nie ma nikogo oprócz nas :D My też nie trzymamy się razem, każdy zagląda gdzie go nogi poniosą i serce pociągnie. I takie zwiedzanie najbardziej lubię, gdyż wtedy można poczuć klimat takiego miejsca, a niekiedy, jak się trochę postaramy nawet zgiełk danego życia. Mnie jakoś wyobraźnia lepiej działa kiedy brak ludzików.
Dodatkowym plusem jest doskonałe przygotowanie całego terenu z myślą o turystach, gdyż wszędzie można zajrzeć. Są drewniane pomosty, które umożliwiają spacer nad wykopaliskami.
FB-4029.jpg

Pod pomostami domniemam, że są pozostałości po dawnej łaźni, która zajmowała ok 4 tysięcy mkw. Tu muszą być też pozostałości fortecy, która była między amfiteatrem o kościołem (kościół w części został też przemieniony na fortecę).

Tam gdzie zachowały się budynki można wejść w każdą dziurę, łącznie ze sklepionymi kolebkowo piwnicami.
FB-3977.jpg
FB-4034.jpg

FB-4064.jpg
FB-4080.jpg

FB-4084.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 30.07.2018 19:39

Parę fotek przedstawiających detale
FB-3869.jpg
FB-3893.jpg

FB-4013.jpg
FB-4096.jpg

Czas się zbierać, powoli opuszczamy obszar wykopalisk. Jeszcze rzut oka na amfiteatr
20170123_101710.jpg


No i nadeszła pora wyjaśnić, co też takiego chcieliśmy zobaczyć w tym miejscu, a co nam się nie udało.
Jak już wspomniałam przewodnik po Izraelu nie był zbyt opasły. Wymieniony w nim był Park Narodowy Bet Guvrin i króciutka informacja (dosłownie 2-3 zdania), że można tam zobaczyć, to co już opisałam powyżej oraz jaskinie dzwonowe z zachowanymi malowidłami ściennymi oraz kompleks magazynów i cystern. My chcieliśmy głownie zwiedzić te jaskinie, a tu rozczarowanie, bo nic takiego nie było. Dopiero po powrocie do kraju odkryłam w czym dzieło, choć nieco się natrudziłam, bo informacji jest jak na lekarstwo.
Otóż są dwie części parku. Pierwsza to Beit Guvrin /Eleutheropolis, którą zwiedziliśmy, a druga to Maresha, gdzie są jaskinie.
Na mapie poniżej znaczyłam czarnym okręgiem miejsce, w którym byliśmy i czerwonym teren gdzie znajdują się jaskinie.
Mapa_park_G.jpg


Od razu powiem, że znaki przy drodze chyba były, ale zwiódł nas zielony obszar. Uznaliśmy, że tam będą jakieś trasy spacerowe. Tak się prezentował widok, ale gdzieś tam są fajne rzeczy.
20170123_103529.jpg


No cóż, może jeszcze kiedyś uda się naprawić błąd :?
Sądząc po zdjęciach, które obejrzałam w necie warto tam się wybrać.
Naszym kolejnym celem są ruiny miasta Shivta leżące na pustyni Negew w pobliżu granicy z Egiptem.
Od 2005 roku miasto znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.
No to w drogę.
Shivta.png

Droga jest dobra, jest to chyba autostrada. A tu nieoczekiwanie wielkie tablice ostrzegające o wielbłądach 8O
P1070510.JPG
20170123_122812.jpg

Znaki budzą nadzieję, że może uda się nam zobaczyć te zwierzęta. Nic tego, były tylko te rysunkowe :smo:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4590
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.07.2018 19:44

aga_stella napisał(a):Znaki budzą nadzieję, że może uda się nam zobaczyć te zwierzęta. Nic tego, były tylko te rysunkowe :smo:

Jak się człowiek na coś nastawi, to później jest rozczarowany, gdy nie dochodzi do spełnienia nadziei. A mogły być takie fajne fotki, gdyby wielbłądy przebiegły przez autostradę. :D
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 30.07.2018 19:48

megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):Znaki budzą nadzieję, że może uda się nam zobaczyć te zwierzęta. Nic tego, były tylko te rysunkowe :smo:

Jak się człowiek na coś nastawi, to później jest rozczarowany, gdy nie dochodzi do spełnienia nadziei. A mogły być takie fajne fotki, gdyby wielbłądy przebiegły przez autostradę. :D

Powiem, że na autostradzie, to raczej bym ich nie chciała. Ale obok już bardzo chętnie :D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 14.08.2018 11:07

Gdzieś wyczytałem, że na Wzgórze Świątynne nie wolno wchodzić ubranym na biało, bo to kolor żałoby. A ja właśnie kupiłem sobie białe długie spodnie :D Zauważyłaś tam coś takiego? :)
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.08.2018 18:05

Pudelek napisał(a):Gdzieś wyczytałem, że na Wzgórze Świątynne nie wolno wchodzić ubranym na biało, bo to kolor żałoby. A ja właśnie kupiłem sobie białe długie spodnie :D Zauważyłaś tam coś takiego? :)

Zimą (u nich to chyba wczesna wiosna) nikt w bieli nie latał :smo: Ponieważ, turyści nigdzie nie są wpuszczani do wnętrz, więc zasady też nie są zbyt restrykcyjne, byle nie przesadzić z golizną. O kolorach nigdy nie słyszałam, ale długie spodnie z pewnością będą OK.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.08.2018 19:10

Droga do Shivty mija szybko. Jadąc zastanawiamy się co też tam zastaniemy. Mamy obawy, gdyż przed chwilą nie zobaczyliśmy tego co obiecywał przewodnik, więc nasze zaufanie do lektury jest mocno nadszarpnięte (wcześniej wyprowadził nas już w pole z targiem w Ber Szewie). Ale, że z głównej drogi nie musimy wiele zbaczać, to decydujemy się dojechać do celu.
Dróg w Izraelu nijak nie da się porównać do naszych. W Europie nawet jak jedziemy autostradą, to jakieś miasta widzimy, a jeśli krajówkami, wojewódzkimi itd. to zwykle mijamy wsie, miasteczka. No jakieś zabudowania, czy życie widać. Tam przy drogach brak wszelkich zabudowań. Jedyne co można dostrzec, to elementy przemysłowe.
Tu było ogromne pole solarne, więc chyba mijamy coś w rodzaju elektrowni.
P1070511.JPG
P1070513.JPG

P1070514.JPG
P1070515.JPG

Ale w sumie, to nie ma się co dziwić, bo wokół rozciąga się pustynia Negew, która zajmuje ok. 40 proc. Izraela (ponad 13 000 km kw.). Jak na mój gust całkiem sporo.
Już po zjechaniu z głównej drogi po lewej stronie dostrzegamy bazę wojskową. Fotki tylko z jadącego auta, bo pieron wie czy można to fotografować :oczko_usmiech:
P1070519.JPG
P1070520.JPG

P1070521.JPG

No i jesteśmy. Na parkingu…. pustka. Jesteśmy tylko my 8O Toalety są w białym budyneczku, trochę przypomina duży kontener, ale wewnątrz wszystko OK.
Po kilku krokach dochodzimy do jedynego tak okazałego drzewa.
FB-4157.jpg

Na tym drzewie każdy z nas robił sobie zdjęcie (oprócz mego małżonka). Coś musiało w nim być, bo zwykle jakoś nie latam po nich :smo: Chyba to, że było jedyne na cały obszarze, jak okiem sięgnąć.
FB-4170.jpg

Tuż obok znajduje niewielki budynek, ponoć jest w nim mała restauracja i pensjonat. Wszystko było zamknięte na głucho, więc nie wiem na 100 proc. Dom ten wybudował archeolog, który pracował przy pracach wykopkowych.
20170123_131607.jpg

Są też kwiatuszki, choć pustynia i styczeń
20170123_131716.jpg

Tu chyba zaczątek ogrodu
FB-4165.jpg

i widok
P1070531.JPG
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4590
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 31.08.2018 22:13

Czy będzie ciąg dalszy :?:
lkemot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 14.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) lkemot » 11.12.2018 09:20

Dołączam się do pytania o ciąg dalszy...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.12.2018 10:33

Też pukam....
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.03.2019 19:48

Na wstępnie bardzo przepraszam za taką długą przerwę w relacji. Ne wynikało to absolutnie z mojego lenistwa lub innych błahych powodów. W pierwszej kolejności skończyłam relację Kalimera- wiosenne wspomnienia z Krety, bo tam miałam do opisania jeden dzień.
Teraz jednak już całe siły na Izrael :D Postaram się zrobić, to w miarę szybko, bo już tak obszernych opisów, jak było to w Jerozolimie nie przewiduję. Jedyny problem, to wybór zdjęć, ba mam ich straszne ilości :roll:
Czas zacząć.
Jesteśmy w Shivcie- Sobocie mieście Nabatejczyków.
Informacje o tym miejscu można znaleźć na Wikipedii (te kilka informacji, które podaję poniżej pochodzą właśnie z tego źródła). Bardziej dociekliwi mogą poczytać tu https://biblewalks.com/sites/Shivta.html
FB-4153.jpg


Sobota należy do grupy najlepiej zachowanych miast bizantyńskich na pustyni Negew. Funkcjonowała w okresie istnienia królestwa nabatejskiego, pod koniec okresu panowania rzymskiego oraz w okresie panowania Cesarstwa Bizantyńskiego
Założona została w I wieku i jej rozwój trwał do V wieku.
Coraz większe tereny wokół miasta były zajmowane pod uprawy, budowano nowe dzielnice, a liczba mieszkańców sukcesywnie wzrastała. W VII wieku władzę objęli muzułmanie z Arabii. Muzułmanie wybudowali w Sobocie meczet. Budowla bezpośrednio sąsiadowała z południowym kościołem. Prawdopodobnie przez długi czas obie społeczności żyły obok siebie w pokoju. Miasto przestało istnieć IX lub X wieku. Nie zostało zniszczone, po prostu je opuszczono.
Bizantyńska Sobota zajmowała powierzchnię ok. 20 akrów i miała 9 ulic zakończonych u wylotu bramami, wzdłuż których rozlokowana była zabudowa. Miasto nie posiadało obwarowań, natomiast domy były budowane w takich sposób, że ich tylne ściany tworzyły naturalny zewnętrzny mur miasta..
Sobota została wybudowana na niejednolitym, eliptycznym planie. Zabudowania zajmują teren o powierzchni 80.762 m²,
W czasach bizantyńskich miasto podzielone było na trzy dzielnice, z których każda posiadała swój własny kościół.
Ostatnio edytowano 14.03.2019 17:36 przez aga_stella, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja



cron
Szalom - od strachu do fascynacji :) - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone