Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 27.10.2015 23:00

kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):Czy ktoś zna lepszą internetową pogodynkę niż przytoczona powyżej ?

Nie wiem czy jest lepsza, ale ostatnio przerzuciliśmy się na .

Dziękuję, będę korzystał z obu :D
kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):Według nie tylko mojej opinii, na Kefalonii ładniejsze jest tylko Asos :D .

Wg mojej, jednak Fiskardo :wink: :)

Może i Fiskardo ma ładniejsze uliczki i domki, ale panorama na Asos jest na Kefalonii bezkonkurencyjna :D .
kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):kozy, którym rozsypano pokarm na asfalcie

To samo widzieliśmy na Samotrace :)

Dlaczego to robią (nam kierowcom :( ), brakuje im równej powierzchni, chcą nas zniechęcić :roll: :?:
pzdr. :wink:
dangol napisał(a):… O ile dobrze pamiętam, w ubiegłym roku Olympus wymienił Ci TG-2 na TG-3, bo aparat też odmówił współpracy :( . A co konkretnie w nim padło?

Wtedy (2014) jakiś mechanizm uruchamiający aparat (obiektyw), w Turcji (2015) chyba to samo, a po naprawie (wymiana obiektywu), aparat na Lefkadzie (2015) utracił szczelność :( .
dangol napisał(a): Nasze TG-4 na szczęście po Krecie nadal sprawne :) .

Gratuluję, zazdroszczę i mam nadzieję, że mój TG-4 wytrzyma już cały urlop :lol:
pzdr. :wink:
MarDomi napisał(a):
tiwa napisał(a): Kefalonia już zaczyna nam się bardziej podobać niż Lefkada, i tak już zostało do końca :D .

Nie tylko Wam :wink:
Choć nam Lefkada początkowo podobała się najbardziej ze wszystkich wakacyjnych wojaży 8)

To trochę jak z pierwszą miłością :) , ale życzę Wam, żeby każda kolejna podróż była jeszcze piękniejsza od poprzedniej :D
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 27.10.2015 23:01

Pn.28.09. Prawie cały dzień spędzamy na plaży Antisamos. Nie przeszkadza nam specjalnie, że są tam dwie knajpy (z czystymi toaletami :) ), wypożyczalnia sprzętu wodnego, a znaczna część plaży jest zajęta przez leżaki. Nie wiem jak jest w pełni sezonu, ale teraz mamy dużo miejsca dla siebie. Pod wodą teren nie jest urozmaicony, ale za to różnych rybek nadspodziewanie dużo 8O :D . Jeśli do tego dodam, że dojazd jest łatwy, a darmowy parking duży, to proszę się nie dziwić, że tę plażę śmiało polecam :) .

Obrazek

Na plaży spotykamy grupkę Polaków z Lubina (zorganizowany wyjazd z biurem podróży), którzy zachwalają nam odmładzające właściwości glinki z plaży Xi, w pobliżu której mają noclegi.
Nie za bardzo chciało nam się wyjeżdżać z Antisamos, ale w końcu namówiłem Ładniejszą, żeby za dnia zobaczyć jeszcze monastyr Agios Gerasimos i panoramę wyspy z góry Ainos. Oba te miejsca są blisko siebie i w środku wyspy, a zatem daleko nie musieliśmy jechać :) .
Klasztor zajmuje duży teren i jest zadbany. Przyjemnie się go zwiedzało, pomimo, że nadjechała akurat liczna grupa wiernych.
Bardzo podobny ikonostas zobaczyliśmy następnego dnia w Argostoli. Po prawej stronie widoczny sarkofag patrona wyspy Św. Agios Gerasimosa.

Obrazek
Obrazek

Jedni rozmawiają,

Obrazek

drudzy wąchają,

Obrazek

a jeszcze inni udają się do przyklasztornego hoteliku. Nocleg w takim miejscu to ciekawe doświadczenie i dla zainteresowanych polecam serbską Studenicę, choć tutaj pewnie też jest cicho, przyjemnie i tajemniczo :wink:

Obrazek

Pół godziny później wjeżdżamy na teren rezerwatu przyrody góry Ainos. Droga normalna, jak to w górach, ale Ładniejsza trochę panikuje (pokłosie drogowego incydentu na Lefkadzie :? ) i niepotrzebnie tracimy czas, aż ją przekonam, że nic Jej nie grozi i że będę jechał wolno i ostrożnie.
Na szczęście słońce jeszcze całkiem nie zaszło, a widoki na różne strony wyspy są ładne.

Obrazek
Obrazek

Teraz jesteśmy koło skupiska masztów telekomunikacyjnych (zdjęcia tego żelastwa Wam daruję :wink: ). Do szczytu zostało jeszcze kilkaset metrów, ale już drogą szutrową i widząc przerażenie Ładniejszej odpuściłem dalszej penetracji tego, wartego odwiedzenia, rezerwatu przyrody.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.10.2015 09:16

tiwa napisał(a): Prawie cały dzień spędzamy na plaży Antisamos.


... my aż tyle czasu na Antisamos nie mieliśmy, ale bardzo przypadła nam do gustu ta plaża ... :) ...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21065
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.10.2015 18:06

tiwa napisał(a):Na plaży spotykamy grupkę Polaków z Lubina...


...wczoraj tam byłem... :wink: ...a widoczki przednie... :papa:
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 29.10.2015 20:26

tiwa napisał(a):
Eunike1984 napisał(a):My wróciliśmy w poniedziałek z Lefkady

Ciekawi mnie, czy możemy liczyć na Twoją relację ?
pzdr. :wink:

Oj, troszkę późno, ale ostatnio wszystko w biegu robię ;) Cały czas myślę o tym, by coś tam skrobnąć, ale czasu brak :( Na razie cieszę oczy i serce Waszymi zdjęciami ;) Pozdr. i czekam na więcej :)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.10.2015 01:41

kmichal napisał(a):... my aż tyle czasu na Antisamos nie mieliśmy, ale bardzo przypadła nam do gustu ta plaża ... :) ...Pozdrawiam.

My byliśmy na niej trzy razy :!: , zatem trafiła do "panteonu" naszych greckich plaż, obok takich wspaniałości jak Labinou na Pilionie, Simos na Elafonisos, Voidokilia na Peloponezie czy też Sarakiniko na Milos :D .
ajdadi napisał(a): ...a widoczki przednie... :papa:

... i tu się zgadzam. Kefalonia jest wg mnie bardziej fotogeniczna i ładniejsza niz Lefkada (też przecież ładna :!: ), co może udowodnić ktoś z talentem i odpowiednim sprzętem fotograficznym .
Eunike1984 napisał(a): Cały czas myślę o tym, by coś tam skrobnąć, ale czasu brak :(

Wszyscy Ciebie rozumiemy i rozgrzeszamy :) , ale jeśli w dłuuugie, zimowe wieczory natchnie Cię pisarska wena, to wielu uradujesz i ogrzejemy sie przy Twoich fotkach :D .
pzdr. :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 30.10.2015 09:53

tiwa napisał(a):My byliśmy na niej trzy razy , zatem trafiła do "panteonu" naszych greckich plaż, obok takich wspaniałości jak Labinou na Pilionie, Simos na Elafonisos, Voidokilia na Peloponezie czy też Sarakiniko na Milos .


... to jest dopiero kolekcja ... :roll: ... szacun ... :) ...
Pozdrawiam.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.11.2015 20:40

Wt.29.09. Dzisiaj jedziemy do Argostoli, żeby w porcie "zapolować" na żółwiki, przy kutrach wracających z połowów rybaków. Ponieważ zwiedziliśmy też inne miejsca, to dla ułatwienia od razu umieszczam mapkę z dzisiejszą trasą :wink: .

Obrazek

Wyruszymy z naszego apartamentu, którego jakoś specjalnie nie polecam (mikroskopijny tarasik i brudne zasłonki prysznica :x ), chociaż właściciel Sotiris całkiem sympatyczny.
Pierwszym etapem będzie Ioannou Metaxa :wink: w Argostoli (żółwiki). później piekarnia Artogefsis w Lixouri, glinka na plaży Xi, widoczek w Rifi, plaża Petani i meta z powrotem w Karavomilos :D .
Bulwar o wdzięcznej nazwie bardziej by nam się podobał, gdyby nie spory ruch samochodów na przyległej jezdni 8O .

Obrazek

Rybak oczyszcza sieć z morskiej drobnicy.

Obrazek

Te sztuki na sprzedaż, nie dla żółwi :) ,

Obrazek

które pływają przy kutrach, ku uciesze :hut: :hut: .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oto filmiki pokazujące jak turyści :wink: przeżywają spotkanie z żółwikami :lol: .




Wracając do samochodu, wstępujemy na chwilę do Ekklisia Panagia, gdzie w środku mamy małe deja vu 8O . Czyżbyśmy znowu byli w monastyrze Agios Gerasimos :?:. Nie, nie ma tutaj sarkofagu patrona wyspy, ale reszta wnętrza podobna i ładna :) .

Obrazek

Wyjeżdżamy z Argostoli do Lixouri, drugiego portu nad tą malowniczą zatoką.
Ten statek to stały gość w tym miejscu, bo już go widziałem w czyjejś relacji oraz w google maps :)

Obrazek

Droga wokół zatoki argostolińskiej jest bardzo przyjemna,

Obrazek

a w jej północnej części przejeżdżamy przez podmokłe obszary, na których zauważamy m.in. czaple. W Lixouri nie szukamy już żółwi, ale czegoś do zjedzenia (wyjechaliśmy bez śniadania).
W piekarni kupujemy najlepsze na wyspie (wg mnie) ciasto filo. To nadziewane szynką i serem było wprost odlotowe :P .
W Lixouri jest o wiele spokojniej niż w Argostoli, ale my nie szukamy spokoju, my chcemy się ... odmłodzić :!:
W okolicach plaży Xi są wielogwiazdkowe resorty i spa, ale po co płacić grube pieniądze za ich usługi, jak można to zrobić sobie samemu :idea: .

Obrazek
Obrazek

Po zmyciu w morzu tej glinki (pełno jej na plaży, to parę kilo wzięliśmy na pamiątkę :D ) nie poczułem się młodszy, ale skóra przez kilka godzin była inna, jakby bardziej delikatna, śliska; może niedokładnie się umyłem :lol:.
Na plaży Xi byliśmy ze 2-3 godziny, jest ona mało atrakcyjna i dłuższy pobyt w tym miejscu byłby dla nas jakąś karą.
Z relacji MarDomiego wiedziałem już, że dojazd na plażę Vouti (koło Zoli) jest trudny, to postanowiłem nie ryzykować i wybrałem plażę Petani. W drodze do niej podziwiamy ładny krajobraz Kefalonii.

Obrazek
Obrazek

A to już sama plaża :D .

Obrazek
Obrazek

Trzeba na niej uważać na kamienie,

Obrazek

oraz fale :mrgreen: .

Obrazek

Rybki nas raczej nie pogryzą, bo ... ich praktycznie tu nie ma :( .
Pożegnalna fotka tej dużej, ładnej plaży. Jutro wybierzemy jakąś mniejszą, ale za to z bogatym życiem podwodnym :oczko_usmiech: .

Obrazek
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 02.11.2015 09:33

tiwa napisał(a):...wybrałem plażę Petani...

Plaża super 8) choć nie starczyło nam na nią czasu, będzie trzeba pojechać na Kefalonię jeszcze kiedyś :)

Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.11.2015 13:41

MarDomi napisał(a):..., będzie trzeba pojechać na Kefalonię jeszcze kiedyś :) Pozdrawiam

Też już o tym myślałem :D . Wyspa jest warta tego, żeby jeszcze kiedyś ją odwiedzić :!:
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.11.2015 13:42

Śr.30.09. Jeśli najlepsze plaże do snurkowania są na południu Lefkady, to na Kefalonii są one na północy wyspy. Tak chciała Matka Natura, że te dwa bliskie sobie obszary (20 km) mają podobne ukształtowanie wybrzeża (kamieniste plaże w niewielkich zatoczkach) sprzyjające wielbicielom snurkowania :D .
Nietrudno też zauważyć podobieństwo plaż na zachodnich wybrzeżach obu tych wysp. Patrząc na Petani czy też Myrtos, czułem się jakbym był na lefkadzkim Porto Katsiki :!:
Obie te wyspy Jońskie są podobne do siebie, ale Kefalonia jest większa (obiektywne) i ładniejsza (subiektywne) :wink: .
Na plażę Dafnoudi pojedziemy wzdłuż wschodniego wybrzeża, a nie męczącym objazdem przez Divaratę.

Obrazek

Ta droga też nie grzeszy szerokością ani prostolinijnością :? , ale jest jednak lepsza i ładniejsza krajobrazowo :) . Na końcu tej zatoki jest "nasze" Karavomilos i Sami.

Obrazek

Ładniejsza pstryknęła fotkę ze swojej komóreczki.

Obrazek

Tutaj zobrazowała utrudnienia w postaci ruchu wahadłowego. Grecy nie przejmowali się czerwonym światłem (długie cykle nie mające nic wspólnego z natężeniem ruchu :idea: ) i ryzykowali mijanki na wąskiej drodze 8O . Ja z duszą na ramieniu też później wjeżdżałem na czerwonym :twisted:, ale na szczęście nic z przeciwka nie jechało 8O :D .

Obrazek

Koło Vari droga się poprawia i tylko sam wąski dojazd (ok.500 m) w okolice plaży przyprawia o szybsze bicie serca :? . To nie koniec, po zaparkowaniu na drodze (innej możliwości nie ma), trzeba przejść się pieszo ok. 300 m. Ścieżka przez las jest jednak całkiem przyjemna, a Ładniejsza idąc wolniej, zdołała nazbierać trochę grzybów :o .

Obrazek

Plaża trochę rozczarowuje jeśli chodzi o podwodne widoki. Jest przeciętnie, niepotrzebnie nastawiałem się na coś ekstra :? . Za to bardzo dokuczliwe dla stóp są plażowe kamyczki :evil: .

Obrazek

Leżenie na cieniutkim ręczniczku, na tej plaży dla fakirów :mrgreen: , było uciążliwe. To nic dziwnego, że Ładniejsza znowu snurkuje :) .

Obrazek

Dobrze wykąpani :lol: pojechaliśmy do Asos, żeby trochę pochodzić. Przygotowując się do wyjazdu nie zauważyłem :oops: (google maps), że na końcu Asos, przy drodze wiodącej na zamek jest taki duży, wręcz luksusowy parking :!: .
Jechałem zatem trochę z duszą na ramieniu przez wąskie i strome uliczki, a tu na dole proszę jaka miła niespodzianka :D . Postanowiliśmy najpierw pójść na zamek, a ewentualnie później coś zjeść w Asos.
Zamek został wybudowany w XVI wieku przez Wenecjan. Jego głównym zadaniem miała być ochrona wyspy przed częstymi atakami piratów. Do 1953 roku w zrujnowanym zamku znajdowało się miejscowe więzienie. Z tej niegdyś potężnej fortecy do czasów obecnych zachowały się dwie z czterech bram wejściowych, resztki murów, mały kościółek św Marka oraz pozostałości domu weneckiego komisarza.
To już widok na Asos z wygodnej drogi na zamek.

Obrazek

Było tak ładnie, że nie spieszyliśmy się i kamerę cały czas miałem w ręce :wink: .

Obrazek
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.11.2015 13:48

... miło wpaść znowu do Asos ... :D ...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21065
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 02.11.2015 17:05

Fajne żółwiki ,i fajne zdrowotne błotko...i ogólnie cała Kefalonia fajna...pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.11.2015 19:59

tiwa napisał(a):Dafnoudi

Plaża w stylu chorwackim :)

Takie błotko jak na Xi występuje czasami też w innych miejscach, pamiętam np z Paros. Nie próbowaliśmy :)
Żółwie 8O - extra :idea:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Lefkada i Kefalonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 02.11.2015 22:49

kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):Dafnoudi

Plaża w stylu chorwackim :)

Takie błotko jak na Xi występuje czasami też w innych miejscach, pamiętam np z Paros. Nie próbowaliśmy :)
Żółwie 8O - extra :idea:

Na Lefkadzie po wschodniej stronie wyspy też są plaże w stylu chorwackim :) a glinkowe błotko znajdzie się również na Pagu - plaża Beritnica za Metajną :)
P8170062.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone