Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prośba o ocenę trasy: Gliwice - Mimice

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
8szymon8
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 28.05.2012
Prośba o ocenę trasy: Gliwice - Mimice

Nieprzeczytany postnapisał(a) 8szymon8 » 18.07.2012 19:01

Witam!

Wiem że już takich tematów było od groma ale wybaczcie - wolę się konkretnie zapytać bardziej doświadczonych :)

Wyruszamy w nocy 1 sierpnia (bądź późnym wieczorem 31 lipca) w drogę do Mimic (czy to w ogóle dobry pomysł by jechać tak w nocy, czy wystarczy np. start o 3?). Jedziemy z Gliwic.
Początkowo miałem dylemat czy jechać przez Czechy-Austrię-Słowenię czy Słowacja-Węgry, ale czytając forum zauważyłem że dużo ludzi narzeka na drogi w Czechach. Wiadomo jechać się nimi da bo ludzie jeżdżą ale czy warto? Wywnioskowałem z wypowiedzi innych że można przejechać Czechy-Słowacja(na Żilinę - Bratysława) - Austria(Wiedeń) - Słowenia i dalej na Cro.

Poniżej przedstawiam linki tych tras. W każdym przypadku Słowenia na bezpłatnych drogach. I tu też pytanko - jechać wzdłuż autostrady A1 (droga E59) czy w Austrii odbić na Mureck i kierować się na Lenart (droga 433) - Ptuj(droga 229)(Słowenia)
> Mapa 1 A w Austrii przez Feldbach
http://goo.gl/maps/v90a

> Mapa 2 czy przez Graz
http://goo.gl/maps/Sig8

> Mapa 3 Gliwice - Czechy - Austria - Słowenia - Chorwacja
http://goo.gl/maps/vbUZ

> Mapa 4 Gliwice - Czechy (bezpłatnie) - Słowacja - Austria - Chorwcja
http://goo.gl/maps/pQRY

> Mapa 5 Gliwice - Słowacja - Węgry - Chorwacja
http://goo.gl/maps/LP5J

Samochód mam na LPG więc od tego również muszę uzależnić swoją podróż. Zasięg mam około 350 - 400km na zbiorniku. Z tego co zauważyłem to głównie w Austrii mało stacji z LPG. A jeżeli bym jechał w nocy to nie wiadomo czy czynne będą.

Dodatkowo w w Chorwacji prawdopodobnie zjeżdżać będziemy z autostrady na wysokości Munjacki by wstąpić do Trogiru i następnie wybrzeżem ~60 km do Mimic.

Bardzo dziękuję za wszelkie porady!
Ostatnio edytowano 18.07.2012 19:23 przez 8szymon8, łącznie edytowano 1 raz
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7951
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 18.07.2012 19:20

Ja jeżdżę zawsze tak jak w Twojej mapce nr3, czyli Czechy - Austria (A2 do Graz i tam na A9) - Słowenia ( z ominięciem autostrady) - Chorwacja. Ja akurat na drogi w Czechach nie narzekam, jeździłem gorszymi ;)
bociek68
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 15.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bociek68 » 18.07.2012 20:49

Witaj, miałem również samochód na LPG o takim zasięgu. Moim zdaniem najlepsza trasa to przez Słowację(autostrada, winieta miesięczna 14 euro) i Węgry( route 86, bezpłatna), Lendava, Cakowec, wjazd na autostradę Chorwacką. Tankowałem przed wyjazdem full, następne tankowanie na Słowacji przed, a praktycznie w Bratysławie na stacji Zlate Piesky( dobrze oznaczona), potem zaraz za wjazdem Lucko, za Zagrzebiem na A1, a na miejscu gaz jest na stacji w Brist koło Makarskiej( fajny podjazd pod górę). Byłem na stacji w Brist w 2008 i 2009 roku, potem już tylko autkiem na benzynkę, sprawdź sobie w necie czy ta stacja jeszcze działa, ale myślę, że chyba tak,
pozdrav i szerokości
Bociek.
mors6
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 30.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mors6 » 18.07.2012 23:40

Dla mnie ideałem jest trasa nr 3. Od zawsze tak jade z Gliwic. Tylko autostrad przybywa. Do Rogoznicy mam 1150 km i jest to 12 h przepisowej jazdy czyli 2 h jazdy 15 min przerwy przy prędkościach wszędzie maksymalnych ale dozwolonych prawem. Niestety te 12 h plus korki a z tym to encyklopedia jak ich uniknąć. Zawsze tylko na noc ok 19-20 wyjazd jestem na śniadanko na miejscu. Mam małe dzieci i chrapią całą drogę.
luxpl
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) luxpl » 18.07.2012 23:44

Jadę w połowie sierpnia i też się zastanawiam ale raczej wybiorę trasę z mapki nr 3.
daszma2
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 02.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) daszma2 » 19.07.2012 09:13

Ja jeżdżę trasą 4. Według mnie najlepsza. Po pierwsze na Słowację winietka jest tańsza niż na Czechy, może niewiele ale zawsze. Po drugie autostrada na Słowacji jest lepsza niż w Czechach. Jedyna uwaga w trasie 4 to odcinek Wiedeń-Mureck lepiej jechać cały czas autostradą przez Graz i dalej i później zjechać na zjeździe 226 - Gersdorf w kierunku Mureck :)
Ostatnio edytowano 19.07.2012 10:01 przez daszma2, łącznie edytowano 2 razy
lisartur
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 11.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lisartur » 19.07.2012 09:32

A czemu omijacie autostradę w słoweni?
Za duży koszt czy co
daszma2
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 02.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) daszma2 » 19.07.2012 09:41

lisartur napisał(a):A czemu omijacie autostradę w słoweni?
Za duży koszt czy co

Omija się dlatego że stosunek ceny winietki do odległości pokonywanej przez Słowenie (raptem 70 km) jest bardzo niekorzystny.
Tygodniowa winietka na Słowenii kosztuje 15 euro, dla porównania w Słowacji 14 euro kosztuje winietka miesięczna.
okrzem
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 23.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) okrzem » 19.07.2012 14:23

ja w tym roku również wybieram wariant 4, jednak pytanie czy nie lepiej za Cieszynem jechać E75 omijając Trinec?
Poza tym w Austrii pojadę do zjazdu 226 i dalej na Mureck - Lenart - Ptuj
8szymon8
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 28.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) 8szymon8 » 19.07.2012 16:28

No i klops :) Jako że to będzie moja pierwsza daleka, miedzynarodowa trasa nie mam doświadczenia w doborze trasy, jednak chyba najbardziej przekonuje mnie droga prosta, łatwa i z minimalną możliwością kontroli (bo to zawsze dodatkowy stres).
Ja, jako że mam 25% głosu w wyborze trasy (są jeszcze 3 inne osoby), skłaniałbym się chyba :P ku Czechom i Austrii. Ale wasze zdanie na 100% będzie pomocne!
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 19.07.2012 18:00

8szymon8 -polecam trasę przez Czechy i Austrię często tedy śmigam na Włochy ale na Cro też wybieram się pierwszy raz ale postanowiłem że Słowenię i autostrady w tym kraju ominę wolę te Euro wydać na Cro .
Masz na forum fajnie opisane jak omijać Słowenię i zostawić sobie 30euro w kieszeni .
8szymon8
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 28.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) 8szymon8 » 19.07.2012 18:06

kodens79 napisał(a):8szymon8 -polecam trasę przez Czechy i Austrię często tedy śmigam na Włochy ale na Cro też wybieram się pierwszy raz ale postanowiłem że Słowenię i autostrady w tym kraju ominę wolę te Euro wydać na Cro .
Masz na forum fajnie opisane jak omijać Słowenię i zostawić sobie 30euro w kieszeni .


Co do Słowenii to na 100% bym omijał płatne drogi. Bo i tak jadę na 10 dni a tam nie dość że drogo to jeszcze na 7 dni!
Tom78
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 31.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tom78 » 19.07.2012 18:22

Witaj Szymon, ja Ci polecam trasę
Link
już 3 raz tak pojadę do Chorwacji, nie warto Ci omijać autostrady w Słowacji winietka nie jest taka droga a zyskasz na czasie. Na Węgrzech natomiast omijam autostrady i jest tylko troszkę ponad 200 km do przejechania całkiem dobrymi drogami lokalnymi. Pozdro
arezi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 09.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) arezi » 19.07.2012 22:26

Ja pierwszy raz (4 lata temu) jechałem trasa nr 4 czyli Gliwice-Słowacja-Węgry (3 dni nad Balatonem) i Chorwacja. Potem juz jeździłem Czechy-Austria-Słowenia (raz tylko płaciłem, ale faktycznie się nie opłaca) teraz jeździmy przez Ptuj i potem juz Chorwacja. Wydaje mi się, że ta wersja jest najlepsza, najspokojniejsza i bardzo prosta, amoże to kwestia przyzwyczajenia :) Ja wyjeżdżam jutro wieczorkiem i wale przez Czechy. Pozdrawiam i życze wszystkim udanych wakacji..:)
Miken77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 08.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miken77 » 19.07.2012 22:32

bociek68 napisał(a):Witaj, miałem również samochód na LPG o takim zasięgu. Moim zdaniem najlepsza trasa to przez Słowację(autostrada, winieta miesięczna 14 euro) i Węgry( route 86, bezpłatna), Lendava, Cakowec, wjazd na autostradę Chorwacką. Tankowałem przed wyjazdem full, następne tankowanie na Słowacji przed, a praktycznie w Bratysławie na stacji Zlate Piesky( dobrze oznaczona), potem zaraz za wjazdem Lucko, za Zagrzebiem na A1, a na miejscu gaz jest na stacji w Brist koło Makarskiej( fajny podjazd pod górę). Byłem na stacji w Brist w 2008 i 2009 roku, potem już tylko autkiem na benzynkę, sprawdź sobie w necie czy ta stacja jeszcze działa, ale myślę, że chyba tak,
pozdrav i szerokości
Bociek.


W tym roku jadę autem na lpg trasą przez Ciebie opisaną. Nie pamiętam jednak stacji w Brist, byłem tam w 2010 r. i takowej nie widziałem. Tankowałem w pobliskim Gradac, ale czy był tam gaz, nie wiem, miałem wtedy auto na benzynę
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Prośba o ocenę trasy: Gliwice - Mimice
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone