Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Primosten 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dorota131
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 199
Dołączył(a): 03.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota131 » 07.07.2009 14:44

W tym roku mamy w planie właśnie Dubrownik, dlatego z uwagą czytam wszystko na ten temat. Niestety urlop dopiero po 15 sierpnia :(
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.07.2009 18:02

dorota131 napisał(a):W tym roku mamy w planie właśnie Dubrownik, dlatego z uwagą czytam wszystko na ten temat. Niestety urlop dopiero po 15 sierpnia :(


ale ci zazdroszczę :)
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 08.07.2009 08:03

Dzień 8,9,10 - ochrzczone dniami bałtyckimi
Dzień 11 - słońce powróciło do Primostenu

Wymęczeni po wycieczce do Dubrownika padliśmy jak martwi. Rano po otwarciu okiennic jak zawsze ukazał nam się Primosten tym razem w nieco innej scenerii bo deszczowej i pochmurnej. Tylko czasami zza chmur przedzierało się słoneczko pięknie oświetlając wysepkę. Obowiązkowo przed wyjściem do piekarni należy zrobić zdjęcie ;) To już chyba stało się rytuałem - codziennie pierwszą czynnością po przebudzeniu było zrobienie zdjęcia.
Oświetlony promieniami słońca Primosten
Obrazek
Po śniadanku po raz kolejny poszliśmy na długi spacerek po mieście z obowiązkowymi lodami za 5kn i na poszukiwanie pamiątek dla rodziny. Szybko nam zeszło, choć i deszczyk znać osobie przez chwilkę.

Maki z kościelnego wzgórza
Obrazek

Obowiązkowo zdjęcie w deszczu ;)
Obrazek

Po obiadku krótki pokerek na kamienie i można ruszać na kolejny spacer. Tym razem kierunek winko i zagrycha. Sama nie korzystałam bo nie lubię ale reszta 'wycieczki' używała życia ;) Nawet słonko się pojawiło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień 9 to wycieczka do Szybeniku którą opiszę w najbliższym czasie.
Chyba najgorszy z tych dni bez słoneczka był dzień 10 czyli 23 czerwca. Generalnie wieczorami się wypogadzało i przez cała noc było bezchmurne niebo. Dopiero rano nadciągały nie wiadomo skąd burzowe fale. Dzień 10 rozpoczął się o dziwo słoneczkiem i nic nie zapowiadało deszczu. Niestety po śniadanku zaczęły napływać chmury co i tak nas nie przestraszyło i dzielnie w polarkach udaliśmy się na plażę. Na plaży w Chorwacji przy zachmurzonym niebie i 18 stopniach można spotkać nie kogo innego jak całe tłumy Polaków kąpiących się, leżących w ubraniach i co odważniejszych w kostiumach. Niestety poło 13 zaczęło lesiście padać i Noe przestało Az do późnego wieczora gdzie koło 22 oczywiście znów pojawiły się tysiące gwiazd na niebie. My niestety resztę tego dnia spędziliśmy na uprawianiu hazardu w pokojach, gdyż nawet mając wielkie chęci nie dało się nigdzie wyjść.

Klamerkowa kąpiel w strugach deszczu
Obrazek

Widząc tą pogodę pod psem ułożyliśmy nawet plan na dzień kolejny - zwiedzanie Kasteli i Splitu. Całe szczęście o 7 rano obudziła nas pełnia słońca i tym samym przed 9 wylądowaliśmy na plaży i zeszliśmy z niej dopiero wtedy kiedy coraz niżej położone słońce już nas spychało do wody.
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 08.07.2009 08:51

W 2008 tylko że w lipcy też miałem pochmurne 2 dni (ale nie padało) więc wykorzystaliśmy je na Split i Sibenik. Warto było! :)
W tych okolicach co widać na fotkach nad spinaczami :) najczęściej mieliśmy miejscówki do opalania. Fajnie było. Ach jak miło sobie powspominać dzięki Twoim fotkom.
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 08.07.2009 09:49

super relacja i foty, foty - piękne
czekam na dalszą relację.

A bedę ją mógł czytać do poniedziałku, a potem dopiero w sierpniu :wink:
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 08.07.2009 10:05

ładne zdjęcia, Nikon D50 - poznaje ;)
arkadyd
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 10.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkadyd » 09.07.2009 07:52

Fantastyczna relacja i fantastyczne zdjęcia (ale tego to można było sie spodziewać ) :D
Mam pytanie - zdjęcia były robione w RAW-ach??
pozdrawiam i czekam na c.d.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 09.07.2009 08:48

W 99% były to zwykłe jpg. Nie mam czasu bawić się z Rawami ;) a na użytki moje czy internetu jpg starczy moim zdaniem. Rawy właczałam jedynie w akwarium.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 09.07.2009 10:28

Oglądać takie zdjęcia to sama przyjemność, czytam i czekam na więcej. :)
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 09.07.2009 10:35

Jak wspomniałam wcześniej w jeden z mniej słonecznych dni wybraliśmy się na zwiedzanie Sibenika. Po Dubrowniku i Trogirze miasto mnie nie zachwyciło acz trzeba przyznać zewnętrze katedry św. Jakuba robi wrażenie.

Ale od początku. Ok. godziny 10 stwierdziliśmy że ze słońca nici a nie ma co siedzieć na 4 literach. Jako że jestem zmarzluchem i 20 stopni to dla mnie chłód wbiłam się w dżinsy i sweterek z długim rękawem a w pogotowiu miałam tez polar. Parasole w ręce i można ruszać do Sibenika. Sama droga upłynęła szybciutko - w końcu to ok. 25 km. Mijane po drodze wypalone pagórki robią jednak przygnębiające wrażenie. Na miejscu jeszcze poszukiwanie parkingu (w końcu zaparkowaliśmy koło twierdzy św. Michała) a następnie monet na jego opłacenie. Opłaciliśmy parking na 4 godziny ale może dlatego ze byliśmy tam w święto (21 czerwca) parkometr wypluł nam pokwitowanie z opłaconym parkingiem do dnia następnego ;) Parking wybrany dla żeńskiej części naszej wycieczki idealnie, bo na jego terenie bawiły się 3 małe kociaki (uwielbiamy koty). No i z pół godziny zeszło na zabawę z rozbrykanymi kociętami, głaskanie ich mamusi, filmowanie i robienie im zdjęć. Gdyby to było w Polsce to tego rudzielca przemyciłabym do rodzinnego domu ;)

Zadowolona Mamuśka
Obrazek

Kociaki
Obrazek

Kociaki
Obrazek

Pierwszy punkt wycieczki Twierdza św. Michała. Bilet chyba 15kn, ale sprawdzę jeszcze w domu. Widoki całkiem ładne, widać całą panoramę miasta. Polar się przydał bo na górze wieje niesamowicie.

Obrazek

Katedra św. Jakuba
Obrazek

Cmentarz znajdujący sie przy twierdzy i ponownie katedra
Obrazek


Widoczek na horyzont
Obrazek

Gdzie to ludzie nie trzymają swoich łódek
Obrazek

Panorama z twierdzy
Obrazek


Z Twierdzy zeszliśmy krętymi uliczkami do Katedry. Piękne rzeźbienia, na bocznych drzwiach widać ślady po kulach, a wewnątrz – cóż powiedzieć, wnętrze mnie zachwyciło. Niestety nie umiałam tego piękna ująć na zdjęciach (brak ultra szerokiego obiektywu, no i chyba z powodu pogody dość sporo zwiedzających, jakaś wycieczka z Japonii).

W drodze do Katedry
Obrazek

Przy katedralnianym placu
Obrazek

Wnętrze katedry
Obrazek

Kontrasty
Obrazek


Potem przyszedł czas na spacer nadbrzeżnym deptakiem, odwiedzenie toalety na dworcu autobusowym, spacerek po uliczkach zahaczając o zabytki ujęte w przewodniku i powrót do samochodu. Stwierdziliśmy, że samochodem wjedziemy na którąś z pozostałych twierdz. Ciasno i bardzo pod górkę ale się udało. Widoki na cały Sibenik bardzo ładne. Widać nawet na horyzoncie morze i wysepki. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o piekarnie kosztując kolejnych specjałów chorwackich.

Panorama z drugiej twierdzy na Sibenik
Obrazek
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 09.07.2009 10:44

Pięknie tam, widoki wspaniałe.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.07.2009 10:48

Czy w kościele widzieliście chrzcielnicę? Jak się podobała?
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.07.2009 10:55

CinnamonGirl napisał(a):...Wnętrze katedry
...

A nununu (pogroził paluszkiem ;)) na katedrze jest znak, że nie wolno w środku robić zdjęć :P - byłem, widziałem, nie zrobiłem zdjęcia ;), za to będę tam jeszcze musiał wrócić bo ominęliśmy twierdzę :devil:

Pozdrav :papa:
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 09.07.2009 10:59

Leszek Skupin napisał(a):
CinnamonGirl napisał(a):...Wnętrze katedry
...

A nununu (pogroził paluszkiem ;)) na katedrze jest znak, że nie wolno w środku robić zdjęć :P - byłem, widziałem, nie zrobiłem zdjęcia ;), za to będę tam jeszcze musiał wrócić bo ominęliśmy twierdzę :devil:

Pozdrav :papa:


W dubrownickich widziałam i nie robiłam, tu sie rozgladałam za nim i widziałam tylko znaczek zakazu wchodzenia z lodami i jedzeniem ;) Wiec zrobiłam kilka fotek. Widać slepa jestem i zgrzeszyłam. Bije sie w piersi.

Inna sprawa ze mysle ze te zakazy robienia zdjec raczej dotyczą flashów ktore mogą działać niekorzystnie np. na rózne zabytkowe płótna.

JacYamaha napisał(a):Czy w kościele widzieliście chrzcielnicę? Jak się podobała?


Możliwe ze widziałm ale odwiedziłam kilkanaście kosciołów - tu mogłam ją widzieć ale nie zakodowalam ze to ona ;)
Ostatnio edytowano 09.07.2009 11:03 przez CinnamonGirl, łącznie edytowano 1 raz
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 09.07.2009 11:00

Piękne widoki z fortecy!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Primosten 2009 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone