Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Porady dla żółtodzioba

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aiwanowski
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.08.2012
Porady dla żółtodzioba

Nieprzeczytany postnapisał(a) aiwanowski » 22.08.2012 22:09

Jako, że rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku, a póki co w lipcu i sierpniu każdy z nas pracuje, zdecydowaliśmy się w pięcioosobowym gronie wyjechać piątego września na urlopową wycieczkę do Chorwacji. Nasz wybór padł na Pulę. Macie jakieś opinie na temat tego miasta? Ogólne, lub bardziej szczegółowe. Jako, że pomysł powstał już dawno temu i poszukaliśmy trochę w internecie o pogodzie, spodziewamy się temperatur na poziomie około 25 stopni, nie jest to chyba odbiegające od rzeczywistości, na tą chwilę w dzień panują ponad trzydziestostopniowe upały.

Może trochę o trasie. Jesteśmy ze Szczecina, musimy na miejsce przeznaczenia dostać się na 19.00, więc chyba godziną wyjazdu będzie północ. Całą odległość pewnie pokonałoby się w 15 godzin, ale zawsze trzeba doliczyć jakoś 1/4 czasu, którą będą postoje.. Czy ktoś jechał do CRO/Istrii z naszych okolic? Z tego co sprawdzaliśmy najpierw pojedziemy na Berlin Ring, później w stronę Monachium, do przejścia granicznego z Austrią przy Salzburgu, autostradą A10, potem autostradami A2 i A1, przejedziemy obok Triestu (piękny widok!) i chorwacką A9. Może lepiej jest jechać inaczej?

Szkoda, że PZMot tak drogo ceni swoje usługi i do winietek i tak drogo przeliczonych doliczył po 9.50, dlatego za dwie winiety (Austria i Słowenia, a Słowenia na 7 dni) zapłaciliśmy prawie 130 zł. Czy w drodze do Chorwacji lub z powrotem miał ktoś kontrole policyjne i były one bardzo drobiazgowe, sprawdzali głębokość bieżnika, wyposażenie apteczki, kamizelki odblaskowe? Najlepiej zatankować pod korek w Polsce, a później doczłapać się do Słowenii/Chorwacji i tam dolewać?

W Szczecinie ciężko było znaleźć kuny, więc zdecydowaliśmy wziąć ze sobą trochę złotówek na paliwo, a resztę pieniędzy przeznaczonych na wyjazd wymienić na euro. Opłacalny pomysł? Czy autostrada w Chorwacji A9 jest płatna i można tam płacić tylko kunami? Czy uda się mając euro? Łatwo znaleźć w Puli bank i wypłacić pieniądze z konta?

Inna sprawa to jedzenie. Pożywienie w Chorwacji jest droższe niż w Polsce, czy jest coś co szczególnie warto wziąć ze sobą w lodówce turystycznej w podróż? Czy mięso i alkohol to dobry pomysł? Czy jednak ktoś miał bardziej ekonomiczne pomysły? Do tego moglibyśmy wziąć jakieś makarony i ryże, które nie potrzebują lodówki, a obniżą koszty wyjazdu..

Czy w Puli są jakieś ciekawe miejsca? Gdzie iść na obiad, gdzie się wyszaleć. Ktoś może jakąś plażę polecić? Znaleźliśmy cztery, pewnie odwiedzimy wszystkie po kolei :) i czy są drogie parkingi? Czy ktoś miał problemy po zetknięciu się z Chorwacką wodą? Tą do picia? I podczas wyjazdu musiał faszerować się stoperanem? :) i czy kupowaliście olejki do opalania w miejscu urlopowania się? Czy w Polsce?

A, i jeszcze niedawno doczytałem się o niebezpiecznych rybach w morskich wodach, naprawdę jest czego się obawiać? 10 lat temu jadąc do Chorwacji z rodzicami nawet nie słyszałem o tych zwierzętach.

Dziękuję za cenne porady, jakbym przypomniał sobie coś jeszcze - napiszę. Pozdrawiam :)
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 22.08.2012 22:41

Pula:
istria-piekne-zdjecia-gdzie-to-jest-t37756-15.html?hilit=Pula#p988872
istria-a-dalmacja-przemyslenia-t35383-45.html?hilit=Pula#p906383

gdzie-jechac-regiony-i-miejscowosci-istria-t17957.html

Winietek nie opłąca się kupować przez PZM, przynajmniej ja tak uważam- na granicy nie ma z tym żadnego problemu.
oplaty-za-autostrady-i-drogi-ekspresowe-t17828.html
Kontrole-czasami sprawdzają, czasami nie, lepiej zaopatrzcie się w to co potrzebne
przepisy-drogowe-w-chorwacji-i-w-krajach-tranzytowych-t32883.html

Ceny paliw:
http://podroze.auto-swiat.pl/aktualne-c ... w-europie/

Kun się nie kupuje w Polsce, bo za drogie. Sprawdźcie, jakie są warunki wypłat z bankomatów w Chorwacji w Waszych bankach. Opłaca się płacić kartą, ewentualnie wziąć EUR na kwaterę i jakąś drobną wymianę na miejscu.
Na autostradach można płacić zwykłą kartą, trzeba tylko ustawić się przy odpowiednich bramkach.

Autostrady w Chorwacji są płatne- A9 też:
http://www.hak.hr/info/cestarine/

Banki i bankomaty w Puli są:
http://www.istrabiz.hr/Banke/pula.html

Jedzenie w Cro jest około 30% droższe niż w PL. Alkohol proponuję miejscowy, mięso też. To w końcu kawałek kultury chorwackiej...
Jak już musicie coś brać, to makaron, może woda gazowana lub niegazowana, ale to sobie doczytajcie sami przy użyciu wyszukiwarki.

Olejki do opalania weźcie z PL. Kupcie też sobie obuwie do pływania, bo będziecie mieć problem, chyba, że wolicie wydać więcej na miejscu.
aiwanowski
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aiwanowski » 22.08.2012 23:15

Właśnie miałem obawy, czy w Austrii i Słowenii winietki będzie można kupić od razu przy wjeździe do kraju, czy trochę dalej, co naraziłoby nas na mandat, ale mamy już kupione i po temacie.. Mamy kamizelki odblaskowe, apteczkę i potrzebne rzeczy. Paliwa tanie są w Słowenii, Chorwacji no i w Polsce.

Jeśli chodzi o jedzenie to miałem na myśli te, które opłaca się wziąć ze sobą do lodówy na drogę, makaron wystarczy , że się wrzuci do bagażnika i nie będzie problemu, nie rozmrozi się :) woda rzeczywiście jest droga, więc trochę weźmiemy.

A w obuwie do pływania już się zaopatrzyliśmy, w deichmanie za 24 zł, po paru domowych testach - jeszcze żyją :)

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ nie działa w Chorwacji? Co zatem wykupić?
drwal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 06.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) drwal » 23.08.2012 02:39

aiwanowski napisał(a):Właśnie miałem obawy, czy w Austrii i Słowenii winietki będzie można kupić od razu przy wjeździe do kraju, czy trochę dalej, co naraziłoby nas na mandat, ale mamy już kupione i po temacie.. Mamy kamizelki odblaskowe, apteczkę i potrzebne rzeczy. Paliwa tanie są w Słowenii, Chorwacji no i w Polsce.

Jeśli chodzi o jedzenie to miałem na myśli te, które opłaca się wziąć ze sobą do lodówy na drogę, makaron wystarczy , że się wrzuci do bagażnika i nie będzie problemu, nie rozmrozi się :) woda rzeczywiście jest droga, więc trochę weźmiemy.

A w obuwie do pływania już się zaopatrzyliśmy, w deichmanie za 24 zł, po paru domowych testach - jeszcze żyją :)

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ nie działa w Chorwacji? Co zatem wykupić?


poczytaj tu dodatkowe-ubezpieczenie-zdrowotne-t36823.html
edytas
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) edytas » 23.08.2012 21:59

Proponuję trasę przez Regensburg i przejście graniczne w Passau. Sprawdzone - działa. Nie byliśmy na Istrii, jeździmy jak na razie do Dalmacji. Za dwa tygodnie kolejny wyjazd.
Co do winietek nie warto zaopatrywać się w nie w szczecińskim PZM-ie, lepiej kupić po drodze. Są dostępne praktycznie na każdej stacji benzynowej przed i na granicach.
Kuny tylko w HR, w kantorach i w bankach można swobodnie wymieniać złotówki, a wypłata kartą np. mbanku jest jeszcze korzystniejsza.
EKUZ warto mieć, jedziemy przecież przez Unię, w HR na podstawie paszportu uzyskuje się darmową podstawową opiekę medyczną. Dodatkowo warto mieć ubezpieczenie zdrowotne np. PZU Wojażer.
Jedzenie i owszem, w HR jest troszkę drożej niż w Polsce. Warto więc zabrać ze sobą jedzonko. Mięso i wyroby mięsne są naprawdę droższe.
Życzę spokojnej podróży i udanego pobytu.
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 24.08.2012 09:26

Odnośnie jedzenia. Nie wszystko jest drogie.
Nie wiem jakim budżetem dysponujecie ale jeśli macie możliwość gotowania zabierzcie suche jedzenie typu makaron, ryż, wędzone kiełbaski, wędliny z długim terminem ważności, niezłe są zupy w takich foliowych torebkach, sosy Knora, dużo wody i soków, ser żółty. Ketchup, musztardę, przyprawy, oliwę. Zabierzcie patelnię. W Lidlu kupcie mrożone cevapcici (kotleciki siekane) i lignj (kalmary) i sami sobie przygotujcie na patelni. Wino i rakije można kupić u lokalnego wytwórcy lub na straganie. 30 kun za 1,5 litra wina, wlewane do plastikowej butelki. Byłam w innym rejonie ale zakładam, że wszędzie tak jest. Inny alkohol według uznania lub potrzeb możecie też zabrać. Nie polecam zabierać mięsa, masła - może się zepsuć. Warzywa i owoce kupicie na straganie. Mają inny, słodszy smak (polecam cebulę czerwoną) i nie są tanie ale warto. Zielone figi, melony...niebo w gębie:-)
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 24.08.2012 09:36

I jeszcze:
woda chorwacka jest bardzo czysta ale apteczkę z podstawowymi lekami należy wziąć zawsze, w razie jeżowca pęsetę, igłę i coś do odkażania ran
jeśli jadą z wami dziewczyny zachęcam wziąć kremy również po opalaniu czy w ogóle nawilżające skórę, kąpiele morskie i słoneczne bardzo ją wysuszają
za autostrady najlepiej płacić kartą, bo mniejsze kolejki ale nie wszędzie jest to możliwe
kuny wypłacaliśmy w bankomatach
ceny parkingów między 5-10 kun za godzinę (w rejonie Trogiru i Splitu) w zależności czy blisko "centrum"
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 24.08.2012 10:20

m-ak napisał(a):Odnośnie jedzenia. Nie wszystko jest drogie.
Nie wiem jakim budżetem dysponujecie ale jeśli macie możliwość gotowania zabierzcie suche jedzenie typu makaron, ryż, wędzone kiełbaski, wędliny z długim terminem ważności, niezłe są zupy w takich foliowych torebkach, sosy Knora, dużo wody i soków, ser żółty. Ketchup, musztardę, przyprawy, oliwę. Zabierzcie patelnię. W Lidlu kupcie mrożone cevapcici (kotleciki siekane) i lignj (kalmary) i sami sobie przygotujcie na patelni. Wino i rakije można kupić u lokalnego wytwórcy lub na straganie. 30 kun za 1,5 litra wina, wlewane do plastikowej butelki. Byłam w innym rejonie ale zakładam, że wszędzie tak jest. Inny alkohol według uznania lub potrzeb możecie też zabrać. Nie polecam zabierać mięsa, masła - może się zepsuć. Warzywa i owoce kupicie na straganie. Mają inny, słodszy smak (polecam cebulę czerwoną) i nie są tanie ale warto. Zielone figi, melony...niebo w gębie:-)



A fuj! sosy Knorra, mrożone cevapcici, mrożone kalmary- wybaczcie, ale Chorwacja to też smaki- jeśli chcą ją poznać kupią świeże kalmary na targu, cevapcici spróbują z dodatkami w postaci cevapi, a sosy Knorra zastąpią własnymi na bazie oliwy od gospodarza...
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 24.08.2012 10:24

m-ak napisał(a):jeśli jadą z wami dziewczyny zachęcam wziąć kremy również po opalaniu czy w ogóle nawilżające skórę, kąpiele morskie i słoneczne bardzo ją wysuszają

A faceci nie mogą ich używać? :mrgreen:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 24.08.2012 11:01

tygrysek0038 napisał(a):
m-ak napisał(a):Odnośnie jedzenia. Nie wszystko jest drogie.
Nie wiem jakim budżetem dysponujecie ale jeśli macie możliwość gotowania zabierzcie suche jedzenie typu makaron, ryż, wędzone kiełbaski, wędliny z długim terminem ważności, niezłe są zupy w takich foliowych torebkach, sosy Knora, dużo wody i soków, ser żółty. Ketchup, musztardę, przyprawy, oliwę. Zabierzcie patelnię. W Lidlu kupcie mrożone cevapcici (kotleciki siekane) i lignj (kalmary) i sami sobie przygotujcie na patelni. Wino i rakije można kupić u lokalnego wytwórcy lub na straganie. 30 kun za 1,5 litra wina, wlewane do plastikowej butelki. Byłam w innym rejonie ale zakładam, że wszędzie tak jest. Inny alkohol według uznania lub potrzeb możecie też zabrać. Nie polecam zabierać mięsa, masła - może się zepsuć. Warzywa i owoce kupicie na straganie. Mają inny, słodszy smak (polecam cebulę czerwoną) i nie są tanie ale warto. Zielone figi, melony...niebo w gębie:-)



A fuj! sosy Knorra, mrożone cevapcici, mrożone kalmary- wybaczcie, ale Chorwacja to też smaki- jeśli chcą ją poznać kupią świeże kalmary na targu, cevapcici spróbują z dodatkami w postaci cevapi, a sosy Knorra zastąpią własnymi na bazie oliwy od gospodarza...


100% zgody z Tygryskiem. Powiem więcej - zabieranie z Polski serów, makaronu, wody i soków jest kompletnie bez sensu również z powodów ekonomicznych. Zgrzewki z wodą zajmują dużo miejsca w samochodzie (przy okazji też trochę ważą - kilka zgrzewek wody już spowoduje odrobinę wyższe spalanie, co dla oszczędnych powinno mieć znaczenie...) :wink: a wcale nie są w Cro znacząco droższe niż w Polsce. W tym roku zaopatrywałem się głównie w Konzumie, w tamtym - w Tommy'm (ta druga sieć jest tańsza i fajniejsza niż Konzum, ale ma mniej sklepów) i mogę powiedzieć z czystym sumieniem - makaron (i np. cukier też) kosztuje tyle samo, co w Polsce, żółte sery podobnie, a są w Cro pyszne (polecam np. Baranjec - w Konzumie 58 kn/kg, goudę w ramach akciji widziałem po 40 kn/kg). Woda i soki są droższe, ALE w dużych sklepach zawsze jest jakaś akcija na któreś produkty z tych grup, więc kupowałem 5-litrową wodę Jana po 12,99 kn, a litrowe soki po 5-7 kn. Te ceny nie różnią się drastycznie od cen w Polsce, więc po co wieźć z PL cały majdan?
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 24.08.2012 12:28

Nie zgadzam się. Mnie jedzenie w konobach nie smakowało, nie używam tyle soli. Sos Knora z ryżem i dobrą kiełbaską nie jest zły. Na targu swieże ryby dostępne były rano, student tak wcześnie nie wstaje:-) A poza tym nie każdy wie co z nią zrobić:-) Moje porady to odpowiedź na zapytanie STUDENTA, który jak mniemam nie chce za dużo wydać, żeby jeszcze na narty w zimie pojechać:-) Doradzać nie krytykować - takie jest chyba przesłanie tego forum?
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 24.08.2012 13:09

m-ak napisał(a):Doradzać nie krytykować - takie jest chyba przesłanie tego forum?


Słusznie, tylko czy ktoś Cię tu skrytykował? Tygrysek wyraził dezaprobatę dla sosów knorra i mrożonek, a ja uważam tak samo. Plus wyraziłem swoje zdanie na temat ciągnięcia przez 1000 czy 1500 km mnóstwa produktów, które równie dobrze i za podobne pieniądze można kupić na miejscu.

Pokrzywdzone moralnie mogą się czuć po Tygryskowym "fuj" chyba tylko sosy knorra i wypełniające je konserwanty wraz z glutaminianem sodu i innymi super dodatkami :wink:
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 24.08.2012 15:54

Jeżeli moje "fuj" kogoś obraziło, to je odwołuję :lol:
W każdym razie przygotowanie np. smażonej świeżej makreli to dosłownie chwila moment,
a już świeże kalmary w stosunku do mrożonych to taka róznica jak np. domowy chleb do dmuchanego sklepowego :) I jak pisze PabloX- ta ilość "dodatków smakowych" zdecydowanie mi nie odpowiada, skoro wszędzie w Chrowacji tyle naturalnych ziół i oliwa...
m-ak
Odkrywca
Posty: 68
Dołączył(a): 07.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-ak » 24.08.2012 16:05

PabloX napisał(a):
m-ak napisał(a):Doradzać nie krytykować - takie jest chyba przesłanie tego forum?


Słusznie, tylko czy ktoś Cię tu skrytykował? Tygrysek wyraził dezaprobatę dla sosów knorra i mrożonek, a ja uważam tak samo. Plus wyraziłem swoje zdanie na temat ciągnięcia przez 1000 czy 1500 km mnóstwa produktów, które równie dobrze i za podobne pieniądze można kupić na miejscu.

Pokrzywdzone moralnie mogą się czuć po Tygryskowym "fuj" chyba tylko sosy knorra i wypełniające je konserwanty wraz z glutaminianem sodu i innymi super dodatkami :wink:


Podpinając moją wypowiedź myślę, że tak.
Wróćcie do meritum sprawy. Ja się wypisuję. Pozdrawiam :papa:
aiwanowski
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aiwanowski » 24.08.2012 16:09

Hehe, wodę do picia też już przerabialiśmy, oczywiście weźmiemy ze sobą trochę stoperanu :) a co do jedzenia to jak widać są gusta i guściki, my pewnie weźmiemy ze sobą mięso i wodę. Wydrukowaliśmy dwie mapki Puli i zaznaczyliśmy na nich plaże i sklepy takie jak Konzum, Lidl i Kaufland, jak wpadniemy raz na parę dni zrobić większe zakupy, zamiast latać do 'żabki' to jakoś pewnie drogo nie wyjdzie. Ponad to w związku z cenami jedzenia weszliśmy na chorwackie strony tych sklepów i wypisaliśmy sobie ceny jedzonka, które mielibyśmy brać ze sobą, przeliczy się to na złotówki i oceni, co ostatecznie warto będzie ze sobą zabrać w drogę :) Niestety EKUZ nie obowiązuje w HR, więc trzeba było się dodatkowo ubezpieczyć w Generali..

Dla wyjaśnienia, my, nazwani przez siebie 'studentami' nie jesteśmy aż takimi śpiochami, żeby wstawać po dwunastej i mieć przed sobą tylko kilka godzin słonecznego dnia. Bardziej miałem na myśli to, że nie zarabiamy kilku tysięcy złotych co miesiąc, tylko chcielibyśmy mieć wycieczkę 'po taniości'. Póki co, wg moich obliczeń za domek, autostrady i winiety zapłacimy od osoby 300zł, do tego po 50zł zrzucamy się na zakupy na drogę, za 100zł tankowanie w PL, a reszta (700zł) zostaje zmieniona na euro i później będziemy z tego żyli. Więc wycieczka na 8 dni do Chorwacji wyniesie nas trochę ponad tysiąc złotych, chyba nie jest najgorzej :)

Kolejne pytanie - czy w Chorwacji potrzebna jest zielona karta?

PS. w Puli ponad 30 stopni!
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Porady dla żółtodzioba
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone