Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pokręconymi drogami (prawie)dookoła Albanii.

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
jo-asia
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jo-asia » 27.09.2014 23:34

Pudelek napisał(a):
JoannaG napisał(a):
Planując wyjazd do Albanii i czytając różne relacje, przeczytałam, że ubogo tam jeśli chodzi o oznaczenia miejsc atrakcyjnych turystycznie. My odnieśliśmy wprost przeciwne wrażenie:

Obrazek


to fakt, na południu jest ich sporo, ale co z tego, skoro w większości przypadków jest jakaś tablica, a potem to już i tak trzeba jechać na wyczucie ;)


Otóż to, nacięliśmy się kilka razy na te tablice.
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2021
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 29.09.2014 20:23

A czy możesz podać z jakiego przewodnika korzystaliście?
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.09.2014 21:06

jo-asia napisał(a):
Pudelek napisał(a):
to fakt, na południu jest ich sporo, ale co z tego, skoro w większości przypadków jest jakaś tablica, a potem to już i tak trzeba jechać na wyczucie ;)


Otóż to, nacięliśmy się kilka razy na te tablice.


No to my chyba mieliśmy szczęście, bo jakoś nie kojarzę, żebyśmy mieli problem...



rysiek_r74 napisał(a):A czy możesz podać z jakiego przewodnika korzystaliście?


Obrazek

I mogę polecić :)

Pozdrawiam
Asia :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 29.09.2014 21:24

ten przewodnik jest też dostępny w dużej mierze na google books :)
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.09.2014 21:55

Pudelek napisał(a):ten przewodnik jest też dostępny w dużej mierze na google books :)


Szczerze mówiąc nie znam google books, rozumiem, że w wersji elektronicznej? Ja, choć książki czytam w dużej ilość na czytniku, to jeśli chodzi o przewodniki, uwielbiam mieć papierowe :D Czasem nawet po 2 a nawet 3 różne z danego regionu :) Ten akurat dostałam od starszego syna pod choinkę ;) Tak samo jak zawsze mamy papierową, dokładną mapę regionu, w który jedziemy :)
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2021
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 29.09.2014 22:11

JoannaG napisał(a):
rysiek_r74 napisał(a):A czy możesz podać z jakiego przewodnika korzystaliście?


Obrazek

I mogę polecić :)

Pozdrawiam
Asia :)


Dzięki :D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 29.09.2014 22:15

JoannaG napisał(a):
Pudelek napisał(a):ten przewodnik jest też dostępny w dużej mierze na google books :)


Szczerze mówiąc nie znam google books, rozumiem, że w wersji elektronicznej? Ja, choć książki czytam w dużej ilość na czytniku, to jeśli chodzi o przewodniki, uwielbiam mieć papierowe :D Czasem nawet po 2 a nawet 3 różne z danego regionu :) Ten akurat dostałam od starszego syna pod choinkę ;) Tak samo jak zawsze mamy papierową, dokładną mapę regionu, w który jedziemy :)


przewodnik mam zazwyczaj jeden, bo informacje się powtarzają. Nie kupię przewodnika, żeby o jakimś miejscu przeczytać 2-3 zdania więcej :)

a mapa papierowa to podstawa, ja zresztą generalnie w ogóle nie mam i nie korzystam z GPS :)
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.09.2014 22:32

Dzień 10, 23.08 (sobota)

Po wczorajszej wycieczce do Gjirokasteru trochę zmieniamy plany na następne trzy dni, które zostały nam na wybrzeżu. Planowaliśmy pojechać jeszcze na wycieczkę do Butrinti i Sarandy oraz trochę poplażować gdzieś po drodze. Jednak okazało się, ze pokręconą drogą do Sarandy jeździ się dużo wolniej niż zakładaliśmy i szkoda nam czasu na spędzanie w samochodzie. Tym bardziej, że planujemy jeszcze jechać w tamtym kierunku we wtorek, kiedy będziemy przeprowadzać się na kemping w góry, więc Butrinti możemy odwiedzić we wtorek.

Dzisiaj będziemy korzystać z uroków cudownego morza Jońskiego :D Jednak nie na naszej plaży, dzisiaj wybierzemy się na ponoć najładniejszą plażę w okolicy.

Jedziemy na północ, kierunek Dhermi. Kawałek przed miasteczkiem skręcamy w miejscu gdzie stoi znak wskazujący drogę do monastyru A.Thodhoros (zdjęcie zrobiłam innego dnia, kiedy jechaliśmy z Dhermi, jadąc z Himary trzeba skręcić w lewo oczywiście):

Obrazek

Jedziemy kawałek asfaltową drogą, zostawiamy samochód na parkingu i idziemy szutrówką (tutaj przejechać mogą tylko terenówki) jakieś pół godziny, tępo Hanki, która całą drogę idzie na własnych nóżkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed nami plaża Gjipe :D Niezwykle malownicza, położona przy wejściu do wąwozu, jedna z najładniejszych w okolicy. Z tego też powodu nie jest tu pusto... Na początku są leżaki, w drugiej części, pod skałkami jest nawet kilka namiotów, czasem podpływają jakieś łódki (taksówki wodne) ale trudno
powiedzieć, że jest tłok. Choć dla mnie ludzi jest trochę za dużo... Choć akurat na poniższym zdjęciu ludzi nie widać ;)

Obrazek

Rozkładamy się na środku, bo tutaj ludzi najmniej, można nawet tak zrobić zdjęcie jakbyśmy byli tutaj sami (ale musiałoby być wtedy pięknie!).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poczytaj mi tato ;)
Obrazek

Obrazek

Kajtul, w przeciwieństwie do rodzeństwa, nie jest fanem morskich kąpieli, woli sobie na przykład porysować ;)

Obrazek

Czasem do wody jednak wejdzie :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skok z taty rąk ;)
Obrazek

Na koniec rodzinna fotka. Najpierw próba:
Obrazek

I wszyscy razem :D
Obrazek

Pakujemy graty i wracamy do samochodu. Ostatni rzut oka na plażę Gjipe:
Obrazek


Nie żałujemy, że tu przyszliśmy, jednak czuję lekki niedosyt, liczyłam, że będzie bardziej dziko ;)
Przed nami wędrówka do samochodu, w tą stronę idzie się zdecydowanie trudniej. Hanka, po wodnych szaleństwach nie ma siły i tata niesie ją "na barana". Chłopcy bez marudzenia wędrują sami :)


Dzisiaj odwiedzimy jeszcze jedno bardzo sympatyczne miejsce, ale najpierw wracamy na kemping, trzeba spłukać słoną wodę i coś zjeść ;)

cdn...

Pozdrawiam
Asia :)
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.09.2014 22:34

Pudelek napisał(a):
a mapa papierowa to podstawa, ja zresztą generalnie w ogóle nie mam i nie korzystam z GPS :)


My mamy zawsze i to i to, choć w Albanii okazało się, że i jedno i drugie miało błędy...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.09.2014 22:47

No, piękna relacja :D :lol: :roll:

Takie lubię :wink:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.09.2014 23:22

Lednice napisał(a):No, piękna relacja :D :lol: :roll:

Takie lubię :wink:


Miło mi :)


Po prysznicu i obiedzie jedziemy tam:
Obrazek

Trochę długo nam zeszło, liczyliśmy na podziwianie zachodu słońca z ruin Starej Himary, jednak słońce już zaszło. Mimo to spacer jest bardzo miły :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście na dziedziniec kościółka:
Obrazek

Obrazek

Morze z jednej:
Obrazek

a góry z drugiej strony:
Obrazek

Robi się ciemno, wracamy...
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo nam się podobało, musimy tu jeszcze wrócić i obejrzeć wszystko w promieniach słońca :)

cdn...

Pozdrawiam
Asia :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10900
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.09.2014 08:25

JoannaG napisał(a):Nie żałujemy, że tu przyszliśmy, jednak czuję lekki niedosyt, liczyłam, że będzie bardziej dziko ;)

no, powiem Ci że zachwycające miejsce ta plaża wśród skał za tą szutrówką, od samej drogi aż na dół, okoliczności przyrody znakomite, w sam raz trafiające w nasze gusta, dasz radę umiejscowić na mapie google :?:
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 30.09.2014 08:54

Pięknie tam jest.
My tylko przejeżdżaliśmy przez Himare i okolice jadąc do Sarandy.
Piękne fotki robisz- jaki macie sprzęt?
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.09.2014 09:51

te kiero napisał(a):
JoannaG napisał(a):Nie żałujemy, że tu przyszliśmy, jednak czuję lekki niedosyt, liczyłam, że będzie bardziej dziko ;)

no, powiem Ci że zachwycające miejsce ta plaża wśród skał za tą szutrówką, od samej drogi aż na dół, okoliczności przyrody znakomite, w sam raz trafiające w nasze gusta, dasz radę umiejscowić na mapie google :?:


Proszę bardzo :) klik :)

Nie łatwo przegapić jadą od strony Himary, bo najpierw droga przejeżdża przez ten wąwóz, który dochodzi do plaży :)


artur77 napisał(a):Pięknie tam jest.
My tylko przejeżdżaliśmy przez Himare i okolice jadąc do Sarandy.
Piękne fotki robisz- jaki macie sprzęt?


Dziękuję w imieniu swoim i męża, bo zdjęcia robimy oboje :)
Nie mamy wypasionego sprzętu, już chyba 6-letni Sony Alfa 200 z obiektywem kitowym, dodatkowo drugi obiektyw Tamron 80-210, który został nam jeszcze z poprzedniej, niecyfrowej lustrzanki :) Mamy w planach zmienić podstawowy obiektyw ale zawsze są jakieś ważniejsze wydatki...
Dodatkowo mamy jakieś plamki na matrycy, które wyszły na jaw na wakacjach i widać je na niektórych zdjęciach... :?

Pozdrawiam
Asia :)
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 30.09.2014 10:38

Trochę późno, ale również dołączam :)

Sarajewo urzekające, a w kolejce do przeczytania czeka książka B. Demick...
Niedawno zakupiłam też przewodnik po Albanii (ten sam, uwielbiam przewodniki z Rewasza) i zastanawiam się, jak tu by włączyć ten kraj do przyszłorocznych planów wakacyjnych, ale będzie trudno, bo i Chorwacji nie odpuszczę. Na razie skupiam się na Czarnogórze i BiH, ale takie piękne miejsca pokazujesz, że nachodzą mnie wątpliwości :wink:
Tyle do zobaczenia, a urlop taki krótki :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Pokręconymi drogami (prawie)dookoła Albanii. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone