Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pokręconymi drogami (prawie)dookoła Albanii.

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.10.2014 12:41

JoannaG napisał(a):
cdn...

Pozdrawiam
Asia :)


to ja poproszę o cdn, bo mi się spodobało bardzo w tej Twojej Albani
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 27.10.2014 09:35

Miło mi, że ktoś pamięta o mojej relacji :)

Przepraszam za tak długą przerwę ale jakoś ostatnio czasu bark na wszystko, dodatkowo wieczorami nadrabiam zaległości książkowo-filmowe ;)

Ale obiecuję w najbliższych dniach wrzucić kolejne odcinki, jeszcze kilka dni nam w Albanii zostało :)

Pozdrawiam
Asia :)
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2019
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 29.10.2014 15:33

JoannaG napisał(a):Ale obiecuję w najbliższych dniach wrzucić kolejne odcinki, jeszcze kilka dni nam w Albanii zostało :)


i kiedy nastąpią te "najbliższe dni" :?:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.10.2014 22:26

rysiek_r74 napisał(a):
JoannaG napisał(a):Ale obiecuję w najbliższych dniach wrzucić kolejne odcinki, jeszcze kilka dni nam w Albanii zostało :)


i kiedy nastąpią te "najbliższe dni" :?:


Dziś wieczorem ;)

Pozdrawiam
Asia :)
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2019
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 29.10.2014 22:41

JoannaG napisał(a):Dziś wieczorem ;)

Pozdrawiam
Asia :)


czekam z niecierpliwością
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.10.2014 23:27

Dzień 13, 26.08 (wtorek)

Pakujemy nasze graty i opuszczamy zatokę Livadh i kameralny kamp u Nashosa. Zatokę, która po pierwszym złym wrażeniu, z każdym kolejnym dniem przekonywała nas coraz bardziej do siebie.

Ruszmy znaną nam już, mocno pokręconą, drogą na południe w kierunku Sarandy.

Obrazek

Niewielka zatoczka tuż za Himarą, dla nas masakra ale są tacy, którzy lubią takie klimaty...
Obrazek

Zbocze porośnięte kwitnącymi agawami na przeciwko twierdzy Porto Palermo
Obrazek

I twierdza.
Obrazek

Autoportret ;)
Obrazek

Plaża w Qeparo.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A droga cały czas pokręcona...
Obrazek

Obrazek

Plaża za Lukove:
Obrazek

Obrazek

Osiołki też są oczywiście :) Ale zawsze zauważę je za późno i zdjęcia są nie ostre...
Obrazek


W temacie śmieci. Od czasu do czasu przy drodze można spotkać dzikie wysypisko, ale nie jest jakoś bardzo dużo. Bałam się, że śmieci w Albanii będzie więcej...
Obrazek

Za Lukove droga odjeżdża do wybrzeża i trochę się prostuje :)
Obrazek


W końcu dojeżdżamy do Sarandy, droga przez nią jest męką, wleczemy się niemiłosiernie... zupełnie mi się tu nie podoba... może gdybym przeszła się pod nadmorskim deptaku zmieniłabym zdanie, dzisiaj nie mamy na to ani czasu ani ochoty...
Następnie mijamy Ksamil, wrażenia wcale nie lepsze, tutaj też nie miałabym ochoty zatrzymać się na dłużej. Dużo bardziej podobały mi się Dhermi, Borsh czy Lukove... Jeśli miałabym wrócić nad albańskie morze Jońskie to tam, nie tu.

Wreszcie docieramy do dzisiejszego celu, ruiny antycznego miasta Butrint.

Obrazek

Zostawiamy samochód na płatnym parkingu, nie pamiętam już ile zapłaciliśmy. Następnie idziemy do kasy i kupujemy bilety, tutaj pierwszy raz w Albanii płacimy za dzieci, za bilety dla naszej piątki płacimy 1500lek.

W starożytności istniała tu osada iliryjska (według mitu założona przez uciekinierów z Troi), przekształcona w VII wieku p.n.e. w grecką kolonię i miasto portowe. Butrint stało się w kolejnych stuleciach ważnym ośrodkiem kultu boga Asklepiosa. W II wieku p.n.e. miasto znalazło się pod rządami Rzymu i funkcjonowało jako ważny ośrodek portowy aż do VI wieku n.e., kiedy to zostało kilkakrotnie spustoszone w okresie wielkiej wędrówki ludów. Średniowieczna historia miasta ściśle wiąże się z walkami Bizancjum z Normanami i Wenecjanami, a następnie Wenecją i Imperium Osmańskim.

W Butrincie odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów, baptysterium z VII wieku, ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku.

Moje pierwsze wrażenie jest raczej negatywne, za dużo ludzi dookoła. Nie spodziewałam się takich tłumów... W większości są to zorganizowane wycieczki, Polacy, Niemcy, Rosjanie... Pierwszy raz z opisem tego miejsca spotkałam się w relacji Kulek i teraz z zazdrością wspominam jaka mieli tu ciszę i spokój...

Przy każdym obiekcie ustawiono tabliczki z planem i opisem, również po angielsku. Ciekawe są plansze z rysunkami pokazującymi jak miasto wyglądało w poszczególnych okresach rozbudowy.

Muszę jednak przyznać szczerze i bez bicia, że nie jestem wielką fanką takich ruin, więc nie będzie opisów a jedynie zdjęcia z naszego ponad godzinnego spaceru :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie powiem, żeby mi się nie podobało ale chyba wiedząc ile zastaniemy tu ludzi (i jak dalej będzie wyglądała nasza droga tego dnia) zrezygnowałabym z odwiedzin w Butrincie... Jednak przy minimalnej liczbie innych zwiedzających miejsce to może być bardzo urokliwe...

My jedziemy dalej, a dokładniej wracamy do Sarandy. Dzisiaj żegnamy się z morzem Jońskim, bardzo dobrym miejscem na to pożegnanie będą ruiny średniowiecznej warowni Lekuresi w Sarandzie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Działa tu całkiem sporo i chyba całkiem dobra restauracja. Sądząc po ilości koszy produkują dużo śmieci ;)

Obrazek

Roztacza się stąd na miasto, zatokę oraz leżącą tuż obok grecką wyspę Korfu.

Obrazek

Obrazek

Widać też góry.
Obrazek

Zamawiamy kawę i napoje dla dzieci. Jesteśmy jedynymi klientami i mam wrażenie, że trochę kelnerowi przeszkadzamy...

Sądząc po ilości stolików w innych porach bywa tu więcej klientów ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni rzut oka na morze i ruszamy w dalszą drogę.
Obrazek


cdn...

Pozdrawiam
Asia :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 23:51

Wszystko wypalone słońcem 8)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.10.2014 08:18

jak wybiorę się jeszcze kiedyś do Albanii to będzie to urlop Waszymi śladami; jest wszystko co lubimy, no tak prawie :wink:
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2019
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 30.10.2014 09:36

ruiny całkiem nieźle wyglądają :D
widoczki z warowni też niezłe :D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 30.10.2014 11:33

ilość ludzi w Butrincie nie dziwi - to w końcu największa atrakcja historyczna kraju :D warto ponoć się tam wybrać popołudnie albo rano, kiedy nie ma jeszcze jednodniowych wycieczek autokarowych z Sarandy i okolic...

co do parkingu - tam był płatny? ja nic nie płaciłem...
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.10.2014 13:10

Lednice napisał(a):Wszystko wypalone słońcem 8)

Oj tak. Po powrocie do domu, miałam wrażenie, że bardzo zielono jest dookoła ;)

te kiero napisał(a):jak wybiorę się jeszcze kiedyś do Albanii to będzie to urlop Waszymi śladami; jest wszystko co lubimy, no tak prawie :wink:


:)
Mam nadzieję, że miejsca, które odwiedzimy w ostatnie dni też się spodobają :)

rysiek_r74 napisał(a):ruiny całkiem nieźle wyglądają :D
widoczki z warowni też niezłe :D


Zdjęcia bez tłum, więc ruiny prezentują się dobrze ;)
Widok z warowni bardzo nam się podobał, wystarczy zjechać z głównej drogi kilkaset metrów a na prawdę warto :D

Pudelek napisał(a):ilość ludzi w Butrincie nie dziwi - to w końcu największa atrakcja historyczna kraju :D warto ponoć się tam wybrać popołudnie albo rano, kiedy nie ma jeszcze jednodniowych wycieczek autokarowych z Sarandy i okolic...

co do parkingu - tam był płatny? ja nic nie płaciłem...


My niestety nie mogliśmy być ani wcześniej ani później, czego żałowałam...
Co do parkingu to głowy nie dam, ale pamiętam jakiegoś gościa, który wyglądał na parkingowego i pokazywał nam gdzie mamy zaparkować. I wydaje mi się, że mąż mu coś płacił, ale ja odeszłam z dziećmi...

Pozdrawiam
Asia :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.10.2014 22:12

Szereg miejsc Twojej trasy po Albanii pokrywa się z moimi.
Miło popatrzeć. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 31.10.2014 09:45

Franz napisał(a):Szereg miejsc Twojej trasy po Albanii pokrywa się z moimi.
Miło popatrzeć. :)

Pozdrawiam,
Wojtek


Miło mi :)

Zapraszam na kolejne odcinki. Wydaje mi się, że miejsc, które odwiedzimy w ostatnich dniach, na swojej trasie nie miałeś, przynajmniej według mapki, którą zamieściłeś w relacji.

Pozdrawiam
Asia :)
jo-asia
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jo-asia » 31.10.2014 19:05

Ja też nie płaciłam, jedynie jakiś chłopaczek, który rzucał nazwiskami Lewandowski, Błaszczykowski :wink: próbował sprzedawać jakieś bransoletki.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 31.10.2014 19:45

ha, do mnie przyszedł taki sam, może nawet ten sam :D mocno się zawiódł, bo polskich piłkarzy to ja mam w... wiadomo czym ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Pokręconymi drogami (prawie)dookoła Albanii. - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone