Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pokręconymi drogami (prawie)dookoła Albanii.

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
jo-asia
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jo-asia » 21.09.2014 08:58

JoannaG napisał(a):
Lednice napisał(a):Natomiast zabudowywanie nadmorskich miejscowości apartamentowcami (przejeżdżając przez niektóre miejscowości nie mogłam zrozumieć, jak można wśród tego betonu spędzać wakacje...), zależakowanie każdego skrawka plaży już niekoniecznie... trudno na wybrzeżu Jońskim znaleźć dziką plażę, wszędzie prowadzą asfaltowe drogi, stawiają bary, rozkładają leżaki. Tego typu dzikości trochę nam brakowało...


Potwierdzam, to niestety nie są dobre zmiany i za kilka lat mogą tego żałować, bo nie będą do nich przyjeżdżać bogatsi turyści, szukający ciszy, spokoju i przyzwyczajeni do innych standardów.
Albania jako państwo bardzo stawia na turystykę, a na razie z taką ofertą przyciąga Macedończyków, Bułgarów i Polaków - kokosów raczej z tego nie będzie :|
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.09.2014 09:25

po naszej krótkiej tegorocznej wizycie na płn. Albanii (miało być min. 1-2 noclegi), jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek... tym bardziej z dziećmi, podziwiam (na nas, a szczególnie na żonie zrobiła bardzo złe wrażenie);
oczywiście miejsca które pokazuje bardzo ładne, szczególnie uliczka w Szkodrze i Kruja...
mimo wszystko mnie tam ciągnie, żonę już nie bardzo
jo-asia
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jo-asia » 21.09.2014 09:35

te kiero napisał(a):jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek... tym bardziej z dziećmi, podziwiam


Ale dlaczego właściwie?
to jest normalny, cywilizowany kraj z drobnymi "smaczkami".
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.09.2014 12:10

jo-asia napisał(a):
Potwierdzam, to niestety nie są dobre zmiany i za kilka lat mogą tego żałować, bo nie będą do nich przyjeżdżać bogatsi turyści, szukający ciszy, spokoju i przyzwyczajeni do innych standardów.
Albania jako państwo bardzo stawia na turystykę, a na razie z taką ofertą przyciąga Macedończyków, Bułgarów i Polaków - kokosów raczej z tego nie będzie :|


Bułgarów prawie nie widziałem, Macedończyków to tylko z regionów, gdzie mieszkają Albańczycy. Polaków oczywiście mnóstwo, ale z zagranicy to głównie Włosi (nie Albańczycy tam pracujący, ale prawdziwi Włosi, czujący się jak u siebie), masy Niemców, sporo Hiszpanów i Francuzów. Tak więc turyści z bogatszej części Europy już są i to wcale nie mało.

po naszej krótkiej tegorocznej wizycie na płn. Albanii (miało być min. 1-2 noclegi), jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek..

północna część Albanii jest bardziej dzika i burdelowata niż południowa. Tak więc jeśli ktoś "przeżył" północ, to tym bardziej "przeżyje" południe.

Po powrocie najbardziej bawiły mnie pytania rodziny i niektórych znajomych, którzy z wypiekami na twarzy chcieli się dowiedzieć, jak to jest w tej "strasznej" Albanii - niektórym naprawdę się wydaje, że to jakaś Afryka albo środek wojny :D
jo-asia
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jo-asia » 21.09.2014 12:12

Pudelek napisał(a):Bułgarów prawie nie widziałem, Macedończyków to tylko z regionów, gdzie mieszkają Albańczycy. Polaków oczywiście mnóstwo, ale z zagranicy to głównie Włosi (nie Albańczycy tam pracujący, ale prawdziwi Włosi, czujący się jak u siebie), masy Niemców, sporo Hiszpanów i Francuzów. Tak więc turyści z bogatszej części Europy już są i to wcale nie mało.



No patrz, a ja przez 3 tygodnie ANI JEDNEGO Niemca nie widziałam, Francuza i Hiszpana takoż.
Włochów z 2 rodziny, i jeden samochód na angielskich numerach.
Bułgarów na południu było sporo.
No i mnóstwo "Szwajcarów" 8)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.09.2014 12:18

Niemców widziałem na południu, w okolicach Ksamil, do tego np. w Gjirokastrze. Oczywiście, jak w przypadku Włochów, mówię o Niemcach, a nie Albańczykach na niemieckich blachach ;) Włosi na kempingu w Ksamil stanowili główną nację obok tej mówiącej po polsku... tyle, że znacznie głośniejszą ;)
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 21.09.2014 13:02

Pudelek napisał(a):
jo-asia napisał(a):
Potwierdzam, to niestety nie są dobre zmiany i za kilka lat mogą tego żałować, bo nie będą do nich przyjeżdżać bogatsi turyści, szukający ciszy, spokoju i przyzwyczajeni do innych standardów.
Albania jako państwo bardzo stawia na turystykę, a na razie z taką ofertą przyciąga Macedończyków, Bułgarów i Polaków - kokosów raczej z tego nie będzie :|


Bułgarów prawie nie widziałem, Macedończyków to tylko z regionów, gdzie mieszkają Albańczycy. Polaków oczywiście mnóstwo, ale z zagranicy to głównie Włosi (nie Albańczycy tam pracujący, ale prawdziwi Włosi, czujący się jak u siebie), masy Niemców, sporo Hiszpanów i Francuzów. Tak więc turyści z bogatszej części Europy już są i to wcale nie mało.

po naszej krótkiej tegorocznej wizycie na płn. Albanii (miało być min. 1-2 noclegi), jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek..

północna część Albanii jest bardziej dzika i burdelowata niż południowa. Tak więc jeśli ktoś "przeżył" północ, to tym bardziej "przeżyje" południe.

Po powrocie najbardziej bawiły mnie pytania rodziny i niektórych znajomych, którzy z wypiekami na twarzy chcieli się dowiedzieć, jak to jest w tej "strasznej" Albanii - niektórym naprawdę się wydaje, że to jakaś Afryka albo środek wojny :D


Heh, nas też pytali przed wyjazdem czy się nie boimy tam jechać. Niektórym ludziom sama nazwa państwa Albania już kojarzy się z Talibami i terrorrem. :)
Potwierdzam, północ kraju jest bardziej dzika i raczej mniej zagospodarowana niż południe. Zwiedziliśmy głównie od Vlore do Sarandy, samo wybrzeże plus miasto Berat.
Mój 500 post na forum)))) :wink:
JoannoG, zdjęcia piękne, czekam z niecierpliwością na c.d.n.
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 21.09.2014 13:57

jo-asia napisał(a):
te kiero napisał(a):jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek... tym bardziej z dziećmi, podziwiam


Ale dlaczego właściwie?
to jest normalny, cywilizowany kraj z drobnymi "smaczkami".


Też jestem ciekawa dlaczego :)
Dla mnie południe dużo ładniejsze i ciekawsze niż północ...

W temacie obcokrajowców to najwięcej było Polaków, poza tym dużo Niemców, ich sporo na kempingach i najczęściej terenówkami, terenowymi kamperami itp. Poza tym trochę Włochów, Francuzów, Bułgarzy, Rumunii, pozostałe narodowości prawie niewidoczne dla nas były.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 21.09.2014 14:06

JoannaG napisał(a):
jo-asia napisał(a):
te kiero napisał(a):jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek... tym bardziej z dziećmi, podziwiam


Ale dlaczego właściwie?
to jest normalny, cywilizowany kraj z drobnymi "smaczkami".


Też jestem ciekawa dlaczego :)
Dla mnie południe dużo ładniejsze i ciekawsze niż północ...

nie chcę się na ten drażliwy temat rozpisywać, by nie zaburzyć relacji
chodzi o wszędobylskie odpady
odwiedziliśmy kilka miejsc i niestety wszędzie był z tym duży problem
rozumiem, że w PL również gdzieniegdzie jest z tym duży problem, jednak nie tak rzucający się w oczy
oczywiście Ksamil i Sarande pozostają na liście życzeń :D , ale wjadę tam raczej od strony greckiej, bo przecież:
Pudelek napisał(a):północna część Albanii jest bardziej dzika i burdelowata niż południowa. Tak więc jeśli ktoś "przeżył" północ, to tym bardziej "przeżyje" południe.
i mam nadzieję, że to się sprawdzi :D
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 21.09.2014 15:30

te kiero napisał(a):
JoannaG napisał(a):
jo-asia napisał(a):
te kiero napisał(a):jestem pod wrażeniem osób, jadących dalej w głąb Albanii na min wypoczynek... tym bardziej z dziećmi, podziwiam


Ale dlaczego właściwie?
to jest normalny, cywilizowany kraj z drobnymi "smaczkami".


Też jestem ciekawa dlaczego :)
Dla mnie południe dużo ładniejsze i ciekawsze niż północ...

nie chcę się na ten drażliwy temat rozpisywać, by nie zaburzyć relacji
chodzi o wszędobylskie odpady
odwiedziliśmy kilka miejsc i niestety wszędzie był z tym duży problem
rozumiem, że w PL również gdzieniegdzie jest z tym duży problem, jednak nie tak rzucający się w oczy
oczywiście Ksamil i Sarande pozostają na liście życzeń :D , ale wjadę tam raczej od strony greckiej, bo przecież:
Pudelek napisał(a):północna część Albanii jest bardziej dzika i burdelowata niż południowa. Tak więc jeśli ktoś "przeżył" północ, to tym bardziej "przeżyje" południe.
i mam nadzieję, że to się sprawdzi :D

Zgadzam się z tymi odpadami...ilości są przeogromne...Wracając z Sarandy autokarem do Vlore po drodze widzieliśmy w przydrożnych rowach całe "góry" śmieci zjadanych m.in. przez krowy, gnijących, śmierdzących do w.............ów.
Co na to WWF?
Już widzę miejsce na dochodowy biznes dla firm sprzątających z PL- Pimp my Albania))))
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 21.09.2014 15:36

Strażnik tunelu? :wink:
Załączniki:
039.JPG
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 21.09.2014 15:45

Ja się obawiałam, że śmieci będzie więcej ;) według mnie nie było tak źle. Owszem przy drogach zdażały się dzikie wysypiska ale plaże czy miasteczka były czyste, śmieci raczej nie było. Podczas naszego ostatniego pobytu nad Bałtykiem widziałam więcej śmieci niż na plażach nad morzem Jońskim ;)

anakin napisał(a):Strażnik tunelu? :wink:

Faktycznie :D nie widziałam go wcześniej :D
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 21.09.2014 16:20

JoannaG napisał(a):W temacie obcokrajowców to najwięcej było Polaków, poza tym dużo Niemców, ich sporo na kempingach i najczęściej terenówkami, terenowymi kamperami itp. Poza tym trochę Włochów, Francuzów, Bułgarzy, Rumunii, pozostałe narodowości prawie niewidoczne dla nas były.


Ja w Himare jeszcze widzialem sporo Wégrów, Slowaków i Kosowarów
jo-asia
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) jo-asia » 21.09.2014 17:23

JoannaG napisał(a):Ja się obawiałam, że śmieci będzie więcej ;) według mnie nie było tak źle. Owszem przy drogach zdażały się dzikie wysypiska ale plaże czy miasteczka były czyste, śmieci raczej nie było.


Mam takie sam spostrzeżenia.

Kosowarów sporo, ale nie biorę pod uwagę, w końcu to ich macierz.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.09.2014 18:54

ja też spodziewałem się, że śmieci będzie więcej... syf to jednak na Bałkanach podstawa (poza, oczywiście Chorwacją, ale jak dla mnie to Bałkany tylko geograficzne). Na serbskiej, bułgarskiej czy macedońskiej prowincji również za czysto nie jest, więc w Albanii powinno być jeszcze więcej. A było... w sumie ciut więcej niż na standardy ogólnobałkańskie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria



cron
Pokręconymi drogami (prawie)dookoła Albanii. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone