Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podróże w obszarze Schengen po 1.01.2008.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 20.12.2007 22:53

Chwila jest wielka. Pamiętam mój niepokój przy pierwszym wjeździe do Włoch z Austrii - bez zatrzymywania się! - że zaraz zobaczę w lusterku policję i zaczną się kłopoty. My jesteśmy dziećmi tamtej epoki. Dla mojego dziecka to będzie normalność i oczywistość. Nie będzie odczuwał niepokoju ...
Najmocniejsze granice są w naszej psychice.
A nawiasem mówiąc - kupuję tezę o tajnej III WŚ :wink:
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 21.12.2007 17:04

I ważne! Za brak dokumentów -grzywna.
,, Posiadania paszportu lub dowodu osobistego jest konieczne do potwierdzenia tożsamości. Straż graniczna oraz policja każdego państwa Schengen ma prawo wylegitymować Polaków w dowolnym miejscu. W przypadku braku wymaganych dokumentów policja lub strażnicy graniczni mogą sprawdzanego turystę na posterunek i czekać tam na potwierdzenie tożsamości. Za brak dokumentów grożą również bardzo wysokie grzywny, sięgające nawet do kilku tysięcy euro. ''
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 21.12.2007 19:33

Zobaczcie, ile ludzi cieszyło się w Cieszynie :)
Obrazek

I jak władze szlaban piłowały:)
Obrazek
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 24.12.2007 12:03

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zwrócił uwagę, że rozszerzeniu swobody ruchu osobowego wewnątrz Unii Europejskiej towarzyszy umacnianie zewnętrznej granicy strefy Schengen.
- Wszędzie w Europie w tych dniach otwiera się na nowo stare drogi i przerzuca mosty przez linie podziału. Na młodej granicy między Słowenią i Chorwacją mamy coś zupełnie przeciwnego - wskazuje gazeta.

- W ostatnich miesiącach rozebrano tam dziesiątki mostów przez graniczne rzeczki Sotlę i Kolpę. Nowe betonowe zapory i płoty czynią z dróg ślepe zaułki. W ten sposób zamknięto 115 tras, po których można było przemykać się przez granicę - pisze "SZ". - Wiele tych mostów nadawało się do rozbiórki lub stanowiło nawet zagrożenie dla życia. Ponadto były wykorzystywane przez kryminalistów i handlarzy ludźmi - powiedział gazecie rzecznik słoweńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Drago Menegalija.

Jak przypomina "SZ", dopiero po ogłoszeniu przez Słowenię i Chorwację niepodległości w 1991 roku lokalni mieszkańcy uświadomili sobie, że żyją przy granicy.

- Teraz Chorwaci i Słoweńcy mogą podróżować do sąsiadów tylko przez 60 przejść granicznych. Ku - niezadowoleniu UE, istnieje jeszcze kilka bram bez nadzoru. Okoliczni mieszkańcy otrzymują klucze, by przechodzić przez granicę - informuje niemiecki dziennik.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 03.01.2008 11:06

Mam już pierwsze doświadczenia z przejazdu przez otwarte granice... Wjazd do Czech 27/12 (Kudowa) cisza i spokój :) Powrót 01/01 - zaraz za otwartymi bramkami kontrola SG, zatrzymywali samochody co chwilę, tzn. ktoś ruszał, a następny już był zatrzymywany. W sumie na odcinku Kudowa - Nysa stały 4 potrole SG i przy każdym trwała kontrola.
pozdr
Jonas201
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 09.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jonas201 » 05.01.2008 23:33

Ja przekraczam granice Niemiec trzy razy w tygodniu sluzbowym autem.Przejscie graniczne Gubinek.Te polowania policji niemieckiej na auta z tablicami polskimi i ciagle kontrole dokumentow i ladunku to czysta paranoja.W dniu zniesienia kontroli granicznej a wlasciwie w godzinie zero tez przekraczalem granice w Gubinku.Nie bylo tu zadnych fajerwerkow i zadnych oznak radosci.Na przejsciu o godzinie zero funkcjonariusze obu sluzb podali sobie rece i wspolnie zniesli barierke .Mijajac ich pomachalem im reka.Zero reakcji.Po prostu stala grupa ludzi niepotrzebnych ktorym bardzo skaplikowalo sie zycie.W ocenie osoby ktora ma kontakt codzienny z slozbami kontrolnymi to zniesienie kontroli granicznej nic nie dalo bo spowodowalo to lawine kontroli wtornych.Natomiast jako zwykly obywatel popieram integracje panstw Uni i zniesienie wszelkich utrudnien w przemieszczaniu sie ich mieszkancow.Pozdrawiam. 8)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 06.01.2008 01:41

Może po jakimś czasie wszystko się nieco uspokoi. Wszystko co nowe, zawsze budzi emocje. A swoją drogą, skoro ja czuję zdziwienie, że mogę tak ot wjechać do Niemiec, to co Oni muszą czuć tyle lat karmieni dowcipami o Polakach. Uprzedzenia i stereoptypy tkwią w nas głęboko.
Za 3 tyg będę testował Schengenlandię na własnej skórze - zdam relację :)
horas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 15.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) horas » 15.02.2008 10:56

witam,
przeczytalem caly ten watek od deski do deski (tak mi sie przynajmniej wydaje :) ) ale nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie...
otoz, planuje urlop w tym roku na wybrzezu chorwackim...tylko teraz tak..czy wjade do CRO na nowy dowod osobisty ?? czy nie bede mial problemow np. z zameldowaniem ?? Wiem ze CRO nie jest w shengolandii...takze powinienem miec paszport...ale ?? No wlasnie, czy jest jakies ale ??
prosze zyczliwych userow tego zacnego forum o info :)
pozdr.
horas

ok, sorki, juz znalazlem info ze mozna na nowy dowod spokojnie wjechac do CRO :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.02.2008 15:10

znalazlem info ze mozna na nowy dowod spokojnie wjechac do CRO

Możesz podać link do tego przepisu,bo nie jestem przekonany że do wjazdu do Cro wystarczy dowód :?:(oczywiście zgodnie z przepisami)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.02.2008 17:11

szaki17 napisał(a):...Możesz podać link do tego przepisu,bo nie jestem przekonany że do wjazdu do Cro wystarczy dowód :?:(oczywiście zgodnie z przepisami)

Article 3

In addition to a valid travel document, nationals of the following States may enter the Republic of Croatia with a valid identity card or a document confirming their identity and nationality issued by competent bodies of their respective States:

European Union Member States, States Signatories to the Schengen Agreement, Principality of Andorra, Principality of Liechtenstein, Principality of Monaco, Republic of San Marino, Swiss Confederation, Vatican City State.


www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151#pocdrz
i tym linkiem myślę, że zakończymy never ending story pt. "czy można na dowód czy nie można" :wink:
kondzio
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 12.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kondzio » 17.02.2008 18:23

ze strony informatycznej chorwacji

Chorwacja - porady dotyczące wyjazdu
DOKUMENTY - każdy podróżny powinien posiadać ważny paszport lub inny dokument, uznany w umowach międzynarodowych; dla obywateli niektórych państw również dowód osobisty (dokument, który poświadcza tożsamość i obywatelstwo legitymującego się). Przy wjeżdzie do Chorwacji samochodem należy posiadać ważny dowod rejestracyjny i ubezpieczenie OC

KLIMAT - W Chorwacji panuje klimat umiarkowany.Wybrzeża to klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, minimalna ok. 20. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą.

WIZA - Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni. Od 1 sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje rozporządzenie rządu w sprawie systemu wizowego, które m.in. zezwala obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego.

ZDROWIE - bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie - tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc ambulatoryjna (wypadek, zasłabnięcie). Dotyczy to wyłącznie opieki lekarskiej - bez kosztów leków, recept, pobytu w ośrodku medycznym itp.

KUCHNIA - turyści odwiedzający Chorwację powinni koniecznie spróbować specjalności tutejszej kuchni. Każdy region jest znany z innych przysmaków. Wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku oczywiście królują owoce morza. Dużą popularnością ciszą się małże w sosie czosnkowym. Warto spróbować sera w oliwie i wędzonej szynki w białym winie z truflami. Za chorwacki delikates uchodzą również sery owcze, szczególnie te wyrabiane na wyspie Pag - paśki sir. Dodać do tego trzeba specjalnie wędzoną, a następnie suszoną szynkę, zwaną prśut, którą podaje się jako wykwintną przystawkę do obiadu. Natomiast na wyspach dalmatyńskich jako przystawkę podaje się specjalnie marynowane ryby. Oprócz tradycyjnych restauracji z kuchnią narodową, w Chorwacji istnieje bardzo dużo barów szybkiej obsługi i pizzeri.

pozdrov Piotr
astropl
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) astropl » 20.02.2008 11:20

niezawodny napisał(a):W/w artykuł nie napawa optymizmem jeśli chodzi o Chorwację - Słoweńcy burzą mosty bądź ustawiają zasieki na granicy z HR :(
W związku z tym spodziewam się korków na granicach HR ze Słowenią i z Węgrami w drodze powrotnej z Chorwacji - bo wtedy każdy wyjeżdżający z HR będzie bardzo dokładnie kontrolowany z uwagi na wjazd do UE.
Natomiast nic nie powinno się zmienić przy wjeździe do HR bo jak zauważyłem UE nie interesuje się tymi, którzy ją opuszczają (= kontrola jest minimalna) a Chorwaci wiadomo; "dober dan!" i "sretan put!" :)


O ile się nie mylę, powinien być osobny pas odpraw dla obywateli państw UE, więc nie powinno być chyba tak źle. Ja przed chwilą rozmawiałem z informacją Straży Granicznej RP, bo będę wracał latem z Chorwatką i poinformowano mnie, że niestety będę musiał skorzystać w tej sytuacji z pasa dla Chorwatów.

Pozdrav!
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 26.02.2008 12:05

Piotrek_B napisał(a):www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151#pocdrz
i tym linkiem myślę, że zakończymy never ending story pt. "czy można na dowód czy nie można" :wink:

Piotrek, ale nie każdy zna angielski więc powiedzmy to "otwartym kodem" ostatni już raz: Republika Chorwacji na podstawie własnych przepisów, zacytowanych powyżej akceptuje dla podróżnych z UE dowód osobisty na równi z paszportem. Wiele osób sprawdziło to już wielokrotnie w praktyce. Amen.
Kto chce bierze paszport a kto chce bierze nowy dowód osobisty.
Niedawno czytałem informację na forum, że ktoś w zeszłym roku przełożył wyjazd do HR o 2 tygodnie tylko dlatego bo mu się ważność paszportów skończyła i postanowił zaczekać na wyrobienie nowych. W efekcie pojechał do HR w szczycie sezonu zamiast na jego początku. Cóż, stara maksyma mówi, że nieznajomość prawa szkodzi.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.02.2008 18:08

niezawodny napisał(a):...Piotrek, ale nie każdy zna angielski więc powiedzmy to "otwartym kodem" ...

Mój angielski też jest cieniutki ale wydawało mi się, że to zacytowane słownictwo idzie przetłumaczyć "intuicyjnie" :wink:
niezawodny napisał(a):....więc powiedzmy to "otwartym kodem" ostatni już raz: .....

Oj Niezawodny, Niezawodny tyle lat już jesteś na tym forum i jeszcze w takie bajki wierzysz, że nie padnie "naście" razy pytanie o dowód i paszport (pomimo szczegółowego wyjaśnienia czarno na białym) :?: :lol: :lol: :lol:
Pozdrav
AdamBo
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBo » 27.02.2008 00:24

niezawodny napisał(a):
Piotrek_B napisał(a):www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=151#pocdrz
i tym linkiem myślę, że zakończymy never ending story pt. "czy można na dowód czy nie można" :wink:

Piotrek, ale nie każdy zna angielski więc powiedzmy to "otwartym kodem" ostatni już raz: Republika Chorwacji na podstawie własnych przepisów, zacytowanych powyżej akceptuje dla podróżnych z UE dowód osobisty na równi z paszportem. Wiele osób sprawdziło to już wielokrotnie w praktyce. Amen.
Kto chce bierze paszport a kto chce bierze nowy dowód osobisty.
Niedawno czytałem informację na forum, że ktoś w zeszłym roku przełożył wyjazd do HR o 2 tygodnie tylko dlatego bo mu się ważność paszportów skończyła i postanowił zaczekać na wyrobienie nowych. W efekcie pojechał do HR w szczycie sezonu zamiast na jego początku. Cóż, stara maksyma mówi, że nieznajomość prawa szkodzi.


W związku z tym że pierwszy raz w te wakacje jadę do chorwacji dzwoniłem do Ambasady Chorwacji w Polsce, i miły kobiecy głos powiedział mi, że drogą lądową wjeżdżamy na nowy dowód osobisty. co do dzieci to w zeszłym roku obowiązywały paszporty, w tym miła pani nie była pewna czy coś się zmieniło.[/b]
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Podróże w obszarze Schengen po 1.01.2008. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone