Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.08.2019 18:22

Rysiu200 napisał(a):Dzieki za obszerny wpis, Smoki.
Ja się skłaniam do Takacata, bo to jest male i poreczne. Potrzebuje mniejszy silnik niż normalny ponton. Ja to zobaczyłem pierwszy raz w Cro teraz w wakacje, jak taki 3,4 m z Yamaha 9,9 ciągnal wake’a. To naprawdę fajnie pływa i łatwo wchodzi w ślizg. Stad pomysl na taki, tylko 3,8 ze względu na rodzine. Ja wiem, ze Wy pływacie pontonami bardzo daleko w Cro po morzu, ale ja nie wiem czy tak będę plywal.


Nie piszę że sprzęt jest do niczego i nie jest dobry. Jednak na nartach zjazdowych nie uprawiasz lotów narciarskich. Pokazany sprzęt jak na moje oko nadaje się wyśmienicie do pływania po "lodowisku". Nie widzę go na za falowanym Jadranie.

Rysiu200 napisał(a):My rok temu zrobiliśmy Voditejl Brodice i na dlugie przeloty czarterujemy jacht (poza sezonem)– w tym roku mielismy Bavarie 49 - kawał jachtu - 12 os, 15,5m - 13 ton.


Skoro sam pływałeś w Chorwacji dobrze wiesz jak szybko i w jakich godzinach zmienia się tafla wody z lodowiska na metrowe szybkie bałwany.


Rysiu200 napisał(a): A to, to ma być raczej przybezna zabawka w wakacje, raczej sporadycznie na wyplyniecia dalej. Ma sluzyc tez w PL na srodladziu do ciągania


Na wodzie , a szczególnie na Jadranie nie ma czegoś takiego jak przybrzeżna zabawka, sporadyczne wypłynięcie...... Masz mieć na pokładzie Benzynę , wodę , kapoki dla całej załogi , telefon. Zupełne minimum - Tego tam nie włożysz- nie zabierając na wodę narażasz całą załogę. I jeszcze raz nie moje lecz prawdziwych wilków morskich: WODA NIE WYBACZA BŁĘDÓW!

W tym roku, w tym temacie kilka stron w tył opisywałem rodzinę której musieliśmy pomóc. Rodzinie która wypłynęła tylko dwa może trzy kilometry od swojego zakwaterowanie na plażę i z powodu awarii silnika nie mogli tego zrobić.

Rysiu200 napisał(a): i nie chce wszędzie tego targac na przyczepie podlodziowej. Takie cos to nie tylko wygoda i jakośc pływania, ale poręcznośc tez ma znaczenie. Tym bardziej, ze my śpimy na campingach i to ma się zmiescic do Campera lub przyczepy campingowej, wiec nie ma już miejsca na haku jeszcze na łódź.
Ale może sie myle, może temat zażre i faktycznie będziemy weryfikować. Motor 20KM chyba styknie na łodź tez? Mam jeszcze czas na przemyślenia, bo to na przyszly rok.


Ja to rozumiem, kluczowe słowo to kompromis! A na pierwszym miejscu bezpieczeństwo załogi!

Ja też kiedyś zaczynałem: Auto + mała przyczepka; Auto + przyczepa kempingowa ,a w niej ponton 3,20 i 15 konny silnik; Auto + motorówka i mieszkanie na kwaterach - teraz. :oczko_usmiech: W planach, kiedyś .... Kamper z łodzią na haku. :hut:

Rysiu200 napisał(a):Hm, zabiles trochę ćwieka. Co to jest za łódka która masz?
Pozdrosy.


Kontra 450

Obrazek
Rysiu200
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 21.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysiu200 » 22.08.2019 20:44

Smoki,
Kawał łodzi, profeska. Rozumiem Twój punkt widzenia, ale mi nie to o chodzi. Czy dobrze z Twojej wypowiedzi odnoszę wrażenie, że oprócz motorówki nic na Cro nie nadaje? Ale mniejsza z tym... Nie o tym miało być.
Ok, będę obwąchiwał temat dalej - poczytam jeszcze o Suzuki. Zasadniczo z tego co widzę, to wszyscy użytkownicy japońskich silników są zadowoleni.
Pozdrawiam.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 22.08.2019 21:23

smoki3 napisał(a):Auto + motorówka i mieszkanie na kwaterach - teraz.


Czyli co roku, powiedzmy na sezon, ciągniesz ten zestaw do Cro ? Jeśli tak, to jakim samochodem - jeśli możesz napisać. Bo taka łódź + przyczepa pewno swoje waży ... ?

pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.08.2019 07:32

Rysiu200 napisał(a):Smoki,
Kawał łodzi, profeska. Rozumiem Twój punkt widzenia, ale mi nie to o chodzi. Czy dobrze z Twojej wypowiedzi odnoszę wrażenie, że oprócz motorówki nic na Cro nie nadaje? Ale mniejsza z tym... Nie o tym miało być.
Ok, będę obwąchiwał temat dalej - poczytam jeszcze o Suzuki. Zasadniczo z tego co widzę, to wszyscy użytkownicy japońskich silników są zadowoleni.
Pozdrawiam.


Apsolutnie nie, ponton jest jak najbardziej OK. Wiem tylko jak sprawa potoczy się dalej gdy załapiecie bakcyla pływania - mały, większy, jeszcze większy mocniejszy, inny .... Mieliśmy to samo, mamy to samo.. :D Ja na jakiś czas znalazłem i mam satysfakcję. :mrgreen:
Uważam, że ten "Katamaran" który wskazałeś po prostu na wody Jadranu się nie nadaje. Brak dziobu do pokonywania fal, "płytkość" podłogi.Zalety do pływania po jeziorze lecz nie na morze. Czy ten sprzęt ma certyfikat morski?

Pozdrawiam M.

majkik75 napisał(a):
smoki3 napisał(a):Auto + motorówka i mieszkanie na kwaterach - teraz.


Czyli co roku, powiedzmy na sezon, ciągniesz ten zestaw do Cro ? Jeśli tak, to jakim samochodem - jeśli możesz napisać. Bo taka łódź + przyczepa pewno swoje waży ... ?

pozdrawiam, Michał


Nic wyszukanego, zależało mi by zestaw nie przekraczał 3500DMC. Aby łódka była w miarę lekka dla wygodnego slipowania w dwie osoby oraz dzielna na wodzie. Jak najbardziej podobna nautycznie do Rib-a ponieważ wywodzę się z pływania pontonem. A jest to inne pływanie niż jachtem (nawet małym) motorowym czy żaglówką.
Ta łódka waży niecałe 300 kilo + silnik 70 kilogramów + benzyna, kamizelki, liny, osprzęt do łodzi pewnie razem do 100 kg. Czyli razem z zatankowanym zbiornikiem paliwa masa na przyczepie nie przekracza brutto 500 kilogramów.
Dzięki temu nie muszę zmieniać samochodu na wakacje i ten który mam wystarcza. Co nie znaczy że nie można wymienić na inny, nowy, z napędem 4x4, lepszy i takie tam bzdury :P Czyli zwykłe dziesięcioletnie Mondeo 1,8 / 125 kucyków. Co ciekawe w tym roku spalanie na wakacjach wyszło mi z przyczepką 6,89 litra ropy na sto kilometrów. Jadąc autostradami 80-100km/h.


pozd.M.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.08.2019 08:48

Dzięki za odpowiedź :)

Ciekawy jestem, czy taki zestaw, można byłoby gdzieś "przechować" na miejscu ... ? Czyli ile np kosztowałoby na wodzie, gdzieś w porcie, lub na przyczepie, gdzieś na parkingu / u kogoś ... ?

pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.08.2019 08:54

majkik75 napisał(a):Dzięki za odpowiedź :)

Ciekawy jestem, czy taki zestaw, można byłoby gdzieś "przechować" na miejscu ... ? Czyli ile np kosztowałoby na wodzie, gdzieś w porcie, lub na przyczepie, gdzieś na parkingu / u kogoś ... ?

pozdrawiam, Michał



Jak najbardziej są przechowalnie na ladzie i na wodzie. Dużo ich widziałem w okolicach Murter, Tisno, Betina. Co do cen takiej usługi, to nie mam pojęcia niestety.

pozdrawiam M.
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 23.08.2019 09:13

Nas to co prawda nie dotyczy bo raczej wolimy być mobilni, nawet kosztem dzielności i pakujemy się tak
ponton w boxie
box.jpg



silnik
mot.jpg


Ale w miasteczku gdzie jeździmy widziałem prywatny suchy dok
http://gumicentarpirovac.hr/suhi-vez/
i nawet jak widać cena nie zabija
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 23.08.2019 09:30

baska napisał(a):Nas to co prawda nie dotyczy bo raczej wolimy być mobilni, nawet kosztem dzielności i pakujemy się tak
ponton w boxie

Pomysł dobry ale mój waży 45kg i nie bardzo wyobrażam sobie dźwignąć go na taką wysokość... :roll:
Rysiu200
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 21.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysiu200 » 23.08.2019 11:14

@Smoki: Nie sądze, aby miał coś więcej niż "D".
@baska: Co to za ponton? Fajnie, ze się mieści do boxa.

Swoją drogą, bo rozważam jeszcze ew Yam380S, i szukam czy ma kategorię morską, ale nie znalazłęm żadnego info. Ktoś coś wie?
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 23.08.2019 11:15

Mój ponton też tyle ważył i lądował na dachu, obok boksu. Sam go tam byłem w stanie wrzucić, choć łatwiej było z pomocą żony i córki.
Można odwrócić pakowanie - ponton do bagażnika, do boksu torby, walizki, itp.

----------------------
Silnik 20hp - polecam SUZUKI 20AS, jest najlżejszy i najmniejszy w klasie.
Odradzam taki katamran do Chorwacji (chociaż ma kat "C" wg sprzedawcy), chyba, że to będzie jedyny możliwy kompromis. Wtedy uwaga na ograniczenia możliwosci takiego pływadła na morzu. A z załogą 2+4 nie bardzo sobie wyobrażam, chyba, że przepłynięcie w poprzek osłoniętej zatoki.
Dla mnie kompromisem był Honwave 38iE airmata z Suzuki 20AS - nie było do przewożenia kolejnej dużej paczki z podłogą. Silnik do bagażnika, ponton na dach, klamoty pontonwoe do boksu. A w samochodzie 5 os + pies.

-----
Sugeruję jednak sukcesywnie przeczytać ten cały post - wszystkie te dylematy były omawiane wielokrotnie, wiel osób dzieliło sie doświadczeniami.

-----
Przechowywanie w Chorwacji jest proste, ocyzwiście przy takich rozamiarach wyłącznie na ladzie, nie na wodzie. Wiele suchych marin, ceny bodajże od 70 EUR/mb łódki. Często z serwisem silnika. Można też zostawić sprzęt u znajomego gospodarza.
Wozić łódkę jest sens jak w Polsce też się ją wykorzysta, albo chce się przy niej dłubać.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 23.08.2019 11:17

Rysiu200 napisał(a):@Smoki: Nie sądze, aby miał coś więcej niż "D".
@baska: Co to za ponton? Fajnie, ze się mieści do boxa.

Swoją drogą, bo rozważam jeszcze ew Yam380S, i szukam czy ma kategorię morską, ale nie znalazłęm żadnego info. Ktoś coś wie?


ma kat "C"
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 23.08.2019 11:33

Rysiu200 napisał(a):@baska: Co to za ponton? Fajnie, ze się mieści do boxa.


Bark BN-390S

plywanie-pontonem-w-chorwacji-t14035-8010.html#p1914420

plywanie-pontonem-w-chorwacji-t14035-9030.html#p2018072

plywanie-pontonem-w-chorwacji-t14035-9630.html#p2090394

Przed ewentualnym zakupem poczytaj o nim w necie bo ma bardzo dużo złych opinii.
My wybraliśmy go ze względu na śmieszną cenę i niską wagę w stosunku do ilości miejsca które oferuje.
Ale niestety pociąga to za sobą pewne ograniczenia. My świadomie się na to zdecydowaliśmy i jak dotąd jesteśmy zadowoleni (po wprowadzeniu kilku modyfikacji), ale nie sugerował bym się tym i dokonał wyboru znając wszystkie za i przeciw
Rysiu200
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 21.08.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysiu200 » 23.08.2019 11:38

Marsik,
Faktycznie, piszą, że takacat ma "C".
Co do Suzuki - to faktycznie ciekawa opcja, musze pojechac obejrzec ten silnik, wazy 44 kg, ciekawe czy wyraźnie mniejszy od Hondy BF20. Honda wazy 46,5, wiec niewiele wiecej. W tym momencie chyba poddaje Yamahe, bo jest sporo cięzsza (51kg)
Co do pontonu - skad wziać Honwave z airmatą? Juz tego chyba nie produkują? A to ciekawy pomysł tez.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 23.08.2019 16:50

na niektórych stronach w UK czy Niemczech oferują 3.8 Honwave

http://www.robertowenmarine.co.uk/honda-marine?sort=rating&order=DESC

Ale nie wierzę, że nie ma nic nowszego - równie dobrego. Mój uzywałem gdzieś 7 lat temu.
Były osoby narzekajace na falujacą podłogę.
Podłoga wymagała pompki która faktycznie dopompuje to wymaganego ciśnienia.
Najlepiej po godzinie czy dwóch na wodzie ponownie (woda jest chłodniejsza jak powietrze)

Moja rodzina to 2+3 i z perspektyy - ja dziatwa mała i szczupła to Honwave jakoś się sprawdził.
Ale przy większej (lub takiej) rodzinie wolałbym (na początek) wpozyczyć coś wiekszego na tydzień (np. w Rib4rent).

Jak kupisz nówkę sprzęt to tracisz na nim co rok. Plus ubezpieczenia, serwis.
Jak korzystasz tylko na urlopie to z czystej kalkulacji lepiej wynająć
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 23.08.2019 17:12

Yanush napisał(a):Pomysł dobry ale mój waży 45kg i nie bardzo wyobrażam sobie dźwignąć go na taką wysokość... :roll:

Z ciekawości wrzuciłem swój, zapakowany w torbę, na wagę łazienkową i wyszło 42kg, więc dramatycznej różnicy nie widzę.
Ułatwieniem może być to, że mamy C5 na hydro-pneumatyce i jak dam plecenie siad, to box mam niecałe 1,5m nad ziemią
Więc wcale tak wysoko nie muszę dźwigać.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 647
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone