Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 10:19

Piękne "dziękuję" Marcin za podpowiedź.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 10:25

biurokrata0 napisał(a):Witam serdecznie cromaniaków i nie tylko.
W nawiązaniu do tematów pontonu proszę o podpowiedź czy na ponton bez silnika potrzebna jest jakakolwiek zgoda lub dokumenty?

dziękuję za pomoc



Proszę

biurokrata0 napisał(a):Ale wracając do pytania, czy będę potrzebować jakieś zezwolenie lub specjalny dokument, czy też dotyczy to tylko wszelakich pontonów i łodzi wyposażonych w silnik?



Jeśli chodzi Tobie o wypożyczenie łodzi z silnikiem, wszędzie ją ci wypożyczą. Co oczywiście nie zwalnia od posiadania dokumentów uprawniających do pływania.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 12:45

Pomijając mój ponton bez silnika - chcąc wypożyczyć łódź z silnikiem jednak będę musiał mieć jakiś papier? Podajcie o jaki konkretnie chodzi - to mój pierwszy wyjazd do Chorwacji a nigdzie indziej nie myślałem wcześniej o takiej rozrywce jak łódź z silnikiem. Przepraszam za laickie pytanie ale jestem specjalistą w innej dziedzinie :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 13:06

biurokrata0 napisał(a):Pomijając mój ponton bez silnika - chcąc wypożyczyć łódź z silnikiem jednak będę musiał mieć jakiś papier? Podajcie o jaki konkretnie chodzi - to mój pierwszy wyjazd do Chorwacji a nigdzie indziej nie myślałem wcześniej o takiej rozrywce jak łódź z silnikiem. Przepraszam za laickie pytanie ale jestem specjalistą w innej dziedzinie :D



Wypożyczaną łódkę na paszport, dowód.... Ale nie oto chodzi. Tego, który wypożycza "pływadełko" nie interesuje w 99% czy wypożyczający ma patent. Z łodzią możesz zrobić wszystko pod warunkiem, że jej nie uszkodzisz i oddasz w całości. Problem zacznie się w momencie kontroli przez uprawnione organy oraz co nikomu nie życzę w momencie jakiegoś niefortunnego przypadku. Oczywiście jeśli nie posiadasz patentu, co oczywiście nie zwalnia od innych okoliczności "przyrody"....... Temat był wałkowany wielokrotnie ;)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 15:52

smoki3, orientujesz się jak często zdarzają się takie kontrole? może ktoś miał taką sytuację? czy nie "przymykają" oka na turystów?
niestety patentu nie posiadam więc pytam...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 16:50

biurokrata0 napisał(a):smoki3, orientujesz się jak często zdarzają się takie kontrole? może ktoś miał taką sytuację? czy nie "przymykają" oka na turystów?
niestety patentu nie posiadam więc pytam...


Kontrole …………kasa jest kasa i to duża, kila – naście setek banknotów stu eurowych dobrze zasila kasę państwa i zniechęca do łamania przepisów. Lecz z tego, co zaobserwowałem bardziej kontrolowani są turyści pływający we własnych łódkach, co oczywiście nie znaczy, że nie kontrolują innych uczestników sportów wodnych szczególnie, gdy łamią przepisy morskie.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 06.08.2013 18:23

większość wypożyczalni ma łódki z silnikiem 5km specjalnie na takie przypadki - miłego popyrkania sobie kawałek wzdłuż brzegów, 1 dzień to 40-60eur,
oceniam, że prawdopodobieństwo kontroli takiej łódki jest może 2-3%, może zapytaj po prostu w wypożyczalni?
na pewno smoki3 ma rację, co można podsumować "wszystko dobrze jak dobrze, gorzej jak źle..."
ja pierwszy raz wynająłem łódkę z jej miejscowym właścicielem, po prostu opłynął z nami przez 5 czy 6h okoliczne zatoczki, z przystankami na żądanie - zapłaciłem 70eur (8 osób)
podejrzewam, że w każdym miejscu znajdzie się taki miejscowy
Art_Ed
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 540
Dołączył(a): 24.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Art_Ed » 06.08.2013 19:43

Witam trzy razy wypożyczałem riba i za każdym razem pytali mnie o patent, a co do kontroli to ostatnim razem przegiołem z prędkością i skończyło się na szczęście tylko na pouczeniu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 20:31

marsik napisał(a):większość wypożyczalni ma łódki z silnikiem 5km specjalnie na takie przypadki - miłego popyrkania sobie kawałek wzdłuż brzegów, 1 dzień to 40-60eur,
oceniam, że prawdopodobieństwo kontroli takiej łódki jest może 2-3%, może zapytaj po prostu w wypożyczalni?
na pewno smoki3 ma rację, co można podsumować "wszystko dobrze jak dobrze, gorzej jak źle..."
ja pierwszy raz wynająłem łódkę z jej miejscowym właścicielem, po prostu opłynął z nami przez 5 czy 6h okoliczne zatoczki, z przystankami na żądanie - zapłaciłem 70eur (8 osób)
podejrzewam, że w każdym miejscu znajdzie się taki miejscowy


czy mam rozumieć, że łódki z silnikiem do 5KM nie potrzebują patentu?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 06.08.2013 22:05

Łódki patentu nie potrzebują natomiast sternik nią płynący potrzebuje patent jeśli łódka ma jakikolwiek silnik. Przepisy chorwackie nie wyłączają nawet silników elektrycznych. Jest inna sprawa, mianowicie od 5 kW obowiązuje winieta i ta najczęściej jest obiektem zainteresowania kontrolujących i pekepeke na które nie jest potrzebna najczęściej zlewają, aczkolwiekk 2 lata temu Słoweńców wygonili na brzeg z 4-ro konnym Tomosem z zapowiedzią że jak capną ponownie to kara pójdzie w tysiące kun. Moim zdaniem jeśli popłyniesz bez papieru na łódce z z rentebołt to najwyżej Cię pogonią na brzeg bo gdyby kleili kary to w 2 sezony wybiją wszystkie wypożyczalnie zajmujące się drobnicą a na to ich jako państwa nie stać.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2013 22:27

dziękuję Rysio za profesjonalną odpowiedź - pozdrawiam serdecznie
Bubbu
Croentuzjasta
Posty: 134
Dołączył(a): 06.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bubbu » 07.08.2013 11:02

W 2010r na wyspie Cres przeżyłem kontrolę na wodzie. Nie miałem żadnych dokumentów, ale byłem bardzo blisko campingu, więc skończyło się na pomiarze długości pontonu (2,97m) i odpuścili. Pierwsze co zrobiłem po powrocie do kraju to patent sternika.
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 07.08.2013 12:23

Rysio napisał(a):... Przepisy chorwackie ...


A nie powinni oni mieć już przepisów zbliżonych do unijnych ? :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.08.2013 19:52

A nie warto po prostu zrobić patent?
Po jaką chol...ę ciągle myśleć -uda się czy nie? Na wczasy jedziemy odpoczywać!!!
Co do wypożyczalni łódek -taką z silnikiem 5koni wypożyczą każdemu dorosłemu. Jeśli chodzi o przepisy,to poczytajcie wątki MorskiegoPasa-jest tu jednym z nielicznych, którzy się nie lansują a dzielą wiedzą... i wiedzę tę posiadają.
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 08.08.2013 22:21

Witam wszystkich i pozdrawiam z Chorwacji!!!!!
Rok na ten dzień czekałem (no prawie)

Mógłbym zacząć ten post tytułem: "CHORWACJA ZNIOSŁA WINIETY" co byłoby w sumie prawdą, ale potem by się okazało, że i owszem, ale nie do koca i Rysio by mnie zbanował ;-)
Ale do rzeczy: rano podjechałem do kapitanatu w Trogirze w celu zakupu winiety oraz ubezpieczenia. Dałem dokumenty, poczytali, wydrukowali potwierdzenia opłat i... Do widzenia...
Przeglądam papiery (sztuk dwie) i pytam grzecznie: gdzie winieta? Gdzie lista załogi?
No i dowiedziałem się, że ponoć dziesięć dni temu znieśli i winiety jako takie i listy załogi.
Ale płaci się jak ostatnio, ja za RIB'a 5m zapłaciłem 510 kuna, a za ubezpieczenie 360.
Czyli: Chorwacja zniosła winiety, ale opłaty pozostały. Czyli zredukowali sobie koszty.
A poza tym jest BOSKO do sześcianu!!!!!!!!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 249
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone