Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 19.07.2013 20:54

Rysiu, chciałbym zobaczyć zwykły ponton płynący (czasem nawet slizgiem!) po dwumetrowych falach;) chetnie zobaczę też te "dwumetrowe" fale 8) :lol:
Niedzwiad
zbanowany
Posty: 1419
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Niedzwiad » 19.07.2013 21:05

Za dwa lata Ryskowi się znoudzi i jest duże prawdopodobieństwo że mi sprzeda. No jak nie będzie żdzierał :mrgreen: masakra , jeszcze dwa lata męczarni. Dopiero przyjemności. Że ja nie mogłem urodzić się dwa lata wcześniej i też bym miał taki wypas. Jak mnie krew zalewa no :papa:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 19.07.2013 21:06

Jeśli masz długą falę to taka wysokość nie jest niczym szczególnym. Ważne jest by dostosować prędkość do prędkości fali i w odpowiedznim miejscu i momencie przeskoczyć z jednego grzbietu na drugi. Jak byłem na grzbiecie to wrażenie było takie jakbyś stał na słupku na basenie. Co ciekawe silnik pyrkał niewiele ponad wolne obroty a gumjak leciał na fali w ślizgu. Jak się zagapiłem to albo miałem mokre plecy od tej z tyłu albo leciałem w lufcie by po chili mieć pysk mokry od tej w którą zaryłem. Wtedy potrzebne było pełne otwarcie by się na grzbiet wspiąć nazad. Bardzo istotne to mieć korek odwodnieniowy otwarty bo po trzech falach w plecy masz w gumjaku po kostki wody i zerową reakcję na gaz i manewry :D

Radziu, ten z awatara już poszedł w świat do ludzi. W tym roku testować będę możliwości RIBa :)
dantopik
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dantopik » 25.07.2013 00:17

witam!
http://www.brig-boats.de/de/dingo/view/d/dingo_d285s
oto moj ponton, pomozcie prosze w dobraniu silnika - cel w tym roku Hvar, ale w wiekszosci bedzie uzywany w kraju na jeziorku. Dodam ze budzet jest dosc ograniczony wiec szukam optymalnie taniego rozwiazania.
Niedzwiad
zbanowany
Posty: 1419
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Niedzwiad » 25.07.2013 11:28

Rysio napisał(a):Jeśli masz długą falę to taka wysokość nie jest niczym szczególnym. Ważne jest by dostosować prędkość do prędkości fali i w odpowiedznim miejscu i momencie przeskoczyć z jednego grzbietu na drugi. Jak byłem na grzbiecie to wrażenie było takie jakbyś stał na słupku na basenie. Co ciekawe silnik pyrkał niewiele ponad wolne obroty a gumjak leciał na fali w ślizgu. Jak się zagapiłem to albo miałem mokre plecy od tej z tyłu albo leciałem w lufcie by po chili mieć pysk mokry od tej w którą zaryłem. Wtedy potrzebne było pełne otwarcie by się na grzbiet wspiąć nazad. Bardzo istotne to mieć korek odwodnieniowy otwarty bo po trzech falach w plecy masz w gumjaku po kostki wody i zerową reakcję na gaz i manewry :D

Radziu, ten z awatara już poszedł w świat do ludzi. W tym roku testować będę możliwości RIBa :)


To pyknij jakas fotke:) nic sie nie chwalisz hehe...
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 25.07.2013 14:02

Rysiu, czy twoja suwmiarka do mierzenia fal jest sprawna? Nie zawyża Ci "odrobinę"? :D :D :D. Nie masz wrażenia,że fale o wysokości dwóch metrów występują przy wietrze rzędu 6b i jak na mój maleńki móżdżek rzadko bywają "długie i przyjazne". Z moich subiektywnych obserwacji (czynionych okiem laika) wynika , że już przy metrowej fali nie widziałem trzymetrowych pontonów na morzu. No chyba,że ta suwmiarka... 8) .
Niedzwiad
zbanowany
Posty: 1419
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Niedzwiad » 25.07.2013 16:00

KrzysiekBB napisał(a):Rysiu, czy twoja suwmiarka do mierzenia fal jest sprawna? Nie zawyża Ci "odrobinę"? :D :D :D. Nie masz wrażenia,że fale o wysokości dwóch metrów występują przy wietrze rzędu 6b i jak na mój maleńki móżdżek rzadko bywają "długie i przyjazne". Z moich subiektywnych obserwacji (czynionych okiem laika) wynika , że już przy metrowej fali nie widziałem trzymetrowych pontonów na morzu. No chyba,że ta suwmiarka... 8) .



Bo to cienkie Boli były :D prawdziwy Cromaniak pływa nawet przy 4 m fali hehhehe...
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 26.07.2013 00:30

Niedzwiad.... to może jest zabawne, ale wyobraz sobie,że jakiś forumowicz weżmie sobie to do serca, i,... wyskoczy trzymetrowym pontonem popływać przy wietrze 6-7B 8O
Czytałem taki opis JACHTU: "tam złapał go sztorm z wiatrem o sile 7B i dwumetrowe fale..." Na życzenie podam link do artykułu i kontakt do autora (żeglarza).
Oznaczmy sobie wysokość 2m na ścianie a następnie usiądzmy na ok 35cm stołku i spójrzmy na ścianę, da to pewne wyobrażenie o czym piszę 8)

Zastanawiam się, czy na forum nie powstanie nowa dyscyplina sportowa -windsurfing pontonowy :D
Niedzwiad
zbanowany
Posty: 1419
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Niedzwiad » 26.07.2013 12:54

KrzysiekBB napisał(a):Niedzwiad.... to może jest zabawne, ale wyobraz sobie,że jakiś forumowicz weżmie sobie to do serca, i,... wyskoczy trzymetrowym pontonem popływać przy wietrze 6-7B 8O
Czytałem taki opis JACHTU: "tam złapał go sztorm z wiatrem o sile 7B i dwumetrowe fale..." Na życzenie podam link do artykułu i kontakt do autora (żeglarza).
Oznaczmy sobie wysokość 2m na ścianie a następnie usiądzmy na ok 35cm stołku i spójrzmy na ścianę, da to pewne wyobrażenie o czym piszę 8)

Zastanawiam się, czy na forum nie powstanie nowa dyscyplina sportowa -windsurfing pontonowy :D



No co ty tu sami wyluzowani forumowicze i rozsadni:)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.07.2013 13:44

KrzysiekBB napisał(a):Zastanawiam się, czy na forum nie powstanie nowa dyscyplina sportowa -windsurfing pontonowy :D


Jaka jest wysokość fali jeśli RIB z pałąkami na wys ok 2 m płynący 30-40 m obok ciebie chowa Ci się w całości za falą a za chwilę widzisz go w całości. Miarki nie miałem, więc mogę wyłącznie na podstawie takich obserwacji określić wysokość fali i tego co gadali w wieczornych wiadomościach :) Odnośnie (raczej) surfingu pontonowego to dokładnie określiłeś jak wyglądało płynięcie w tych warunkach. Wskakujesz na falę i tak kręcisz manetką by się na niej utrzymać ,bo jak się nie wstrzelisz to krótko mówiąc masz przey...ne :D

Co do skali B, to 2 m fala tworzy się przy wietrze 30-39km/h a o taki w Cro akurat nietrudno szczególnie przy Paklenicy i wtedy masz 5B a nie 6-7. W TV gadali o 4-5B w tym dniu na Velebitskim więc nie mam podstaw by im nie wierzyć. Możliwe że bliżej było 4 ale tak czy inaczej było zajebiście, tylko z kołaczącym sercem wsłuchiwałem się czy silniczek równo pracuje bo bez niego surfowanie mogłoby bardziej rafting przypominać :D
infob
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 09.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) infob » 26.07.2013 14:19

Rysio napisał(a):Jaka jest wysokość fali jeśli RIB z pałąkami na wys ok 2 m płynący 30-40 m obok ciebie chowa Ci się w całości za falą a za chwilę widzisz go w całości. :D


Za falą blisko Ciebie, czy blisko RIB'a? :?
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 27.07.2013 13:01

Rysiu :D jeśli w kolejnym twoim poście nie dowiemy się, że obserwacje czyniłeś w pozycji stojącej (mimo sterowania rumplem) i masz ok. 2 metry wzrostu, to falom które mogły przesłonić Ci świat ( a w szczególności jego element "RIB z dwumetrowym masztem") wystarczyła wysokość 80-100cm, co i tak jest poważnym zagrożeniem dla takiego pontonu , dodatkowo płynącego w ślizgu. Chyba,że to nie fala, tylko słońce lub bryzgająca woda Cię oślepiły 8) a woda działa szkło powiększające 8)

Rysiu, ale teraz masz rib-a, więc 4M fale będziesz połykał jak spragniony piwo :D ... no chyba,że trafią się 5m,i(bo te ponad 5, to już ponoć ekstremalnie rzadko na adriatyku) to wtedy grzbietem fali trzeba , jak ułan na grzbiecie konia :twisted:

"leżę sobie na pokładzie słonecznym rib-a i oglądam przepływający 100m obok prom. W pewnym momencie widzę obok falę a nie prom( a jest on bardzo wysoki), zrywam się z krzykiem -k...a tsunami 8) ... poradziłem sobie z zagrożeniem :D 8) "
radpopl
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 02.07.2013
Wyspa Vir - pływanie pontonem, wyspa Skoljic

Nieprzeczytany postnapisał(a) radpopl » 29.07.2013 10:43

Witam

Czy do Chorwacji jest sens wieźć 2-osobowy ponton z wiosłami?
Tak sobie wymyśliłem, że powożę dziecko.
Jakie na Adriatyku są prądy? Przy brzegu pewnie nie ma problemu, ale nie chciałbym zostać kandydatem do nagrody Darwina płynąc na wyspę Skoljic (300m od Viru). :)
radpopl
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 02.07.2013
Re: Wyspa Vir - pływanie pontonem, wyspa Skoljic

Nieprzeczytany postnapisał(a) radpopl » 29.07.2013 10:47

PS. Znalazłem coś takiego: "Polecamy również wybrać się na Wyspę Vir, która zachwyca niesamowitym krajobrazem. Wspaniała piaszczysta plaża otoczona cudowną, śródziemnomorską przyrodą znajduje się natomiast na pobliskiej wysepce Skoljic, która z wyspą Vir połączona jest mostem. " -- to chyba bzdura o tym moście??
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 01.08.2013 13:47

dantopik napisał(a):witam!
http://www.brig-boats.de/de/dingo/view/d/dingo_d285s
oto moj ponton, pomozcie prosze w dobraniu silnika - cel w tym roku Hvar, ale w wiekszosci bedzie uzywany w kraju na jeziorku. Dodam ze budzet jest dosc ograniczony wiec szukam optymalnie taniego rozwiazania.


Dantopik, ja doczepiłbym maksymalny dopuszczalny silnik do takiego pontonu i nie przekraczający przepisów w sprawie winiety (jest dużo o tym na forum), czyli 5-6KM. Masz podłogę listwową, więc i tak nie poszalejesz.
Niestety w każdym pontonie podłoga "pracuje", a w przypadku podłogi listwowej będzie to jeszcze bardziej odczuwalne.
W okolicach Hvar-u masz jednak w zasięgu dużo pięknych zatoczek i wysepek. Ich położenie gwarantuje, że zawsze masz gdzie się schować przed ewentualną falą i bezpiecznie płynąć.

Piszesz o "jeziorku" w Polsce. Jeśli jest to jakieś konkretne miejsce, to dowiedz się czy nie ma tam strefy ciszy(nie będziesz mógł pływać spalinówką).

Jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem pontonu i ma wątpliwości ponton czy rib, to ja jednak polecałbym coś hybrydowego (dno z laminatu). Niesie to ze sobą pewne problemy transportowe i troszkę większy wydatek, ale w użytkowaniu na wodzie jest nieporównywalne.
Takiego rib-a o długości 3,50m można kupić w dość rozsądnych pieniążkach ( na stronie 240 skopiowałem czyjąś ofertę ze zdjęciami, które pokazują też sposób transportu bez przyczepy). Jedyną zaletą pontonu (wg mnie) jest łatwość transportu, pozostałe kwestie przemawiają za hybrydą. Przede wszystkim kadłub z laminatu "wcina się w fale" o czym możemy zapomnieć w przypadku pompowanego kila w pontonie, co znacznie wpływa na sterowność i stabilność przy pofalowanym morzu(bez fali też).
Twarda podłoga w pontonie to też głównie nazwa jeśli nie mamy gładkiego morza. Jeśli ktoś zamierza dokonać zakupu "na dłużej", to naprawdę warto się zastanowić.

Mam znajomych, którzy przesiedli się z pontonów na riby. Twierdzą, że nie ma czego porównywać i dopiero teraz pływają i nie muszą aż tak bać się zmiany pogody ( nie brałbym tu pod uwagę opowieści o pływaniu 3m pontonem po 2m falach, raczej są z serii - "a mój mąż złapał taaaaaaaaką rybę -a mój to ma ptaszka jak ta wędka na którą twój złapał rybę - ryba była taaka a nie taaaaaaaaka a ptaszek jak spławik a nie wędka" ).

Jednak jeśli ma to być tylko pływanie przybrzeżno-plażowe , to ponton spokojnie wystarczy do odkrywania uroczych miejsc.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 247
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone