Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 14.05.2011 14:19

Ludzie zadajcie sobie trochę trudu i przeczytajcie ze zrozumieniem to co napisał Morski Pas w tym temacie w FAQ :? Naprawdę nikt nie będzie przepisywał/przeklejał co 3 stronę tamtego tu.

Mirko, hvala lijepa :) O to mi właśnie chodziło :)
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 14.05.2011 17:16

Myślę , że uprawnienia warto zrobić dla spokoju ducha a nie kombinować. Ja spędziłem kilka dni , czytając forum i szukając "tylnego wyjścia " . Efekt...zapisałem się na kurs motorowodny .
Na kursie spotkałem dwóch ludzi , którzy w zeszłym roku pływali pontonami bez uprawnień . W tym roku już je robią , myślę , że to wiele tłumaczy .
Co do kontroli , to ponoć najważniejsza jest winieta , jeśli ją posiadamy to niczego innego nie sprawdzają , ale aby ją otrzymać , musimy posiadać ważne uprawnienia i zarejestrowany ponton ( ewentualnie OC przy większej mocy silnika ) .
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 14.05.2011 17:55

mirko napisał(a):
Rysio napisał(a):Mirko, czy znasz może chorwackie źródło prawne przepisów dotyczących holowania bananów itp :?:


PRAVILNIK O PLOVIDBI NA UNUTARNJIM VODAMA-članak 25


i jeszcze PRAVILNIK O ČAMCIMA Članak 31 i 41.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 14.05.2011 19:12

Morski, mam wrażenie że te przepisy regulują kwestię tylko w przypadku wykorzystywania do celów komercyjnych :arrow:
Na motornom čamcu namije­njenom za gospodarske i jav­ne namjene
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 14.05.2011 20:52

ČAMAC = łódź który płynie na wodach śródlądowych (rzeki, jeziora)

BRODICA = łódź który płynie na wodach morskich

Polecam:


PRAVILNIK
O BRODICAMA I JAHTAMA


:?
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 14.05.2011 22:04

mirko napisał(a):ČAMAC = łódź który płynie na wodach śródlądowych (rzeki, jeziora)

BRODICA = łódź który płynie na wodach morskich


Dzięki, tego nie wiedziałem.
szybbkki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 107
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) szybbkki » 15.05.2011 12:33

mirnie napisał(a):Witam wszyskich forumowiczów.
Szczęśliwie posiadłem pontonik z silniczkiem yamaha(hehe) i chciałbym pogawędzić z fanami tego typu rozrywek na Chorawckim morzu.Jeśli kttoś zażywał tego typu rozkoszy jestem ciekaw jego opowieści . Interesuje mnie jakie są zwyczaje ,przepisy zasady pływania po morzu ,a raczej przy wybrzeżu .....Na forum znalazłem info. o winietach i tyle ale jak pływanie wygląda w praktyce?/? zapraszam ....


Witam. Chcialbym przy okazji tego tematu zapytac czy posiadajac ponton pod silnik o dlugosci 270

http://www.cunninghamsmarine.com.au/ima ... ort270.jpg

i silnik o mocy 5KM, nalezy wykupic jakies ubezpieczenie w CRO? Czy trzeba miec jakies uprawnienia? Rejetracje etc??? Dzieki pozdr. M.
MAREKG
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MAREKG » 15.05.2011 16:21

pisane było wiele razy --, ubezpieczenia ,rejestracji,winiety nie potrzeba, patent sternika potrzeba, pływam w Chorwacji wiele lat i jeszcze nie spotkałem nikogo któremu by kontrolowali patent sternika jeżeli już kontrolują to tylko winiety
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.05.2011 17:36

Wszystkie moje posty stopniowo wycofuję z forum. Koniec pisania na tych kartach. Do czasu pozytywnych zmian jeśli kiedykolwiek tu wystąpią. smoki3
Ostatnio edytowano 20.05.2019 19:22 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 16.05.2011 17:53

Rysio napisał(a):nie doszukałem się informacji w przepisach chorwackich na temat holowania narciarza wodnego i innych obiektów nawodnych, bo tak jest to określone w Polsce.
[...]
Czy ktoś się orientuje jak wygląda ta kwestia w Chorwacji. Konkretnie interesuje mnie taki "sprzęt" pływający.


Pozbierałem to co podpowiedział Mirko i to co sam znalazłem i od strony prawnej rzecz wygląda tak:

PRAVILNIK O BRODICAMA I JAHTAMA

Članak 6.

Na gliseru koji vuče skijaša, padobranca ili osobu na gumenom jastuku ispunjenom zrakom ili slično, na moru ili nad morem pored najmanjeg broja članova posade propisanim ovim Pravilnikom, mora se nalaziti još jedna osoba koja nadzire skijaša, padobranca ili druge osobe i daje im upute.


Na ślizgaczu holującym narciarza, spadochroniarza, albo osobę na gumowej dmuchanej poduszce i podobnych ustrojstwach oprócz minimalnej załogi dla tej łodzi powinna znajdować jeszcze jedna osoba, która nadzoruje holowanego i wydaje mu polecenia.

PRAVILNIK O PLOVIDBI NA UNUTARNJIM VODAMA

Članak 25.

(1) Skijanje na vodi i slične aktivnosti dozvoljene su samo danju i pri dobroj vidljivosti i to na područjima koja su za to određena i označena na propisani način.


Jazda na nartach wodnych i podobne sporty mogą być uprawiane tylko w dzień i przy dobrej widoczności, w miejscach które są do tego przeznaczone i w odpowiedni sposób oznakowane.

(2) Zapovjednik plovila koje vuče skijaša, mora biti u pratnji osobe odgovorne za vuču i za nadzor skijaša i ta osoba mora imati navršenih 18 godina života i biti osposobljena za upravljanje čamcem.

Kierujący łodzią, która holuje narciarza musi być wspomagany przez drugą osobę odpowiedzialną za obserwowanie i nadzór nad narciarzem. Ta osoba musi mieć co najmniej 18 lat i posiadać umiejętność kierowania łodzią.

(3) Plovilo koje vuče skijaša i skijaš na vodi moraju držati dovoljnu udaljenost u odnosu na sva druga plovila i u odnosu na obalu i kupače, osim kada se plovi na mjestima koja su rezervirana isključivo za skijanje na vodi.

Łódź holująca i narciarz muszą zachować odpowiednią odległość od innych jednostek pływających, plaż i ludzi kąpiących się (nie dotyczy miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla narciarzy).

(4) Vučno uže ne smije se vući ako ga ne drži skijaš.

Hol nie może pozostawać w wodzie, jeśli nie trzyma go narciarz.

(5) Lučka kapetanija određuje područja na kojima je dozvoljeno ili zabranjeno skijanje na vodi ili slične aktivnosti te način njihova obilježavanja.

PRAVILA ZA STATUTARNU CERTIFIKACIJU BRODICA I JAHTI

6.3.3.10 Gliseri moraju imati sigurnosnu narukvicu, a ako vuku skijasa ili padobranca i konveksni retrovizor.

Łodzie ślizgowe muszą posiadać zrywkę (to takie ustrojstwo, które wyłącza silnik w razie wypadnięcia sternika za burtę, zwykle jest to linka przypięta do ręki sternika i do wyłącznika zapłonu w silniku), a jeśli holują narciarza, lub spadochroniarza także pomniejszające lusterko wsteczne.

Tyle od strony prawnej. Jeśli się gdzieś rąbnąłem w tłumaczeniu to poprawcie.

Od siebie dodam, że osoba holowana koniecznie musi być ubrana w kamizelkę asekuracyjną, nawet jeśli jest mistrzem świata w pływaniu. Ci, którzy jeździli na nartach, albo na podobnych wynalazkach wiedzą dlaczego.

pozdrav K

PS. Specjalna chwała dla Mirka za podsunięcie linków i wyjaśnienie różnicy między czamcem a brodicą i dla zawodowca za sprawdzenie mojej klasówki z chorwackiego.

26-05-2020 ========= Aktualizacja linków:
Pravilnik o plovidbi na unutarnjim vodama (NN 138/2015-2594) Članak 6.35
Pravila za statutarnu certifikaciju brodica i jahti (NN 19/2016-570) Točka 6.3.1.80
Pravilnik o brodicama, čamcima i jahtama (NN 13/2020-223) Točka 3.1.80
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.05.2011 22:11

Perfecto Morski, perfecto :D
bartek-ania
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bartek-ania » 18.05.2011 15:14

Witam

Kontrolują winiety , bo tak łatwiej , winietę , żeby dostać musisz mieć uprawnienia i pewnie dlatego wychodzą z założenia, że pływamy z papierami.A nie muszą za dużo gadać i kombinować , żeby sie dogadać.

A propo narciarza nie wiem , ale wydaje mi się , że jest tez ograniczona odległość od brzegu " nie mniej niż"

pozdrawiam

Bartek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2011 15:34

Wszystkie moje posty stopniowo wycofuję z forum. Koniec pisania na tych kartach. Do czasu pozytywnych zmian jeśli kiedykolwiek tu wystąpią. smoki3
Ostatnio edytowano 20.05.2019 19:22 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
bartek-ania
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bartek-ania » 18.05.2011 16:16

Wystarczy 25km/h.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 18.05.2011 18:26

bartek-ania napisał(a):A propo narciarza nie wiem , ale wydaje mi się , że jest tez ograniczona odległość od brzegu " nie mniej niż"

pozdrawiam

Bartek


PRAVILNIK
O UVJETIMA I NAČINU ODRŽAVANJA REDA U LUKAMA I NA OSTALIM DIJELOVIMA UNUTRAŠNJIH MORSKIH VODA I TERITORIJAINOG MORA REPUBLIKE HRVATSKE, TE GRANICAMA PLOVIDBE BRODOVA I BRODICA IZVAN LUKA


Članak64 i 65
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 144
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone