Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
Re: ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 10.05.2011 11:51

KrzysiekBB napisał(a):czy z mocą poniżej 5 ( i właśnie czego , kW czy KM ) można pływać bez uprawnień

Bez uprawnień w Polsce możesz pływać z silnikiem o mocy do 10 kW (czyli około 13,6 KM). Jednak w CRO ten przepis nie obowiązuje :( - tam praktycznie na wszystko co ma silnik powinieneś mieć "papier" (niezależnie od tego czy musisz kupić winietę, czy nie) .........

(może nikt tego nie sprawdzi ........... jednak pewno do czasu gdy nic się nie wydarzy :cry: )

Dodatkowo jednak zapytaj się swojego ubezpieczyciela kosztów leczenia (zakładam, że obowiązkowo należy takie wykupić) w temacie dokupienia ubezpieczenia "od sportów ekstremalnych" (za taki "wyczyn" przy ewentualnej wypłacie odszkodowania niektórzy uważają pływanie pontonami silnikowymi po morzu :roll: )
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.05.2011 11:58

mottom napisał(a):Jak najbardziej jest to możliwe ...


Czyli nie zawiodłem się na Polsce

KrzysiekBB napisał(a):Aha , o tym zapomniałem na wstępie , więc z opóznieniem się przywitam. Witam więc wszystkich zauroczonych Chorwacją :) Bardzo proszę niech mi ktoś odpowie na pytania które zadałem wcześniej.
I co to za "autostopowicz" pod nickiem mi się wyświetla ??
8O


Witaj, witaj :) Na pytania które zadałeś wydaje mi się że już odpowiedzi udzielałem, jeśli coś pominąłem to doprecyzuj co Cię trapi :wink:

To co masz pod nickiem wynika z ilości postów jakie napisałeś - https://www.cro.pl./forum/faq.php#17
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011
ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 10.05.2011 12:11

Serdeczne dzięki za odpowiedz .
Co mnie trapi .... chcę kupić ponton i silnik (spalinowy ) ponieważ już zbyt dużo się wycierpiałem , patrząc z plaży jak ludzie pływają :)
Wybór wielkości i mocy uzależniam od tego czy w ogóle można pływać na Chorwacji bez uprawnień . Jeśli można , to dostosuję się do wymogów przy zakupie sprzętu . Jeśli nie można.... cóż , muszę gonić na kurs i modlić się aby papier doszedł jak najszybciej.
Drugie pytanie dotyczyło pontonu BuccaneerII 400 , nie ukrywam , że cena jest kusząca , czy znacie jakieś opinie o tym pontonie.
Trzecie pytanie to kolory pontonów , czy niebieski lub czerwony się nadają ?
I jeszcze link do pontonu z grudziądza :
http://allegro.pl/super-okazja-marines- ... 42942.html
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 10.05.2011 12:38

Jeżeli można. Ponton, szczególnie do HR (kamienie, skały) powinien mieć jak najsolidniejszą powłokę (wielowarstwową). Wymiernikiem tego jest cisnienie robocze pontonu. Nie mówimy tu o hypalonie (RIB-y i najwyższa półka pontonów), mówimy o PCV. Tzw dobre pontony powinny mieć cisnienie 0.25 bara i wyżej. Ten buccaner wygląda na słabiaka (pewnie jakieś 0.15-0.19). Nie brać.
.............
Co do uzywanych, raczej bądź ostrozny do takich staroci z gumy oraz wyjętych gdzieś z piwnicy jakiegoś Anglika, co pływał tym 15 lat. A jakiś nasz rodak "importer" odkupił to za funta. Ewentualnie 4 razy obejrzyj i sprawdz na wodzie oraz sprawdz, czy to trzyma powietrze (ale tu trzeba min. doby obserwacji). Nie wyobrażasz sobie jakie są sposoby przygotowania dla oka używanych pontonów. Maluja jak cygan konia i ze szkapy zrobią rumaka. Kupowanie uzywanego musi być bardzo rozważne i dokładne. Są dobre strony z uzywanym sprzętem z zachodu, gdzie są dobre okazje całkiem wypasionych jednostek. A kupować ? Nic na zdjęcie. Hej
...............
Myk, i już jesteś plażowicz :D
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.05.2011 12:55

Dopowiem jeszcze - zwróć uwagę na rozmiar tego Marines'a. Nie wiem jakim autem dysponujesz ale to bydle do średniego kombika możesz mieć ciężko zmieścić :wink:

Co do koloru już pisałem. Szukaj jak najjaśniejszego. Czerwony czy niebieski do jasnych bym nie zaliczył :)

U mnie podobnie jak u Adama ten Buccaneer zaufania nie wzbudza, jakieś wianki typu jedna główna komora i dwie wewnętrzne - ki pies. Mają być 3 komory z zaworami + pompowany kil.
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 10.05.2011 13:02

Słuszna uwaga - wielkość. Bagażnik tego nie pomieści. + silnik + akcesoria 8O :wink:
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011
ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 10.05.2011 13:13

Wiem , że męczę pytaniami :) ale mam sprzeczne informacje .
Ludzie którzy ogłaszają sprzedaż na necie , twierdzą , że z silnikiem do mocy 5KM można pływać na Chorwacji bez patentu.
Jeśli to prawda to zakupiłbym taki silnik i po kłopocie.
Wielkość pontonu.... wiadomo , że duży jest wygodny . Ten czerwony z linka naprawdę ma fajne parametry i cenę , ale to naprawdę krowa.... więc tu się zastanawiam jaka ta wielkość ma być.
Rysiu , prośba do Ciebie . Pływałeś na gumiaku 2,90 . Czy wejdą na taki pontonik 3 dorosłe osoby ?
I niestety dalej mnie nurtuje podstawowe pytanie , co z tym patentem przy małym silniku.
Patrzę jeszcze na ten zestaw , niestety długość pontonu 2,70
http://allegro.pl/ponton-seabo-silnik-h ... 63641.html
oraz ten : http://otomoto.pl/ponton-tropik-380-bom ... 98454.html
ale jest niebieski i długość 3,8 . Czy sprzedadzą mi winietę bez patentu ??
AdamSz
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 22.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamSz » 10.05.2011 13:23

Wg mnie dobra cena za ten cały zestaw. Mało danych o silniku, ale honda 5 KM, same dobre opinie !!! Ktos sprzedaje, bo juz wie że mu za mały.
............
Ten drugi silnik w ogóle nie spasowany do pantonu !!!!!!!! Słabizna jak na tą wielkość.
............
Krzychu, ty kup sobie nówkę ponton na pontony-kajaki.pl, pontonik.pl albo odplyniesz.pl, a silnik uzywany, bo tu jest wydatek. A nowy, w miarę dobry ponton bedziesz miał za 2200 - 3500zł, w zalezności od rozmiaru, a nie patrz na coś z 1997 roku. duże prawdopodobieństwo zepsutych wakacji.
Ostatnio edytowano 10.05.2011 13:40 przez AdamSz, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.05.2011 13:40

KrzysiekBB napisał(a):Rysiu , prośba do Ciebie . Pływałeś na gumiaku 2,90 . Czy wejdą na taki pontonik 3 dorosłe osoby ?


Bez problemu. 2 osoby na przedniej ławeczce a sternik na tylnej i pomykasz.


KrzysiekBB napisał(a):Ludzie którzy ogłaszają sprzedaż na necie , twierdzą , że z silnikiem do mocy 5KM można pływać na Chorwacji bez patentu.


Piszą pierdoły. Tu masz najprawdziwszą prawdę.


Edit: Na tą Hondę można by się pokusić, aczkolwiek uważam że silnik jest za słaby. Ale nic to, przed przyszłym sezonem tak jak ja zmienisz na większy :wink:

Edit 2: Zmieniam zdanie - ten ponton ma 1 ławeczkę a na stojąco kiepsko się pływa :lol:

Edit 3: Ja mam tego.
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011
kurs

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 10.05.2011 15:24

o 17 mam kurs motorowodny , Kraków, KBW Retman . Nie ma innego wyjścia , półśrodki są jednak zbyt ryzykowne . :)
Argi
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 31.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Argi » 10.05.2011 16:04

Potwierdzę opinię przedmówców. W Chorwacji na każde pływadełko z silnikiem MUSISZ mieć patent. Jeżeli więc wydasz kilka tys. na sprzęt i ponad 600PLN na kurs, to koszt winiety (jakieś 250PLN) bierzesz już "na miękko".
Skoro więc będziesz miał patent i winietę, to czemu nie kupić nieco mocniejszego silniczka...:mrgreen:

Wiem, że patent jest mocno upierdliwy, ale chcąc pływać w CRO nie ma innego wyjścia. Należy jasno zdawać sobie sprawę z tego, że Chorwatom niespecjalnie zależy na promowaniu pływania własną łódką :wink: Tak więc odwoływanie się do sytuacji na wypożyczonych łodziach mija się nieco z celem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2011 17:54

Wszystkie moje posty stopniowo wycofuję z forum. Koniec pisania na tych kartach. Do czasu pozytywnych zmian jeśli kiedykolwiek tu wystąpią. smoki3
Ostatnio edytowano 20.05.2019 18:23 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
KrzysiekBB
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 10.05.2011
patent - ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzysiekBB » 10.05.2011 20:02

Smoki3 , czytałem twoją relację z pływania , masz już doświadczenie w tej kwestii , więc...
Mam takie pytanko , a nawet kilka :) :
1. Jak sprawuje się podłoga na fali , czy nie miałeś odczucia niestabilności lub wyginania się jej.
2. Ile średnio benzyny spalałeś na godzinę.
3.Jak poradziłeś sobie z cumowaniem łodzi ( nie wiem czy o tym nie pisaleś , więc podlinkuj lub odpisz jak możesz).
Jestem po pierwszym dniu kursu :) spózniłem się tylko pół godziny :)
Koszt wraz z egzaminem 700zł , myślę , że warto . Nie będę już musiał "dumać " co zrobić aby popływać i jaka wielkość pontoniku. Teraz tylko aby do auta wepchać . Widziałem gdzieś fotki jak przewozili ponton na dachu ( relingi bez boxa) . Uda się z tym w miarę szybko jechać?

co do SSM to ponoć warto teraz to zrobić , ponieważ przepisy mają się zmienić i znacznie ograniczą uprawnienia SSM
Użytkownik usunięty
Re: patent - ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.05.2011 10:24

Wszystkie moje posty stopniowo wycofuję z forum. Koniec pisania na tych kartach. Do czasu pozytywnych zmian jeśli kiedykolwiek tu wystąpią. smoki3
Ostatnio edytowano 20.05.2019 18:24 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
Re: patent - ponton

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 11.05.2011 10:57

KrzysiekBB napisał(a):Widziałem gdzieś fotki jak przewozili ponton na dachu ( relingi bez boxa) . Uda się z tym w miarę szybko jechać?

Jeżeli chodzi Ci o moją fotkę
Obrazek
to odpowiem następująco: :roll:
Technicznie "uda się" (jak dobrze przymocujesz :wink: ).
Jednak szum przy prędkości powyżej 130km/h jest dość denerwujący :twisted: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 141
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone