Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 05.06.2009 15:07

A propo płatnościami karta, właśnie dzwoniłem do mojego banku Millennium i uprzejmy pan powiedział mi, ze wyciaganie z bankomatu i płatności kartą VISA wygladaja następująco: prowizja 3% (minimum 7zł.) + koszty przewalutowania 3%!? Czy inne banki tez maja cos takiego!? Co to są koszty przewalutowania. Wyglada na to, że tą akurat kartą to się mało bedzie opłacac płacenie. W zeszłym roku miałem kuny i euro, chyba tylko raz płaciłem w Kauflandzie za zakupy i wyciągałem pieniądze w Słowenii na hamburgera w Ma'cku.
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 05.06.2009 23:39

wojtaskatowice napisał(a):
Basiulinek napisał(a):Hej! Wrocilismy z Rabac i faktycznie placenie karta najbardziej sie oplaca :) Kurs w kantorze 1euro-7,12kn, przelicznik bankowy 1euro-7,33kn. Z kolei prowizja za wybranie kasy z bankomatu to 4,90 euro-i tu sie troche przejechalismy... Pozdrovki!

A sprawdzaliście różnicę w cenie euro jaka jest w banku a np. w kantorze ???

Nie,nie sprawdzilismy. Wymienialismy pieniadze w sobote rano i nie wiem czy bank byl czynny.I gdzie byl ten bank-tego tez nie wiem...Ale teraz juz pewne,ze w lecie bierzemy ze soba gotowke,albo bedziemy placic karta gdzie sie da.
A moj bank to niemiecka Sparkasse.
Pozdrovki!
wojtaskatowice
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 12
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtaskatowice » 06.06.2009 09:52

Basiulinek napisał(a):
wojtaskatowice napisał(a):
Basiulinek napisał(a):Hej! Wrocilismy z Rabac i faktycznie placenie karta najbardziej sie oplaca :) Kurs w kantorze 1euro-7,12kn, przelicznik bankowy 1euro-7,33kn. Z kolei prowizja za wybranie kasy z bankomatu to 4,90 euro-i tu sie troche przejechalismy... Pozdrovki!

A sprawdzaliście różnicę w cenie euro jaka jest w banku a np. w kantorze ???

Nie,nie sprawdzilismy. Wymienialismy pieniadze w sobote rano i nie wiem czy bank byl czynny.I gdzie byl ten bank-tego tez nie wiem...Ale teraz juz pewne,ze w lecie bierzemy ze soba gotowke,albo bedziemy placic karta gdzie sie da.
A moj bank to niemiecka Sparkasse.
Pozdrovki!

No właśnie. W zeszłym roku też zabraliśmy ze sobą tylko gotówkę ( karta jako wyjście awaryjne ) gdyż okazało się iż w kantorze kupię taniej euro niż po kursie bankowym. Nawet pani w banku mi to doradziła. Dodam tylko że chodziło o ING Bank Śląski.
W tym roku też zabieram gotówkę.
Pozdrowionka :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2009 13:33

W bankach drożej niż w kantorach

http://banki.kantory.pl/?id=linki
tmakler
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 09.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tmakler » 20.06.2009 15:58

Aki napisał(a):A propo płatnościami karta, właśnie dzwoniłem do mojego banku Millennium i uprzejmy pan powiedział mi, ze wyciaganie z bankomatu i płatności kartą VISA wygladaja następująco: prowizja 3% (minimum 7zł.) + koszty przewalutowania 3%!? Czy inne banki tez maja cos takiego!? Co to są koszty przewalutowania. Wyglada na to, że tą akurat kartą to się mało bedzie opłacac płacenie. W zeszłym roku miałem kuny i euro, chyba tylko raz płaciłem w Kauflandzie za zakupy i wyciągałem pieniądze w Słowenii na hamburgera w Ma'cku.


Z tego co wszędzie piszą, to przy płatnością kartą nie pobierane są żadne prowizje tylko płacisz zgodnie z kursem danej waluty i to jest opłacalne, natomiast przy wybieraniu pieniędzy z bankomatów doliczane są koszty o których wspomniałeś.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2009 17:36

tmakler napisał(a):Z tego co wszędzie piszą, to przy płatnością kartą nie pobierane są żadne prowizje tylko płacisz zgodnie z kursem danej waluty i to jest opłacalne


Takie rzeczy to tylko w Erze... znaczy, Polbanku :wink:

tmakler napisał(a):, natomiast przy wybieraniu pieniędzy z bankomatów doliczane są koszty o których wspomniałeś.


Polecam bardzo przystępne wyjaśnienie, jak obliczać koszt zagranicznych transakcji kartowych:
http://www.mbank.pl//indywidualny/karty/transakcje_zagraniczne/index.html
W przypadku innego banku należy się dopytać/doczytać w TOiP prowizję za przewalutowanie z kun na walutę rozliczeniową i sobie wstawić w miejsce tych 2 %. Zazwyczaj to będzie właśnie 2 lub 3 %.
Kun niestety w kalkulatorku Visy nie ma, kurs do EUR albo USD można wziąć z http://www.hnb.hr/ - będzie podobny.
zbynek
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2004
Płatności kartą i korzystanie z bankomatów

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbynek » 22.06.2009 02:16

W sobotę wróciłem z Cro, używałem karty VISA mBanku do wypłat z bankomatu jak i do zakupów. Przelicznik ok. 0,65 zł za kunę. I jeszcze info dla tych co jadą z Euro w Istarskiej Bance w Umagu za 1Euro 7,21 kuny (w kantorach gorszy kurs ok.7,12)
Tomrz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomrz » 24.06.2009 15:24

Przed chwilą dzwoniłem na infolinie do PKO BP i Pani powiedziała mi ,że jeśli wypłacę pieniądze w Chorwacji to jest prowizja 3% ( nie mniej jak 10 zł ) a następnie Kuny przeliczane są na EURO a dopiero potem na PLN.

I tak sobie głośno myślę ,że nie wyjdzie to najtaniej. :roll:

Co do płacenia kartą odpada prowizja ale zasady nie zmieniają się.
zbynek
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbynek » 24.06.2009 17:26

Tomrz napisał(a):Przed chwilą dzwoniłem na infolinie do PKO BP i Pani powiedziała mi ,że jeśli wypłacę pieniądze w Chorwacji to jest prowizja 3% ( nie mniej jak 10 zł ) a następnie Kuny przeliczane są na EURO a dopiero potem na PLN.

I tak sobie głośno myślę ,że nie wyjdzie to najtaniej. :roll:

Co do płacenia kartą odpada prowizja ale zasady nie zmieniają się.


Wypłacanie kasy z bankomatów ma tylko sens gdy jest bez prowizji tak jak w mBanku lub Alior Banku.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.06.2009 19:15

Na kursie tylko stracisz...

Droższa wakacyjna gotówka

Kolejne banki szukają pieniędzy w kieszeniach klientów. Trzeba uważać na... czytaj więcej »
Mimo braku prowizji zagraniczna gotówka w tych bankach nie będzie całkowicie za darmo. Klient płaci bowiem ukrytą prowizję, zawartą w mechanizmie przewalutowania transakcji. Do przeliczeń banki stosują bowiem wyznaczony przez siebie kurs sprzedaży waluty.

Jest on zwykle wyższy od kursów kantorowych. Dla przykładu 17 czerwca 2009 r. średni kurs euro w kantorach wynosił ok 4,56 zł, a Bank BPH przeliczał operacje po kursie 4,6983 zł. W rezultacie, gdyby wypłacona została kwota 100 euro, to w Banku BPH trzeba za nie zapłacić niecałe 470 zł, a w kantorze 456 zł. Ukryta prowizja wynosi więc w tym przypadku 14 zł.

Ponadto niekiedy transakcja musi zostać przeliczona dwukrotnie. Każda karta płatnicza ma bowiem swoją walutę rozliczeniową – dolara lub euro. Jeśli transakcja jest dokonywana w walucie rozliczeniowej to bank przelicza jej wartość na złotówki tylko raz. Natomiast jeśli transakcja została wykonana w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, to kwota transakcji jest przewalutowywana najpierw z innej waluty na walutę rozliczeniową (tu przeliczenia dokonuje organizacja płatnicza, np. Visa, czy Mastercard), a później dopiero mamy przewalutowanie na złotówki. Za każdym razem mamy okazje, żeby nam uszczknięto kilka groszy...


http://www.tvn24.pl/-1,1606623,0,1,za-granica-wyplacisz-za-darmo-tutaj-dowiesz-sie-gdzie,wiadomosc.html

Prowizje banków:
http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvn24/prowizje.pdf
Tomrz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomrz » 24.06.2009 21:20

zbynek napisał(a):
Tomrz napisał(a):Przed chwilą dzwoniłem na infolinie do PKO BP i Pani powiedziała mi ,że jeśli wypłacę pieniądze w Chorwacji to jest prowizja 3% ( nie mniej jak 10 zł ) a następnie Kuny przeliczane są na EURO a dopiero potem na PLN.

I tak sobie głośno myślę ,że nie wyjdzie to najtaniej. :roll:

Co do płacenia kartą odpada prowizja ale zasady nie zmieniają się.


Wypłacanie kasy z bankomatów ma tylko sens gdy jest bez prowizji tak jak w mBanku lub Alior Banku.


Nie prowizja jest tu problemem :wink:

Bardziej mnie martwi to przeliczanie najpierw na euro a potem na pln :?
No ale bank musi na czymś zarobić.
Przed wyjazdem kupie euro a w razie wu będe miał karte.
zbynek
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbynek » 25.06.2009 00:30

Tomrz napisał(a):
zbynek napisał(a):
Tomrz napisał(a):Przed chwilą dzwoniłem na infolinie do PKO BP i Pani powiedziała mi ,że jeśli wypłacę pieniądze w Chorwacji to jest prowizja 3% ( nie mniej jak 10 zł ) a następnie Kuny przeliczane są na EURO a dopiero potem na PLN.

I tak sobie głośno myślę ,że nie wyjdzie to najtaniej. :roll:

Co do płacenia kartą odpada prowizja ale zasady nie zmieniają się.


Wypłacanie kasy z bankomatów ma tylko sens gdy jest bez prowizji tak jak w mBanku lub Alior Banku.


Nie prowizja jest tu problemem :wink:

Bardziej mnie martwi to przeliczanie najpierw na euro a potem na pln :?
No ale bank musi na czymś zarobić.
Przed wyjazdem kupie euro a w razie wu będe miał karte.


Jak zwał tak zwał, ale banki muszą zaroić. Rok temu bardziej opłacało się wypłacić kasę w bankomacie,w tym roku ciut taniej jest wymienić w Posce złote na Euro , a potem tam na kuny. Jak łatwo zauważyć tu też mamy do czynienia z dwukrotnym przeliczaniem, z e złotych na euro i z euro na kuny. Dopiero jak będziemy mieć euro to będziemy tylko raz przeliczać.
iro
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 22.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iro » 26.06.2009 00:33

Dwa tygodnie temu w CRO wypłata z bankomatu i wymiana euro na kuny po odliczeniu 3 % prowizji wychodziła praktycznie tak samo. Z bankomatu wypłacałem kartą Visa z mbanku
zbynek
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbynek » 26.06.2009 01:16

To jeszcze informacja na temat zakupów w Słowenii. Oczywiście płaciłem kartą w Koperze w markecie Mercator (choc to bez znaczenia) i wyszlo około 4,65 za Euro!!! 8O
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 26.06.2009 13:59

zbynek napisał(a):To jeszcze informacja na temat zakupów w Słowenii. Oczywiście płaciłem kartą w Koperze w markecie Mercator (choc to bez znaczenia) i wyszlo około 4,65 za Euro!!! 8O


Oj drogo....

do powracających mbank lub multibank ile liczą za kune ?.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płatność kartą kredytową jaki przelicznik kuna-złoty - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone