Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 21.08.2018 08:07

Bank Pekao S.A.
Przy wypłacie z bankomatu (Zagrebacka Banka) 1 HRK= 0.57 PLN.
Płatności kartą oczywiście bez prowizji.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 21.08.2018 11:00

anakin, czy to jest jakieś subkonto walutowe ?
Nawet Revolutem nie będzie tak tanio.
Bank by musiał tracić na każdej wypłacie.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.08.2018 11:20

kaeres napisał(a):anakin, czy to jest jakieś subkonto walutowe ?
Nawet Revolutem nie będzie tak tanio.
Bank by musiał tracić na każdej wypłacie.


Krystian - 1001 razy było o tym tłuczone na forum. Chcesz 1002 ? Proszę. Bank Pekao SA był przez pewien czas w grupie kapitałowej Unicredit (do której należy też Zagrebacka Banka). Teraz Unicredit ma mniejszościowe udziały, ale dalej ma. Co z tego? Otóż wypłacając z bankomatów Zagrebacka kartą debetową do konta w Pekao SA nie płacimy żadnych dodatkowych prowizji i opłat (pod warunkiem obciążania konta w HRK). Taki bonus w ramach jednej grupy bankowej. Bank nic nie traci, nie zarabia po prostu na prowizjach (jesteśmy traktowani jak "swoi", miejscowi). Kursy średnio od 0,54 do 0,58 PLN za kunę (sprawdzam w praktyce od 2010).
Dodam, że to udogodnienie funkcjonuje teraz na zasadzie porozumienia międzybankowego (nie wiem jak długo jeszcze, ale jak się zmieni to dam znać - prowadziłem szkolenia dla tego banku, więc trzymam rękę na pulsie) i działa tak samo np w wypadku wypłat z bankomatów w innych bankach grupy (np na Węgrzech czy też we Włoszech). Sprawdzone przez dziesiątki użytkowników forum od lat. Funkcjonuje zarówno ze zwykłymi kontami złotówkowymi "starego typu" (eurokonto...) jak i nowego typu (chyba nazywa się "przekorzystne"). Od lat jest to najtańszy sposób na kuny z bankomatu w Chorwacji ( i w ogóle na kuny). Osobiście zaraz po wjeździe do Cro, staję przy najbliższym bankomacie ZB i wypłacam kuny na cały pobyt. Taniej się nie da. Amen.
Ostatnio edytowano 21.08.2018 12:06 przez Hercklekot, łącznie edytowano 3 razy
martinb33
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 29.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) martinb33 » 21.08.2018 11:37

Hercklekot napisał(a):
kaeres napisał(a):anakin, czy to jest jakieś subkonto walutowe ?
Nawet Revolutem nie będzie tak tanio.
Bank by musiał tracić na każdej wypłacie.


Krystian - 1001 razy było o tym tłuczone na forum. Chcesz 1002 ? Proszę. Bank Pekao SA był przez pewien czas w grupie kapitałowej Unicredit (do której należy też Zagrebacka Banka). Teraz Unicredit ma mniejszościowe udziały, ale dalej ma. Co z tego? Otóż wypłacając z bankomatów Zagrebacka kartą debetową do konta w Pekao SA nie płacimy żadnych dodatkowych prowizji i opłat (pod warunkiem obciążania konta w HRK). Taki bonus w ramach jednej grupy bankowej. Bank nic nie traci, nie zarabia po prostu na prowizjach (jesteśmy traktowani jak "swoi", miejscowi). Kursy średnio od 0,54 do 0,58 PLN za kunę (sprawdzam w praktyce od 2010).
Dodam, że to udogodnienie funkcjonuje teraz na zasadzie porozumienia międzybankowego (nie wiem jak długo jeszcze, ale jak się zmieni to dam znać - prowadzę szkolenia dla tego banku, więc trzymam rękę na pulsie) i działa tak samo np w wypadku wypłat z bankomatów w innych bankach grupy (np na Węgrzech czy też we Włoszech). Sprawdzone przez dziesiątki użytkowników forum od lat. Funkcjonuje zarówno ze zwykłymi kontami złotówkowymi "starego typu" (eurokonto...) jak i nowego typu (chyba nazywa się "przekorzystne"). Od lat jest to najtańszy sposób na kuny z bankomatu w Chorwacji ( i w ogóle na kuny). Osobiście zaraz po wjeździe do Cro, staję przy najbliższym bankomacie ZB i wypłacam kuny na cały pobyt. Taniej się nie da. Amen.


Zgadza się, twój post powinien wisieć na pierwszej stronie wytłuszczony i na czerwono dla nowych forumowiczów. Właśnie tydzień temu założyłem konto Przekorzystne w Pekao specjalnie na pierwszy wyjazd do Cro. :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.08.2018 11:43

Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC a w przypadku wypłaty z bankomatu Zagrebacka ZAWSZE wybieramy obciążenie naszego rachunku w HRK. Wtedy cieszymy się najtańszymi kunami. Ja nie mam nic przeciwko płaceniu kartą, ale jednak co gotówka, to gotówka (szczególnie za zadupiach). A skoro jeszcze da się po taniości to czemu nie...
P.S. Co roku piszę ten sam post a ludzie dalej kombinują...
PS 2. nie mam prowizji z każdego otwartego konta w Pekao SA :D
Po prostu korzystam z tego, co najtańsze. A czy specjalnie opłaca się otworzyć konto w Pekao SA - ja otworzyłem, mam je za darmo i używam jako zwykłego konta "do wszystkiego". Opłaty 0 zł - jak się zrobi 4 transakcje kartą/miesiąc w dowolnej wysokości (teraz mogą być inne konta i inne warunki). Poza tym korzystam jeszcze z konta w ING (też ma swoje plusy).
Ile jeszcze będzie trwało to "eldorado" z kunami w Pekao - nie wiem. Działa to, jak już napisałem wiele lat, teraz na zasadzie porozumienia międzybankowego w ramach banków grupy Unicredit (także byłych). Wg mnie nic to banki nie kosztuje (poza straconymi prowizjami za przewalutowania) a znacząco poprawia komfort korzystania z kasy za granicą - klienci zadowoleni a o to chodzi. Swoją drogą na rynku jest to rozwiązanie unikalne (tzn w Polsce) i nie wiem, dlaczego bank tego jakoś nie reklamuje teraz (pamiętam w 2010 była kampania na ten temat). Najśmieszniejsze jest to, że pewnie 95% pracowników Pekao o tym nie wie, ale to już inny temat.
Ostatnio edytowano 21.08.2018 13:07 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
martinb33
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 29.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) martinb33 » 21.08.2018 12:40

Pracownicy wiedzą, wystarczy o to zapytać, konsultowałem się z kilkoma konsultantami i pracownikami banku i wszyscy mówili tak samo, tylko dlaczego bank tego nie reklamuje to nie wiem, przecież to bardzo ciekawy haczyk na przyciągnięcie klientów.
Co do warunków prowadzenia konta to się wypowiem jako świerzak jak to wygląda aktualnie. Konto prowadzone jest darmowo i karta również jest darmowa przy spełnieniu warunków: jeden wpływ zewnętrzny na konto min.500zł i jedno urzycię karty (nie liczy się wypłata w bankomacie) miesięcznie. Z małych minusów jakie dostrzegłem to wypłaty z bankomatów własnych Pekao są bez limitu ale niestety bankomaty na przykład popularnej grupy Euronet już są traktowane jako bankomaty zewnętrzne i przysługują nam tylko trzy darmowe wypłaty miesięcznie. Dla jednych trzy do wystarczająco dla inny za mało. Drugi mały pstryczek w nos klienta to fakt że każdy sms z kodem potwierdzającym przy wykonywaniu jakiejś transakcji internetowo jest płatny 20 groszy. Kwota może nie zbije nikogo z nóg na koniec miesiąca po zrobieniu 5 czy 10 transakcji ale tak jak pisałem jest to mały pstryczek w nos, niby można używać darmowej aplikacji generującej kody ale korzystanie z niej jest bardziej uciążliwe niż przepisanie kodu sms.
Ostatnio edytowano 21.08.2018 13:55 przez martinb33, łącznie edytowano 1 raz
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.08.2018 12:59

martinb33 napisał(a):Pracownicy wiedzą, wystarczy o to zapytać...

Ok, powinni sami mówić... :lol: Czyli się podciągnęli trochę. I dobrze.
Sorry za OT.
marcel232
Croentuzjasta
Posty: 263
Dołączył(a): 20.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcel232 » 21.08.2018 13:12

No właśnie nie ma co kombinować - tylko PKO SA (dlatego założyłem u nich konto).
Wczoraj 2400 HRK wypłacone z bankomatu ZABA. Kurs HRK/PLN NBP/Oanda.com 0,58, kurs po którym przeliczono operację....0,58!
W tym roku bankomat nawet już nie 'pyta' czy obciążać konto w PLN po 'znanym' (złodziejskim) kursie czy obciążać w HRK (jedyna słuszna odpowiedź).

Pozdrawiam
Niclaus
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Niclaus » 21.08.2018 13:37

Gwoli ścisłości, nie ma takiego banku "PKO SA".
Jest Pekao S.A oraz PKO BP.
truedomel
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 29.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) truedomel » 21.08.2018 13:38

Hercklekot napisał(a):Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC

Można wiedzieć co to znaczy to dcc?
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 21.08.2018 13:45

truedomel napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC

Można wiedzieć co to znaczy to dcc?

Można.
DCC Dynamic Currency Conversion: rozliczanie operacji kartą płatniczą bezpośrednio w walucie karty lub kraju jej wystawcy.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.08.2018 14:08

marcel232 napisał(a):No właśnie nie ma co kombinować - tylko PKO SA (dlatego założyłem u nich konto).
Wczoraj 2400 HRK wypłacone z bankomatu ZABA. Kurs HRK/PLN NBP/Oanda.com 0,58, kurs po którym przeliczono operację....0,58!
W tym roku bankomat nawet już nie 'pyta' czy obciążać konto w PLN po 'znanym' (złodziejskim) kursie czy obciążać w HRK (jedyna słuszna odpowiedź).

Pozdrawiam


To czy pyta czy nie pyta zależy zapewne od softu, który jest w danej maszynie, tym niemniej uważać trzeba. Dzięki za potwierdzenie, udanych wakacji.
truedomel
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 29.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) truedomel » 21.08.2018 14:51

endryu napisał(a):
truedomel napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC

Można wiedzieć co to znaczy to dcc?

Można.
DCC Dynamic Currency Conversion: rozliczanie operacji kartą płatniczą bezpośrednio w walucie karty lub kraju jej wystawcy.

A da się tego jakoś uniknąć? Mam konto w Pekao SA i zamierzałem płacić kartą gdzie tylko się da, czy po prostu lepiej wypłacić kuny z bankomatu?
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 21.08.2018 14:56

truedomel napisał(a):
endryu napisał(a):
truedomel napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC

Można wiedzieć co to znaczy to dcc?

Można.
DCC Dynamic Currency Conversion: rozliczanie operacji kartą płatniczą bezpośrednio w walucie karty lub kraju jej wystawcy.

A da się tego jakoś uniknąć? Mam konto w Pekao SA i zamierzałem płacić kartą gdzie tylko się da, czy po prostu lepiej wypłacić kuny z bankomatu?

Poczytaj kilkanaście postów wstecz...?

...należy wybierać walutę HRK. :idea:
truedomel
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 29.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) truedomel » 21.08.2018 15:02

endryu napisał(a):
truedomel napisał(a):
endryu napisał(a):
truedomel napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC

Można wiedzieć co to znaczy to dcc?

Można.
DCC Dynamic Currency Conversion: rozliczanie operacji kartą płatniczą bezpośrednio w walucie karty lub kraju jej wystawcy.

A da się tego jakoś uniknąć? Mam konto w Pekao SA i zamierzałem płacić kartą gdzie tylko się da, czy po prostu lepiej wypłacić kuny z bankomatu?

Poczytaj kilkanaście postów wstecz...?

...należy wybierać walutę HRK. :idea:

Czytałem kilkanaście stron wstecz, jeśli chodzi o wypłatę z bankomatu to jasne jest żeby wybrac HRK, moje pytanie dotyczy płatności kartą bo tekst ten "Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC" zrozumiałem tak jakby dotyczył płacenia kartą.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 133
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone