Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jedrula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 22.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jedrula » 21.08.2018 16:25


To czy pyta czy nie pyta zależy zapewne od softu, który jest w danej maszynie, tym niemniej uważać trzeba. Dzięki za potwierdzenie, udanych wakacji.


Raz pyta raz nie pyta, nie ma regoly. Wyplacalem z tego samego bankomatu Zagrebacka Banka w odstepie godziny, pierwszy raz pytal potem nie, nastepnego dnia w innym miescie nie pytal tylko od razu wyplacal przeliczajac w HRK - nie widze zadnego rozsadnego algorytmu kiedy pyta a kiedy nie :? To co wyswietla bankomat o jakims kursie 0.60 0.61 i wyzej nalezy "olac" i wyplacac w HRK kiedy pyta a jak nie pyta to brac kase i tyle. Sprawdzalem po kazdej wyplacie i zawsze kurs od 0.572 do 0.578, przy platnosciach karta rowniez ten sam kurs. Kiedy placilem w Austri za winetki i w Niemczech za paliwo kurs euro 4.24 i 4.28. Karta zasilona tylko zlotowkami.

Raz kuzyn szukajac bankomatu w Makarskiej pomylil z daleka bankomat ktory ma identyczne czerwonawe kolory i nazwe dosc zbierzna "Banka Zagreb" czy jakos podobnie. Jest inne menu w tych bankomatach i po chwili zrezygnowal z wyplaty , wiec w upale radze uwazac gdzie sie klika bo z daleka mozna sie pomylic :mrgreen:
truedomel
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 29.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) truedomel » 21.08.2018 16:27

A jak wygląda płatność aplikacją Peopay? Pobiera jakieś prowizje czy kurs tak samo jak przy wypłacie z bankomatu?
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 21.08.2018 16:31

kaeres napisał(a):anakin, czy to jest jakieś subkonto walutowe ?
Nawet Revolutem nie będzie tak tanio.
Bank by musiał tracić na każdej wypłacie.

Ja mam Eurokonto Aktywne Plus....czy jakoś tak.

Za 1000 HRK potrąciło z konta 573,64 zł.
Czyli wychodzi dokładnie 0,5734.
PS nie będę wklejał, więc musisz mi uwierzyć na słowo.

truedomel napisał(a):Czytałem kilkanaście stron wstecz, jeśli chodzi o wypłatę z bankomatu to jasne jest żeby wybrac HRK, moje pytanie dotyczy płatności kartą bo tekst ten "Oczywiście płacenie karta przebiega również bezprowizyjnie, nie dajmy się jednak naciągnąć na DCC" zrozumiałem tak jakby dotyczył płacenia kartą.

Płacisz kartą na takich samych zasadach jak u nas.
Kwota...PIN.....račun do ręki i już.
Nie ma tu żadnego DCC, DC czy innego marvela. :wink:
jedrula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 22.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jedrula » 21.08.2018 17:05

truedomel napisał(a):A jak wygląda płatność aplikacją Peopay? Pobiera jakieś prowizje czy kurs tak samo jak przy wypłacie z bankomatu?


Nie placilem PeoPay w Chorwacji, nie wiem jak z tym jest choc podejrzewam ze na tej samej zasadzie jak karta, trzeba by sprawdzic w praktyce.

Mozna by zrobic pewien ranking co do cen zakupu kun:

1. Karta Revoult - najtaniej
2. Karta MasterCard Pekao SA, kurs symbolicznie gorszy od Revoult
3. Zakup euro w Polsce a potem wymiana euro w banku w Chorwacji na kuny
4. Zakup kun w banku w Chorwacji za zlotowki.
5.
Wszystkie inne kombinacje z zakupem kun w Polsce to mniejsza lub wieksza porazka w zaleznosci od miejsca zamieszkania i trafienia na dobry kantor.
6. Zakup kun w kantorze w Chorwacji - mniejsza lub czesciej wieksza loteria , kursy najczesciej slabe lub zenujaco slabe w stosunku do Revoult i PeakoSA
7. Pozostale banki ktore przy standardowych kontach i kartach pobieraja prowizje od 2.5 do 6 i wyzej % , czasami dodatkowe koszty okolo 10zl przy wyplatach z bankomatu.

Jesli potrafisz wydac na urlopie w Chorwacji 1500zl za 10 dni to wogole olej mojego posta i zrob jak ci wygodniej, ale z kazdym kolejnym tysiacem zacznij liczyc bo przy srednio 8 tysiacach wydanych pln zostanie Ci w kieszeni srednio okolo 320zl = 553kun = 69 kugli lodow w Podgorze = 10 pizz = 27 pol-litrowych ozujsko w knajpach = 55 litrow paliwa = wejscie na mury Dubrownika dla rodziny 2+2 + lody = itd... itp...
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 21.08.2018 18:02

Wczoraj pobieralem z bankomatu zagrebska vank kurs 0.58 w makarskiej, pytało o dcc odrzucone
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 22.08.2018 01:23

Hercklekot napisał(a):
marcel232 napisał(a):No właśnie nie ma co kombinować - tylko PKO SA (dlatego założyłem u nich konto).
Wczoraj 2400 HRK wypłacone z bankomatu ZABA. Kurs HRK/PLN NBP/Oanda.com 0,58, kurs po którym przeliczono operację....0,58!
W tym roku bankomat nawet już nie 'pyta' czy obciążać konto w PLN po 'znanym' (złodziejskim) kursie czy obciążać w HRK (jedyna słuszna odpowiedź).

Pozdrawiam


To czy pyta czy nie pyta zależy zapewne od softu, który jest w danej maszynie, tym niemniej uważać trzeba. Dzięki za potwierdzenie, udanych wakacji.


Zagrebacka Banka ma dwa rodzaje bankomatów. Bodajże ten nowszy pyta o rodzaj obciążenia. Dziś wyciągałem cash w Starim Gradzie - pokazywał kurs 0,6235 a z konta zeszło po 0,5803
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5245
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 22.08.2018 01:44

jedrula napisał(a):

To czy pyta czy nie pyta zależy zapewne od softu, który jest w danej maszynie, tym niemniej uważać trzeba. Dzięki za potwierdzenie, udanych wakacji.


Raz pyta raz nie pyta, nie ma regoly. Wyplacalem z tego samego bankomatu Zagrebacka Banka w odstepie godziny, pierwszy raz pytal potem nie, nastepnego dnia w innym miescie nie pytal tylko od razu wyplacal przeliczajac w HRK - nie widze zadnego rozsadnego algorytmu kiedy pyta a kiedy nie :? To co wyswietla bankomat o jakims kursie 0.60 0.61 i wyzej nalezy "olac" i wyplacac w HRK kiedy pyta a jak nie pyta to brac kase i tyle. Sprawdzalem po kazdej wyplacie i zawsze kurs od 0.572 do 0.578, przy platnosciach karta rowniez ten sam kurs. Kiedy placilem w Austri za winetki i w Niemczech za paliwo kurs euro 4.24 i 4.28. Karta zasilona tylko zlotowkami.

Raz kuzyn szukajac bankomatu w Makarskiej pomylil z daleka bankomat ktory ma identyczne czerwonawe kolory i nazwe dosc zbierzna "Banka Zagreb" czy jakos podobnie. Jest inne menu w tych bankomatach i po chwili zrezygnowal z wyplaty , wiec w upale radze uwazac gdzie sie klika bo z daleka mozna sie pomylic :mrgreen:


To Privredna Banka Zagreb. Zagrebacka Banka często mylona jest też z Hrvatska Poštanska Banka ze względu na bardzo podobne logo. Jest fajna apka na Androida - AdriaATM - pokazująca lokalizację bankomatów różnych banków w Chorwacji, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Serbii i Grecji.
biokd
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 18.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) biokd » 22.08.2018 02:50

Ja od początku jak jeżdżę do Chorwacji place kartą. Specjalnie w tym celu szukałem banku, który nie pobiera prowizji za przewalutowanie i znalazłem kilka lat temu Getin Bank, karta Visa i tam zalozylem dodatkowe konto. Za transakcję bezgotówkowe przewalutowanie bezpośrednio z HRK na PLN i przykładowo płaciłem w Plodine za zakupy 798.30 HRK i wyszło dokładnie 0.5847 zł za kune (przykładowo w kantorze w Krakowie kuna za 63gr).
Co prawda za wypłaty z bankomatu już jest prowizja ileś tam % (chyba 4.5%), ale nie mniej niż 10zl, to też nie mam z tym problemu, aby jakaś gotówkę wypłacić pomimo drobnych kilkuset kun w gotówce które zawsze biorę (np na lody na plaży, czy na parkingi czy wszędzie tam gdzie nie da się płacić karta).

Oczywiście trzeba się naszukac i popytać bo jak się okazuje karta Visa karcie Visa nierówna i np w moim głównym koncie BZWBK też karta Visa za transakcję bezgotówkowe pobierają 2.8%. Więc za granicą zawsze place Visa od Getin banku, kurs najkorzystniejszy z możliwych i sprawdzony od lat w kilku krajach.
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 22.08.2018 07:02

Oczywiście trzeba się naszukac i popytać bo jak się okazuje karta Visa karcie Visa nierówna i np w moim głównym koncie BZWBK też karta Visa za transakcję bezgotówkowe pobierają 2.8%. Więc za granicą zawsze place Visa od Getin banku, kurs najkorzystniejszy z możliwych i sprawdzony od lat w kilku krajach.[/quote]

Ja też mam kartę Visa BZWBK i przy płatności kartą nie mam przewalutowania 2.8%. Pytałem w banku to jak ktoś mam "starą" kartę to nie ma przewalutowania.
Pytanie co oznacza termin " stara karta" ???
biokd
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 18.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) biokd » 31.08.2018 00:21

Czy też macie wrażenie, że w Chorwacji jest dużo mniej punktów, gdzie można płacić kartą niż w Polsce?
Za lody nie ma opcji żeby zapłacić kartą. W kawiarniach to samo. Pytałem kelnerke w Puli w kawiarni, że dziwi mnie to że w takich miejscach jest problem z płatnościa karta i że tak jest tylko w Chorwacji. Na co ona, że w restauracjach można a w kawiarniach nie. To się pytam czy to jest ogólny standard, ona mówi że tak, to pytam dlaczego, a ona "Nie wiem".
Trochę to wkurzajace, że w 21 wieku w tak turystycznym państwie jest z tym taki problem. U nas nawet na wioskach w Piekarni za bułki można karta zapłacić.
Co do chleba to też mają beznadziejny, głównie pszenny i nie ma możliwości pokrojenia..
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 31.08.2018 07:54

biokd napisał(a):Czy też macie wrażenie, że w Chorwacji jest dużo mniej punktów, gdzie można płacić kartą niż w Polsce?
Za lody nie ma opcji żeby zapłacić kartą. W kawiarniach to samo. Pytałem kelnerke w Puli w kawiarni, że dziwi mnie to że w takich miejscach jest problem z płatnościa karta i że tak jest tylko w Chorwacji. Na co ona, że w restauracjach można a w kawiarniach nie. To się pytam czy to jest ogólny standard, ona mówi że tak, to pytam dlaczego, a ona "Nie wiem".
Trochę to wkurzajace, że w 21 wieku w tak turystycznym państwie jest z tym taki problem. U nas nawet na wioskach w Piekarni za bułki można karta zapłacić.
Co do chleba to też mają beznadziejny, głównie pszenny i nie ma możliwości pokrojenia..


Sprawa wydaje mi się powiązana z unikaniem płacenia VAT-u. Jak zapłacisz kartą to transakcja przechodzi przez konto bankowe i ciężko będzie nie wpisać transakcji do deklaracji vatowskiej. Zauważyłem że przy płaceniu gotówką w knajpach dostajesz tam od kelnera tylko paragon kelnerski który nie zawsze musi przerodzić się w fiskalny ;)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 31.08.2018 09:02

mchrob napisał(a): ... Zauważyłem że przy płaceniu gotówką w knajpach dostajesz tam od kelnera tylko paragon kelnerski który nie zawsze musi przerodzić się w fiskalny ;)


Tylko raz taki dostałem. Jak poprosiłem o "normalny" to natychmiast, bez szemrania przynieśli fiskalny
jedrula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 22.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jedrula » 31.08.2018 09:44

mchrob napisał(a):
Sprawa wydaje mi się powiązana z unikaniem płacenia VAT-u. Jak zapłacisz kartą to transakcja przechodzi przez konto bankowe i ciężko będzie nie wpisać transakcji do deklaracji vatowskiej. Zauważyłem że przy płaceniu gotówką w knajpach dostajesz tam od kelnera tylko paragon kelnerski który nie zawsze musi przerodzić się w fiskalny ;)


Powiedzialbym ze nigdy :-)
Gdzie tylko mogli nie dawali zadnego swistka, w piekarniach w Podgorze brak mozliwosci placenia karta ze o paragonach nie wspomne. Turystom to bez roznicy choc w takiej lodziarni wszystko szybciej idzie bo nie trzeba nabijac na kase :-)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 31.08.2018 10:37

jedrula napisał(a):
mchrob napisał(a):
Sprawa wydaje mi się powiązana z unikaniem płacenia VAT-u. Jak zapłacisz kartą to transakcja przechodzi przez konto bankowe i ciężko będzie nie wpisać transakcji do deklaracji vatowskiej. Zauważyłem że przy płaceniu gotówką w knajpach dostajesz tam od kelnera tylko paragon kelnerski który nie zawsze musi przerodzić się w fiskalny ;)


Powiedzialbym ze nigdy :-)
Gdzie tylko mogli nie dawali zadnego swistka, w piekarniach w Podgorze brak mozliwosci placenia karta ze o paragonach nie wspomne. Turystom to bez roznicy choc w takiej lodziarni wszystko szybciej idzie bo nie trzeba nabijac na kase :-)


Baśka, Poreć - zawsze i wszędzie paragony, nawet za kulkę loda czy jednego burka

Jak Wam nie dają fiskalnych to proście o takowe. Bez fiskalizacji nie mam jakoś ochoty płacić VAT z tego rachunku no bo z jakiej okazji?
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 02.09.2018 10:05

Ja płaciłem kartą Pekao i wszystko było ok :). Kursy 0,57-0,58. Pobierałem z bankomatu Zagrebacka, oczywiście pytał cz w kunach czy PLN, wybór kuny.
W Makarskiej w knajpach mogłem płacić kartą. W jednej tylko mieli jakiś stary terminal (Domina, Ulica Ante Starčevića, Makarska, Chorwacja) i tam karty nie widział więc musiałem iść po gotówkę. Tak po za tym zero problemów.
W Breli za obiad tylko gotówka, Dubrownik karta, Omiś, Trogir też karta. W piekarniach czy lody tylko gotówka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 134
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone