Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piasek wszędzie, drogo wszędzie, co to będzie, co to będzie?

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.07.2009 12:42

klopot napisał(a):Pewnie większość z nas odwiedzała kiedyś nadbałtyckie plaże. Z sentymentem powracam na nie czytając twoją relację. Trzęsacz taki skomercjalizowany" nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś.

Pozdrawiam
Rafał

Witaj, Rafale. Masz rację, że sentyment często popycha nas do powrotów w miejsca, które pamiętamy z dzieciństwa (młodości). Czasem takie powroty kończą się rozczarowaniem, bo wszędzie wdziera się komercja i niszczy "klimat" tamtych lat...

Lidio, nic nie szkodzi :) Ja też w tym upale ledwo funkcjonuję...
Co do plaż na wschodnim wybrzeżu, to chyba masz rację - generalnie szersze (poza Jastrzębią Górą, za którą w ogóle nie przepadam, może dlatego, że zbyt często tam jeździłam :wink:). Chlubnym wyjątkiem, jeśli chodzi o szerokość plaż, na zachodnim wybrzeżu jest właśnie Świnoujście :)
Natomiast przewagą zachodniego wybrzeża nad wschodnim jest ładniejsza pogoda, statystycznie mniej dni deszczowych i wyższe temperatury :) Co w pełni potwierdziło się podczas naszego urlopu :wink: W Rewalu niemal cały czas mieliśmy upał, podczas gdy w Poddąbiu było chłodno i pochmurno. Może to przypadek, a może...

Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.07.2009 13:00

15.07 - środa (ciąg dalszy)

Po zwiedzeniu latarni, udajemy się do portu. Docieramy jednak do miejsca, gdzie na tablicy czytamy taką informację: Przeprawa promowa dla mieszkańców Świnoujścia. Mimo tego, postanawiamy spróbować, w tej informacji nie ma przecież słowa: "tylko" :wink:
Chcemy przepłynąć pieszo, samochód zostawiamy w porcie. Jak się okazuje, nie ma żadnych problemów. Nikt nie legitymuje wsiadających, mało tego - prom jest bezpłatny (zarówno dla pieszych, jak i dla aut) :D W sumie to dosyć logiczne, że mieszkańcy nie płacą za prom. Ciekawe czy turyści również, bo zdaje się, że przeprawa dla osób spoza Świnoujścia jest kawałek dalej, przynajmniej oficjalnie. Większość samochodów na promie ma rodzime rejestracje, chociaż widzimy również śląską i łódzką.

Obrazek

Ten widok przypomina nam trochę chorwackie przeprawy :wink:

Chwila relaksu na promie, w oczekiwaniu na odbicie od brzegu:

Obrazek

Promy kursują co 20 minut. Wypływają jednocześnie, naprzeciw sobie. Płyną bardzo szybko (około 5 minut) i cicho. To miłe zaskoczenie :) Szkoda, że chorwackie promy nie płyną tak cicho. Przypomina nam się przeprawa "Peljescanką", z jej rzężeniem, chociaż inne promy w Cro też do cichych nie należą...

Mimo tego, tęsknimy już za chorwackimi promami. Już niedługo znowu nimi popłyniemy :)

Schodzimy na ląd i idziemy popatrzeć na plan miasta, żeby dowiedzieć się, jak najszybciej dotrzeć do promenady i plaży. Upał staje się coraz bardziej nie do zniesienia.

Ulicą Bolesława Chrobrego dochodzimy wreszcie do promenady, która jest, o dziwo, pozbawiona typowych nadmorskich straganów. Fajnie to wygląda, taka przestrzeń, dużo bardziej elegancko :):

Obrazek

Bo też Świnoujście jest nastawione na inny typ turysty - przewaga Niemców lub starszych osób z grubym portfelem; studenci rzadko tu zaglądają. Ceny lodów i gofrów dużo wyższe niż w innych nadmorskich miejscowościach. Ale jest tak gorąco, że kusimy się na lody dla ochłody :wink:
Brak natomiast fastfoodów, czy choćby pizzerii, tylko ekskluzywne restauracje w hotelach przy promenadzie. Na pewno bary i restauracje dla ludzi z chudszym portfelem w Świnoujściu są, ale nie przy promenadzie, pewnie gdzieś w centrum...

Bardzo ładnie na tym nadmorskim deptaku prezentują się fontanny:

Obrazek

Do jednej z nich można nawet wejść :wink: co chętnie robię, żeby się trochę schłodzić:

Obrazek

Fontanna w nocy jest pięknie podświetlona, czego niestety nie zobaczymy.

Po kąpieli w fontannie, czas na kąpiel w morzu :wink: Idziemy na plażę :):

Obrazek

Rozbierają właśnie konstrukcję sceny po jakimś koncercie:

Obrazek

Woda jest świetna, bardzo orzeźwiająca. Po schłodzeniu się, ruszamy w drogę powrotną - na prom, a później do samochodu i kierunek: Międzyzdroje :)

Ale o tym w następnym odcinku :D

:papa:
Ostatnio edytowano 23.02.2012 21:45 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 23.07.2009 13:41

Lubię Twoje relacje, są takie naturalne, okroszone pięknymi zdjęciami.
Gdzieś w sercu mam duży sentyment do naszego morza, uwielbiam spacery jego brzegiem, ale fakt w zasadzie już tam nie bywam. Ostatni raz byłam w 2007 roku, pięknie było. Tyle, że wówczas w Trzęsaczu nie było tarasu widokowego.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.07.2009 14:15

yskyerka napisał(a):Lubię Twoje relacje, są takie naturalne, okroszone pięknymi zdjęciami.
Gdzieś w sercu mam duży sentyment do naszego morza, uwielbiam spacery jego brzegiem, ale fakt w zasadzie już tam nie bywam. Ostatni raz byłam w 2007 roku, pięknie było. Tyle, że wówczas w Trzęsaczu nie było tarasu widokowego.

Dzięki, Iskierko :D Widzę, że taras widokowy w Trzęsaczu (a i betonowe umocnienia ściany kościoła pewnie też) to naprawdę świeża sprawa.
Pozdrawiam serdecznie :)
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 23.07.2009 17:29

Maslinko, co tam nowego w moim Poddąbiu słychać :?: Czy tam też komercha się wdziera :?: ... Dawno mnie tam nie było , ale doskonale pamiętam biały pensjonat na plażowej w pięknym lesie sosnowym . :D Chętnie bym tam powrócił , ale niestety ... góry wołają :wink:
Pozdrav .
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 23.07.2009 18:01

śledzę Twoje relacje zarówno z Cro jak i znad naszego morza i powiem Ci tyle: tęsknię:)
chciałoby się znów zobaczyć!!
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.07.2009 19:02

mkm napisał(a):Maslinko, co tam nowego w moim Poddąbiu słychać :?: Czy tam też komercha się wdziera :?: ... Dawno mnie tam nie było , ale doskonale pamiętam biały pensjonat na plażowej w pięknym lesie sosnowym . :D Chętnie bym tam powrócił , ale niestety ... góry wołają :wink:
Pozdrav .

No, jesteś, Mkm :D Dawno Cię nie widziałam.
W Poddąbiu cisza i spokój, miejsce nadal zachowuje swój niepowtarzalny klimat. Straganów jest ze dwa, dwie budki-smażalnie i tyle. W Poddąbiu byłam wcześniej w 2003 roku i od tamtego czasu zbyt wielu zmian nie zaobserwowałam. Nadal świetnie prosperuje dobra lodziarnia "Zielonej budki" przy głównym dojściu do plaży i karczma "U Julki", gdzie chodziliśmy na piwo (Żywiec tylko 5 zł).
Rozbudowuje się natomiast ośrodek wypoczynkowy Lazur (na końcu Promenady Słońca, po lewej). Właśnie w 2003 roku byłam wychowawczynią na kolonii, mieszkaliśmy w tym ośrodku, i wtedy to był jeden budynek. Teraz dobudowali dwa kolejne ("Wenus" i "Afrodytę"; stary budynek nazwali "Olimpem", stołówkę "Ateną" :wink:). Widać właścicielowi dobrze się widzie, skoro zbudował w Poddąbiu swoją "siedzibę bogów" :wink:

Kkra, bardzo mi miło, że na bieżąco śledzisz moją relację :)

Pozdrawiam :papa:
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 23.07.2009 20:19

maslinka napisał(a):No, jesteś, Mkm :D Dawno Cię nie widziałam.
W Poddąbiu cisza i spokój, miejsce nadal zachowuje swój niepowtarzalny klimat. Straganów jest ze dwa, dwie budki-smażalnie i tyle. W Poddąbiu byłam wcześniej w 2003 roku i od tamtego czasu zbyt wielu zmian nie zaobserwowałam. Nadal świetnie prosperuje dobra lodziarnia "Zielonej budki" przy głównym dojściu do plaży i karczma "U Julki", gdzie chodziliśmy na piwo (Żywiec tylko 5 zł).
Rozbudowuje się natomiast ośrodek wypoczynkowy Lazur (na końcu Promenady Słońca, po lewej). Właśnie w 2003 roku byłam wychowawczynią na kolonii, mieszkaliśmy w tym ośrodku, i wtedy to był jeden budynek. Teraz dobudowali dwa kolejne ("Wenus" i "Afrodytę"; stary budynek nazwali "Olimpem", stołówkę "Ateną" :wink:). Widać właścicielowi dobrze się widzie, skoro zbudował w Poddąbiu swoją "siedzibę bogów" :wink:

Pozdrawiam :papa:


Maslinko widzę że jesteś w bardzo dobrej formie , u mnie też sve je oke :D Dzięki za dobre wiadomości z Poddąbia . bylem tam chyba w 2001r. w takim białym pensjonaciku :D http://www.poddabie.nadbaltykiem.pl/obiekt.php?id=46 ... i pamiętam , że prawie wszyscy właściciele pensjonatow i domków letniskowych pochodzili z Pruszkowa 8O Cała prawa strona Poddąbia , ta w lesie sosnowym , była wtedy opanowana przez Pruszków ... Czułem się jakoś nie swojo , ale za to bardzo bezpiecznie :wink: Piękne , czyste lasy , wycieczki rowerowe do Rowów przez Dębinę , super plaże z brzegiem klifowym ... a przede wszystkim spokój i specyficzny mikroklimat :D To jest miejsce do którego chce się wracać ... Tylko gdyby nie ta Chorwacja :wink: :D
Pozdrav.
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 23.07.2009 20:40

miło czyta się Twoją kolejną relację :D ja również z tych sentymentalnych :wink: powspominałam moje wyjazdy nad Bałtyk, choć w innych miejscach bywałam (Chałupy, Mielno...) to plaże Bałtyckie dalej są zachwycające, jednak dla mnie minusem jest zimna woda- a ja uwielbiam pływać :(
Super fotki, pozdrawiam
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.07.2009 20:54

mkm napisał(a):Maslinko widzę że jesteś w bardzo dobrej formie , u mnie też sve je oke :D Dzięki za dobre wiadomości z Poddąbia . bylem tam chyba w 2001r. w takim białym pensjonaciku :D http://www.poddabie.nadbaltykiem.pl/obiekt.php?id=46 ... i pamiętam , że prawie wszyscy właściciele pensjonatow i domków letniskowych pochodzili z Pruszkowa 8O Cała prawa strona Poddąbia , ta w lesie sosnowym , była wtedy opanowana przez Pruszków ... Czułem się jakoś nie swojo , ale za to bardzo bezpiecznie :wink: Piękne , czyste lasy , wycieczki rowerowe do Rowów przez Dębinę , super plaże z brzegiem klifowym ... a przede wszystkim spokój i specyficzny mikroklimat :D To jest miejsce do którego chce się wracać ... Tylko gdyby nie ta Chorwacja :wink: :D
Pozdrav.

Hoho, z Pruszkowa mówisz? :wink: Ja też czułam się tam bardzo bezpiecznie :D Z wakacji w 2003 roku zapamiętałam niewiarygodną pogodę - przez 3 tygodnie było słonecznie, a nawet upalnie (tylko 1 dzień deszczowy :!:) Niestety tym razem pogoda w Poddąbiu nam nie dopisała. A myślałam, że ten "specyficzny mikroklimat", który wszyscy tak chwalą, jest gwarantem słoneczka :wink:

Trinity, cieszę się, że Ci się podoba :D Zimna woda to spory problem. Bałtyk niestety nie nadaje się za bardzo do pływania, ale za to można poskakać przez fale :D

Pozdrav :papa:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 24.07.2009 21:29

W 2007 Trzęsacz wyglądał ta:
Obrazek

zdaje się, że taras widokowy wówczas budowali właśnie.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.07.2009 17:47

Yskyerko, dzięki za ciekawe, historyczne już zdjęcie Trzęsacza :)


15.07 - środa (ciąg dalszy)

Do Międzyzdrojów docieramy koło 17:00. Udaje nam się znaleźć miejsce parkingowe blisko promenady. Pierwszym "obiektem", na jaki się natykamy, jest dom, który mógłby być piękny, ale straszy:

Obrazek

Przy promenadzie, jak zwykle (poza Świnoujściem :wink:), mnóstwo straganów z pamiątkami. Zmierzamy w kierunku wejścia na molo:

Obrazek

Obrazek

Molo jest całkiem długie i bezpłatne, a roztacza się z niego ładny widok na plażę, słynny hotel Amber Baltic (gdzie nocują gwiazdy podczas Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd) i dalej, na klifowe wybrzeże Wolińskiego Parku Narodowego:

Obrazek

Schodzimy z molo i idziemy dalej promenadą. Po chwili docieramy do Alei Gwiazd, gdzie znajdują się metalowe odlewy dłoni ponad 70 wybitnych polskich artystów filmowych i teatralnych:

Obrazek

Pora przymierzyć swoją dłoń do odcisku jednego z wielkich ludzi polskiego kina:

Obrazek

Leon Niemczyk ma trochę większą dłoń ode mnie, ale może to i lepiej :wink:

Na Promenadzie Gwiazd spotkałam dwie wielkie postaci kina. Nie mogłam sobie odmówić zdjęcia z nimi. Na pewno poznajecie tych panów :D:

Obrazek

Obrazek

Wakacyjny Festiwal Gwiazd jest organizowany od 1996 roku. W 2006, 2007 i 2008 roku odbywał się w Gdańsku, podobno ze względu na niewystarczającą bazę hotelowo-gastronomiczną w Międzyzdrojach. Może wybudowano więcej hoteli, a może artyści zatęsknili za "klimatem" mniejszej miejscowości. W każdym razie Festiwal, po trzyletniej przerwie, wrócił do Międzyzdrojów.

Przy promenadzie można znaleźć takie ciekawe atrakcje dla dzieci:

Obrazek

Stanąć wewnątrz nieustannie obracającej się piłki - to dopiero jest wyzwanie :!: Chyba nikomu się to nie udało.

Po jakimś czasie "szwendania się" po promenadzie dopada nas głód (i nie jest to wcale "mały głód"). Znajdujemy świetną pizzerię naprzeciwko hotelu Amber Baltic. Prawdziwa włoska pizza - mniammm :D

Najedzeni i trochę zmęczeni wracamy do samochodu. Po powrocie do Rewala postanawiamy iść jeszcze wieczorem na plażę. Zachodu słońca dzisiaj niestety nie widać. Ale za to można trochę "pofocić" malownicze kutry rybackie stojące na plaży :D:

Obrazek

Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 23.02.2012 21:46 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 25.07.2009 18:15

czemu tak krótko?
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 26.07.2009 19:38

Mam nadzieję Maslinko, że się nie obrazisz jak pozwolę sobie wkleić już niemal historyczne zdjęcie z Trzesacza, zobione jakieś 17lat temu... wtedy tam byłam po raz pierwszy :)



Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.07.2009 20:17

Joasiu, dzięki za ciekawe zdjęcie. Widzę, że połowy ściany (tej prawej) z Twojego zdjęcia już nie ma.

Pozdrawiam :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Piasek wszędzie, drogo wszędzie, co to będzie, co to będzie? - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone