Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 22.01.2015 11:21

Ładna i zaskakująca grecka wyspa, choć taka zupełnie nie podobna do innych. Nawet do pobliskiej sąsiadki Thassos. :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.01.2015 11:24

kulka53 napisał(a):A może jeszcze nie? :roll: .


Ja bym jeszcze trochę został.
Nietypowy, ale fajny, odcinek.

pzdr :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.01.2015 11:28

kulka53 napisał(a):Prawie jak plaża


... niezła piaskownica, a do tego w cieniu ... :lol: ...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 22.01.2015 20:13

kulka53 napisał(a):Aby przedostać się na drugą stronę, trzeba trochę ekwilibrystyki...


...czyli test sprawnościowy zaliczony...

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.01.2015 21:56

kulka53 napisał(a): Poprzyglądamy się naturalnemu basenikowi


A nie kusiło Cię (Małgosi nie pytam, bo tu raczej jestem pewna), aby się w tym baseniku zanurzyć :wink: :?:
Zapewne nie... woda z pewnością bardzo :roll: zimna....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2015 22:00

MarDomi napisał(a):Ładna i zaskakująca grecka wyspa, choć taka zupełnie nie podobna do innych. Nawet do pobliskiej sąsiadki Thassos. :)

Z tego co widziałem w paru relacjach i na fotkach w necie, Thassos też jest mocno zielona i zadrzewiona. Plusem na pewno jest większa ilość plaż... ale minusem, z pewnością większa ilość ludzi :roll:
Samotraka na pewno nie jest miejscem komercyjnym, a zważywszy, że leży na uboczu, to na pewno nikt nie trafia tam przypadkiem :cool:
longtom napisał(a):Ja bym jeszcze trochę został.
Nietypowy, ale fajny, odcinek.

Trochę zostaniemy.
I nawet jeszcze wrócimy :roll:
kmichal napisał(a):... niezła piaskownica, a do tego w cieniu ... :lol: ...

Do tego czysta i świeża, naniesiona raptem parę dni wcześniej (przynajmniej wierzchnia warstwa) :D
Kilka, a może i kilkanaście takich było po drodze, ale ta chyba była największa :roll:
ajdadi napisał(a):...czyli test sprawnościowy zaliczony...

Jak widać na załączonym obrazku :lol:
Trudne nie było, ale jak się potem okazało, dla niektórych był to test nie do przejścia... i to wcale nie dlatego że sprawności brakowało, ale bardziej odwagi :roll:
Niemniej... wystarczyło zdjąć buty i przejść w trochę innym miejscu :D

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.01.2015 22:07

Te kamienie po drodze do wodospadów przypominają mi trochę drogę na ... ŁYSICĘ ... :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2015 22:10

dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a): Poprzyglądamy się naturalnemu basenikowi


A nie kusiło Cię (Małgosi nie pytam, bo tu raczej jestem pewna), aby się w tym baseniku zanurzyć :wink: :?:
Zapewne nie... woda z pewnością bardzo :roll: zimna....


:lol:
A tu Cię zaskoczę... to zwykle ja mam większe opory by zanurzać się w niezbyt ciepłej wodzie.
Małgosia pod tym względem jest "twardsza" :roll: , ale z kolei za nic w świecie nie wejdzie do wody, gdy temperatura powierza nie jest zbyt wysoka, albo gdy mocno wieje, przed czym z kolei ja się aż tak nie wzbraniam.

Woda w strumieniu rzeczywiście była dość lodowata, ale jak się potem okazało, były osoby, którym to nie przeszkadzało i pływały w najlepsze, niedługo, ale zawsze. My nie próbowaliśmy... co nie znaczy, że jeszcze nie spróbujemy :cool:

tony montana napisał(a):Te kamienie po drodze do wodospadów przypominają mi trochę drogę na ... ŁYSICĘ ... :)


Byłem na tym SZCZYCIE, ale, szczerze, nie pamiętam drogi :roll: , chyba dlatego że to już szmat czasu temu było...
W sumie, każdy tatrzański potok trochę podobnie wygląda :cool: , tylko roślinność nieco inna.

Pozdrawiam
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 22.01.2015 22:21

kulka53 napisał(a):
MarDomi napisał(a):Ładna i zaskakująca grecka wyspa, choć taka zupełnie nie podobna do innych. Nawet do pobliskiej sąsiadki Thassos. :)

Z tego co widziałem w paru relacjach i na fotkach w necie, Thassos też jest mocno zielona i zadrzewiona. Plusem na pewno jest większa ilość plaż... ale minusem, z pewnością większa ilość ludzi :roll:
Samotraka na pewno nie jest miejscem komercyjnym, a zważywszy, że leży na uboczu, to na pewno nikt nie trafia tam przypadkiem :cool:

Ale Thassos jest zielona tylko w części północno wschodniej po przeciwnej stronie jest bardziej sucha i stepowa, a roślinność w części zielonej nie podobna do naszej. Te "dwie twarze" wyspy wynikają z gór w centrum wyspy, które zatrzymują chmury.
Co do ludzi to poza sezonem (czerwiec) jest ich znacznie mniej, z relacji rodziny wiemy, że plaże są puste.
Pewnie m.in. w tej relacji widziałeś Thassos :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2015 12:09

MarDomi napisał(a):Ale Thassos jest zielona tylko w części północno wschodniej po przeciwnej stronie jest bardziej sucha i stepowa, a roślinność w części zielonej nie podobna do naszej. Te "dwie twarze" wyspy wynikają z gór w centrum wyspy, które zatrzymują chmury.
Co do ludzi to poza sezonem (czerwiec) jest ich znacznie mniej, z relacji rodziny wiemy, że plaże są puste.
Pewnie m.in. w tej relacji widziałeś Thassos :lol:

Owszem, miałem na myśli relację Twoją - bo jest najnowsza którą czytałem, ale w pamięci utkwiła mi jeszcze Kowala38 :roll: i fotki z drogi, która wyglądała jakby przez las wiodła :lol:
Z Thassos mamy trochę dylemat, bo wiadomo, w sezonie byśmy tam trafić nie chcieli, a poza nim, gdy ludzi byłoby już zdecydowanie mało (lub prawie wcale) - czyli np końcem maja lub końcem września - trochę obawiam się o pogodę. Zresztą podobne rozterki wiążą się z Korfu :roll: .
No ale tak czy inaczej, obie te wyspy na ten rok w planach raczej nie są :) .

Pozdrawiam
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 23.01.2015 13:25

kulka53 napisał(a):Owszem, miałem na myśli relację Twoją - bo jest najnowsza którą czytałem, ale w pamięci utkwiła mi jeszcze Kowala38 :roll: i fotki z drogi, która wyglądała jakby przez las wiodła :lol:

Oczywiście, że są lasy. Pokrywają 2/3 wyspy. Miałem na myśli to, że znajduje się tam parę gatunków innych jak się mi wydaje od tych najczęstszych na Samotrace.
Najpopularniejsze na Thassos są: sosna morska, sosna Aleppo i korsykańska, a także licznie uprawiane oliwki.

Przepraszam, że się tak wciąłem w relację

Pozdrawiam Marcin :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2015 18:02

MarDomi napisał(a):Oczywiście, że są lasy. Pokrywają 2/3 wyspy. Miałem na myśli to, że znajduje się tam parę gatunków innych jak się mi wydaje od tych najczęstszych na Samotrace.
Najpopularniejsze na Thassos są: sosna morska, sosna Aleppo i korsykańska, a także licznie uprawiane oliwki.

No proszę... nie dość ze jesteś znawcą zmian klimatu :cool: (czytałem co pisałeś w jakimś innym wątku) to jeszcze śródziemnomorskiej roślinności 8O
Super :idea:
Poszukałem czegoś na temat tych gatunków o których wspominasz, pooglądałem zdjęcia i szczerze mówiąc, nie odróżniam jednej sosny od drugiej :? .
Te sosny, które widzieliśmy na Samotrace, rosnące wokół stolicy, uznaliśmy za pinie, ale kto je tam wie co to za one :wink: . W wyższe partie wyspy się nie zapuszczaliśmy... A cała reszta porastająca północne wybrzeże była jednak liściasta :roll: , nie licząc różnego rodzaju poobgryzanych przez kozy jałowców.

Ale oliwek na Samotrace też jest całkiem sporo, rosną w pagórkowatej południowo zachodniej części wyspy.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21048
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 23.01.2015 20:39

kulka53 napisał(a): Ale oliwek na Samotrace też jest całkiem sporo, rosną w pagórkowatej południowo zachodniej części wyspy.


... na Lefkadzie również zwłaszcza po stronie wschodniej wyspy

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2015 17:47

ajdadi napisał(a):
kulka53 napisał(a): Ale oliwek na Samotrace też jest całkiem sporo, rosną w pagórkowatej południowo zachodniej części wyspy.


... na Lefkadzie również zwłaszcza po stronie wschodniej wyspy

Fakt, tam jest z tego co pamiętam znacznie łagodniejszy krajobraz niż po stromej stronie zachodniej. No ale myśmy tylko raz tamtędy przejechali, od Vassiliki do stolicy :roll: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2015 17:47

Edit...
Ostatnio edytowano 24.01.2015 17:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 446
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone