Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 10808
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.03.2019 07:44

O wodospadach w Edessie nie wiedziałem, także to taki rzut na taśmę i dodanie do listy, bo wyglądają zachęcająco, a przy okazji googlowania ich namierzyłem leżące w innym miejscu w Grecji Nada Waterfalls.
Dzięki za jak zawsze przyjemną eskapadę.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.03.2019 08:52

Nasz październikowy spacer przebiegał w części macedońskiej niemal tymi samymi ścieżkami ( w tym roku chcemy jeszcze poznać dokładnie Mavrovo N.P. ) , nowy meczet w Gostiwarze faktycznie "rzuca się w oczy" :wink: , zdecydowanie wolę te starsze , np. sąsiadujące ze sobą w Tetovie takie dwa :

Tetovo9.jpg


Tetovo14.jpg


Pawle , dziękuję za kolejną ciekawą i inspirującą relację , śledzenie jej to była czysta przyjemność 8)


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12696
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.03.2019 12:24

Małgosiu i Pawle, dziękuję za kolejną fascynującą grecką przygodę 8).
Miło się z Wami podróżuje, nawet jeśli tylko wirtualnie. Opowieści Wasze mają na szczęście także wymiar realny :wink: , gdyż dokładne relacje dają możliwość zaplanowania swojej własnej podróży :) .
W tym roku, po długiej przerwie, wracamy do Grecji :D ! Niestety tylko na tydzień, więc :roll: autem nie ma szans...
Zaczynam przymiarki, jaką wyspę wybrać :) , niewątpliwie będzie to jedna z tych, jakie poznaliście :) , będę więc mogła podglądnąć to i owo 8)
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.03.2019 07:25

janusz.w. napisał(a):A ja dziękuję za tą opowieść :D

Jan32 napisał(a):I ja dziękuję.

piekara114 napisał(a):I ja też dziękuję za kolejne inspiracje. :papa:

WeraAnka napisał(a):Ja też DZIĘKUJĘ !!!

:D Fajnie że byliście :idea:
WeraAnka napisał(a):A tak przy okazji Wasze październikowe, rwące wodospady i rzeczki w Edessie dokładnie tak samo wyglądały pod koniec czerwca 2018r po nocnej ulewie, która przeszła nad tym regionem i pięknie oczyściła upalne powietrze. Dzień wcześniej zdecydowanie spokojniej się prezentowały. Niektórych cieków wodnych w ogóle nie było, były totalnie suche.
Podobna sytuacja miała miejsce w uzdrowisku Loutraki, położonym trochę dalej i wyżej.

No właśnie, czyli górskie (podgórskie) tereny podobnie wyglądają czy to w Grecji czy w Polsce. Jak popada potoki i rzeczki od razu wzbierają :roll:
te kiero napisał(a):O wodospadach w Edessie nie wiedziałem, także to taki rzut na taśmę i dodanie do listy, bo wyglądają zachęcająco, a przy okazji googlowania ich namierzyłem leżące w innym miejscu w Grecji Nada Waterfalls.
Dzięki za jak zawsze przyjemną eskapadę.

Wodospady są naprawdę super :idea: , to co pokazaliśmy na zdjęciach to tylko część tego co można tam zobaczyć. Woda spływa w kilku odnogach a wysokość kaskad jest naprawdę spora. Warto na pewno podjechać :)
Link który podałeś prowadzi na Peloponez... a tam w niedalekiej odległości są jeszcze słynne Polylimnio Waterfalls :cool:
piotrf napisał(a):Nasz październikowy spacer przebiegał w części macedońskiej niemal tymi samymi ścieżkami

No proszę, byliśmy w tym samym miejscu w podobnym czasie :)
Kolorowy meczet w Tetovie widzieliśmy wiele lat temu podczas całego niemal dwutygodniowego urlopu w Macedonii. Podobnie jak tony papryki w ogromnych worach sprzedawane na ulicach :) . Ten drugi zabytek mniej kojarzę :roll: , chyba po prostu nie mamy jego zdjęcia. W Tetovie spędziliśmy trochę czasu, choć głównie przejeżdżając, bo właśnie stamtąd odbijała pod górę droga do Popovej Szapki gdzie mieszkaliśmy kilka nocy w górskim schronisku. Zdobyliśmy wtedy Titov Vrv, Pelister, Magaro... w sumie było nawet ok, tyle że pogoda nie zawsze sprzyjała. Ale jest co wspominać :idea: , zwłaszcza że urządziliśmy sobie wówczas jednodniowy wypad do Grecji i to była pierwsza wizyta w tym kraju :D .
dangol napisał(a):Małgosiu i Pawle, dziękuję za kolejną fascynującą grecką przygodę 8).
Miło się z Wami podróżuje, nawet jeśli tylko wirtualnie. Opowieści Wasze mają na szczęście także wymiar realny :wink: , gdyż dokładne relacje dają możliwość zaplanowania swojej własnej podróży :) .
W tym roku, po długiej przerwie, wracamy do Grecji :D ! Niestety tylko na tydzień, więc :roll: autem nie ma szans...
Zaczynam przymiarki, jaką wyspę wybrać :) , niewątpliwie będzie to jedna z tych, jakie poznaliście :) , będę więc mogła podglądnąć to i owo 8)

Na tydzień nie ma szans autem? Eeeee tam, nawet Skodą dało radę - patrz Samotraka 2014 :cool: .
Ale ok, zgadzam się że sens to ma średni :lol: .
Fajnie że znów wybieracie się do Grecji, choć szkoda że na tak krótko. Bardzo ciekawe co wybierzecie... bo jak rozumiem samolot do Aten i potem promem? Wtedy wybór wysp większy :) .
A jaki to będzie termin, wrzesień/październik?

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12696
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.03.2019 12:50

Niestety, na więcej niż tydzień nie ma szans w tym roku... Grzesiek przez tydzień był na nartach, a urlop :oczko_usmiech: nie jest z gumy.

Co do terminu, to na 90% przełom września i października, z lotem do Aten. Trochę martwią mnie ceny promów, droga wodna wychodzi znacznie drożej, niż samolot :mrgreen: .
Pasujące do godzin samolotowych są niestety tylko te :roll: szybkie, jeśli chcemy spędzić urlop na wyspie, a nie w Atenach. Ale jakoś trzeba będzie się w to wpasować :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.03.2019 10:42

Każda (chyba) nasza relacja miała podsumowanie, to i ta nie może być gorsza :cool:

Podczas tego trwającego jak to najczęściej bywa 17 dni wyjazdu przejechaliśmy niemal równo 5000 km.

Całkowity koszt wyjazdu to około 3300 zł, w tym:
- paliwo i opłaty drogowe (+ koszt naprawy opony :) ) - ok. 1900 zł
- promy + zwiedzanie – około 800 zł
- zakupy na miejscu – około 600 zł

To był nasz 13 wyjazd na dłużej do Grecji. Czy pechowy? W zasadzie nie, chociaż jeśli by podciągnąć pod pech przebitą po drodze oponę i – zwłaszcza – zepsutą w drugim tygodniu pogodę, to można na pewno mówić o lekkim pechu. Odwiedziliśmy 2 nowe wyspy i jedną starą-nową, która prawdę mówiąc wciąż w znacznej mierze pozostaje nieodkryta. Miał to być wyjazd budżetowy :roll: i w zasadzie taki był, choć na zwiększeniu kosztu ostatecznego zaważyło nasze swoiste „rozpasanie” :wink: zakupowe…. chyba jeszcze nigdy nie wydaliśmy takiej kwoty na różne dobre rzeczy konsumowane na miejscu i przywiezione do domu.

Co było największym hitem tego wyjazdu? Chyba maska do pływania pod wodą :lol: (Danusiu, to dzięki Tobie – dziękujemy :idea: :D ), ale nie, inne fajne elementy też oczywiście były. Zwłaszcza zapamiętałem Paleochorę na Eginie :idea: a także wspaniałą, pustą, dziką plażę na południowym wybrzeżu Eubei gdzie spędziliśmy cudowne, leniwe chwile.

Egina zaskoczyła nas bardzo i to pod kilkoma względami. Po pierwsze tym, że jest to jednak miejsce podobne innym greckim wyspom, bardziej zwyczajne niż się spodziewałem, z wąskimi, dziurawymi drogami i brakiem drogowskazów. A po drugie – jest to też wyspa znacznie ciekawsza niż można by się było spodziewać po czymś co leży blisko lądu i jest tak popularne wśród Greków. Minusem na pewno są dość przeciętne plaże, choć ta jedna z której korzystaliśmy z gorącą wodą i długim, płytkim do niej wejściem na pewno się wyróżnia jak dla nas pozytywnie.

Egistri, czyli Chorwacja w Grecji :wink: , skalista mikrowysepka porośnięta niemal w całości piniowym lasem...wymyśliłem ją w ostatniej niemal chwili i w sumie fajnie że ją zobaczyliśmy. Nie ma na niej nic :lol: , to jest typowe miejsce na tydzień w apartamencie i dni spędzane na plaży i w wodzie a wieczory w tawernie. Na plus – powszechność nocowania na dziko :wink: oraz fajna miejska plaża w Skali, na minus (dla nas) – skalistość czyli brak innych odpowiadających nam plaż.

No i Eubea :roll: o której trudno coś w skrócie napisać. Wielkością podobna do Krety ale porównać tych wysp nie sposób. Eubea jest zwyczajna, prawie w ogóle nie turystyczna a jeśli popularna to tylko wśród Greków. Różnorodna krajobrazowo, wyschnięta i łysa na południu, zielona na północy. Górzysta, z chyba marnymi drogami…. chociaż być może się to powoli zmienia. Nawet gdybyśmy mieli non stop piękną pogodę to nie zobaczylibyśmy jej nawet w połowie :roll: , a i tak musieliśmy nasz pobyt tam skrócić. Przypuszczam, że jeszcze na Eubeę wrócimy i że znajdziemy tam jeszcze miejsca takie o jakie w Grecji nam najbardziej chodzi.

Czy był to wyjazd udany? W sumie tak, choć na pewno było co najmniej kilka innych, które wspominam lepiej, choćby ten z roku 2017 (Tilos, Nisiros, Astipalea) i z roku 2015, totalnie spontaniczny (Siros, Sifnos, Sikinos, Ios). Ale były też wyjazdy mniej udane, jak choćby ten pierwszy z zeszłego roku :wink: , po którym miałem dość Grecji, podróży, samochodu i czego tylko :lol: .

Stan odwiedzonych greckich wysp zwiększył się więc na rok 2018 do 36… to już trochę ale wciąż jeszcze sporo zostało. Liczymy, że ten rok przyniesie nam zwiększenie ich ilości a także wiele fajnych wrażeń z nich przywiezionych :idea: :D .

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15535
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.03.2019 17:36

Liczyłam na zwyczajowe podsumowanie :D

Eginię wpisuję na listę do zobaczenia przy okazji posezonowej wizyty w Atenach.

To teraz na majową relację czekamy :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12696
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.03.2019 18:14

kulka53 napisał(a): Chyba maska do pływania pod wodą :lol: (Danusiu, to dzięki Tobie – dziękujemy :idea: :D )

Fajnie, że coś z moich relacji Wam się przydało :) , bo na ogół to ja wykorzystuję w praktyce to, czym się z nami na forum dzielicie 8)

kulka53 napisał(a): Liczymy, że ten rok przyniesie nam zwiększenie ich ilości a także wiele fajnych wrażeń z nich przywiezionych

Też na to liczymy :D !
Ciekawe, które z wysp zwiększą w 2019 Wasz wynik?
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.03.2019 08:15

Dzięki za przybliżenie kolejnych greckich wysepek ... :) ... Ciekawe na które padnie w tym roku :?: ... :hut: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.03.2019 10:13

piekara114 napisał(a):Liczyłam na zwyczajowe podsumowanie :D
Eginię wpisuję na listę do zobaczenia przy okazji posezonowej wizyty w Atenach.

Warto. Myślę że nie będziesz zawiedziona :idea: .
piekara114 napisał(a):To teraz na majową relację czekamy :papa:

Wygląda na to że jednak będzie :) :cool:

dangol napisał(a):Fajnie, że coś z moich relacji Wam się przydało :) , bo na ogół to ja wykorzystuję w praktyce to, czym się z nami na forum dzielicie 8)

W ogóle relacje się przydają :cool:
Maskę i płetwy na pewno zabierzemy, choć nie jestem pewien czy majowa temperatura wody pozwoli na korzystanie z tych akcesoriów :wink: .
Za to mamy jedną nowość :idea: na stanie... tu temperatura wody jest mniej istotna a bardziej stan morza i siła wiatru :roll: .

dangol napisał(a):Ciekawe, które z wysp zwiększą w 2019 Wasz wynik?

kmichal napisał(a):Ciekawe na które padnie w tym roku :?: ... :hut: ...

Też jesteśmy ciekawi :lol: :wink: .

Prawdę mówiąc w maju miał być inny kraj :roll: ale jednak zdecydowaliśmy że będzie znów Grecja.
Plan jest ale u nas się to zmienia...i nie wiadomo czy tak będzie ostatecznie bo do maja jeszcze sporo czasu. W każdym razie jest on dość zaskakujący - jedna wyspa na północy i blisko lądu oraz dwie na dalekim południu i daleko w związku z tym od lądu :wink: .

Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15535
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2019 10:23

kulka53 napisał(a): W każdym razie jest on dość zaskakujący - jedna wyspa na północy i blisko lądu oraz dwie na dalekim południu i daleko w związku z tym od lądu :wink: .
Czyżby Thassos?
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 27.03.2019 08:27

Fajnie było z Wami znowu zwiedzić kawał Grecji :lol:

PS. A w Volos przypadkiem w maju nie będziecie :?: Ciekawa jestem cen promów na miejscu :idea:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15535
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.03.2019 10:10

Beata W. napisał(a):PS. A w Volos przypadkiem w maju nie będziecie :?: Ciekawa jestem cen promów na miejscu :idea:
Dalej myślisz o S.?
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 27.03.2019 10:22

piekara114 napisał(a):
Beata W. napisał(a):PS. A w Volos przypadkiem w maju nie będziecie :?: Ciekawa jestem cen promów na miejscu :idea:
Dalej myślisz o S.?


No właśnie :lol: Aktualna cena z Volos na Skopoles 2+2 + samochód to 300 euro :cry:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.03.2019 10:37

piekara114 napisał(a):Czyżby Thassos?

W punkt :)
Chociaż to póki co taki pomysł... nie wiem dlaczego przewoźnik na stronie nie podaje że pływa w maju :roll: , nie przypuszczam by Thassos była przez miesiąc odcięta od świata :? . W każdym razie jak coś to inna wyspa też już w zamian wymyślona :)
Beata W. napisał(a):A w Volos przypadkiem w maju nie będziecie :?: Ciekawa jestem cen promów na miejscu :idea:

No nie, w Volos to raczej nie... na Sporady w ogóle nas nie ciągnie.
Beata W. napisał(a):Aktualna cena z Volos na Skopoles 2+2 + samochód to 300 euro :cry:

Hm, ja widzę że około 170 :roll:
No chyba że w obie strony, to by się zgadzało.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 688
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone