Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kraków - Makarska - Gliwice autostopem. 2800 km, 48 aut :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 27.07.2010 23:12

Oj ale będzie faaaajnie!!! Dziewczynie Autora tej relacji serdecznie gratuluję :lool: Dawno, dawno temu też miałam takie pomysły, ale nie było z kim, a sama się bałam. Tym chętniej poczytam :D :D :D
Btk201
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 10.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Btk201 » 27.07.2010 23:29

Hydraulik_

Wielki szacun za podjecie takiego wyzwania.
Zapisuje sie na c.d.
erci
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 05.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) erci » 27.07.2010 23:40

masz kolejnego czytelnika i jestem w 100% pewien ze Twoją opowieść przeczyta wielu takich jak my.
To naprawde godne podziwu podejście do spełniania marzeń.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 28.07.2010 01:25

Pora już późna.
Oczy już mrużę, bo kilka...naście relacji dziś przeczytałam.

A tu autostopowa wyprawa do Chorwacji ! :D

Fajny debiut na cro.pl :)
Pozdraviam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.07.2010 08:23

Cześć.
Patrząc na ilość szpilek a z każdą z nich wiąże się osobna historia to czeka mnie tu ciekawa relacja.
A przygód pewnie było jeszcze więcej.
Czekam na c.d.

Pozdrowienia dla Was.
MMucha
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 29.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) MMucha » 28.07.2010 09:07

dopisuje się też do grona czytelników i mam pytanie :
ile mieliście bagaży i jaki sposób na kierowców?
Ty w krzakach, dziewczyna łapie stopa?
Razem łapiecie, bagaże w krzakach?
Czy uczciwie wy i bagaże łapiecie stopa? :lol:
pozdrawiam
kroj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 11.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kroj » 28.07.2010 09:18

Czasy kiedy łapałam autostop w NRD-ówku daaawno minęły, bardzo chętnie poczytam Twoją realcję. Dajesz kolego, dajesz..
Pozdrawiam :D
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 28.07.2010 09:21

Przyznam że bardzo zaciekawiła mnie ta relacja.
Z niecierpliwością czekam na więcej.

Wielki szacun za odwagę i podziw dla ciebie za taką wyprawę..... i to na auto stopa :)
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 28.07.2010 09:26

To i ja się zabieram na stopa. Przebieram nóżętami z niecierpliwością.
Viniu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 09.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Viniu » 28.07.2010 09:30

Ożeszty orzeszku... spełniliście moje marzenie :D Pozazdrościć Wam a mi żałować, że się nie udało... może na starość.. na emeryturze ;) :D
Jacek 206
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2822
Dołączył(a): 30.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek 206 » 28.07.2010 09:38

Witaj Hydraulik.
Pisz, jak widzisz zainteresowanych Waszą wyprawą jest dużo.
Czekam i ja na dalszą relację. :lol:
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 28.07.2010 09:59

Zasiadam i czekam na relację. Autostopem do Chorwacji - no no no.
Hadler
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 356
Dołączył(a): 17.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hadler » 28.07.2010 10:25

Do Cro 48 autami. Ale czad!

Zapisuję się do czytelni i czekam na cd
hydraulik_
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) hydraulik_ » 28.07.2010 10:40

Witam ponownie.

Cieszę się że wstęp spotkał się z zainteresowaniem, dziękuję wszystkim serdecznie za wpisy :)

Najpierw 2 odpowiedzi:
weldon napisał(a):
hydraulik_ napisał(a):... jak się okazało z Polakami z którymi pojechaliśmy wspólnie do Makarskiej

Ty wiesz, że tym zdaniem zachwiałeś pewnym stereotypem znajdującym
licznych wyznawców na tym forum?

Domyślam się co to za stereotyp bo poniekąd sam byłem jego wyznawcą, przez wiele historii zasłyszanych w paru innych krajach, no i niestety raz na naszym wyjeździe ów stereotyp znalazł potwierdzenie. Ale o tym przy okazji ;-)
MMucha napisał(a):ile mieliście bagaży i jaki sposób na kierowców?
Ty w krzakach, dziewczyna łapie stopa?
Razem łapiecie, bagaże w krzakach?
Czy uczciwie wy i bagaże łapiecie stopa? :lol:

byliśmy zapakowani tylko do dwóch plecaków. Mój nieco większy bo z przytroczonym namiotem, aparatem na górze itp. Co do łapania stopa to nie było mowy o żadnym chowaniu. Gdybym dziewczynę wystawił a sam schował się w krzakach to czuję że tak szybko by mi się ktoś zatrzymał i odjechał z nią, że bym z krzaków nie dobiegł :) Poza tym jeśli kierowcy wyświadczają nam przysługę to muszą wiedzieć kogo i w jakim gabarycie bagażowym zabierają - więc łapaliśmy stojąc koło siebie praktycznie cały czas, plecaki na widoku.



OK CZAS NA DALSZY CIĄG, CZYLI...

....jak to się wszystko zaczęło



Wiedziałem że po ciężkim roku akademickim ( ;-) ) trzeba gdzieś dziewczynę położyć na ciepłej plaży, a moje dwie wcześniejsze wizyty w Chorwacji były jak najbardziej pozytywne, więc długo się nie zastanawiałem nad celem wycieczki. Problemem był transport - nie mamy samochodu, więc brałem pod uwagę skorzystanie z forumowego autostopa. Rozmowa była taka:

- no wiesz możemy się zabrać z jakimiś obcymi ludźmi z którymi się umówimy, pewnie wyjdzie po 300zł, no chyba że jedziemy stopem
- a to jedźmy stopem! (nieuzasadniony entuzjazm)
- przecież w życiu stopem nie jechałaś, wiesz że czasem i z 5 godzin się stoi
- nie no spoko, damy radę, jedźmy stopem! (nieuzasadniony optymizm który rozpłynął się niczym mgła w momencie wyjścia na pierwszą miejscówkę).

No ale decyzja została podjęta - dla mnie bomba. Ja bardziej cieszyłem się chyba na całą podróż niż na samo leżenie plackiem na plaży. Ale tak przez te 2 tygodnie przed wyjazdem zastanawiałem się jak to wszystko wypadnie. Moja dziewczyna jakoś się tym nie przejęła ale to wynikało raczej ze zbytniego nie zastanawiania się nad tym co może nas spotkać. No i dobrze. I tak przeważnie to ona się przejmuje ;-)

Zaczęły się przygotowania teoretyczne. Dla początkujących autostopowiczów polecam 2 stronki, z których czerpałem informacje

- http://www.hitchwiki.org (wikipedia hitch-hikerów - czyli ludzi łapiących stopa. Jak to na wikipedii jest wersja polska, ale polecam angielską bo jest o wiele pełniejsza w informacje)

- http://www.autostopem.net (rodzimy produkt i dużo wrażeń z pierwszej ręki od podróżujących)

Obie te strony mają coś co przydało mi się najbardziej - mapkę z zaznaczonymi punktami gdzie warto łapać stopa w większych miastach - dwukrotnie korzystaliśmy z tego w Wiedniu udając się raz na południowe a raz północne krańce miasta.



W sumie miałem wydrukowane jakieś 20 stron wszystkiego co w dzień przed wyjazdem uznałem za istotne i wpadło mi w oczy:
- opisy wspomnianych miejscówek
- podstawowe rozmówki czeskie, niemieckie (słoweńskie i chorwackie miałem w przewodnikach)
- info o krajach typu "w Austrii łapie się tak i tak, bo Austriacy są ..." - czytaliśmy z niepewnością przed wjazdem do kolejnego kraju.



Zakupy i pakowanie.

A teraz wyobraźcie sobie drodzy forumowicze, że to co pakujecie do swoich kombi po sam dach na wyjazd, my zapakowaliśmy do dwóch górskich plecaków ;-)

Nie no oczywiście przymierzałem kilka razy, ale te 6 zgrzewek piwa które wieźliśmy 2 lata temu w bagażniku focusa teraz jakoś do plecaka wejść nie chciały. Dziwne. Trzeba było pójść na pewne kompromisy. Słyszałem kiedyś taką zasadę na dalekie wyjazdy z plecakiem: "weź 2 razy mniej ciuchów niż ci się wydaje i 2 razy więcej kasy niż ci się wydaje". U mnie sprawdziło się połowicznie, z kasą wyszło idealnie, natomiast parę ciuchów przewiozłem tylko tam i z powrotem (i nie żebym chodził 2 tygodnie w 1 koszuli ;-) ). Natomiast dziewczyna po tygodniu stwierdziła że nie ma co ubrać wieczorem na miasto bo w tej kiecce była wczoraj a w innej przedwczoraj. Prosty wniosek - miałem widocznie pół mojego plecaka dopchać jej rzeczami. :wink:

Jedzenia mieliśmy zrobionego chyba na 3-4 dni. Nie zabrakło, po dojeździe na miejsce resztę wyrzuciliśmy, było wręcz za dużo.

Namiot

jak wspomiałem wcześniej - był kupiony na ostatnią chwilę, choć parę dni spędziłem na googlanie opinii o różnych namiotach - tym razem polecam forum http://www.ngt.pl. Jeśli ktoś jest zainteresowany to ostatecznie padło (m. in. cena, a jakże) na czeski Hannah Troll S. Spaliśmy w nim dopiero 3 noce i generalnie jest OK, jedyne co niestety dało się we znaki to po jednej nocy tropik był cały skroplony od wewnątrz (!) - trzeba to było umiejętnie wycierać przed spakowaniem żeby nie spać potem w przemoczonej sypialni. Nie jestem namiotowym specjalistą więc po więcej informacji odsyłam na ngt.


Rada praktyczna- parę rzeczy do spakowania które może nie przychodzą od razu do głowy, a jednak się baardzo nam przydały:

- czarne pisaki do smarowania nazw miast na kartonach + kartony znalezione po drodze
- zapasowa bateria do telefonu (moja trzyma niestety słabo, a gniazdka po drodze czasem ciężko uświadczyć)
- latarka - właściwie rzecz oczywista na biwakowanie
- szmatka - mała rzecz a cieszy - patrz namiot ;-)
- notes i długopis na wierzchu i łamigłówki :)

Oczywiście zanabyłem mapę każdego z krajów, przez które przejeżdżaliśmy - z wyjątkiem Chorwacji. Miałem jakieś fragmenty map w przewodniku i stwierdziłem że nie będzie potrzebna, potem jednak po 2 dniach podróży kupiłem na stacji gdzieś w Słowenii. Zdecydowanie dokładna mapa każdego kraju jest niezbędna i nie ma co na tym oszczędzać. Wspomniałem przewodnik - wybraliśmy się do empiku, zgarnęliśmy całą półkę przewodników o Chorwacji i zaczytywaliśmy się z pół godziny - wspólnie stwierdziliśmy że ten z Bezdroży jest najlepszy (mam nadzieję że nie dostanę ostrzeżenia za reklamowanie ;-) ). Fotek jest tam jak na lekarstwo (ale przecież zdjęcia się robi samemu, co nie?), za to cała masa opisów miejscowości i dużo informacji praktycznych. Choć akurat nie pisało jak się jeździ stopem po Chorwacji :) (a np. w słoweńskiej wersji tego przewodnika już tak).


Mam nadzieję że opisy jak na razie nie są zbyt chaotyczne - nasze przygotowania poniekąd były, bo w tym samym czasie trwała nasza przeprowadzka więc pakowanie zakupy i opracowywanie trasy było połączone z wożeniem rzeczy na drugi koniec Krakowa. Następny post to już nasze pierwsze wyjście na drogę ;)
Ostatnio edytowano 28.07.2010 10:46 przez hydraulik_, łącznie edytowano 2 razy
tj_jankes
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 12.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tj_jankes » 28.07.2010 10:41

Takiej relacji nie można ominąć :D
Łapię się więc i ja na Waszego stopa :lol: :lol: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Kraków - Makarska - Gliwice autostopem. 2800 km, 48 aut :) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone