Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sernikowy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sernikowy » 04.09.2012 04:15

czy ktoś się orientuje czy w Chorwacji są jakieś szczególne miejsca czarnej wdowy i poskoka? Jednym słowem czy są rejony gdzie częściej można się na te stworzenia natknąć, czy bez znaczenia?
wermar
Croentuzjasta
Posty: 305
Dołączył(a): 24.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wermar » 04.09.2012 05:24

Z tego co wiem to na wybrzezu wystepuja dosyc rzadko raczej w glebi ladu czyli glownie w BiH a nie w Cro
sernikowy
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sernikowy » 04.09.2012 06:52

Dzięki. Pytam, bo do Chorwacji wybieram się pierwszy raz i planuję bardziej lądowo, niż morsko, jako, że zawsze byłem bardziej górski niż plażowy, a tu natykam się na info o czarnej wdowie, poskoku, ostroszu...w każdym razie na szerszenie mam uczulenie, moja ręka wyglądała po ukąszeniu jak piłka ręczna z pięcioma wykałaczkami. Na Sniježnice planuję i inne w pobliżu Cavtatu/Dubrovnika. Odnośnie powyższego tematu - taki oto artykuł znalazłem, co prawda z 2002 r, ale jednak: http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20020 ... cija02.asp
Cmok_Wawelski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): 19.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cmok_Wawelski » 16.09.2012 21:06

sernikowy napisał(a):czy ktoś się orientuje czy w Chorwacji są jakieś szczególne miejsca czarnej wdowy i poskoka? Jednym słowem czy są rejony gdzie częściej można się na te stworzenia natknąć, czy bez znaczenia?


Myślę, że ZOO powinieneś unikać, tam bestie czyhają na nieostrożnych.
Amikol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 447
Dołączył(a): 18.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amikol » 17.09.2012 09:47

jak ktoś ma pecha to...nawet w drewnianym kościele spadnie mu cegła na głowę , w Polsce mamy np. żmije, pszczoły, szerszenie , osy , kleszcze , komary i co ? nikt nie wychodzi z domu ani nie idzie do np. lasu???? gdyby "robactwo " zagrażało ludziom w CRO to nie byłoby tam tylu turystów , dobrze wiedzieć jakie są tam "żyjątka" ale nie ma powodu żeby panikować bo wczasy, urlop to wypoczynek i po co się zamartwiać i prowokować ... "jak ktoś ...........................
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 17.09.2012 12:57

sernikowy napisał(a):- taki oto artykuł znalazłem, co prawda z 2002 r, ale jednak

Tu masz świeży jeśli Cię to ma pocieszyć :wink:
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 08.11.2012 23:13

jak w Bośni jechaliśmy od wodospadu Kravica ,jakiś 1km,to przez drogę asfaltową pełzała żmija długośći 1,5m zaczym wyśadłem z samochodu, żeby zrobić zdięcie. to uciekła tak szybko że aż byłem zdziwiony 8O
Ostatnio edytowano 11.11.2012 21:50 przez mervik, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.11.2012 23:59

mervik napisał(a):jak w bośni jechaliśmy od wodospadu kravica ,jakiś 1km,to przez drogę asfaltową pełzała żmija długośći 1,5m zaczym wyśadłem z samochodu, żeby zrobić zdięcie. to uciekła tak szybko że aż byłem zdziwiony 8O

Jakoś dziwnie w Twoich postach znikają duże litery :wink: :idea:
Magda75
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 176
Dołączył(a): 25.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda75 » 09.11.2012 11:41

Eresus moravicus samica
Załączniki:
spider2.jpg
spider1.jpg
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 09.11.2012 13:00

W zeszłym roku przywieźliśmy mała modliche gwinejską - była jeszcze koloru słomkowego w stadium L3 ( maja do L6 )
Zyła u nas od sierpnia do stycznia. Zmarła z przyczyn naturalnych - zyją bardzo krótko niestety - około 7 miesięcy.
Żadnego terrarium - siedziała na kwiatku - podwieszona był od dołu i zostało to już jej "drzewkiem"
Pocieszna - wygrzewała sie na słońcu a na lampie zdążyła nam zamontowac dwa kokony pokaźnych rozmiarów - mamy film nagrany z tej czynności :-)
Apetyt jej dopisywał niesamowity - muchy, larwy , ćmy - wyglądała po tej ćmie jakby była posypana pyłkiem - wszystko jadła. Najlepsze było markowanie uników przez muche podawaną jej na pęsecie - kombinowała z podkradaniem włacznie ze zmianą kierunków, potrafiła stanąc w kompletnym bezruchu by za moment jak w zwolnionym tempie zacząc skradanie do ofiary. Atak zawsze był błyskawiczny.
Mieliśmy z nia dużo zabawy - bardzo wdzięczny i mądry jeśli mozna to tak nazwać owad do hodowli.
bodzio_gdańsk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 334
Dołączył(a): 09.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bodzio_gdańsk » 04.01.2013 11:36

Obrazek
...a nas męczyło coś takiego od rana do nocy...... :D ,bez nich nie ma wakacji !!!!!!
Michal Klimek
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michal Klimek » 03.07.2013 15:53

Ja będę chyba za rok jechał ale nie wiem gdzie czy do źródeł termalnych czy do domku jakiegoś a pytanie jest moje czy w hotelach też się zdarzają takie niepodzianki
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 03.07.2013 16:31

Heh, w hotelach jest ich najwięcej. Czarne wdowy, rozwódki i jadowite stare panny najczęściej szprechające na każdym kroku także uważaj na węża :wink: A na poważnie to węży, ostrosza czy rekina raczej nie uświadczysz w pokoju a czy osa wleci to już nie mam pojęcia. Raczej żadko się to zdarza. Czarne wdowy czy skorpiony też są nieczęsto widywane choć bywają tak jak każdy robal.
pepermint
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 55
Dołączył(a): 07.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) pepermint » 03.07.2013 17:04

A czy ktoś ma może zdjęcie tego czegoś czarnego i setką nóg ? Znajomi mnie straszą, że tego jest pełno w Cro.
A jak wiadomo: lepszy wróg swój niż cudzy - dlatego muszę go poznać zawczasu :mrgreen:
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 03.07.2013 18:41

pepermint napisał(a):A czy ktoś ma może zdjęcie tego czegoś czarnego i setką nóg ? Znajomi mnie straszą, że tego jest pełno w Cro.
A jak wiadomo: lepszy wróg swój niż cudzy - dlatego muszę go poznać zawczasu :mrgreen:

Fuj! Ja tego robactwa nienawidzę :x
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji? - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone