Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wiolapola40
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 12.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolapola40 » 03.07.2013 22:47

Nie wstawiajcie zdjęć których nie można zobaczyć :( parę postów wcześniej są takie niby obrazki i zdjęcia których nie widać. wkurzam się tylko. chciałam zobaczyć tego robala z dużżą ilością nog i co? psinco.
mcbas
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 107
Dołączył(a): 29.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mcbas » 04.07.2013 08:33

Siemka.
W zeszłym roku na kempingu Sovinje znaleźliśmy przy namiocie skorpiona ok. 3 cm długości... :lol:
Był trochę nieżywy, ale i tak zrobił na nas wrażenie... :D
Pozdrawiam. :papa:
Wojteksw
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 11.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wojteksw » 04.07.2013 21:15

Na kempingu w Zatonie miałem takiego pięknego osobnika, był bardzo ciekawy, cały czas przyglądał się co robimy.
Obrazek
Alvringar
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 31.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alvringar » 31.07.2013 23:05

W Chorwacji byłam 3x, spotkałam jeżowce, mrówki, jednego prusaka, coś mnie w plecy ugryzło, gdy mi się na plaży zasnęło (bez śladu, tylko zapiekło - mój ruch spowodował odlot natręta), pszczoły i osy w ilościach normalnych, latające czarne cygara plus latające "coś" z długimi nogami (nie znam) i raz dwa węże wyskoczyły z trawy na chodnik (między Baską Voda a Basko Polje) - walczyły o mysz i zaraz z powrotem zniknęły w chaszczach. Widziałam wielką ćmę w nocy na stacji benzynowej - rozpiętość skrzydeł 10-12 cm i przerośniętego konika polnego bez szabelki, w Splicie w porcie wielki szczur przebiegł drogę, hasające wiewiórki, sporo "ziutków" (krabiki), jaszczureczki... brat natknął się w morzu na pająka wodnego. Grzebałam w kamieniach na plaży, ale na czarną wdowę się nie nadziałam :D Komarów brak (3 lata z rzędu)

Bez paniki. W Chorwacji i tak najgroźniejsze może okazać się słońce przyjmowane w nadmiarze.

Aaa... i fruczak gołąbek, czyli taka "podróbka" kolibra ;)
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 31.07.2013 23:56

takie "zwierzaczki" można spotkać w trochę mniej uczęszczanych miejscach


Obrazek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.08.2013 00:57

Napisz od razu, że niejadowite, bo zaraz ktoś przyleci i będzie pytał co mu grozi w razie ukąszenia... :lol: :wink:

A fuuuj! W górach jest tego zatrzęsienie. Na Mljecie było tyle, że trzeba było kijem odgarniać sieci ze ścieżek bo jak nie to miało się siateczkę na twarzy. (super przyjemne doznanie!). :lol: :wink:

Btw- ten wątek jest w końcu o owadach czy o wszystkich zwierzętach? 8O :roll:
Bo jaszczurki, skorpiony i pająki to chyba owadami nie sa i nigdy nie były... no chyba, że miliony lat temu. :)
asikczek
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 14.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikczek » 04.08.2013 11:04

ja 2 lata z rzędu natknęłam się na coś długiego i czerwonego z olbrzymią ilością nóg - stonoga? świństwo bardzo szybko biega i wchodzi do pokojów przez okno w porach wieczornych, nie gryzie (chyba). jak ktoś ma lawendę przy oknie to nie wchodzi.
domaskowa
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 16.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) domaskowa » 05.08.2013 11:08

Koniecznie weźcie coś przeciw owadom - krem czy spray i jakiś antyhistaminowy wynalazek do smarowania na ukąszenia (Entil, Fenistil, cokolwiek), komary gryzą na potęgę, wszyscy wyglądamy jakbyśmy mieli ospę :p po prostu człowiek nawet nie wie, kiedy go to okropieństwo gryzie, nie widać nie czuć, a ślady się pojawiają, bardzo swędzące ;)
szrek27
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 761
Dołączył(a): 19.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) szrek27 » 19.08.2013 22:37

Znajomi byli w czerwcu pod namiotami i w ciągu 2 tygodni, jakie tam przebywali mieli 3 węże w namiocie! Z czego 1 to żmija nosoroga. I to nie prawda, że one są tylko na drzewach. Znaleźli ją pod ścianką namiotu. Patrzyła na nich, jakby to oni byli na jej terytorium... Niewiele myśląc poszli na nią ze szczotką ;/ i udusili ją... Aż dziw, że mieli to szczęście i się na nich nie rzuciła...Byli pierwszy raz w Chorwacji, do tej pory jeździli do Włoch, ale na zawsze wyleczyli się z wyjazdów pod namiot :D
Ostatnio edytowano 20.08.2013 11:57 przez szrek27, łącznie edytowano 1 raz
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 19.08.2013 22:55

To w końcu w namiocie ta żmija była czy pod ścianką namiotu???
Nawiasem mówiąc, nie zamykali namiotu na noc czy po wyjściu na dłużej? 8O :roll:

I gdzie byli? Nad morzem czy w górach?
szrek27
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 761
Dołączył(a): 19.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) szrek27 » 20.08.2013 12:04

Byli w rejonach Istrii - Rovinj bodajże... 2 węze były w namiocie - zamykali go, gdy wychodzili, ale jak siedzieli sobie pod parasolem przed nim, to wydawało im się, że nic tam nie wlezie, bo są przecież tuż przed namiotem -i się przeliczyli.. Kiedy jednego chcieli wygonić, kolega stał w namiocie i zagnał go w kąt, a jego żona poleciała na zewnątrz patrzeć czy uciekł i kiedy zadarła zewnętrzną ściankę namiotu tamtego węża nie było, ale za to spotkała żmiję nosorogą... Kiedy przyleciał rezydent, aż złapał się za głowę. Na początku nawet nie mieli pojęcia, że to taka groźna żmija i najzwyczajniej w świecie się chcieli jej pozbyć.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 20.08.2013 12:11

To mała prośba w takim razie.
Dowiedz się gdzie konkretnie byli- na jakim campie i gdzie, bo to może być ważne.
Jeżeli pojawiła się nosoroga- może być w pobliżu więcej osobników... :roll:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.08.2013 12:18

W tym roku spotkaliśmy w Cro (południowa strona Hvaru) prawie niewidoczne (bo takie małe!) owady, które jednak potrafią nieźle kąsać. Niby niepozorne, małe muszki. Były na campingu w Ivan Dolcu, ale pierwszy "kontakt" z nimi miałam najprawdopodobniej w konobie w Zavali.

Nadal (a minął już od tego ponad tydzień) mam ślady po ich ukąszeniach. Jak zgram zdjęcia, to wstawię fotki moich pogryzionych rąk.
Nie są to może niebezpieczne owady, ale ich ukąszenia są niezbyt przyjemne, swędzą... :roll:
szrek27
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 761
Dołączył(a): 19.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) szrek27 » 20.08.2013 12:32

Fatamorgana napisał(a):To mała prośba w takim razie.
Dowiedz się gdzie konkretnie byli- na jakim campie i gdzie, bo to może być ważne.
Jeżeli pojawiła się nosoroga- może być w pobliżu więcej osobników... :roll:


http://www.campingrovinjvrsar.com/Camps ... ari_Rovinj
Byli w dużych namiotach z wydzieloną sypialnią, przedpokojem i aneksem kuchennym itp. Jak widać na zdjęciach, wokół są lasy więc bardzo prawdopodobne, że było tego tam więcej, bo jak opowiadali, kiedy pracownicy przetrzepywali namiot obok, po wyjeździe turystów, też tam coś znaleźli... Oczywiście rezydent prosił o dyskrecję... Z wiadomych powodów...
szrek27
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 761
Dołączył(a): 19.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) szrek27 » 20.08.2013 12:37

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji? - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone