Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 21.04.2010 08:11

:) :) :) ... Czekałem czy tę kłódkę zauważycie !!! :)


My też przez kilkanaście minut zastanawialiśmy się jak tam wejść ... okazało się , że mimo tabliczek ... galeria była gdzie indziej ... niedaleko ( za winklem ) a tabliczki zostały !

... ale uznałem ... że ten "kącik" to już jak "galeria" ... stąd ta fotka !


Co do truflowych delicji ... to tanio nie jest ... ale danie wyśmienite ... a trufla świeżutka, tak aromatyczna , że aaaaaaaaaaaach ... i ilość grzybka słuszna.

Jadaliśmy truflowe dania w innych konobach także , ale tak smacznie i prosto podane jak w Humskiej to nigdzie.
Biała trufla (Tuber magnatum - rośnie w symbiozie z dębami ) ... właśnie najlepiej smakuje gdy nie jest "skażona" innymi ingrediencjami.

Tutaj był tylko "fuži" i grzybki zroszone truflową oliwą ... niebo ... a właściwie ... "podziemie" w gębie !

Biała trufla szlachetniejsza i droższa od czarnej. Je się tylko na surowo ( czarną nie tylko) ... czyli danie posypuje się wiórkami grzybka , świeżo ściętymi specjalną "gilotynką".
Aromat i smak bardzo oryginalny i specyficzny ... nie porównywalny z niczym!
Oczywiście nie wszystkim może smakować , jak wszystko zresztą ...


Cena ... no tak ... truflowa ... o ile pamiętam ... wówczas niecałe 100 zł porcja .
Kupiliśmy też słuszny kawałek truflowego sera ... ( na zaś ). ;)
Ser podobny do paškiego, nafaszerowany kawałkami truflowych wiórków ... aromat nieprzeciętny.


Razem zeszło z budżetu ponad 300 zł . :)

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 23.04.2010 22:17 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.04.2010 11:54

mariusz-w napisał(a):Tak ... dla turystów z Polski Istria przeważnie była ... a może i jest ... często pierwszym spotkaniem z Chorwacją .

My co prawda zaczęliśmy naszą przygodę w 2004 z Chorwacją odwrotnie jak Ty ... od Dalmacji i wysp ... a to za "sprawką" przyjaciół ... "żeglarzy maniaków".

Jako że żaden mądry komentarz nie przychodzi mi do głowy, a zawsze przyjemnie i zaszczytnie ujawnić się w miłym gronie, to wspomnę tylko, że moje zwiedzanie Chorwacji zaczęło się od Dubrownika, do którego zajrzałem, wracając z Czarnogóry. I wtedy to był caly kontakt z Chorwacją. Ale wystarczył, by wciągnąć ten kraj na listę oczekujących, mimo że wcześniej nic mnie tam nie ciągnęło. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.04.2010 16:46

Franz napisał(a):............. to wspomnę tylko, że moje zwiedzanie Chorwacji zaczęło się od Dubrownika, do którego zajrzałem, wracając z Czarnogóry. I wtedy to był caly kontakt z Chorwacją. Ale wystarczył, by wciągnąć ten kraj na listę oczekujących, mimo że wcześniej nic mnie tam nie ciągnęło. :)



Znaczy się ...Chorwacja wciąga z każdej strony ! ;)

:)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 22.04.2010 17:03

We wrześniu piękna pogoda gości na tych terenach praktycznie bez przerwy.
Zdarzają się małe wyjątki jak gwałtowne burze, lokalne oberwania chmury lub inne załamania pogody trwające maksymalnie od kilku do kilkunastu godzin.

Te słoneczne dni spędzaliśmy korzystając także ze słonecznych i morskich kąpieli.
W Ravni istnieje coś takiego jak prawie "plaża", znajduje się ona w okolicach "centrum miejscowości" bliżej ośrodka wypoczynkowego o którym wspominałem wcześniej. Plaża ta to obszar brzegu, z utworzonymi miejscami do "leżakowania" oraz bezpiecznymi zejściami do wody. Mimo, że w tym okresie (po sezonie )ludzi na niej nie ma ... my z tej plaży nie korzystaliśmy ... bywaliśmy tam czasami w ramach wieczornych spacerów.

Korzystaliśmy za to ... z dzikiego skalistego brzegu z wieloma miniaturowymi zatoczkami, położonego prawie w linii prostej poniżej naszego apartamentu.
Miejsce to we wrześniu jest kompletnie bezludne, czasami raz na tydzień przeszedł tamtędy "zbłądzony wędrowiec" lub wędkarz, a czasem zakotwiczył rybak.

Droga z apartamentu do tego "prywatnego plażo-kąpieliska" wynosi ok. 300m i prowadzi ścieżką przez pachnący laurem, piniami, lawendą, tymiankiem, rozmarynem pas adriatyckiego zielonego "gaju".

Ścieżka ta ... to jak ... perfumeria połączona ze sklepem zielarskim ... spacer nią to prawdziwa aromaterapia. Rano świeża orzeźwiająca, po południu aż duszna od wonności, wieczorem o jeszcze innym zapachowym bukiecie.
Między roślinami pracowicie "buszują" niezliczone zastępy owadów (nektarowych amatorów) oraz ptaków.


Obrazek

Obrazek


Ścieżkę czasami musieliśmy dzielić z innymi użytkownikami...

Obrazek

Obrazek


... to, że pokonaliśmy połowę drogi "ogłaszał" nam stary oryginalny istryjski kažun ...

Obrazek

Obrazek



Kažuny - budowane z miejscowego kamienia bez stosowania zaprawy jako domki pasterskie lub przy winnicach ... to symbol Istrii.
Takie budowle znane były już w czasach prehistorycznych, ale na tych terenach pojawiły się dopiero ok. 250 lat temu.
Dawały ochronę przed deszczem oraz służyły do przechowywania narzędzi do pracy.

Najwięcej ich , około tysiąca przetrwało na południu półwyspu zwłaszcza w okolicach Vodnjanu.

Obrazek

Obrazek


... a dalej ... to już z górki !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 22.04.2010 17:36

Obrazek

Taki "nawiedzał" moje kwiaty na balkonie. Tylko co sie zorientowałem aby mu zdjęcie zrobić ( musiałem biec po aparat) to ..odleciał. Miałem duże watpliwości czy aby nie zwariowałem ..koliber w Polsce :?: :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.04.2010 07:05

Czy ktoś wie jak nazywa się ten wąż?
mada10000
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 570
Dołączył(a): 21.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mada10000 » 23.04.2010 07:26

No właśnie, co to jest to długie :?: :?: :?:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 23.04.2010 08:02

Witam :D
W końcu udało mi się na spokojnie i w całości (bo do tej pory na bieżąco to głównie zdjęcia oglądałam). Dołączam do fanów Istrii - szczególnie tej wewnątrzlądowej (według klasyfikacji, którą podałeś to chyba "szara istria"? ) która ma do zaoferowanie wiele ciekawych zakamarków :D i trufli :wink:

A tak poza tym - ja chyba nie powinnam zaglądać do Twoich relacji - bo jak zaglądam to lista miejsc do zobaczenia zaczyna się rozciągać. Tym razem do Austrii (która jak ten wyrzut sumienia już drugi rok odkładana jest na później :wink: )i Wenecji to porządnej powtórki dołączam Czeski Krumlow :D i jeszcze te zamki :roll: normalnie miód malina :D

pozdrawiam
:D
tj_jankes
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 12.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tj_jankes » 23.04.2010 08:43

JacYamaha napisał(a):Czy ktoś wie jak nazywa się ten wąż?



Mniejsza o nazwę. Pytanie czy to coś jest jadowite? :? 8O
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.04.2010 08:44

Jak poznam odpowiedź na moje pytanie to sam sobie sprawdzę...po co siać panikę :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.04.2010 08:53

Biorąc pod uwagę cenę trufli, to jest to po prostu coś, co Mariuszowi z kieszeni uciekło :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.04.2010 08:54

JacYamaha napisał(a):Czy ktoś wie jak nazywa się ten wąż?


Jacku ...

... niestety ja nie wiem ! :?

... ale był spokojny ... i lekko zdziwiony spotkaniem ... "poszedł" w swoją tylko sobie znaną stronę !

:)


Piotrze ... nie tylko od truffli ... było jeszcze kilka "takich ucieczek" ;)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.04.2010 09:23

mariusz-w napisał(a):... było jeszcze kilka "takich ucieczek" ;)

No pewnie! Przecież to wakacje! I urlop!
Trzeba odpoczywać, a nie w rachunkowość się bawić.

:D :D :D

Właśnie kombinuję, jak za jednym razem zaliczyć i Plitvickie i Krka
i do Splitu wrócić, i w dolinę Neretwy w drodze do Dubrownika okiem rzucić, a to wszystko z Istrii ...

Oczywiście, przez Wenecję powrót ... :wink:
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 23.04.2010 10:19

Dopiero dziś zajrzałam do tej fantastycznej relacji i.......ugrzęzłam po same uszy.......robota odłogiem leży, a ja czytam i oglądam :roll: , ogladam 8O i czytam.

Super zdjęcia, te widoki z tarasu, tęczowa mgła..itp...itd...

Aż gęba mi się cieszy :lol: :D :lol: , a koleżanka podejrzanie zerka zza swojego monitora :lol:
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 23.04.2010 13:55

weldon napisał(a):
mariusz-w napisał(a):... było jeszcze kilka "takich ucieczek" ;)

No pewnie! Przecież to wakacje! I urlop!
Trzeba odpoczywać, a nie w rachunkowość się bawić.

:D :D :D

Właśnie kombinuję, jak za jednym razem zaliczyć i Plitvickie i Krka
i do Splitu wrócić, i w dolinę Neretwy w drodze do Dubrownika okiem rzucić, a to wszystko z Istrii ...

Oczywiście, przez Wenecję powrót ... :wink:


Najlepszy będzie urlop czterotygodniowy... :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone