Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria - bez kajaka i bez cykad ;)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.05.2018 15:24

_Piotrek_ napisał(a):Będę zaglądał, powspominam to co widziałem, popatrzę na to gdzie nie dotarłem - Brijuni, Vrsar czy, aż wstyd się przyznać, Motovun, chociaż przejechaliśmy przez wzgórze, to później już jakoś nie było po drodze.

Wstydu nie ma, nadrobisz :)

Zapraszam na kolejny odcinek 8)


29 kwietnia (niedziela): Limski Kanał i Balle (Valle)

Wstaję dosyć wcześnie, bo już nie mogę się doczekać zwiedzania ;) Zgłaszam się na ochotnika, żeby pójść po pieczywo, oczywiście z aparatem :) Na niebie niemal "bezchmur":

2018-04-29-09h06m42 (Custom).JPG

2018-04-29-09h08m40 (Custom).JPG


We Vrsarze są przynajmniej 3 pekary. Dziś pójdę do Mlinara, popularnej w Chorwacji sieciówki. Mają tu duży wybór słodkich bułek z ciasta francuskiego, w których akurat ja nie gustuję. Niestety, nie ma slanców (słonego pieczywa w postaci paluchów).

Jemy śniadanie na tarasie z pięknym widokiem, który już pokazywałam i szykujemy się na dłuuugą wycieczkę. Oprócz wygodnych butów, zapasu napojów i przekąsek pakujemy się również na plażę (maty, ręczniki, olejki), bo mamy nadzieję na pierwsze w tym roku plażowanie, a może i kąpiel...

Pierwszym punktem programu jest położony nieopodal Vrsaru Kanał Limski zwany też Limskim Zalewem czy (błędnie, choć bardziej poetycko ;)) - Limskim Fiordem. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego limes = granica, ponieważ rozdzielał on dwie prowincje starożytnego Rzymu: Dalmację i Italię. Kanał ma 10 km długości i jest miejscem żerowania i zimowania wielu gatunków ryb. Ze względu na to ma status rezerwatu przyrody.

Dzisiaj zobaczymy go tylko z dołu:

2018-04-29-10h47m01 (Custom).JPG


Moja blada skóra wystawiona, po zimie, na pierwsze promienie słońca:

2018-04-29-10h50m53 (Custom).JPG


Nad Zalewem można kupić różne dobroci, w tym oliwę, lawendowe olejki i oczywiście trufle, z których Istria słynie:

2018-04-29-10h56m37 (Custom).JPG


Można też wybrać się w rejs po Kanale, ale mamy zbyt napięty grafik, więc odpuszczamy ;)

Panowie wrócili z połowu, a turyści podziwiają jego efekty, a może i kupują rybki:

2018-04-29-10h58m32 (Custom).JPG


Innego dnia zatrzymamy się na jednym z kilku punktów widokowych, żeby zobaczyć Kanał Limski z góry. Teraz natomiast jedziemy dalej, w stronę Puli.

Ponieważ jesteśmy na Istrii pierwszy raz i wszystko nas interesuje ;), plany co chwilę ewoluują. I tak spontanicznie zatrzymujemy się na parkingu przed miasteczkiem Bale, po włosku - Valle. Idziemy na spacer po tej pięknej sennej miejscowości:

2018-04-29-11h18m22 (Custom).JPG


Turystów nie ma tu zbyt wielu. Jeśli już się zaplączą, siadają w jednej z kafejek i przystosowując się do otoczenia, leniwie sączą kawę. My oczywiście zwiedzamy ;) I tak trafiamy na prawdziwą perełkę - kościółek św. Ducha (sv. Duh) z XV wieku:

2018-04-29-11h19m37 (Custom).JPG


Wnętrze jest przepięknie udekorowane freskami autorstwa Alberta z Konstanzy:

2018-04-29-11h19m52 (Custom).JPG

2018-04-29-11h26m33 (Custom).JPG


Największą budowlą w Bale jest ufortyfikowany gotycko-renesansowy pałac (kasztel) Soardo-Bembo z XVI wieku:

2018-04-29-11h27m13 (Custom).JPG


Z zachwytem spacerujemy cudnymi kamiennymi uliczkami:

2018-04-29-11h29m16 (Custom).JPG

2018-04-29-11h29m37 (Custom).JPG


Casanova też tu był ;):

2018-04-29-11h28m38 (Custom).JPG


Słynny uwodziciel spotykał się tutaj podobno z panną z rodziny Soardo i był częstym gościem w pałacu Soardo-Bembo.

Uliczki doprowadzają nas do kościoła Nawiedzenia św. Elżbiety:

2018-04-29-11h30m11 (Custom).JPG


Kawałek dalej stoi inna świątynia - romański kościółek św. Heleny:

2018-04-29-11h36m29 (Custom).JPG

2018-04-29-11h36m08 (Custom).JPG


W spokoju upajamy się atmosferą uliczek Bale:

2018-04-29-11h34m48 (Custom).JPG

2018-04-29-11h36m40 (Custom).JPG


Docieramy pod piękny budynek urzędu gminy:

2018-04-29-11h37m53 (Custom).JPG


który stoi naprzeciw pokazywanego już pałacu Soardo-Bembo. W ten sposób zamykamy pętelkę i możemy powoli opuścić miasteczko.

Jeszcze zdjęcie kamiennych murków i górującej nad miejscowością dzwonnicy:

2018-04-29-11h41m20 (Custom).JPG


i ostatnie spojrzenie na Bale - już z drogi:

2018-04-29-11h45m38 (Custom).JPG


Kamienne miasteczko bardzo nam się podobało i choć zobaczymy podobnych miejsc na Istrii całkiem dużo, to pierwsze szczególnie przypadło mi do gustu :)
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 21.05.2018 20:24

Cieszę się, że piszesz :D
Istria mi się marzy...ale chyba właśnie nie w wakacje. Myślę, że wiosną łatwiej zwiedzić te cudne miasteczka 8)
Będę notowała na przyszłość :wink:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 21.05.2018 21:23

Bale również należy do moich topowych miasteczek na Istrii :hearts:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.05.2018 22:35

AniaJ. napisał(a):Cieszę się, że piszesz :D
Istria mi się marzy...ale chyba właśnie nie w wakacje. Myślę, że wiosną łatwiej zwiedzić te cudne miasteczka 8)

Na pewno pogoda i temperatura sprzyjały. Gdybyśmy mieli upał, siedzielibyśmy na plaży :mrgreen:

gusia-s napisał(a):Bale również należy do moich topowych miasteczek na Istrii :hearts:

Malutkie, ale (a może właśnie dlatego) bardzo klimatyczne :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.05.2018 08:46

Perełka naprawdę piękna. Taka malusia :hearts: Klimat pustych miasteczek jest wspaniały - nie ma to jak weekend majowy :wink:
su-petar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 770
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) su-petar » 22.05.2018 09:22

Ja w Bale byłem w grudniu. Na parkingu (tym z ostatniego zdjęcia) stał tylko jeden samochód, nasz :D . Warto było się tam zatrzymać. :D
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 22.05.2018 09:28

beatabm napisał(a):Perełka naprawdę piękna. Taka malusia :hearts: Klimat pustych miasteczek jest wspaniały - nie ma to jak weekend majowy :wink:

Interior Istryjski (Istryński?) jest taki wspaniały, bo nawet w sezonie jest tam spokojnie, no może poza Motovun. Byliśmy w Vodnjan w szczycie sezonu (piękne miasteczko - pewnie Maslinka też tam zawita) i byliśmy jedynymi turystami. Była wprawdzie wszesna godzina - ok 10 ale ludziom nie chce się za przeproszeniem ruszyć d**y z nad wybrzeża i pojechać coś innego zobaczyć.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 22.05.2018 10:40

Agnieszko, gratulacje z okazji cynowej :roll: rocznicy :) Doganiam Cię, bo ja w tym roku świętuję glinianą :lol:
Valle ma śliczne zaułki, no i ten kościółek maleńki :hearts:
Natomiast ten kościół św Heleny chyba jest z synagogi przechrzczony, sądząc po witrażu. :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.05.2018 11:03

Katerina napisał(a):Agnieszko, gratulacje z okazji cynowej :roll: rocznicy :) Doganiam Cię, bo ja w tym roku świętuję glinianą :lol:

:roll: Boże jakie Wy młodziutkie jesteście :oops:
Ja w przyszłym roku będę miał...
srebrną :arrow:
jak ta szara taśma :oczko_usmiech:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 22.05.2018 11:08

Nowa atrakcja na Istrii, niedaleko mojego domu w Vinkuran. :?
Cave Romane
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.05.2018 11:29

Katerina napisał(a):Agnieszko, gratulacje z okazji cynowej :roll: rocznicy :) Doganiam Cię, bo ja w tym roku świętuję glinianą :lol:
Valle ma śliczne zaułki, no i ten kościółek maleńki :hearts:
Natomiast ten kościół św Heleny chyba jest z synagogi przechrzczony, sądząc po witrażu. :)

Gratuluję Wam obu :wink:
Mojej tegorocznej rocznicy w nazwach brak :roll:
Misia28
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 04.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Misia28 » 22.05.2018 15:03

Jestem i ja :D Istria... to tutaj zaczęła się nasza przygoda z Cro, która trwa już 8 lat :) Cudowne zdjęcia, czekam na więcej i więcej :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.05.2018 15:22

beatabm napisał(a):Klimat pustych miasteczek jest wspaniały - nie ma to jak weekend majowy :wink:

W innych miejscach było całkiem tłoczno, np. w Rovinju, ale tam tak chyba zawsze...

su-petar napisał(a):Ja w Bale byłem w grudniu. Na parkingu (tym z ostatniego zdjęcia) stał tylko jeden samochód, nasz :D . Warto było się tam zatrzymać. :D

Z pewnością warto!

mchrob napisał(a):Byliśmy w Vodnjan w szczycie sezonu (piękne miasteczko - pewnie Maslinka też tam zawita) i byliśmy jedynymi turystami.

W Vodnjan też byliśmy chyba sami, ale to miasteczko zrobiło na mnie przygnębiające wrażenie :?

Katerina napisał(a):Agnieszko, gratulacje z okazji cynowej :roll: rocznicy :) Doganiam Cię, bo ja w tym roku świętuję glinianą :lol:

Dziękuję, Kasiu. Ja się na tych nazwach zupełnie nie znam i musiałam sprawdzić, ale wszystko się zgadza - cynowa :D

tomekkulach napisał(a): :roll: Boże jakie Wy młodziutkie jesteście :oops:

Nieustająco :mrgreen:

mirko napisał(a):Nowa atrakcja na Istrii, niedaleko mojego domu w Vinkuran. :?
Cave Romane

Witaj, Mirko! Ciekawostka... Wysłuchanie koncertu w kamieniołomie może być ciekawym doświadczeniem.

Znalazłam oryginalny tekst, bo "po polsku" nic nie zrozumiałam ;) Te translatory...

beatabm napisał(a):Gratuluję Wam obu :wink:
Mojej tegorocznej rocznicy w nazwach brak :roll:

Dzięki :D
W takim razie kojarzę, w którym jesteś przedziale ;)

Misia28 napisał(a):Jestem i ja :D Istria... to tutaj zaczęła się nasza przygoda z Cro, która trwa już 8 lat :) Cudowne zdjęcia, czekam na więcej i więcej :)

Miło Cię widzieć :) Więcej już niedługo :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.05.2018 15:27

W takim razie kojarzę, w którym jesteś przedziale ;)

Za 12 dni pełnoletność :mrgreen:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 22.05.2018 15:35

beatabm napisał(a):Perełka naprawdę piękna. Taka malusia :hearts: Klimat pustych miasteczek jest wspaniały - nie ma to jak weekend majowy :wink:
W sezonie jest tam równie pusto gdyż
mchrob napisał(a): ... ludziom nie chce się za przeproszeniem ruszyć d**y z nad wybrzeża i pojechać coś innego zobaczyć.
:wink: A przynajmniej większości się nie chce.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria - bez kajaka i bez cykad ;) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone