Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria - bez kajaka i bez cykad ;)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 04.06.2018 12:58

No proszę, ładna ta Istria. Wciąż nie czuję się przekonany (zbyt dużo zieleni :P), ale Bale, Brijuni i Groznjan robią wrażenie!
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.06.2018 14:59

kroj napisał(a):Super relacja, Istria ciągle w planach, póki co żal nam rezygnować z Dalmacji, bo dla nas Cro -to południe ale Twoja relacja przekonuje, że - zwłaszcza przed/po sezonie naprawdę warto tam pobyć

Pewnie, że warto! Pierwsze dni maja były idealnym terminem :)

kroj napisał(a):Kwitnąca glicynia w Chorwacji.. no nie spodziewałam się takiego widoku!

Widzieliśmy ją również w zeszłym roku, w połowie kwietnia, w Słowenii i w Trieście. A to przecież nieodległe rejony :)

Mikromir napisał(a):A Grožnjan to jedno z moich najmilszych wspomnień z Istrii, z prawdziwą przyjemnością oglądam Twoje zdjęcia, Agnieszko. :hearts:

Dla mnie to najładniejsze miasteczko w interiorze :)

_Piotrek_ napisał(a):Muszę kiedyś na Istrię wrócić, bo trochę mi jeszcze zostało do zobaczenia.

Nie da się zobaczyć wszystkiego. My się bardzo staraliśmy ;), a i tak nie wyszło...

pomorzanka zachodnia napisał(a):Nie spodziewałam się, że to miasteczko jest tak maleńkie :) nawet znając liczbę mieszkańców. A jakie malownicze :hearts: .

Hum jest jeszcze mniejszy 8) i również urokliwy.

21monika napisał(a):Już nadrobiłam stracony czas i uważam że Istria jest trochę po macoszemu traktowana a jest urocza.

Przyznaję, że też ją tak kiedyś traktowałam :oops:

Marsallah napisał(a):No proszę, ładna ta Istria. Wciąż nie czuję się przekonany (zbyt dużo zieleni :P), ale Bale, Brijuni i Groznjan robią wrażenie!

Witaj, Bartku!
Zieleni dużo, ale to przełom kwietnia i maja. Latem kolory na pewno nie są już tak intensywne ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.06.2018 19:03

1 maja (wtorek): Poreč - bazylika

Na 14:00 wracamy do Vrsaru na umówiony obiad. Gospodarz potrzebuje jeszcze pół godziny, na co byliśmy przygotowani ;) Chętnie zjedlibyśmy w ogródku, ale nie, jesteśmy zaproszeni "na pokoje". No to idziemy!

Powiem Wam, że tak pysznej ryby dawno nie jadłam. Nic dziwnego, orady są świeżutkie, gospodarz złowił je dziś rano. Mówi nam, że to tradycja, że co roku, 1 maja, grilluje dla całej rodziny. Mamy szczęście i załapujemy się przy okazji :)

Oprócz ryb, sałaty i białego domowego wina na stół wjeżdża rižot od sipa, czyli risotto z mątwy, ale nie crni rižot, jasny raczej ;) Nigdy nie jadłam tych stworzeń i podchodzę do nich z pewną nieśmiałością ;) Gospodarz mówi, że te morskie stworzenia są jego zdaniem smaczniejsze niż lignje, ale gorzej wyglądają i nie da się z nich zrobić krążków, więc turyści w nich nie gustują. Rzeczywiście, danie bardzo smaczne, wręcz aromatyczne.

Miło sobie biesiadujemy, razem z dorosłym synem gospodarzy, na chwilę wpada też córka. Niestety, gospodyni jest w pracy. Rozmawiamy o naszych wrażeniach z Istrii, o tym, co już udało nam się zobaczyć i co jeszcze przed nami. Okazuje się, że gospodarze są dwujęzyczni, a ich dzieci chodziły do włoskiej szkoły. Widać, że w tym domu wszyscy są otwarci i chętnie nawiązują nowe kontakty, stąd pomysł na wynajmowanie apartmana przez Airbnb.

Czas mija przyjemnie i szybko w miłym towarzystwie. Zdjęć oczywiście nie posiadam, bo trochę głupio byłoby mi fotografować takie spotkanie.

Po tak wspaniałym obiedzie chętnie byśmy zalegli w apartmanie, ale nie chcemy marnować czasu ;) Postanawiamy pojechać do Poreča i zwiedzić tamtejszą bazylikę.

Parkujemy na dużym parkingu niedaleko nabrzeża (10 kun za godzinę :roll:) i zmierzamy w stronę starówki:

2018-05-01-16h34m49 (Custom).JPG

2018-05-01-16h34m53 (Custom).JPG


Wchodzimy w uliczki pełne restauracji i kafejek:

2018-05-01-16h38m45 (Custom).JPG


Jedna z nich mieści się na szczycie Peterokutnej kuli z XV wieku:

2018-05-01-16h39m29 (Custom).JPG


Wyślizgany kamień pod stopami:

2018-05-01-16h40m34 (Custom).JPG


i weneckie okna:

2018-05-01-16h40m56 (Custom).JPG


Głównym powodem odwiedzenia Poreča jest oczywiście wczesnochrześcijański kompleks bazyliki Eufrazjusza wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, do którego właśnie zmierzamy:

2018-05-01-18h07m54.JPG


Przechodzimy przez bramę:

2018-05-01-16h42m13.JPG


i kupujemy bilety (40 kun od osoby):

2018-05-01-16h42m23 (Custom).JPG


W ramach tegoż kompleksu zwiedzać będziemy atrium, baptysterium, dzwonnicę, pałac biskupi, lapidarium, starą zakrystię, zobaczymy mozaiki, wejdziemy na punkt widokowy, a na samym końcu - wisienka w postaci samej bazyliki :)

Na to ruszamy - na początek atrium:

2018-05-01-16h45m33.JPG


Nie pokażę wszystkich etapów zwiedzania, żebyście też mieli jakąś radochę, jak się tam znajdziecie :) O samej bazylice też już wiele napisano, więc ograniczę się do najważniejszych informacji ;) Zresztą najlepiej opowiedzą o tym zdjęcia 8)

Wchodzimy na dzwonnicę - najnowszą część kompleksu, która powstała w XVI wieku. Widoki bardzo ładne, choć pogoda tego popołudnia nas nie rozpieszcza:

2018-05-01-16h49m41 (Custom).JPG

2018-05-01-16h50m13 (Custom).JPG

2018-05-01-16h50m26 (Custom).JPG

2018-05-01-16h51m09 (Custom).JPG

2018-05-01-16h52m18 (Custom).JPG


I jeszcze trochę detali:

2018-05-01-16h53m42 (Custom).JPG


Czerwone dachówki (prawie jak w Dubrovniku ;)) i galeb:

2018-05-01-16h53m22 (Custom).JPG


Oglądamy eksponaty w pałacu biskupim:

2018-05-01-16h59m11 (Custom).JPG


Jednak znacznie ciekawsze jest to, co znajduje się na zewnątrz, w części kompleksu opisanej jako arheološko nalazište. Podziwiamy odsłonięte mozaiki:

2018-05-01-17h09m22 (Custom).JPG


2018-05-01-17h15m32 (Custom).JPG


Chwila wytchnienia w punkcie widokowym:

2018-05-01-17h13m11 (Custom).JPG


z pogledem na nabrzeże:

2018-05-01-17h12m40 (Custom).JPG


i idziemy zobaczyć to, co najcenniejsze - najpierw skarby zgromadzone w lapidarium:

2018-05-01-17h19m40 (Custom).JPG


niezwykle cenną mozaikę z symbolem ryby:

2018-05-01-17h19m21 (Custom).JPG


płyty i inne mozaiki:

2018-05-01-17h20m32 (Custom).JPG


oraz sarkofag z relikwiami św.Maura (to już w starej zakrystii):

2018-05-01-17h22m53 (Custom).JPG


Obejrzeliśmy już wszystko oprócz samej bazyliki wzniesionej w połowie VI w. n.e. Budowla wzorowana była na bazylice z Rawenny i udekorowana została pięknymi mozaikami, których część w bardzo dobrym stanie zachowała się do dziś.

Gdy wchodzimy do świątyni, panuje w niej gwar - we wnętrzu znajdują się dwie liczne wycieczki, polska i niemiecka. Jesteśmy jednak cierpliwi, bierzemy ich na przeczekanie ;)

2018-05-01-17h30m22 (Custom).JPG


Po wyjściu hałaśliwych turystów możemy już w spokoju podziwiać bazylikę:

2018-05-01-17h36m00 (Custom).JPG


Mozaiki, tak jak przypuszczałam, robią niesamowite wrażenie:

2018-05-01-17h33m03 (Custom).JPG


Na samej górze - Chrystus otoczony przez dwunastu Apostołów, a poniżej Matka Boska na tronie z Dzieciątkiem Jezus, otoczona świętymi i aniołami. Wśród wizerunków świętych dojrzałam św. Agnieszkę ;)

Ołtarz główny wieńczy pięknie inkrustowane cyborium (ażurowa obudowa składająca się zazwyczaj z czterech kolumn podtrzymujących baldachim) z XIII wieku:

2018-05-01-17h29m06.JPG


Bazylika wywołuje zachwyt i zdecydowanie trzeba tu być!

Pełni wspaniałych doznań estetycznych ruszamy na spacer uliczkami Poreča, ale o tym już w następnym odcinku :)

P.S. Właśnie sobie uświadomiłam, że bazylika w Poreču była jedynym zabytkiem chorwackim wpisanym na Listę UNESCO, którego do tej pory nie widzieliśmy... No to już całą chorwacką Listę mamy odhaczoną :mrgreen:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 05.06.2018 10:46

Byłam tam za dzieciaka (lata 90-te, prawdopodobnie 1997 albo 1998). Porec kojarzy mi się z bazyliką i ogromnie poparzonymi od słońca plecami oraz ze stosunkowo brzydką jak na środek sezonu pogodą :roll:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 05.06.2018 11:25

maslinka
No to już całą chorwacką Listę mamy odhaczoną :mrgreen:
Góra

Gratulacje :)
Poreč zdecydowanie atrakcyjny - mozaiki i widok z wieży to duże atuty miasteczka, widzę.
A chorwacko - włoska gościnność to musi być mega gościnność :lol: Zazdroszczę obiadku z gospodarzami 8)
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 05.06.2018 12:35

Na Istrii jeszcze nas nie było i jak kiedyś tam wreszcie zawitamy to boję się ,że nie będzie czasu na plażowanie he he.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 05.06.2018 12:36

Mozaiki zdecydowanie warte grzechu, piękne :D
marco156
Cromaniak
Posty: 4164
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marco156 » 05.06.2018 12:41

kibic hr napisał(a):Na Istrii jeszcze nas nie było i jak kiedyś tam wreszcie zawitamy to boję się ,że nie będzie czasu na plażowanie he he.


Dasz radę ;) do 14:00 plażowanie, potem obiad i zwiedzanie do wieczora . Istria ma tyle atrakcji, miejsc do zobaczenia, że nudził się nie będziesz na pewno. Co roku jestem na Istrii, nawet dwukrotnie, i za każdym razem odkrywam coś nowego, a również bardzo chętnie wracam do miejsc które już widziałem.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.06.2018 18:56

CROnikiCROpka napisał(a):Byłam tam za dzieciaka (lata 90-te, prawdopodobnie 1997 albo 1998). Porec kojarzy mi się z bazyliką i ogromnie poparzonymi od słońca plecami oraz ze stosunkowo brzydką jak na środek sezonu pogodą :roll:

Może w Poreču zazwyczaj jest brzydka pogoda ;) My mieliśmy najsłabszą na całym wyjeździe...

Katerina napisał(a):A chorwacko - włoska gościnność to musi być mega gościnność :lol: Zazdroszczę obiadku z gospodarzami 8)

Jak powiedziała moja Mama, mamy szczęście do gospodarzy :) Chyba coś w tym jest, bo do tej pory (odpukać) zawsze było sympatycznie - na Braču i na Šolcie wręcz rewelacyjnie, a na Visie raczej neutralnie - pani przychodziła porozmawiać, ale nie była szczególnie gościnna ;), raczej dawała nam więcej swobody, co też ma swoje zalety :)

kibic hr napisał(a):Na Istrii jeszcze nas nie było i jak kiedyś tam wreszcie zawitamy to boję się ,że nie będzie czasu na plażowanie he he.

Wszystko da się połączyć :) Trudno się zwiedza w upale, chociaż kto co lubi...

beatabm napisał(a):Mozaiki zdecydowanie warte grzechu, piękne :D

Nieczęsto zachwycam się sztuką sakralną, ale to było przepiękne!
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 05.06.2018 19:34

Ja też bardzo miło wspominam Poreč. Wydał mi się chyba najbardziej dalmatyński z miast na Istrii.

A pogodę też mieliśmy najbrzydszą na całym wyjeździe :roll: To musi być taki porecki mikroklimat :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.06.2018 20:19

ruzica napisał(a):Ja też bardzo miło wspominam Poreč. Wydał mi się chyba najbardziej dalmatyński z miast na Istrii.

A pogodę też mieliśmy najbrzydszą na całym wyjeździe :roll: To musi być taki porecki mikroklimat :wink:

Żebyśmy się dobrze zrozumieli ;) - w Poreču podobała mi się tylko bazylika... W następnym odcinku opiszę spacer po mieście, które niestety mnie nie zachwyciło.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107704
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.06.2018 20:21

ruzica napisał(a):A pogodę też mieliśmy najbrzydszą na całym wyjeździe :roll: To musi być taki porecki mikroklimat :wink:

To chyba taki majowy mikroklimat :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.06.2018 20:28

ruzica napisał(a):A pogodę też mieliśmy najbrzydszą na całym wyjeździe :roll: To musi być taki porecki mikroklimat :wink:

Zaprzeczam, dementuję, protestuję :wink: :!:
W Porecu mieszkaliśmy przez tydzień i to był najbardziej udany pod względem pogody tydzień, jaki w ogóle spędziliśmy w Chorwacji 8) .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 05.06.2018 20:29

marze_na napisał(a):
ruzica napisał(a):A pogodę też mieliśmy najbrzydszą na całym wyjeździe :roll: To musi być taki porecki mikroklimat :wink:

Zaprzeczam, dementuję, protestuję :wink: :!:
W Porecu mieszkaliśmy przez tydzień i to był najbardziej udany pod względem pogody tydzień, jaki w ogóle spędziliśmy w Chorwacji 8) .


Jakbym tam mieszkała tydzień, to pewnie tego jednego gorszego dnia bym nawet nie zauważyła :wink:
marcgrzy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 217
Dołączył(a): 22.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcgrzy » 05.06.2018 21:28

Witam
Dołączam się.Lepiej późno niż wcale. :)
Tym bardziej, że w tym roku wracając z Dalmacji zamierzam 1 raz odwiedzić Istrię na 1,5 dnia.
Będzie może Buzet? Mam tam nocleg.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Istria - bez kajaka i bez cykad ;) - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone