Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile godzin na przejazd . Uczciwie bez popisów .

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lawliet
Croentuzjasta
Posty: 179
Dołączył(a): 20.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lawliet » 20.03.2023 08:06

Do tej pory tylko w nocy i "na strzała" - jestem fanem spokojniejszej jazdy na tempomacie i mniejszego ruchu, nie muszę się co chwilę skupiać na innych uczestnikach ruchu (bo ich zwyczajnie nie ma). Najbardziej męczący z racji ilości samochodów jest dla mnie odcinek trasy przed Bratysławą - w wariancie SK-HU lub cała trasa w wariancie CZ-AU-SLO :D. W ostatnim czasie chyba jednak "zmądrzałem" lub "zdziadziałem" i skłaniam się ku drzemce gdzieś w trasie - jednak te 1-2h na prawdę dużo dają, a i człowiek po dojeździe nie walczy cały dzień ze sobą. :hut:
Okolice Częstochowy - Riwiera Makarska zazwyczaj ok. 13h
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 146
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 23.03.2023 22:54

Jeżdżę na Istrię w czerwcu, staram się jechać w tygodniu a nie w weekend, różnica w odległości między wyjazdem do Park Umag a Bi Village to 900-950km więc imho pomijalna. Zawsze Brno - Wiedeń - Lubliana - Istria, wyjazd ze Śląska okolice Mikołowa.
Zawsze mieszczę się spokojnie w 10h, wyjeżdżamy między 7 a 8 rano, i jesteśmy na miejscu na kolację zwykle około 18:00. Po drodze tankowanie na Maribor + lunch, więc przerwa z 0,5h
Jakoś w nocy nie przepadam za jazdą człowiek (ja) się szybciej męczy, nawet biorąc pod uwagę mniejszy ruch.
Raz utknąłem na obwodnicy Lubliany jadąc do Cro, ale to moja wina bo jechaliśmy w dzień przed długim weekendem na Słowenii ~0,5 w plecy. (DAN DRŽAVNOSTI) nie doczytałem.
W zeszłym roku powrotem objeżdżałem Wiedeń na Bratysławę a później wzdłuż granicy na Brzecław, było wolniej ale płynnie, drugi samochód jadący w korku +1h.
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 08.09.2018
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 15.08.2023 19:45

Ja zawsze 'łykam" trasę na raz, oczywiście zatrzymuje się na tankowanie, a że mam zbiornik lpg tylko 26L to zdarza się to często. Jeżeli czuje, że muszę się drzemnąć to to robię, zazwyczaj 1.5-2h wystarcza ale zdarza się przejechać bez spania jak np. choćby w tym roku Trpanj-Dąbrowa Górnicza. Wyjazd ok. 16:00, w domku jakoś przed 7 i kimanko do 11. Trasa przez Czechy-Słowację-Węgry. Wszystko zależy od organizmu, ja lubię nocą akurat.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 16.08.2023 07:30

marecky81 napisał(a):(...) A te parkingowe "drzemki", po których człowiek wygląda jak zombie, tylko zwiększają zmęczenie organizmu.
Jakiś link do badań?
Bo akurat czytam w fachowych publikacjach, że już 20-minutowa drzemka zasadniczo polepsza sytuację.
BartNS
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 29.06.2022
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) BartNS » 16.08.2023 08:50

boboo napisał(a):
marecky81 napisał(a):(...) A te parkingowe "drzemki", po których człowiek wygląda jak zombie, zwiększają zmęczenie organizmu.
Jakiś link do badań?
Bo akurat czytam w fachowych publikacjach, że już 20-minutowa drzemka zasadniczo polepsza sytuację.


Może faktycznie drzemka zwiększa zmęczenie, ale to pewnie przy krótszych trasach, gdzie masz wybór ciągłej jazda, jazdy z 15 minutowym odpoczynkiem na rozprostowanie nóg / tankowanie vs drzemka.
W sytuacji jak nie jesteś w stanie bezpiecznie dalej jechać jaka jest alternatywa dla drzemka ? Drzewo, barierka, czołówka z innym kierowcą? Może zwykła przerwa, tyle tylko ze 15 minutowy spacerek przy zmęczeniu wystarcza na 40 minut dalszej drogi, a później szuka się kolejnego parkingu Ale fakt 20 minut drzemki niewiele pomoże jak ma się jeszcze np. 3-4 godziny drogi, ale na pewno nie zaszkodzi.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2928
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 16.08.2023 09:10

Na prawdę jest to taka indywidualna sprawa, że nie ma co dyskutować.
Ja mogę jechać 1300km bez noclegów, bez zmian przy kierownicy na 3-4 postoje po parę minut na rozprostowania kości.
Jak czuję zmęczenie, a małżonka śpi to staję i drzemka. 25 minut i jestem jak nowo narodzony.
Z Orebicia jechałem 21/22 lipiec na Śląsk (przy granicy z Czechami) - 12h mi zajęło przejechanie niespełna 1300km
To było na pełnym luzie bez oznak zmęczenia czy jakichkolwiek momentów na potrzebę drzemki.
BartNS
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 29.06.2022
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) BartNS » 16.08.2023 10:05

kaeres napisał(a):Na prawdę jest to taka indywidualna sprawa, że nie ma co dyskutować...

Dokładnie tak jest, każdy zna swoje możliwości, a czasami nieświadomie sobie dokłada problemów na starcie. Jak człowiek siada za kółko niewypoczęty to ciężko wrócić 300 km z nad naszego morza. Ja się trzymam kilku zasadom: ostatnie kilka dni kładę się spać o 22:30, pakuje się 2 dni wcześniej, a dzień przed wyjazdem tylko ładuję do samochodu, zero zakupów szczególnie jak wyjeżdżam po pracy, wyjeżdżam najpóźniej o 17, aby świt powitać w okolicach Zadaru, omija się wszystkie korki, utrudnienia no może poza granicą w Chorwacji, ale i teraz to znikło.
yarko2000
Cromaniak
Posty: 724
Dołączył(a): 24.03.2013
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 16.08.2023 10:16

kaeres napisał(a):Na prawdę jest to taka indywidualna sprawa, że nie ma co dyskutować.
Ja mogę jechać 1300km bez noclegów, bez zmian przy kierownicy na 3-4 postoje po parę minut na rozprostowania kości.
Jak czuję zmęczenie, a małżonka śpi to staję i drzemka. 25 minut i jestem jak nowo narodzony.
Z Orebicia jechałem 21/22 lipiec na Śląsk (przy granicy z Czechami) - 12h mi zajęło przejechanie niespełna 1300km
To było na pełnym luzie bez oznak zmęczenia czy jakichkolwiek momentów na potrzebę drzemki.


mam tak samo, popieram :spoko:
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 874
Dołączył(a): 07.03.2008
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 16.08.2023 10:19

kaeres napisał(a):Na prawdę jest to taka indywidualna sprawa, że nie ma co dyskutować.
Ja mogę jechać 1300km bez noclegów, bez zmian przy kierownicy na 3-4 postoje po parę minut na rozprostowania kości.
Jak czuję zmęczenie, a małżonka śpi to staję i drzemka. 25 minut i jestem jak nowo narodzony.
Z Orebicia jechałem 21/22 lipiec na Śląsk (przy granicy z Czechami) - 12h mi zajęło przejechanie niespełna 1300km
To było na pełnym luzie bez oznak zmęczenia czy jakichkolwiek momentów na potrzebę drzemki.


Też jest kwestia jakim autem się jedzie. Obecnie mamy aktywne tempomaty, asystent zmiany pasa ruchu, wentylowane i ergonomiczne fotele, wentylowane kierownice itd itd. Takim autem leci się zdecydowanie bardziej komfortowo niż 18 letnim oplem vectrą (bez urazy). Moim zdaniem to daje bardzo dużo. Szerokiej drogi!
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 16.08.2023 10:25

BartNS napisał(a):(...) Dokładnie tak jest, każdy zna swoje możliwości (...)

hbz*-NRW napisał(a):Die Validität der Selbsteinschätzung gilt als gut bellegt. Bei hoher Müdigkeit lässt die Fähigkeit einer akkuraten Selbsteinschätzung zunehmend nach.
translator napisał(a):Uznaje się, że ważność samooceny jest dobrze udokumentowana. Przy wysokim poziomie zmęczenia zmniejsza się zdolność do trafnej samooceny.

źródło

*hbz = Hochschulbibliothekszentrum
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15709
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.08.2023 10:34

yarko2000 napisał(a):
kaeres napisał(a):Na prawdę jest to taka indywidualna sprawa, że nie ma co dyskutować.
Ja mogę jechać 1300km bez noclegów, bez zmian przy kierownicy na 3-4 postoje po parę minut na rozprostowania kości.
Jak czuję zmęczenie, a małżonka śpi to staję i drzemka. 25 minut i jestem jak nowo narodzony.
Z Orebicia jechałem 21/22 lipiec na Śląsk (przy granicy z Czechami) - 12h mi zajęło przejechanie niespełna 1300km
To było na pełnym luzie bez oznak zmęczenia czy jakichkolwiek momentów na potrzebę drzemki.

mam tak samo, popieram :spoko:


U nas identycznie :verryhappy: Tylko my ostatnio robimy spanko 2-4 h w samochodzie, ale zaliczamy całkiem inną trasę z problematycznymi granicami.
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 16.08.2023 11:07

To niezły czas. Ja teraz z Pagu 1200 km w ponad 16h. Kilka przerw, jakiś mcdonald, ze dwa spowolnienia i przybyło nie wiadomo kiedy 4h.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1542
Dołączył(a): 08.07.2003
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 16.08.2023 11:58

Godziny wyjazdu, prędkość, przystanki, odpoczynki i drzemki to indywidualna sprawa - nie ma co nakładać własnych możliwości na 2giego człowieka.

Ja "robiłem" HR nocą kilka razy (Warszawa - Dalmacja Środkowa): wyjazd ok. 17-19 z Warszawy i niestety "kryzys" włączał mi się w okolicy 3-3:30 nad ranem. Auto pełne, więc i szans na drzemkę w jako-takich warunkach nie było, a samo przymykanie oczu niewiele pomagało. Kryzys mijał wraz ze wschodem słońca, to z rzeczy pocieszających.

Poza tym o jeździe nocnej mogę wypowiadać się tylko w superlatywach: pusto, chłodno, cisza w aucie. Pewne ryzyko tylko na drodze 86 na Węgrzech, jak jeszcze autostrady nie było (zwierzaki).
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2928
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 16.08.2023 11:59

michał1234 napisał(a):To niezły czas. Ja teraz z Pagu 1200 km w ponad 16h. Kilka przerw, jakiś mcdonald, ze dwa spowolnienia i przybyło nie wiadomo kiedy 4h.

Do Chorwacji jechaliśmy tą samą trasę (1300km) już w blisko 15h bo...tak mi wyszło.
Drzemka 25 minut, znajome Odmoriste Krka z przepięknym widokiem to chyba z 1h spędziliśmy na odpoczynek, sesję zdjęciową, kawę, jedzenie.
Na Hvar do Jelsy łącznie z promem z Drvenika to i 16h potrafiło być.
A w 2018 droga z Jelsy do domu 1250km trwała mi 18,5h bo pomimo 1,5h wcześniejszego zjawienia się w kolejce na prom w Starim Gradzie to się na niego nie dostałem, a słaba wówczas organizacja promowa (co 2,5h) spowodowała, że w Splicie byliśmy po 6h od wyjazdu z Jelsy.
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009
Re: Samochodem na 1 raz do Orebić

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 16.08.2023 12:02

Masz do zrobienia 1400 km. Czyli dla większości standardowa trasa. Znam kolegów, którzy spod Wrocławia na Riwierę Makarską jadą na strzała bezproblemowo. Ja jeżdżąc na Pag czy też na Riwierę również jadę bez noclegów na trasie. Ale to kwestia tego jakie masz doświadczenie za kierownicą, jak znosisz trudy jazdy. Wszystko zależy od sytuacji na trasie, od samochodu, od stanu psychicznego i fizycznego kierowcy. Ja wyjeżdżając ok 16tej spałem parę razy w Mureck na parkingu 3-4 godziny. Mi to wystarcza. Ale czy tobie to tego nie wiem. Jedziesz sam więc miejsca w aucie masz. W razie czego prześpisz się tak jak piszesz koło Wiednia i dojedziesz bezproblemowo. A tutaj każdy powie Ci co innego bo każdy ma inny organizm.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Ile godzin na przejazd . Uczciwie bez popisów . - strona 133
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone