Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Moja Grecja - Ελλάδα μου - MCR

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MCR
Cromaniak
Dodekanisos 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 29.12.2018 22:47

11/07/18 - Dzień 18.
Po kilku kolejnych km zjeżdżamy z gór i mijając Fanari trafiamy na wąską (tak na jedno auto), przeciętną - choć przejezdną zwykłym autem - szutrową drogę prowadzącą na najbardziej wysuniętą na wschód część wyspy.
To Drakano.
Twierdza (oraz dawne miasto) Drakano i jej fortyfikacje zostały zbudowane za czasów Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e.
Dziś to najbardziej imponujące na wyspie stanowisko archeologicznie, z odremontowaną, wysoką na jakieś 50 m wieżą

IMGP1609_resize.JPG
Drakano

Obok niej widać również pozostałości ruin antycznego miasta i tutejszego akropolu.

IMGP1612_resize.JPG
Drakano

IMGP1614_resize.JPG
Drakano

i piękno morza ikaryjskiego

IMGP1621_resize.JPG

Tutaj też wydarzyła się inna, nowożytna katastrofa. Uszkodzeniu uległ (no dobra, zepsułem) mój podstawowy obiektyw.
Dramat :( Dobrze, że to ostatnie dni urlopu, nawet jeśli w zapasie była jeszcze mocno szerokokątna Sigma.

Nic. Wkurzony zabieram familię do Fanari, najpierw do tutejszej tawerny o swojskiej nazwie Leonidas (mocno nie polecam), a później rozkoszując się ciszą i pięknem tutejszej plaży

IMGP1627_resize.JPG

wracamy do auta, zjeżdżając po drodze do kilku okolicznych plaż

IMGP1636_resize.JPG

IMGP1641_resize.JPG

IMGP1643_resize.JPG

aż docieramy do...

IMGP1648_resize.JPG

IMGP1652_resize.JPG

niesamowitej Nealia. Zupełnie przypadkiem, bo nie była moim faworytem (w zasadzie, to na południu wyspy w ogóle nie planowałem plażowania) ale zdecydowanie przypadła nam do gustu.
Pusta, cicha, piaszczysta, w dodatku z łagodnym zejściem do morza (idealne dla dziecka). Jedyny minus to dojazd, choć z drugiej strony zapewniał eliminację tłumów :)
Dziś było za późno na plażowanie, ale na pewno tu wrócimy.
Tymczasem wspinamy się serpentynami w góry i mijając, znajdującą się na szczycie wzniesienia, bazę wojskową postanawiam jechać na północ. Tu znajduje się Perdiki

IMGP1659_resize.JPG
Perdiki

któremu, nie wiedzieć czemu, nie poświęciłem wiele czasu

IMGP1660_resize.JPG
Perdiki

a szkoda, bo to taka mocno tradycyjna wioska. Wąską asfaltówką docieramy po chwili do Kioni (Kionio), uroczej w swojej prostocie i izolacji

IMGP1662_resize.JPG
Kioni

chciałem zjechać nad same morze, ale czasu zatrzymać się nie dało. Robiło się późno.
Mając 4x4 Suzuki Jimny zdecydowałem się skrócić trochę drogę do naszego noclegu i do Monokambi docieram szutrową drogą znajdującą się na północ od głównej, asfaltowej. Odległościowo to jakieś 4-5km mniej, czasowo pewnie na jedno wyszło :)
Za to frajda, dla Juniora, z jazdy terenówką - bezcenna :)

Mijając Monokambi zjeżdżam jeszcze na chwilę z głównej trasy - kilkaset metrów dalej droga się kończy, a po kolejnych minutach spaceru w zachodzącym powoli słońcu

IMGP1667_resize.JPG

docieram do pięknie położonej Agia Sophia

IMGP1679_resize.JPG

teraz już prosto do Kato Raches na późną kolację, wino i spanie

!!11072018_01.jpg
Lidia K
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 03.01.2019 10:52

MCR napisał(a):Dziś to najbardziej imponujące na wyspie stanowisko archeologicznie, z odremontowaną, wysoką na jakieś 50 m wieżą

Na marmurową nie wygląda ale i tak musiała być bardzo piękna 2,5 tys lat temu.

MCR napisał(a):Tutaj też wydarzyła się inna, nowożytna katastrofa. Uszkodzeniu uległ (no dobra, zepsułem) mój podstawowy obiektyw.

Przynajmniej katastrofa wybrała sobie ładny widok. :?
Też straciłam w poprzednim roku mój ulubiony obiektyw (70-300mm), tyle że nie mam pojęcia kiedy to się stało. Na dodatek nie został fizycznie uszkodzony a przestał ostrzyć w najszerszym zakresie. Mogę więc robić nim zbliżenia, niestety to zdecydowanie za mało.
Poprzednia strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???