Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 05.08.2021 22:05

Dotarłem na Camp Posejdon beach na Peloponezie. Jakże odmienna sytuacja w porównaniu z Andros. Cisza i spokój, dużo wolnych miejsc. Na campie głównie sami Grecy. Bardzo fajne miejsce, plaża przy campingu. Trochę na uboczu więc idealne miejsce na odpoczynek. Pozdrawiam
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 07.08.2021 20:51

Półwysep Mani w ogniu. Wygląda to tragicznie. Miałem się zatrzymać na campingu w tym rejonie ale dookoła pogorzelisko po pożarze i zapach spalenizny. Biedne wioski, spalone pola i budynki. Tuż obok campingów. Za duże ryzyko, przeniosłem się na trzeci palec Peloponezu. Półwysep Mani musi poczekać.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 07.08.2021 20:59

Nie siej paniki. Która część Mani? Paliło się na północ od Gythio, gdzieś jeszcze?
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 07.08.2021 21:14

MCR napisał(a):Nie siej paniki. Która część Mani? Paliło się na północ od Gythio, gdzieś jeszcze?


Jesteś Tu? Bo chyba nie? Ja jestem i widzę.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 07.08.2021 21:17

Nie jestem, dlatego pytam. Mam wielu przyjaciół na Mani.
Zatem gdzie dokładnie to całe Mani się pali?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.08.2021 22:40

Google pokazuje: Anatoliki Mani, dane z dziś z 19:40
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 08.08.2021 00:50

MCR napisał(a):Nie jestem, dlatego pytam. Mam wielu przyjaciół na Mani.
Zatem gdzie dokładnie to całe Mani się pali?



Przyjedź to zobaczysz gdzie się pali. Pomierzysz i określisz dokładnie powierzchnię. Mam też popiół na samochodzie to mogę dać Ci próbkę do analizy czy to jest na pewno z rejonu całego półwyspu czy tylko z części.

A to co ja widziałem to pewnie była fatomorgana.... Ale co ja tam mogę wiedzieć, jestem tylko zwykłym turystą podróżującym po Grecji zagubionym gdzieś w beztroskiej tułaczce...
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.08.2021 07:39

piekara114 napisał(a):Google pokazuje: Anatoliki Mani, dane z dziś z 19:40


Dokładnie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 08.08.2021 07:45

husband napisał(a):
MCR napisał(a):Nie jestem, dlatego pytam. Mam wielu przyjaciół na Mani.
Zatem gdzie dokładnie to całe Mani się pali?



Przyjedź to zobaczysz gdzie się pali. Pomierzysz i określisz dokładnie powierzchnię. Mam też popiół na samochodzie to mogę dać Ci próbkę do analizy czy to jest na pewno z rejonu całego półwyspu czy tylko z części.

A to co ja widziałem to pewnie była fatomorgana.... Ale co ja tam mogę wiedzieć, jestem tylko zwykłym turystą podróżującym po Grecji zagubionym gdzieś w beztroskiej tułaczce...


Jeszcze raz, bo być może nie dotarło. Nie siej paniki. Na Mani paliło się nad Gythio (to z tych dużych, być może gdzieś lokalnie tez był mniejszy pożar) . Nie trzeba niczego mierzyć i zbierać próbek.
Jest to niewątpliwie tragedia, nie upoważnia jednak to stwierdzenia że pożar trawi całe Mani, bo zaraz dojdziesz do apokaliptycznych wizji "cała Grecja w ogniu".
Rozumiem emocje, adrenalinę, chęć pokazania się, ale trzeba to podzielić od rzetelnych informacji.
Udanych wakacji życzę. Grecja to piękny kraj.
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 08.08.2021 19:35

MCR napisał(a):
husband napisał(a):
MCR napisał(a):Nie jestem, dlatego pytam. Mam wielu przyjaciół na Mani.
Zatem gdzie dokładnie to całe Mani się pali?



Przyjedź to zobaczysz gdzie się pali. Pomierzysz i określisz dokładnie powierzchnię. Mam też popiół na samochodzie to mogę dać Ci próbkę do analizy czy to jest na pewno z rejonu całego półwyspu czy tylko z części.

A to co ja widziałem to pewnie była fatomorgana.... Ale co ja tam mogę wiedzieć, jestem tylko zwykłym turystą podróżującym po Grecji zagubionym gdzieś w beztroskiej tułaczce...


Jeszcze raz, bo być może nie dotarło. Nie siej paniki. Na Mani paliło się nad Gythio (to z tych dużych, być może gdzieś lokalnie tez był mniejszy pożar) . Nie trzeba niczego mierzyć i zbierać próbek.
Jest to niewątpliwie tragedia, nie upoważnia jednak to stwierdzenia że pożar trawi całe Mani, bo zaraz dojdziesz do apokaliptycznych wizji "cała Grecja w ogniu".
Rozumiem emocje, adrenalinę, chęć pokazania się, ale trzeba to podzielić od rzetelnych informacji.

Udanych wakacji życzę. Grecja to piękny kraj.



Powiem Ci tak. Ja to widziałem, oczywiście nie palił się cały półwysep, to tysiące hektarów... Ale uwierz mi, może z doniesień prasowych jest to tylko pożar w okolicy Gythio ... ale zobaczyć to na żywo to nie jest tylko lokalny pożar. Ja widziałem wozy strażackie dogaszające płomienie, widziałem śmigłowiec jak tankuje w morzu i zrzuca wodę, widziałem mieszkańców jak koparkospycharkami oddalali żarzące się resztki od posiadłości domowych. Widziałem spalone samochody, zagrody domowe jak i gaje oliwne po których zostały tylko spalone kikuty.

Gdy byłem na campingu w okolicach Nafplio to w nocy było czuć spaleniznę, a rano na samochodzie były resztki spalonych traw. Niby tyle kilometrów od pożaru, a z wiatrem przywiało to... Piszesz żeby nie robić paniki...zobaczyć to, a przeczytać to jest inna sprawa. Na camping, w/w przyjechała para z Niemiec i mówiła, że ewakuowali cały camp z powodu zagrożenia pożarowego. Ja sam osobiście potem pojechałem tam i camping był pusty, a spalone drzewa były oddalone od niego około 200 metrów. Więc sprawa naprawdę był poważna.

Teraz jestem na campie w okolicy Gialova. Jest super i spokojnie.

Dzięki za pozdrowienia

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.08.2021 21:52

Link do interaktywnej mapy z pożarami https://zoom.earth/#view=37.075,22.59,7 ... ,radar:off
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 09.09.2021 21:50

Owszem paliło się, na Peloponezie.
Paliło się w okolicy starożytnej Olimpii + przylądek Mani.
Z punktu widzenia Petalidi (~Kalamata) bardziej było widać jak paliła się okolica Olimpii niż Gythio.

Będąc w miejscowości Neo Itilo (w drodze do jaskiń Diros) - paliło się wzgórze którego nikt nie gasił (na północ/północy wschód od Neo Itilio) - helikoptery i samoloty gaśnicze gasiły pewnie okolice Gythio gdzie były jakieś miejscowości zagrożone pożarem. Poza tym na Mani to jest takie zadupie że w zasadzie nie ma się co palić, jakieś niskopienne chaszcze na pagórkach większych lub mniejszych.

Już groźniejsze ybł pożary w okolicach Olimpii i okolic (w mojej opinii), Olimpia jest zabezpieczone w miarę dobrze, stanowiska archeo i muzeum jest dookoła zabezpieczone wieżami z których leje się woda na zmianę 24h/dobę.

Przez kilka dni czuć było 'ognisko' i latały w powietrzu 'ogniskowe' farfocle, przez 2 dni na początku sierpnia góry Tajgetu były spowite w dymie który nadciągał znad Olimpii (północno wschodni wiatr) wyglądało to dość strasznie.

Generalnie po 3 dniach od pożaru w okolicy Olimpii (starożytnej), stanowisko archeo + muzeum było dostępne do zwiedzania, widać było strażaków i lejące sie hektolitry wody na okoliczne wzgórza + spalone wzgórza te dalsze.

:hut:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 10.09.2021 11:23

Autostradę "Nationa road" od ATen "w górę" otworzyli 8-smego sierpnia popo (9-tego ruszałem z Peo do PL)

Sine niebo i spadający popiół towarzyszył mi do płn Grecji.

Prawdę powiedziawszy to w zeszłym roku też spadał popiół i miałem mały pożar "za plecami" i śmigłowce i samoloty tankujące przed apartamentem
A znajomi (Grecy) musieli wcześniej odbierać dziatwę z kolonii koło Koryntu (wielki pożar)

Nie wiem czy jakiś system zdjęć sateliaternych, dronów, ... nie dałby możliwości łapania takich pożarów "w zalążku"
Zgaduję, ze ilość pyłów i CO2 uwolniona w tych obecnych jest olbrzymia
Pewnie EU więcej by zyskała nad takim systemem i wzmocnieniem straż poż EU + samoloty niż obniżaniem norm dla aut (moja prywatna op)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10864
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.09.2021 21:46

Jak tam promy samochodowe z Lefkady na Kefalonię na początku maja, ktoś coś, bo z Nidri kiepsko lub wcale.
Tak analizuję, gdzie na wiosnę.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 14.09.2021 22:15

Co prawda nie z Lefkady, ale w tym roku płynąłem z Astakos do Sami. Około 15 km dalej, ale czasowo szybciej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 328
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone